Obserwuj:
BLOG

Koszt ślubu i wesela [NA 100 OSÓB]

stylowe wesele, inspiracje ślubne, diy, jacek siwko, fotografia ślubna warszawa, sweet wedding

Pary, które zaczynają myśleć o ślubie zadają sobie jedno podstawowe pytanie: jaki jest średni koszt organizacji ślubu i wesela w Polsce na 100 osób? W ruch na pewno pójdzie kalkulator :) Nie ma jednej odpowiedzi ponieważ wszystko zależy tego w jaki sposób chcecie zorganizować ten dzień.  Gdzie będziecie organizować wesele. Czy będzie to duże miasto takie jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków. Czy zdecydujecie się organizować wszystko samemu, czy korzystać z usług konsultantów ślubnych pamiętajcie o jednym: to ma być wasz wielki dzień! Opinie rodziców, znajomych czy specjalistów od wesel mogą być pomocne, lecz ostateczna decyzja musi należeć do was. Poza tym na koszt wesela i ceny za poszczególne usługi firm ślubnych może być uzależniony od dnia tygodnia oraz miesiąca, w którym organizujecie swoje wesele. Najdrożej jest w okresie letnim i w weekendy, a zwłaszcza w sobotę – gdy odbywa się najwięcej wesel. Zorganizowanie wesela w piątek może zaoszczędzić Wam parę złotych – zwłaszcza na rachunku od restauracji, w której odbywa się wesele.

Kalkulator kosztów ślubu i wesela pokazany pokazuje uśrednioną wysokość Waszych wydatków dla zaproszonych 100 osób, więc jeśli planujecie skromniejszą liczbę gości wówczas te wydatki ślubne będą o wiele mniejsze. Wiadomo, koszt wesela na 50, 70, 80 będzie się różnił bo zazwyczaj płaci się od osoby a nie za samo wynajęcie obiektu.

Wszystko zależy na ile starannie będziecie prowadzić Wasze obliczenia kosztu poszczególnych części wesela, najlepiej w tym celu skorzystać z tabelek w programie Excel. Tak wiemy, że używacie go w pracy, ale uwierzcie nam na słowo: organizacja wesela to też praca. I to ciężka!

Ile kosztuje ślub i wesele?

Dla początkujących przygotowaliśmy wstępną propozycję tego jak mógłby wyglądać budżet ślubny na podstawie tego w jaki sposób polskie pary młode rozdzielają wydatki na poszczególne elementy związane ze ślubem. Jest to uśredniona kwota, która nie musi wyglądać dokładnie tak samo w waszym przypadku. Na blogu Sweet Wedding znajdziecie sporo porad dotyczących motywów przewodnich wesela oraz coraz bardziej popularnych ślubnych dekoracji DIY, które pomogą urozmaicić wesele niedużym kosztem.

W remizie czy w restauracji?

Niezależnie od budżetu, tego czy jest wyższy lub niższy od średniej, która w Polsce mieści się w przedziale między 30 000 a 40 000 zł dla przyjęcia weselnego na 70 osób, należy zastanowić się nad tym co jest dla was najbardziej istotne. Dla części z być może najważniejsze mogą być zdjęcia lub film ślubny, ponieważ kiedy szalony czas ślubu minie to właśnie zdjęcia będą przypominać wam o tych wspaniałych emocjach, które czuliście w tym dniu. Warto zastanowić się jaki procent z waszego budżetu przeznaczycie właśnie na ten cel. Album ślubny będzie pierwszym albumem waszej nowej rodziny, prawdopodobnie będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie. Wiemy, że brzmi to jak odległa historia, ale tak już jest.

Nie sposób określić dokładnie średnich cen poszczególnych usług, postanowiliśmy więc stworzyć listę zawierającą uśrednione kwoty. Mamy nadzieję, że pomogą Wam w planowaniu waszego własnego budżetu. Lub przynajmniej sprawią, że będziecie wiedzieli od jakich kwot zacząć planowanie kosztów organizacji wesela. Te wydatki mogą się różnić od siebie nie tylko ze względu na rodzaj lokalu, w którym planujecie celebrować Wasze święto, ale przede wszystkim przez wybory, których dokonacie wybierając firmy na swoje wesele. Szukając ich proponujemy byście zajrzeli do naszego działu z polecanymi firmami ślubnymi. Staramy się robić dla was selekcję najlepszych firm z branży więc możecie polegać na naszych wyborach.

Na pewno jeśli chcecie oszczędzić na organizacji wesela to wybór remizy w miejsce restauracji może przynieść pewną nadwyżkę środków do Waszego budżetu ślubnego, ale wcale nie musi oznaczać pogorszenie samej imprezy. pomysły na dekoracje znajdziecie u nas na blogu. Mamy dla Was inspiracje nie tylko na wesele w remizie, ale nawet lepiej bo w stodole (blisko Warszawy). Zobaczcie sami.

Ile kosztuje ślub kościelny, konkordatowy, cywilny…

Koszt ślubu kościelnego może się nieznacznie różnić od kosztu ślubu konkordatowego czy ślubu cywilnego. W różnych przypadkach dodatkowe opłaty zależą od Waszej wizji dotyczącej oprawy ceremonii. Koszt ślubu cywilnego poza urzędem wiąże się z dodatkową opłatą dla urzędnika (za fatygę). O ie w kościele opłaty wynoszą „co łaska” to urząd ma swoje stałe opłaty. Pamiętajcie, że nawet w przypadku ślubu branego w kościele musicie uiścić opłatę w Urzędzie Stanu Cywilnego (mowa o ślubie konkordatowym). Za sporządzenie aktu małżeństwa jest ustalona opłata skarbowa w wysokości 84 zł.

Co z podziałem kosztów?

Cóż, to pierwszy problem z jakim mierzą się wszystkie przyszłe małżeństwa. Jeśli wasi rodzice mogą pozwolić sobie na udział w finansowaniu wesela to wówczas podział pewnie sam się ustali wewnątrz Waszych rodzin. W zależności od możliwości finansowych rodziców ten udział może być mniejszy lub większy. Jeśli będziecie sami finansować wesele to polecamy jedną doskonałą poradę, którą kiedyś znaleźliśmy na forum ślubnym: nie warto się zapożyczać na wesele. Rozpoczynanie wspólnego życia od długu to najgorsze co może się Wam przydarzyć. Wiemy jakie są oczekiwania społeczne: ślub, wesele, potem mieszkanie na kredyt i masa innych rzeczy. Redakcja naszego portalu ślubnego jest dość konserwatywna w tej kwestii i my zdecydowanie stawiamy na to, że najważniejszy jest ślub wzięty z miłości, a nie wesele. Znamy kilka par, które odłożyły wesele „na potem” bo nie chciały wiązać się z pożyczkami. Kwestie podziału ustalcie sobie między sobą. Tradycja mówi, że wesele wyprawiali rodzice panny młodej, ale w dzisiejszych czasach coraz popularniejsze są inwestycje finansowane przez obie strony nowej rodziny.

Przykładowe kwoty kosztu wesela, które znajdą się w Waszym arkuszu Excel:

Przykładowy koszt wesela na 100 osób

Przykładowa

cena w zł

Suma w %

Zaproszenia + koperty + znaczki

400

  1,25%

1,25%

Suknia ślubna

2 000

   6,23%
Dodatki panny młodej (buty, bielizna, rękawiczki, welon itd.)

550

   1,71%
Bukiet ślubny

150

   0,47%
Fryzjer i makijaż

200

   0,62%
Garnitur pana młodego

1000

   3,12%
Dodatki pana młodego (buty, koszula, krawat itd.)

550

   1,71%
Obrączki

800

   2,49%

16,36%

Uroczystość religijna (ofiara, zapowiedzi, organista, przystrojenie kościoła)

650

   2,02%
Wynajęcie samochodu lub dorożki

1 000

   3,12%
Fotograf

od 4000 +

   9,51% +

14,64%

Wynajem sali

2 000

   6,23%
Dekoracja sali

500

   1,56%
Menu gości

14 000

  43,61%
Napoje (w tym alkohol)

2 500

   7,79%
Upominki dla gości weselnych

400

   1,25%
DJ

1 500

   4,67%

65,11%

Noc poślubna / nocleg /

450

   1,4%
Listy z podziękowaniami + koperty + znaczki

400

   1,25%

2,65%

SUMA      

   32 100
Podróż poślubna

4 500

SUMA z podróżą poślubną   

   36 600

Mamy nadzieję, że nasza lista będzie dobrym początkiem przygotowań, pamiętajcie, że sumy, które podajemy mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym organizujecie wesele. Podobnie może być w przypadku procentu z budżetu przeznaczonego na poszczególne punkty z wyżej wymienionych. Niektóre pary młode będą wolały wynająć na swój ślub lepszego fotografa, rezygnując z zatrudnienia kamerzysty czy wynajmu samochodu i innych atrakcji, które zostaną uznane za zbędne.  Dlatego jeśli macie jakieś uwagi lub sugestie dotyczące tego jak zorganizować swój budżet i na co warto przeznaczyć więcej środków to koniecznie piszcie o tym w komentarzach. Jesteśmy ciekawi Waszych opinii.

Koszt wesela, czyli co piszą na forum.

Specjalnie dla Was przejrzeliśmy na forum ślubnym wypowiedzi panien młodych organizujących swoje wesele i oto co znaleźliśmy:

Magda:

obrączki 1500 zł
suknia ślubna 2500 zł
suknia na poprawiny 250 zł
buty i dodatki Pani Młoda 250 zł
fryzjer i salon piękności 200 zł
garnitur 800 zł
buty i dodatki Pan Młody 250 zł
fotograf 3500 zł
wideofilmowanie (razem z zdjęciami więc 0) zł
oprawa muzyczna 3500 zł
restauracja 19000 zł
strojenie lokalu 200 zł
alkohole 2200 zł
napoje bezalkoholowe 300 zł
tort i ciasta 1600 zł
owoce 300 zł
pojazd do ślubu 0 zł
kwiaty 100 zł
„co łaska” dla księdza 200 zł
strojenie kościoła 400 zł
organista i kościelny 400 zł
zaproszenia 200 zł
formalności w USC 80 zł
nocleg dla gości 1200 zł
stół wiejski 1500 zł
inne 2000 zł

razem koszt ślubu i wesela: 40,030

Sandra:

 obrączki 1800 zł
suknia ślubna 2700 zł
suknia na poprawiny 350 zł
buty i dodatki Pani Młoda 250 zł
fryzjer i salon piękności 200 zł
garnitur 800 zł
buty i dodatki Pan Młody 250 zł
fotograf 3700 zł
wideofilmowanie (razem z zdjęciami więc 0) zł
oprawa muzyczna 3500 zł
restauracja 17000 zł
strojenie lokalu 300 zł
alkohole 2500 zł
napoje bezalkoholowe 300 zł
tort i ciasta 1200 zł
owoce 300 zł
pojazd do ślubu 500 zł
kwiaty 200 zł
„co łaska” dla księdza 400 zł
strojenie kościoła 400 zł
organista i kościelny 400 zł
zaproszenia 200 zł
nocleg dla gości 1000 zł
stół wiejski 1400 zł
inne 2500 zł

razem koszt ślubu i wesela: 41 750 zł

Podróż poślubna

Część z tych inwestycji na pewno zwróci się w formie prezentów pieniężnych od zaproszonych przez Was gości weselnych. Część z par młodych korzysta z pomocy rodziców, którzy dokładają połowę kwoty lub sami dzielą się po połowie, wówczas pieniądze z prezentów pary młode wykorzystują na zagraniczną podróż poślubną bo rodzice najczęściej nie domagają się zwrotu udzielonych „pożyczek”. Jeśli finansujecie wszystko z własnej kieszeni to prezenty na pewno pójdą na pokrycie „dziury budżetowej” powstałej w wyniku organizacji wesela.

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

4 komentarze

 • Odpowiedz Magdalenka

  Co do podróży podróżnej jesteśmy z moim ukochanym. Jedziemy na Malediwy! Zastanawialiśmy się między motywem rustykalnym a typowo polskim weselem. Pochłonięta sprawami organizacyjnymi odnalazłam w empiku książkę Bridelle Style. Dzięki niej możemy połączyć nasze oczekiwania z budżetem i spełnieniem marzeń. Odnalazłam tam mnóstwo inspiracji:)

  2 marca, 2017 o 09:04
  • Odpowiedz Sweet Wedding

   To świetnie :) Patronuję medialnie ;-) tej książce więc bardzo mi miło , że się podoba. Też mam nawet w więcej niż 1 egzemplarzu :D

   2 marca, 2017 o 09:37
 • Odpowiedz Cudna

  Jestem dopiero na etapie szukania inspiracji i do samej organizacji jeszcze chwila mnie czeka. na razie zachwycam sie pomysłami jakie znalazłam w empiku w książce Bridelle Style! Nie mogę się napatrzeć jakie piękne mogą być oprawy ślubne :)

  23 lutego, 2017 o 12:30
 • Odpowiedz Baśka

  Jak organizacja wesela to tylko z Salą Sarah Kuklice.

  17 października, 2016 o 13:58
 • Zostaw odpowiedź