Obserwuj:

MINI przewodnik dla świadkowej {cenne rady}

Jest piątkowy wieczór, siedzicie z przyjaciółką na winie, świetnie się bawicie i w pewnym momencie pada to pytanie “Zostaniesz moją świadkową?”. Ta prośba wywołuje zazwyczaj mnóstwo radości, ale z drugiej strony potrafi przestraszyć. Bo jakie są właściwie obowiązki świadkowej? Jak powinna się zachowywać? W co się ubrać? Jaka powinna być idealna świadkowa? Na te i inne pytania – w naszym przewodniku dla świadkowych – odpowie dziś doświadczona konsultantka ślubna Renata z dolnośląskiego oddziału Ślubnej Pracowni .

Zdjęcie: Kasia i Tomek Fotografia

Świadkowa a druhna

Kim właściwie jest świadkowa? Jeżeli chodzi o oficjalną rolę świadkowej, to ma ona za zadanie podpisać dokumenty (w kościele albo urzędzie). Współcześnie jest nią najczęściej najlepsza przyjaciółka lub siostra panny młodej. To osoba, której panna młoda ufa w stu procentach i może liczyć na jej pomoc w stresujących, ślubnych przygotowaniach.

Zdjęcie: Sandra Daniłowicz Fotograf

Czym różni się świadkowa od druhny? Druhny nie pełnią żadnych “urzędowych” roli – są one po prostu wsparciem panny młodej, jej orszakiem. Sama tradycja druhen przyszła do Polski ze Stanów Zjednoczonych i kojarzy się przede wszystkim z rządkiem tak samo ubranych, roześmianych dziewczyn. Czasami świadkowa jest nazywana “pierwszą druhną” – nic dziwnego, bo faktycznie zakres jej ślubnych obowiązków jest największy.

Zdjęcie: Sandra Daniłowicz Fotograf

Jakie są obowiązki świadkowej?

Skoro mowa o obowiązkach, warto na wstępie zaznaczyć jedną rzecz. Tak naprawdę to, jaką funkcję ma pełnić dana świadkowa i jak bardzo powinna być zaangażowana w przygotowania, zależy od jej relacji z panną młodą. Bywa, że jej rola ogranicza się do podpisania dokumentów, ale zazwyczaj bierze na swoje barki dużo więcej!

Zdjęcie: Sandra Daniłowicz Fotograf

Ten temat został rozwinięty w tym artykule, a my tutaj wymienimy tylko te najważniejsze. Zaliczamy do nich: pomoc w wyborze sukni ślubnej, organizację wieczoru panieńskiego, opiekę nad gośćmi, pomoc w awaryjnych sytuacjach na ślubie i weselu, dopilnowanie formalności.

Zdjęcie: Justyna Macińska

Idealna świadkowa, czyli kto?

Czas na najważniejszą część naszego artykułu, czyli mini-przewodnik dla świadkowych. To garść rad, które pozwolą Wam uniknąć wpadki, a panna młoda będzie mogła spać spokojnie.

Zdjęcie: Ania Gonżewska Fotograf

Co więc powinna robić idealna świadkowa?

 • Ustalić zakres obowiązków z panną młodą

Jak zostało wspomniane wcześniej, tradycyjne zadania świadkowej skupiają się wokół przygotowań przedślubnych i następnie pomocy w dniu ślubu, ale jest to kwestia bardzo indywidualna. Dlatego zawsze warto przegadać na początku z panną młodą, czego tak naprawdę od nas oczekuje. Jeżeli czujecie, że obowiązków jest za dużo, a Wasz czas jest bardzo ograniczony (np. ze względu na pracę czy macierzyństwo), nie wahajcie się powiedzieć o tym pannie młodej! Wspólnie wypracujecie kompromis i obie strony będą zadowolone.

Zdjęcie: Motkowicz Photography

 1. Przygotować z panną młodą harmonogram przygotowań

Być może panna młoda wcześniej zrobiła już wstępny plan i wystarczy, że da go Wam do wglądu, ale w przeciwnym wypadku: zróbcie porządny harmonogram. Rozpiszcie co i do kiedy ma być załatwione i która z Was się tym zajmie. Możecie też przekazać pewne zadania druhnom.

Zdjęcie: Sandra Daniłowicz Fotograf

Dzięki harmonogramowi nic już Wam nie umknie, a wszystkie formalności załatwicie w terminie. Dodatkowo, możecie utworzyć specjalną tablicę na Pintereście ze zbiorem wszystkich inspiracji związanych z weselem przyjaciółki. To szczególnie istotne, jeżeli macie zadanie typu: poszukać pomysłów na prezenciki dla gości, przemyśleć kolorystykę dekoracji czy wymyślić ciekawe tło do zdjęć.

Zdjęcie: Motkowicz Photography

 1. Mieć zawsze oczy dookoła głowy

Na ślubie to Wy będziecie osobą, która ma gasić wszystkie pożary. Dlatego Waszym zadaniem będzie uważna obserwacja wszystkich gości i wykonawców tak, by w razie czego im pomóc czy rozwiązać problem. Panna młoda w ten wyjątkowy dzień powinna tylko pięknie wyglądać i cieszyć się ślubem, pamiętajcie!

 1. W awaryjnych sytuacjach kontaktować się z wedding plannerem

To w zasadzie kontynuacja poprzedniego punktu. Jeżeli zauważycie coś niepokojącego, zamiast od razu martwić pannę młodą, spróbujcie wybrnąć z sytuacji same albo z pomocą konsultanta ślubnego (jeżeli taki jest obecny na weselu). Dopiero gdy naprawdę nie ma innego wyjścia, zgłoście problem na spokojnie pannie młodej.

Zdjęcie: Sandra Daniłowicz Fotograf

 1. Przygotować koszyczek ratunkowy

W takim koszyczku rartunkowym powinny znaleźć się: zapasowe rasjstopy, wsuwki, lek przeciwbólowy, podręczny zestaw do szycia, agrafki, guma do żucia, prezerwatywy, tampony/podpaski, dezodorant, chusteczki, plastry. Połóżcie go najlepiej w pobliżu toalet i bądźcie spokojne, że w razie czego jesteście przygotowane na wszystko!

Zdjęcie: Grzesiek Kogut Fotograf

 1. Przegadać z panną młodą kwestie Waszego wyglądu na ślubie

Świadkowa jest tak naprawdę wizytówką panny młodej, będącą na ślubie i weselu cały czas w pobliżu panny i pojawiającą się na wielu zdjęciach. Dlatego też warto porozmawiać, jak powinniśmy wyglądać. Klasyczne kolory sukni i bukietów dla świadkowej to delikatny róż albo coś z palety beży, ale być może panna młoda ma inną koncepcję. W granicach Waszego stylu uszanujcie ją, bo to w końcu jej wielki dzień!

Zdjęcie: Justyna Macińska

Jeżeli panna młoda da Wam “wolną rękę” pamiętajcie, by nie założyć czarnej ani białej sukienki – chyba, że taki jest akurat motyw wesela.

Zdjęcie: Gabriel Gmurczyk

 1. Zorganizować niezapomniany wieczór panieński

Jeżeli chodzi o wieczory panieńskie, to kluczowa jest dobra znajomość panny młodej i jej preferencje. Być może lubi huczne imprezy w klubie, a wizja striptizerów jej nie peszy, ale jest też na pewno dużo panien młodych, które wolą spokojniejszy wieczór z przyjaciółkami i winem czy wyjątkowy, weekendowy wypad. Dlatego, jeżeli nie jesteście pewne, z jakiej opcji zadowolona będzie przyjaciółka – zapytajcie jej. A następnie przejdźcie do organizacji, którą możecie zająć się same albo z innymi druhnami/uczestniczkami wieczoru.

Zdjęcie: Lucky in love

Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na zafundowanie imprezy (co zresztą jest rzadko spotykaną praktyką), to zróbcie składkę wsród reszty przyjaciołek. I finalnie bawcie się fantastycznie! (byle tak, by panna młoda nie żałowała niczego następnego dnia – to również Wasza rola, by o to zadbać)

Zdjęcie: W grudniu po południu Fotograf

 1. Wspierać pannę młodą przez cały proces ślubnych przygotowań

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim wsparcie psychiczne. Przygotowania przygotowaniami, ale nieraz panna młoda będzie potrzebowała po prostu dobrego słowa, wypadu na kawę czy babskiego relaksu w spa. Zatroszcz się o takie mniejsze i większe przyjemności, a panna młoda na pewno będzie spokojniejsza.

Zdjęcie: Sandra Daniłowicz Fotograf


Ekonomistka z wykształcenia, a konsultant ślubny z zamiłowania. Urodzona organizatorka. Jest świadoma swoich celów i wytrwale do nich zmierza. Prężnie rozwija dolnośląski oddział Ślubnej Pracowni zajmującej się spełnianiem najskrytszych marzeń młodych par. Jako profesjonalny konsultant ślubny jest na bieżąco ze wszystkimi światowymi trendami. Ciągły rozwój, zmienianie marzeń w plany i nieschodzący z twarzy uśmiech, to jej znaki rozpoznawcze.

IG: https://www.instagram.com/renata__mazurek/

FB: https://www.facebook.com/slubnapracownia

WWW: https://www.slubnapracownia.pl/

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

6 komentarzy

 • Odpowiedz remiza wiejska na wesele jest passe

  Bycie świadkową to duuuża odpowiedzialność. Ogólnie wiele osób co raz częściej niechętnie podchodzi do tego tematu, odmawiając-bo tak wygodniej.

  30 maj, 2020 o 15:08
 • Odpowiedz Misia77

  Byłam w tym roku świadkową, wspaniałe przeżycie :) Polecam sukienkę z jedwabiu, bo w lecie w szucznych tkaninach można się zapocić… Jeszcze te nerwy… Swoją sukienkę znalazłam na MYOKO.PL, fajna niszowa marka, szyją w Polsce, polecam :)

  30 kwiecień, 2020 o 15:20
 • Odpowiedz Wesele Gdańsk

  Fajny poradnik dla świadkowej :) Jeśli nasz Panna Młoda nie jest wymagająca – wystarczy że będziemy wsparciem.

  6 luty, 2020 o 16:19
 • Odpowiedz GdzieWesele

  Przydatne wskazówki.

  5 listopad, 2019 o 10:31
 • Odpowiedz Jarosław Młynek

  Myślę, że to bardzo cenne informacje. Zwłaszcza dla osób, które przygotowują się na bycie świadkową :) Jeśli Panna Młoda jasno określi swoje oczekiwania co do roli świadkowej – wszystko pójdzie z górki :)

  9 maj, 2019 o 14:36
 • Odpowiedz Paulina

  Bycie świadkową to wbrew pozorom bardzo odpowiedzialne zajęcie ale też wielki zaszczyt. Warto się troszkę do tego przygotować, jeśli już zostałyśmy o to poproszone :) Super poradnik, pomocny dla dziewczyn, które zostały poproszone o wykonywanie tej ważnej roli <3

  8 maj, 2019 o 09:17
 • Zostaw odpowiedź