Obserwuj:

Jakie obrączki ślubne wybrać?

Obrączki ślubne najczęściej kupuje się na całe życie. O czym pamiętać przy doborze obrączek? Jest symbolem małżeństwa i ma świadczyć o jego nierozerwalności – obrączka ślubna to szczególnego rodzaju biżuteria, którą na ogół wybiera się tylko jeden raz. Czym wobec tego należy się kierować, aby dobrać najlepszą parę obrączek?

obraczki slubne klasyczne zdjecie

Nie tylko żółte złoto

Tradycyjnie obrączki ślubne wykonuje się ze złota żółtego, ale warto wskazać, że do dyspozycji są także obrączki wykonane z innych typów złota.

Złoto białe zasługuje tutaj na szczególną uwagę. To na ogół stop złota z niklem, cynkiem czasami ze srebrem lub palladem, ale spotykane są także stopy bez uczulającego niklu. Dzięki temu białe złoto przypomina drogocenną platynę. Dodatkowo jest rodowane, czyli pokryte warstwą rodu, która nadaje im piękny połysk. Białe złoto także twardsze od złota żółtego, dlatego wykonane z niego obrączki mogą wyglądać jak nowe przez dłuższy czas.

Inna alternatywa dla złota żółtego to złoto różowe, które swoją różowawą barwę zawdzięcza dodatkowi miedzi. To modne obecnie złoto, które jest szczególnie lubiane przez kobiety, ale pasuje także mężczyznom.

Obrączki mogą być wykonane w całości z jednego rodzaju złota, ale również w sprzedaży znajdziemy takie, które produkowane są z kilku typów stopów, dając efektowne, różnokolorowe kompozycje.

Inna dla niego i dla niej

Przyjęło się, że obrączki ślubne są takie same dla Pana Młodego oraz dla Panny Młodej. Jednak wcale nie musi tak być! Aktualnie bardzo dużym powodzeniem cieszą się obrączki o dwóch różnych wzorach dla niego i dla niej.

Najczęściej obrączka dla Panny Młodej posiada dodatkowe ozdoby, na przykład jest inkrustowana małymi brylantami albo posiada dekoracyjne żłobienia. Dzięki temu jest bardziej dekoracyjna od obrączki dla Pana Młodego, chociaż na ogół obrączki te wykonane są z tych samych kruszców, więc są do siebie podobne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obrączki ślubnej?

Niezależnie od tego, czy wybór pada na ponadczasową klasykę, czy też na nowoczesne wzornictwo, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii przy doborze obrączek ślubnych. Wśród nich znajdują się:

 • rodzaj kruszcu
 • próba kruszcu
 • kształt obrączek

Obrączki ze złota

Najczęściej obrączki ślubne wykonuje się ze złota. To wytrzymały, ale także podatny na różne uszkodzenia kruszec, dlatego z czasem obrączka może zyskać wiele różnych rys. Aby zminimalizować to ryzyko, warto wybierać obrączki o niższej próbie, czyli zawierające mniej złota – wtedy będą one bardziej odporne na czynniki zewnętrzne.

Najbardziej popularną próbą złota jest 585, co oznacza, że w stopie znajduje się 58,5% złota. Takie obrączki są w stanie posłużyć na długie lata. Tańsze, a przy tym także bardziej wytrzymałe są obrączki o próbie 333, czyli zawierające w swoim składzie 33,3% złota.

Obrączki z innych kruszców

Warto jednak wskazać, że oprócz złota do dyspozycji mamy także obrączki z innych materiałów, na przykład niedrogie obrączki srebrne, droższe modele tytanowe czy platynowe.

Obrączki ze srebra można mieć już w cenie poniżej 100 złotych za parę. Są jednak dość mało wytrzymałe i szybko mogą się porysować. Bardzo wytrzymałe i trwałe są za to obrączki tytanowe i platynowe, przy czym za biżuterię z platyny zapłacimy o wiele więcej niż za tę złotą.

Kształt obrączek

Obrączki mogą mieć różne kształty i wykończenie. Najczęściej wybierane są tak zwane obrączki soczewkowe, które są delikatnie zaokrąglone na zewnątrz i od wewnątrz. Dzięki temu są wygodne w zakładaniu i zdejmowaniu. Ciekawym wyborem są także obrączki o płaskim wykończeniu z zewnątrz – mają bardziej nowoczesny wygląd.

Gdzie kupić dobre obrączki ślubne?

Aktualnie obrączki ślubne można zakupić w wielu sklepach jubilerskich. Warto zatem poświęcić nieco więcej czasu, aby zapoznać się z wieloma ofertami.

Oprócz popularnych marek do wyboru są także te mniej rozpoznawalne, ale wcale nie oznacza to, że ich biżuteria jest gorszej jakości. Często jest wprost przeciwnie – wyróżnia się nie tylko swoim intrygującym wzornictwem, ale też wykorzystaniem lepszej jakości kruszców i dokładniejszym dopracowaniem. Co więcej, możemy zakupić ją również w bardziej atrakcyjnych cenach.

Artykuł powstał we współpracy z pracownią jubilerską Arlekin Design z Krakowa.

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

6 komentarzy

 • Odpowiedz AnnaC

  Ja jestem tradycjonalistką i wybrałam z moim obecnym już mężem obrączki ślubne (https://www.virago.sklep.pl/obraczki-slubne) z tradycyjnego żółtego złota o klasycznym wzorze… sądzę, że taki wybór jest ponadczasowy..

  14 listopad, 2019 o 08:05
 • Odpowiedz zaręczony

  bardzo mi ten artykuł pomoże w wyborze obrączki ślubnej dla mojej partnerki, kiedyś tam przed weselem :) :)

  23 sierpień, 2018 o 11:47
 • Odpowiedz arlekin

  Przede wszystkim pasujące, nie mają przeszkadzać i być za ciasne ani za luźne. Reszta to sprawa drugoplanowa. Najważniejsza przy obrączkach jest symbolika. Ta która mówi Nam dlaczego je nosimy.

  16 sierpień, 2018 o 17:25
 • Odpowiedz Kasia

  O platynowych i tytanowych obrączkach jeszcze nie słyszałam, ale na pewno są bardzo trwałe. Zazwyczaj wszyscy wybierają obrączki złote , srebrne to raczej nie jest popularny wybór, ale jak czasami funduszy mało to rozsądny.

  16 sierpień, 2018 o 10:59
 • Odpowiedz Paulina

  Ja zdecyduję się na obrączki z białego złota <3

  13 sierpień, 2018 o 09:41
 • Odpowiedz Wodzirej Łukasz

  Bardzo ciekawy artykuł, rzeczywiście zauważalny jest trend innej obrączki dla Pana Młodego, a innej dla Panny Młodej :)

  10 sierpień, 2018 o 14:19
 • Zostaw odpowiedź