Obserwuj:

Koszt ślubu w liczbach (to warto wiedzieć)

stylowe wesele, inspiracje ślubne, diy, jacek siwko, fotografia ślubna warszawa, sweet wedding

Pary, które zaczynają myśleć o ślubie zadają sobie jedno podstawowe pytanie: jaki jest średni koszt organizacji ślubu i wesela w Polsce na 100 osób? W ruch na pewno pójdzie kalkulator :) Nie ma jednej odpowiedzi ponieważ wszystko zależy tego w jaki sposób chcecie zorganizować ten dzień.  Gdzie będziecie organizować wesele. Czy będzie to duże miasto takie jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków. Czy zdecydujecie się organizować wszystko samemu, czy korzystać z usług konsultantów ślubnych pamiętajcie o jednym: to ma być wasz wielki dzień!

Prawdziwe koszty wesela

Opinie rodziców, znajomych czy specjalistów od wesel mogą być pomocne, lecz ostateczna decyzja musi należeć do was. Poza tym na koszt wesela i ceny za poszczególne usługi firm ślubnych może być uzależniony od dnia tygodnia oraz miesiąca, w którym organizujecie swoje wesele. Najdrożej jest w okresie letnim i w weekendy, a zwłaszcza w sobotę – gdy odbywa się najwięcej wesel. Zorganizowanie wesela w piątek może zaoszczędzić Wam parę złotych – zwłaszcza na rachunku od restauracji, w której odbywa się wesele.

przed-weselem-sesja

Kalkulator kosztów ślubu i wesela na 100 osób

Kalkulator kosztów ślubu i wesela pokazany pokazuje uśrednioną wysokość Waszych wydatków dla zaproszonych 100 osób, więc jeśli planujecie skromniejszą liczbę gości wówczas te wydatki ślubne będą o wiele mniejsze. Wiadomo, koszt wesela na 50, 70, 80 będzie się różnił bo zazwyczaj płaci się od osoby a nie za samo wynajęcie obiektu.

Wszystko zależy na ile starannie będziecie prowadzić Wasze obliczenia kosztu poszczególnych części wesela, najlepiej w tym celu skorzystać z tabelek w programie Excel. Tak wiemy, że używacie go w pracy, ale uwierzcie nam na słowo: organizacja wesela to też praca. I to ciężka!

Ile kosztuje wesele?

Dla początkujących przygotowaliśmy wstępną propozycję tego jak mógłby wyglądać budżet ślubny na podstawie tego w jaki sposób polskie pary młode rozdzielają wydatki na poszczególne elementy związane ze ślubem. Jest to uśredniona kwota, która nie musi wyglądać dokładnie tak samo w waszym przypadku. Na blogu Sweet Wedding znajdziecie sporo porad dotyczących motywów przewodnich wesela oraz coraz bardziej popularnych ślubnych dekoracji DIY, które pomogą urozmaicić wesele niedużym kosztem.

Niezależnie od budżetu, tego czy jest wyższy lub niższy od średniej, która w Polsce mieści się w przedziale między 30 000 a 40 000 zł dla przyjęcia weselnego na 70 osób, należy zastanowić się nad tym co jest dla was najbardziej istotne. Dla części z być może najważniejsze mogą być zdjęcia lub film ślubny, ponieważ kiedy szalony czas ślubu minie to właśnie zdjęcia będą przypominać wam o tych wspaniałych emocjach, które czuliście w tym dniu. Warto zastanowić się jaki procent z waszego budżetu przeznaczycie właśnie na ten cel. Album ślubny będzie pierwszym albumem waszej nowej rodziny, prawdopodobnie będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie. Wiemy, że brzmi to jak odległa historia, ale tak już jest.

Lista wydatków ślubnych

Nie sposób określić dokładnie średnich cen poszczególnych usług, postanowiliśmy więc stworzyć listę zawierającą uśrednione kwoty. Mamy nadzieję, że pomogą Wam w planowaniu waszego własnego budżetu. Lub przynajmniej sprawią, że będziecie wiedzieli od jakich kwot zacząć planowanie kosztów organizacji wesela. Te wydatki mogą się różnić od siebie nie tylko ze względu na rodzaj lokalu, w którym planujecie celebrować Wasze święto, ale przede wszystkim przez wybory, których dokonacie wybierając firmy na swoje wesele. Szukając ich proponujemy byście zajrzeli do naszego działu z polecanymi firmami ślubnymi. Staramy się robić dla was selekcję najlepszych firm z branży więc możecie polegać na naszych wyborach.

Na pewno jeśli chcecie oszczędzić na organizacji wesela to wybór remizy w miejsce restauracji może przynieść pewną nadwyżkę środków do Waszego budżetu ślubnego, ale wcale nie musi oznaczać pogorszenie samej imprezy. pomysły na dekoracje znajdziecie u nas na blogu. Mamy dla Was inspiracje nie tylko na wesele w remizie, ale nawet lepiej bo w stodole (blisko Warszawy). Zobaczcie sami.

Ile kosztuje ślub kościelny i cywilny?

Koszt ślubu kościelnego może się nieznacznie różnić od kosztu ślubu konkordatowego czy ślubu cywilnego. W różnych przypadkach dodatkowe opłaty zależą od Waszej wizji dotyczącej oprawy ceremonii. Koszt ślubu cywilnego poza urzędem wiąże się z dodatkową opłatą dla urzędnika (za fatygę). O ie w kościele opłaty wynoszą „co łaska” to urząd ma swoje stałe opłaty. Pamiętajcie, że nawet w przypadku ślubu branego w kościele musicie uiścić opłatę w Urzędzie Stanu Cywilnego (mowa o ślubie konkordatowym). Za sporządzenie aktu małżeństwa jest ustalona opłata skarbowa w wysokości 84 zł.

Kto za co płaci na weselu?

Cóż, to pierwszy problem z jakim mierzą się wszystkie przyszłe małżeństwa. Jeśli wasi rodzice mogą pozwolić sobie na udział w finansowaniu wesela to wówczas podział pewnie sam się ustali wewnątrz Waszych rodzin. W zależności od możliwości finansowych rodziców ten udział może być mniejszy lub większy. Jeśli będziecie sami finansować wesele to polecamy jedną doskonałą poradę, którą kiedyś znaleźliśmy na forum ślubnym: nie warto się zapożyczać na wesele. Rozpoczynanie wspólnego życia od długu to najgorsze co może się Wam przydarzyć. Wiemy jakie są oczekiwania społeczne: ślub, wesele, potem mieszkanie na kredyt i masa innych rzeczy. Redakcja naszego portalu ślubnego jest dość konserwatywna w tej kwestii i my zdecydowanie stawiamy na to, że najważniejszy jest ślub wzięty z miłości, a nie wesele. Znamy kilka par, które odłożyły wesele „na potem” bo nie chciały wiązać się z pożyczkami. Kwestie podziału ustalcie sobie między sobą. Tradycja mówi, że wesele wyprawiali rodzice panny młodej, ale w dzisiejszych czasach coraz popularniejsze są inwestycje finansowane przez obie strony nowej rodziny.

Koszty wesela – uruchom Excel:

Przykładowy koszt wesela na 100 osób

Przykładowa

cena w zł

Suma w %

Zaproszenia + koperty + znaczki

400

  1,25%

1,25%

Suknia ślubna

2 000

   6,23%
Dodatki panny młodej (buty, bielizna, rękawiczki, welon itd.)

550

   1,71%
Bukiet ślubny

150

   0,47%
Fryzjer i makijaż

200

   0,62%
Garnitur pana młodego

1000

   3,12%
Dodatki pana młodego (buty, koszula, krawat itd.)

550

   1,71%
Obrączki

800

   2,49%

16,36%

Uroczystość religijna (ofiara, zapowiedzi, organista, przystrojenie kościoła)

650

   2,02%
Wynajęcie samochodu lub dorożki

1 000

   3,12%
Fotograf

od 4000 +

   9,51% +

14,64%

Wynajem sali

2 000

   6,23%
Dekoracja sali

500

   1,56%
Menu gości

14 000

  43,61%
Napoje (w tym alkohol)

2 500

   7,79%
Upominki dla gości weselnych

400

   1,25%
DJ

1 500

   4,67%

65,11%

Noc poślubna / nocleg /

450

   1,4%
Listy z podziękowaniami + koperty + znaczki

400

   1,25%

2,65%

SUMA      

   32 100
Podróż poślubna

4 500

SUMA z podróżą poślubną   

   36 600

Mamy nadzieję, że nasza lista będzie dobrym początkiem przygotowań, pamiętajcie, że sumy, które podajemy mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym organizujecie wesele. Podobnie może być w przypadku procentu z budżetu przeznaczonego na poszczególne punkty z wyżej wymienionych. Niektóre pary młode będą wolały wynająć na swój ślub lepszego fotografa, rezygnując z zatrudnienia kamerzysty czy wynajmu samochodu i innych atrakcji, które zostaną uznane za zbędne.  Dlatego jeśli macie jakieś uwagi lub sugestie dotyczące tego jak zorganizować swój budżet i na co warto przeznaczyć więcej środków to koniecznie piszcie o tym w komentarzach. Jesteśmy ciekawi Waszych opinii.

Koszt wesela, czyli co piszą na forum.

Specjalnie dla Was przejrzeliśmy na forum ślubnym wypowiedzi panien młodych organizujących swoje wesele i oto co znaleźliśmy:

Magda:

obrączki 1500 zł
suknia ślubna 2500 zł
suknia na poprawiny 250 zł
buty i dodatki Pani Młoda 250 zł
fryzjer i salon piękności 200 zł
garnitur 800 zł
buty i dodatki Pan Młody 250 zł
fotograf 3500 zł
wideofilmowanie (razem z zdjęciami więc 0) zł
oprawa muzyczna 3500 zł
restauracja 19000 zł
strojenie lokalu 200 zł
alkohole 2200 zł
napoje bezalkoholowe 300 zł
tort i ciasta 1600 zł
owoce 300 zł
pojazd do ślubu 0 zł
kwiaty 100 zł
„co łaska” dla księdza 200 zł
strojenie kościoła 400 zł
organista i kościelny 400 zł
zaproszenia 200 zł
formalności w USC 80 zł
nocleg dla gości 1200 zł
stół wiejski 1500 zł
inne 2000 zł

razem koszt ślubu i wesela: 40,030

Sandra:

 obrączki 1800 zł
suknia ślubna 2700 zł
suknia na poprawiny 350 zł
buty i dodatki Pani Młoda 250 zł
fryzjer i salon piękności 200 zł
garnitur 800 zł
buty i dodatki Pan Młody 250 zł
fotograf 3700 zł
wideofilmowanie (razem z zdjęciami więc 0) zł
oprawa muzyczna 3500 zł
restauracja 17000 zł
strojenie lokalu 300 zł
alkohole 2500 zł
napoje bezalkoholowe 300 zł
tort i ciasta 1200 zł
owoce 300 zł
pojazd do ślubu 500 zł
kwiaty 200 zł
„co łaska” dla księdza 400 zł
strojenie kościoła 400 zł
organista i kościelny 400 zł
zaproszenia 200 zł
nocleg dla gości 1000 zł
stół wiejski 1400 zł
inne 2500 zł

razem koszt ślubu i wesela: 41 750 zł

Podróż poślubna

Część z tych inwestycji na pewno zwróci się w formie prezentów pieniężnych od zaproszonych przez Was gości weselnych. Część z par młodych korzysta z pomocy rodziców, którzy dokładają połowę kwoty lub sami dzielą się po połowie, wówczas pieniądze z prezentów pary młode wykorzystują na zagraniczną podróż poślubną bo rodzice najczęściej nie domagają się zwrotu udzielonych „pożyczek”. Jeśli finansujecie wszystko z własnej kieszeni to prezenty na pewno pójdą na pokrycie „dziury budżetowej” powstałej w wyniku organizacji wesela.

Kto i za co płaci za wesele?

Przyznajmy to sobie szczerze – nie bardzo lubimy i umiemy rozmawiać o finansach. Tym bardziej, jeżeli chodzi o tak romantyczną uroczystość jak ślub i wesele. Ale jest to ważny temat i nie da się go uniknąć.

Zdjęcie: Subobiektywna

Zdjęcie: Subobiektywna

Kiedyś sprawa była prosta – większość kosztów pokrywali rodzice Panny Młodej, podczas gdy Pan Młody płacił za: napoje i alkohol, orkiestrę, własny garnitur, obrączki, samochód, bukiet dla ukochanej oraz podróż poślubną. W dzisiejszych czasach mamy, na szczęście, o wiele więcej opcji jeśli chodzi o podział kosztów. 

Dziś właśnie chciałabym przedstawić Wam poszczególne warianty – omówić plusy i minusy każdego z nich. Warto o tym pomyśleć zanim podejmiecie decyzję o tym kto będzie płacił za Wasze wesele.


Opcja nr 1 – tradycyjnie – rodzice Panny Młodej pokrywają większość kosztów

Plusy: Całkiem możliwe, że rodzice Panny Młodej są przygotowani na taki scenariusz (gdzieś głęboko w sercu) – w końcu to tradycja. Więc może przeforsowanie takiego wariantu nie będzie zbyt trudne. Poza tym, dla młodych to doskonała okazja, aby zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy na podróż poślubną, własne mieszkanie, nowego członka rodziny czy inne większe inwestycje.

Minusy: Obciążanie jednej strony kosztami organizacji imprezy dla dwóch rodzin (i ich przyjaciół) w dzisiejszych czasach wydaje się być po prostu niesprawiedliwe. A i niektórych kosztów mogą nie być po prostu świadomi. Na przykład, zainspirowani sylwestrowym pobytem w Londynie, planujecie zachwycić gości weselnych 15-minutowym pokazem fajerwerków. Warto to zakomunikować rodzicom Panny Młodej zanim podpiszecie umowę z firmą pirotechniczną.

Jak to zrobić: Ustalcie na początku na jaką kwotę możecie liczyć oraz jak bardzo rodzice planują być zaangażowani w podejmowanie poszczególnych decyzji. Odpowiedź może Was zdziwić – bowiem nierzadko w takich sytuacjach rodzice chcą decydować dosłownie o wszystkim, poczynając od listy gości a kończąc na smakach tortu weselnego. W tym wariancie musicie wykazać się umiejętnościami dyplomatycznymi na najwyższym poziomie. Sprawić, aby czuli się docenieni i wysłuchani przy jednoczesnym ustaleniu granicy ich decyzji ( np. jeśli nie chcecie składać sobie przysięgi w towarzystwie 300 bliskich przyjaciół… rodziców Panny Młodej). Rodzice mogą chcieć znacznie ograniczyć budżet na pozycje, na których Wam zależy szczególnie to kolejna rzecz, o której musicie pamiętać, decydując się na to rozwiązanie. Jeśli suknia ślubna od projektanta czy sesja narzeczeńska w Barcelonie jest dla Was szczególnie ważna to najlepszym rozwiązaniem będzie jasne ustalanie priorytetów i rozmowy, rozmowy, rozmowy…

zdjęcie: Wesele Z Naturą

zdjęcie: Wesele z Naturą


Opcja nr 2 – fifty-fifty – rodzice Pary Młodej dzielą koszty po połowie

Plusy: W czasach, kiedy budżety weselne często dorównują   cenom całkiem dobrych samochodów, podział kosztów między dwiema rodzinami wydaje się być bardzo sensowny. Na dodatek, wspólne planowanie wesela to doskonała okazja, aby obie familie lepiej się poznały i polubiły. Najbardziej oczywistym wydaje się być podział 50/50, lecz jest dużo innych opcji, które będą równie sprawiedliwe biorąc pod uwagę możliwości finansowe oraz inne względy (np. liczba gości po obu stronach, priorytety itp.)

Minusy: Hmmm, jeśli w poprzednim scenariuszu musieliście wziąć pod uwagę zdanie jednych rodziców, to teraz sytuacja stała się podwójnie skomplikowana. Co więcej, dwie rodziny mogą mieć zupełnie odmienne zdanie na temat tego jak powinna wyglądać uroczystość i przyjęcie weselne – inne wartości, inne poglądy, itd. Zanim się zorientujecie, możecie znaleźć się w środku “ślubnych wojen”, a żadna ze stron nie będzie nawet brała pod uwagę Waszych wyobrażeń o własnym ślubie i weselu.

Jak to zrobić: Na samym początku ustalcie kto za co płaci i kto o czym decyduje. Kilka razy upewnijcie się, że wszyscy wiedzą jakie są ustalenia, na które się przed chwilą zgodzili (tak na wszelki wypadek). Nie zawsze rodzice mogą czuć się swobodnie rozmawiając między sobą o pieniądzach, więc pozwólcie im wypowiedzieć się jaki sposób działania będzie najbardziej odpowiedni dla nich. Czasami dobrym rozwiązaniem jest podzielenie się kategoriami wydatków – na przykład, jedna strona pokrywa koszty alkoholu, druga zespołu itp. – szczególnie jeśli nie ma możliwości, aby dołożyć się po równo, bądź jedna ze stron ma konkretne zdanie na określony temat. Może też być tak, że Wasi rodzice będą chcieli tylko przekazać pieniądze, nie angażując się w przygotowania. W takim przypadku warto pomyśleć o założeniu konta bankowego, na którym zdeponują wszystkie środki przeznaczone na wesele i pozwolą dzieciom je wydać. Czyż nie jest to wspaniałe rozwiązanie?

Opcja nr 3 – solidarnie – rodzice i młodzi robią “zrzutkę”

Plusy: W przypadku, kiedy wszyscy się składają na wesele – nikt nie będzie pominięty jeśli chodzi o podejmowanie wspólnych decyzji. Ale teraz najlepsza wiadomość – połączenie sił daje Wam większe szanse na zorganizowanie wesela Waszych marzeń. I ponieważ żadna ze stron nie zostanie po uroczystości z pustą kieszenią – możecie bawić się z czystym sumieniem.

Minusy: Teraz wszyscy – Wy oraz rodzice po obu stronach mają coś do powiedzenia. Może to być zarówno dobra wiadomość – “Co dwie głowy to nie jedna” – jak i zła – “Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”. Wszystko zależy od tego czy potraficie się sprawnie dogadać. Jeśli w jednym pokoju spotka się kilka silnych osobowości, podejmowanie poszczególnych decyzji może być bardzo spowolnione, gdyż w przypadku braku jednoznacznego podziału kompetencji, wszystko trzeba będzie omawiać wspólnie. Przygotujcie się do tego, że planowanie będzie przebiegać w iście ślimaczym tempie, a niektóre pomysły zmrożą Wam krew w żyłach – “Naprawdę nie chcecie, aby wujek zrobił Wam zdjęcia jego nowym aparatem?”. Jeśli mam okazję pracować przy organizacji wesel finansowanych w taki sposób, często jestem ostatnią deską ratunku dla Pary Młodej, gdyż w tej sytuacji występuję w charakterze niezależnego eksperta.

Jak to zrobić: Najprościej w tym przypadku będzie po prostu podzielić koszty na trzy części zamiast rozdzielać między sobą poszczególne pozycje kosztowe. Jeśli taki scenariusz nie wchodzi w grę, porozmawiajcie otwarcie ile wniesie do organizacji każda ze stron – pieniędzy, czasu oraz własnej pracy. Jeśli przyszły teść dobrze zna się na winach, niech skomponuje kartę win odpowiednią do wybranego menu. Teściowa, natomiast, może przygotować część dekoracji, jeśli czuje się w tym na siłach. Rodzice chcą, aby na przyjęciu zaserwowano homara? Pozwólcie im zapłacić za catering. Znacie się na muzyce? To Wy powinniście mieć decydujący głos w kwestii orkiestry. Niezależnie od tego na jakie rozwiązanie zdecydujecie się – negocjacje i kompromisy powinny Wam towarzyszyć podczas całego procesu przygotowań.


Opcja nr 4 – niezależnie – młodzi finansują wesele samodzielnie

Plusy: Gratulacje! Właśnie kupiliście sobie pełną niezależność w kwestii organizacji własnego wesela. Koniec z długimi rozmowami, że połączenie bieli i czerni nie jest odpowiednie dla ślubu, i o wiele lepiej będzie wyglądał w tym przypadku róż, bądź ewentualnie błękit. To Wy będziecie decydować o każdym, nawet najdrobniejszym szczególe.

Minusy: Jeśli naprawdę będziecie planować wszystko wyłącznie samodzielnie i nikt nie będzie patrzył Wam przez ramię, istnieje ryzyko, że wejdziecie w nowe życie z dużym zadłużeniem.

Jak to zrobić: W tym momencie warto wspomnieć, że zdecydowana większość wesel organizowanych przez konsultantów ślubnych, to wesela finansowane wyłącznie przez młodych. Dlaczego? Moje wytłumaczenie tego zjawiska jest jednoznaczne – samodzielnie zarobione pieniądze wydajemy o wiele bardziej rozsądnie. Co do zaangażowania rodziny ogólnie, a w szczególności Rodziców – uważam, że jest ono niezwykle ważne. Przecież słuchamy ich rad nie tylko w przypadku, kiedy dostajemy wsparcie finansowe, ale przede wszystkim dlatego, że cenimy i szanujemy ich zdanie. Wykorzystajcie okres planowania, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do swojej rodziny. Wybierzcie się wspólnie na degustację menu, bądź przymiarki sukni ślubnej. Poza tym, istnieje piękna tradycja podziękowań dla rodziców.


Opcja nr 5 – na celebrytę – czyli tak zwane wesele sponsorowane

Plusy: Dobra wiadomość jeśli macie tzw. “parcie na szkło” – takie akcje są uwielbiane przez telewizje śniadaniowe i portale plotkarskie. Będziecie, a nawet musicie być sławni, aby zainteresować potencjalnych >reklamodawców. Wasze narzędzia do planowania wymarzonego wesela to Facebook, Instagram, Snapchat, blog – jednym słowem – media społecznościowe.

MinusyPrzygotujcie się, że Wasze wesele nie będzie miało nic wspólnego z intymną uroczystością stworzoną dla Was, tylko bardziej będzie przypominać wielkie targi ślubne – banery, logo, stoiska z ulotkami, “welkam paki” zamiast upominków dla gości itp. W tym przypadku warto umieścić informację na zaproszeniach, że wydarzenie zawiera “lokowanie produktu”. Poza tym, jeśli nie jesteście prawdziwymi celebrytami, pozycja negocjacyjna diametralnie się zmienia – to Wy będziecie musieli sprzedać “przestrzeń reklamową” na Waszym weselu.

Jak to zrobić: Naprawdę się nad tym zastanawiacie?…

zdjęcie: Jacek Siwko


Jak oszczędzić na weselu?

Niestety wszystko co związane ze ślubem jest bardzo kosztowne. Dlatego koniecznie zobaczcie jak oszczędzić na weselu.

1. Zanim rozpoczniecie negocjacje musicie wiedzieć co to słowo oznacza.

Negocjowanie nie znaczy kupowanie po niższych cenach niż oferuje rynek, bo jest to po prostu niemożliwe. Jeśli chcemy zaoszczędzić powinniśmy pytać o zniżki lub pakiety dla nowożeńców. Oferty z polecenia też są dobrą taktyką na zniżki. Warto również spytać wśród znajomych jakie oni mieli ceny i próbować wytargować podobne ceny.

 2. Dowiedz się jakie są standardy wśród ofert weselnych.

Powinniście wiedzieć jakie są minimalne i maksymalne ceny za daną usługę. Kiedy będziecie zorientowani w cenach będzie wiedzieć czego oczekiwać od Waszego budżetu.

3. Koniecznie wyznaczcie swój budżet

To podstawowa i najważniejsza czynność, którą musicie wykonać. Wyznaczcie granicę zanim wybierzecie się na spotkania. Jeśli będziecie znać swój budżet dobrze nie będziecie sobie stwarzać nadziei na rzeczy, na które Was nie stać.

4. Starajcie się omijać słowo „ślub”

Kiedy będziecie pytać się o ceny nie wspominajcie, że chodzi o przyjęcie weselne. Kiedy dowiecie się jakie są ceny będziecie mogli negocjować przyjęcie.

 5. Zanim wybierzecie datę ślubu dokładnie się nad nią zastanówcie.

Jeśli chodzi o wesela są miesiące poza sezonem, na przykład wrzesień, grudzień, marzec. Wiosenny czy zimowy ślub też potrafi być piękny, a te miesiące dają nam większą szansę do negocjacji.

6. Negocjujcie cenę płacąc od razu za całość.

Jeśli macie taką możliwość to postarajcie się zapłacić w całości za usługi przed przyjęciem. Możecie wtedy negocjować ceny. Dobrym sposobem na negocjacje jest wyjęcie pieniędzy i ustalanie ceny. Sprzedawca widząc pieniądze szybko godzi się na propozycje. Więc płacenie gotówką zamiast przelewem jest również dobrym posunięciem.

7. Pytajcie salę o dekoracje

Niektóre sale oferują dekorowanie sali w cenie wesela, więc jest to doskonała okazja do zaoszczędzenia. Spytajcie również wśród znajomych czy nie pozostały im dekoracje weselne.

8. Wszystko z jednego miejsca

Starajcie się zamawiać wszystkie słodkości w jednej cukierni, wszystkie alkohole w jednej hurtowni. Możecie wtedy liczyć na zniżkę ilościową.

9. Wymiana usług

Niektóre firmy, szczególnie te, które są nowe na rynku chętnie zareklamują się na weselach. W zamian za to zaoferują Wam swoje usługi. Zaproszenia z logo, kwiaty z wizytówką lub ciasto z etykietkami. Pomysłów jest wiele i ofert zapewne też.

10. Wszelkie rozmowy powinny odbyć się jedynie z szefostwem

Targować można się jedynie z szefostwem, więc kiedy przechodzisz do konkretów to od razu pytaj o szefa lub menadżera firmy.

Zaplanuj swój ślub taniej w 7 krokach

Jesteście świeżo po zaręczynach i nie myślicie jeszcze o dacie ślubu?  A może w planach masz na razie rezerwację sali weselnej lecz najbliższe wolne terminy dopiero za dwa lata? To jedyny taki dzień w całym Twoim życiu dlatego dobrze przemyśleć szczegóły tej imprezy dużo wcześniej. Organizacja ślubu i wesela z dużym wyprzedzeniem czasowym pozwala też na większą swobodę w wykorzystaniu własnych pomysłów. Masz również dużo więcej możliwości wyboru i szansę zaoszczędzenia sporej gotówki. Aby idealnie zorganizować ten wyjątkowy dzień wystarczy trzymać się kilku wskazówek:

1. Oszczędność i wygoda – 2 w 1

Postaraj się zarezerwować ceremonię ślubną i salę weselną w jednym miejscu lub bardzo blisko. W przypadku wspólnej sali (przy ślubie cywilnym) obniży to koszty dekoracji i wynajmu. Natomiast niewielka odległość między wynajętymi miejscami pozwoli znacznie zredukować koszty transportu; ułatwi również dostosowanie godziny rozpoczęcia ceremonii. Spokojnie możesz wtedy przełożyć ślub na 19.00 i w godzinę potem rozpocząć przyjęcie lub imprezę weselną. Z dużym wyprzedzeniem warto poszukać sali w miejscu gdzie łatwo dojechać  i jest wystarczająca ilość miejsc parkingowych. Dobrze też organizować ślub poza sezonem letnim dzięki czemu zapłacisz nawet 20- 30% taniej. Wczesna jesień czy wiosna są równie klimatycznymi porami roku. Pomyśl też nad rezerwacją w piątek lub niedzielę. To także doskonałe dni na tego typu uroczystość, a na pewno tańsze i łatwiejsze do zarezerwowania niż sobota. Najlepiej zdecyduj się, jeśli to możliwe, na imprezę poza dużym miastem. W małych miasteczkach często opłaty są dużo niższe.

 2. Negocjuj cenę

Przy rezerwacji sali z dużym wyprzedzeniem możesz spokojnie negocjować cenę i warunki. Zastanów się jak duże przyjęcie urządzasz: często przy określonej liczbie gości można uzyskać zniżki. Warto też z góry ustalić czy życzysz sobie udostępnienia miejsca z cateringiem czy też bez. W niektórych hotelach obsługa kelnerska oraz przygotowanie dań na przyjęcie wchodzą w skład rezerwacji,  w innych można bądź trzeba skorzystać z usług firmy zewnętrznej. Weź pod uwagę zarówno opłacalność jak i własne upodobania. Obsługa przyjęć przeważnie dostosowuje się do menu ułożonego przez parę młodą. Warto jednak dopytać dokładnie o cenę każdej z usług. Być może da się też obniżyć koszty serwowania posiłków poprzez przyniesienie własnego alkoholu czy przystawek. Pamiętaj też, że na rezerwację z wyprzedzeniem nałożona jest zaliczka (kaucja). Spróbuj ponegocjować z osobą udostępniającą salę, by odliczyła kaucję od kosztów wesela.

3. Uszczuplij menu

Po pierwsze najpierw przemyśl w jakim stylu chcesz urządzać ceremonię. Nie zawsze musi to być typowo staropolskie wesele gdzie stoły uginają się pod tłustymi potrawami i wysokoprocentowym alkoholem. Nie musisz też wydawać masy pieniędzy by było luksusowo i ekskluzywnie. Zamiast najdroższego szampana, zainwestuj w lepszej klasy białe wino półwytrawne i wytrawne. Możesz też zarezerwować imprezę w sali z barem i uruchomić otwarty rachunek. Na weselach przeważnie jest przewidziana określona kwota na parę, której za pewne i tak nikt nie przekroczy. Być może nawet zwrócą Ci się koszty, a jeśli nie, to goście dostaną dokładnie taki alkohol jaki lubią.

-Tort

Tort zwykle podaje się w środku wesela. Może też stanowić poczęstunek na skromnym przyjęciu o skróconym przebiegu czasowym. Standardowo najlepiej zaplanować wielkość tortu tak, by każdy z gości otrzymał porcję lub dwie. Nie ma sensu zlecać wykonania zbyt wielkiego tortu, gdyż nie jest to jedyny poczęstunek. Warto natomiast pomyśleć nad projektem tortu odzwierciedlający stylem klimat całej ceremonii.

-Poczęstunek

Doskonale jest zaplanować wesele na późny wieczór. Możesz wtedy podać gościom jedno lub dwa lekkie dania jako główne posiłki. Poza tym wcześniej można zaserwować mały aperitif, a na stole pozostawić do wyboru różne przekąski. Zastanów się jakie jedzenie najlepiej się sprawdzi. Jeśli Twoi goście są otwarci na innowacyjne rozwiązania możesz zastawić stół owocami morza lub zaproponować przysmaki wegańskie. Nie warto też przesadzać z ilością ciast i deserów. Możesz też zamiast na głównym stole, postawić domowe wypieki i ciasteczka na osobnym stoliku. Tak zwany cookie bar pozwoli Ci też lepiej zaplanować ilość podawanych słodkości.

menu weselne

4. Muzyka

Nie ma nic lepszego jak muzyka na żywo. Zaproszenie zespołu jednak bywa kosztowne. Coraz więcej młodych par decyduje się na wynajęcie DJ-a. Ta opcja również sprawdza się doskonale i staje się bardzo popularna. DJ-owi możesz nawet podać własną playlistę wszystkich utworów muzycznych, które chcesz usłyszeć tego wieczoru.

5. Dekoracje i zaproszenia

Dekoracji nie zawsze musi być dużo, aby dały imponujący efekt. Grunt to rozplanowanie umieszczenia kwiatów i wybór rodzaju. Postawienie kilku donic piwonii w strategicznych miejscach na pewno wywoła oszałamiające wrażenie. Podobnie możesz zaplanować ozdoby kwiatowe lub inne na ścianach. Na stole natomiast na pewno będzie położony odpowiedni obrus i zastawa, wystarczy więc dodać klimatyczne serwetki. Ciekawym i niedrogim pomysłem jest przyozdobienie sali i stołu szyszkami. Złamią one dominującą ślubną biel i nadadzą wnętrzu cieplejszy klimat. Sposobów na niedrogi wystrój jest wiele. Warto więc na spokojnie się zastanowić zanim zainwestujesz w tony niepotrzebnych wstążek, kwiatów i drobiazgów.

Zaproszenia na ślub wystarczy zamówić jednostronne z dokładną datą wydarzenia i najważniejszymi informacjami. Coraz popularniejsze są tak zwane e-zaproszenia jeśli więc masz rodzinę zorientowaną w nowinkach technicznych wykorzystaj to i stwórz własną stronę z informacjami o imprezie. Na stronie możesz zamieścić też listę prezentów.

dekoracje

6. Imprezy towarzyszące

Dużo wcześniej dobrze jest zaplanować imprezy przed weselem i after party. Zastanów się jak ma wyglądać wieczór panieński/kawalerski i czy decydujecie się na poprawiny. Niektóre pary organizują też wieczór panieński i kawalerski wspólnie w zależności od charakteru imprezy. Jeśli jednak na każde z tych spotkań zapraszacie te same osoby można zrezygnować np. z poprawin lub skromniej bawić się przed weselem np. decydując się tylko na wspólną kolację. Pomyśl o tym wcześniej, a być może uda się też uzyskać zniżki w ramach połączenia tych imprez np. gdy bawicie się w tym samym hotelu.

7. Więcej oszczędności

Masz naprawdę niewielki budżet albo po prostu nie lubisz nierozsądnego gospodarowania pieniędzmi? Są jeszcze inne sposoby aby zaoszczędzić. Wprawdzie nie urządza się już wesel w domach, zawsze możesz jednak skorzystać z pomocy znajomych. Jeśli masz zaprzyjaźnione osoby w kwiaciarni bądź znasz kucharzy na których można liczyć zawsze warto poprosić o pomoc. Miło też jest zaprosić znajomych muzyków, jeśli naprawdę ich cenisz. Na pewno jednak zależy Ci by ta impreza odbyła się dokładnie według Twojego scenariusza. Być może nie masz też aż tyle czasu aby wszędzie negocjować ceny. Wtedy przejrzyj gotowe oferty promocyjne na stronach specjalizujących się w tego typu zniżkach, np. na stronie Kupon.pl. Dzięki kuponom rabatowym możesz znaleźć ofertę hoteli, wczasów na podróż poślubną czy elementów dekoracyjnych. Dzięki promocyjnym cenom może zdecydujesz się na wynajem pokoi w hotelu dla gości czy dodatkowe upominki specjalnie dla nich. Zniżki znajdziesz też na dodatki ślubne lub garnitur, a to jak wiadomo jest konieczne do ślubu i często kosztowne. Możliwości jest nieskończenie wiele. Zaoszczędź czas i pieniądze baw się jak najlepiej w tym wymarzonym dniu!

Ślub i wesele wiąże się nie tylko z pozytywnymi emocjami. Istnieje również kilka mniej  przyjemnych kwestii jak na przykład ograniczony budżet.  Zobacz jak oszczędzić nie koniecznie sobie czegoś odmawiając.

Kupuj tylko sezonowe kwiaty

Dowiedz się jakie kwiaty kwitną w Twoim miesiącu ślubnym, będą one najtańsze. Jeśli podoba Ci się dany kwiat, ale nie jest dostępny w tym czasie lub jest ale za niewyobrażalną cenę to pokaż zdjęcie florystce ona pomoże dobrać bardzo podobny kwiat.

 Wesele w nietradycyjnym miejscu

Uwierzcie mi, że jak tylko pojawi się słowo „ślub” lub „wesele” w oczach sprzedawców pojawiają się dolary. Dlatego kiedy będziecie szukać odpowiedniego miejsca na ślub czy wesele omijajcie te dwa słowa. Wybierzcie oryginalne miejsce, nietypowe na ślub – może biblioteka jak Carry Bradshaw z Seksu w Wielkim Mieście?

Zamiast wielkiego tortu weselnego podajcie mały

Torty ślubne są zazwyczaj bardzo drogie, ale nie koniecznie dobrze smakują. Aby nie rezygnować z tradycji wspólnego krojenia tortu zamówcie go w ulubionej cukierni tylko dla Was, a Waszych gości poczęstujcie zwykłym tortem, muffinami, lub dobrym ciastem.

Nie bierzcie pod uwagę weekendów

Kiedy zdecydujecie się na ślub w środku tygodnia możecie zaoszczędzić nawet do 40%. Jeśli boicie się, że będą problemy z gośćmi to po prostu poinformujcie ich dużo wcześniej.

Używana sukienka, o której nikt nie musi wiedzieć

Sukienka ślubna używana była noszona zaledwie raz przez kilka godzin! Oddaj ją do czyszczenia i nikt nie zauważy, że jest używana. A jeśli nikomu nie powiesz będzie to Twoja słodka tajemnica:)

Utalentowani znajomi to skarb

Plastyczka, muzyk czy piekarz – wszystkie te osoby pomogą Ci taniej zorganizować wesele – jeśli są gośćmi na weselu nie zapomnij ich spytać czy nie mają nic przeciwko. Jeśli powiedzą, że nie to wyczuj czy to z grzeczności czy szczerze nie mają nic przeciwko.

Łączone imprezy kosztują dwa razy mniej

Może akurat znajoma też obchodzi swój wieczór panieński – połączcie imprezy. Będzie taniej i weselej, bo więcej dziewczyn.

Drukowane zaproszenia

Tak, ładnie to wygląda kiedy zaproszenie jest w 100% drukowane, ale wiecie ile kosztuje taka dodatkowa opcja? Jeśli Wasze pismo nie należy do najpiękniejszych poproś bliskiego o uzupełnienie zaproszeń.

Kiedy mama sponsoruje wesele

przed-weselem

Jeśli kłopotliwa wydaje Wam się sytuacja w restauracji kiedy to siedzicie z rodzicami i kelner przynosi kartę… to długa droga przed Wami. Jednak kiedy pokonacie ją w zgodzie z sobą, oddając drugiej stronie prawo do niezadowolenia, to temat stanowienia o Waszej rodzinie macie odrobiony na wieki. Serdecznie polecam wziąć tego byka za rogi już teraz.

mama-panny-mlodej

Z powodu wielu uwarunkowań jedną z najtrudniejszych jest dla nas rozmowa o pieniądzach. Dlatego w naszym nieporadniku wsadzimy kij w mrowisko dwukrotnie i bez obciachu uświadomimy sobie, że wesele łączy się z tematem pieniędzy.

kto-placi-za-wesele

Zwykle podczas organizacji wesela mamy do czynienia z dwoma modelami. Pierwszy kiedy to Młodzi płacą za swoje wesele. Drugi gdy rodzice dzielą się między sobą kosztami. Model drugi ma jeszcze wariacje : rodzice płacą za wszystko co akceptują, Młodzi pokrywają koszty „dodatkowych atrakcji”.

bukiet

W pierwszym przypadku rodzice są gośćmi, Młodzi od początku czują większą swobodę, tworząc ten dzień według swoich marzeń. Czują się do tego upoważnieni bo wykładają na to pieniądze. Ten model jest najłatwiejszy, jednak nie zawsze narzeczeni mogą sobie na to pozwolić.

W drugim przypadku kiedy to rodzice pokrywają koszty przygotowań wesela sprawa staje się bardziej złożona. Jednak uwaga! W tym wypadku rodzice również są Waszymi gośćmi! Namawiam Was, tak samo jak moich klientów dla których organizuje wesele w jurcie, abyście o tym pamiętali.

Kochamy mamy. Oczywiście. Tak jest i nawet same jesteśmy/stajemy się mamami. Babska sztama. Jasne. Tylko dzień Twojego ślubu to ten czas aby poczuć jaką miłością to Ty jesteś otoczona przez swoich najbliższych. Abyście razem z Twoim ukochanym poczuli wsparcie, radość i ciepło do którego będziecie wracać i się nim karmić w trudniejszych chwilach małżeństwa. To dzień w którym zapraszacie gości do swojego świata, chcecie by Wam towarzyszyli, bo zależy Wam na nich. Nie zapraszacie ich na rosół, wódkę, kapele góralską, prosiaka, sushi, słodki stół, pokaz ogni. Zapraszacie ich by byli świadkami tak ważnej dla Was chwili. I to ma prawo odbyć się na Waszych warunkach. Nawet gdy rachunek pokrywają rodzice.

para-mloda

Uwaga forma ma znaczenie! Jeśli na co dzień posługujecie się jakąś ideą, żyjecie według Waszych zasad, macie określony gust, rodzice powinni przyjąć to że nie zamierzacie tego łamać „dla gości” lub dla aprobaty sąsiedztwa. Jednak jeśli odrzucacie ich sugestie musicie zostawić przestrzeń na ich niezadowolenie, mają do niego prawo.

Czasami moment burzy jest potrzebny. By w chwili konfliktu rodzice mogli zobaczyć Was jako odrębną od nich, nową rodzinę. Wtedy stajecie się dla nich małżeństwem. Czasami burza jest potrzebna Wam aby po niej stwierdzić, że przebolejecie zaproszenie przez mamę cioci Jadzi (która przewinęła Wam pierwszą pieluszkę) bo jest ważna dla mamy, ale na cioci Jadzi koniec!

panna-mloda


Moim zdaniem rola konsultanta ślubnego w tym wypadku to trochę praca negocjatora zawsze na zlecenie Państwa Młodych, niezależnie od odbiorcy rachunku. Chodź temat nie wydaje się łatwy, pokrzepiające jest to że po udanym weselu wszyscy są już zadowoleni.

I żeby nie było, że tylko Mamy psocą, Tato Pana Młodego niechętny do przyjęcia w plenerze, przed weselem:

…a Panowie dobrze te podłogę rozstawią, równo? Zupą się nie ochlapie?

Po weselu:

Dziękuje Pani, za przygotowanie tego wesela, było pięknie! Jedzenie, tańce!

A zupą się Pan nie ochlapał?

No, nie. Przepraszam.

Kurtyna.

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

15 komentarzy

  • Odpowiedz drwedding

    Mi się wydaje że zdecydowanie warto oszczędzić na weselu trochę (albo po prostu nie szaleć), a pieniądze wykorzystać na podróż np. A już branie kredytu na organizację wesela to chory pomysł.

    12 maj, 2020 o 18:29
  • Odpowiedz Igor

    Przecież to czy jest drogo zależy jakie miejsce wybieramy. Nie przesadzajcie. Organizując weselem w Best Western Efekt Express płaciliśmy w Krakowie niecałe 200 zł za osobę. To nasz wybór, gdzie robimy wesele. Dodam tylko, że nasze było naprawdę WYPASIONE.

    5 styczeń, 2020 o 13:06
  • Odpowiedz Maciej

    Koszt wesela jest uzależniony od wielu czynników: liczby zaproszonych gości, koncepcji, programu rozrywkowego, ceny sukni ślubnej i wielu innych rzeczy. Możecie sobie wyliczyć przybliżony koszt waszego wesela czytając ten artykuł https://szybkagotowka.pl/Finanse/koszt-wesela

    14 listopad, 2019 o 15:02
  • Odpowiedz Zaraz Ślub

    Niestety piękne wesele wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Możliwe, że z tego względu wiele par zastanawia się nad organizacją skromnego obiadu ślubnego. W takim przypadku o wiele łatwiej jest o spełnienie marzeń takich jak wspaniała podróż poślubna.

    16 październik, 2019 o 15:27
  • Odpowiedz Domi

    Płatność za wykonawców z góry? Może i cena niższa ale czy to warte ryzyka?

    11 wrzesień, 2019 o 15:30
  • Odpowiedz Iza

    W mojej okolicy sale kosztują w przedziale 250-330zł/os. na 2020 rok.

    22 sierpień, 2019 o 16:56
  • Odpowiedz GdzieWesele.pl

    Super pomysły :) Pozdrwiamy GdzieWesele.pl :)

    18 lipiec, 2019 o 10:35
  • Odpowiedz SpłukanaPannaMloda

    witamy w roku 2019, teraz koszt „za talerzyk’ to 230 zl +, a doba wciąż ma tylko 24h

    15 maj, 2019 o 16:17
    • Odpowiedz Jakub

      I to tak na spokojnie. Już widziałem wyższe ceny zahaczające o 250 złotych.

      4 czerwiec, 2019 o 19:51
    • Odpowiedz Anna

      W mojej okolicy (powiat kłobucki) ceny za salę wahają się w przedziale 250-330 zł/os. i nie ma tańszych sal. Do tego dochodzą ukryte koszty za salę,np. 500zł dodatkowy kelner (roznoszący napoje), 200zł ZAIKS, w niektórych miejscach korkowe (10% kosztu napojów i alkoholu, który kupujemy na własną rękę płacimy sali weselnej), 500zł wynajęcie baru(sama przestrzeń bez alkoholu i bez barmana). Może ewentualnie zorganizowanie samemu, czyli wynajęcie remizy, kucharzy i obsługi mogłoby być trochę tańsze, ale to dodatkowo dużo zachodu i stres, że coś nie wyjdzie.

      22 sierpień, 2019 o 17:05
  • Odpowiedz Iza

    My zorganizowaliśmy wesele w restauracji Kolorowa w Olsztynie i wszyscy świetnie się bawili, a koszty nie były wysokie ;)

    3 kwiecień, 2019 o 10:43
  • Odpowiedz Magdalenka

    Co do podróży podróżnej jesteśmy z moim ukochanym. Jedziemy na Malediwy! Zastanawialiśmy się między motywem rustykalnym a typowo polskim weselem. Pochłonięta sprawami organizacyjnymi odnalazłam w empiku książkę Bridelle Style. Dzięki niej możemy połączyć nasze oczekiwania z budżetem i spełnieniem marzeń. Odnalazłam tam mnóstwo inspiracji:)

    2 marzec, 2017 o 09:04
    • Odpowiedz Sweet Wedding

      To świetnie :) Patronuję medialnie ;-) tej książce więc bardzo mi miło , że się podoba. Też mam nawet w więcej niż 1 egzemplarzu :D

      2 marzec, 2017 o 09:37
  • Odpowiedz Cudna

    Jestem dopiero na etapie szukania inspiracji i do samej organizacji jeszcze chwila mnie czeka. na razie zachwycam sie pomysłami jakie znalazłam w empiku w książce Bridelle Style! Nie mogę się napatrzeć jakie piękne mogą być oprawy ślubne :)

    23 luty, 2017 o 12:30
  • Odpowiedz Baśka

    Jak organizacja wesela to tylko z Salą Sarah Kuklice.

    17 październik, 2016 o 13:58
  • Zostaw odpowiedź