Obserwuj:

O czym pamiętać zanim wyznaczysz datę ślubu?

Ustalenie daty ślubu wydaje się kluczowym elementem już na samym początku rozmów o planach weselnych. Jednak są kwestie, które powinniście uwzględnić już na tym etapie. O czym mowa?

data ślubu jak wybrać dobrze

O czym warto pamiętać przed wyznaczeniem daty ślubu? Przeczytaj moich 6 wskazówek!

Zdjęcie: Corey Ann via Visual Hunt /

Zdjęcie: Corey Ann via Visual Hunt


1. Zacznij od wstępnych ustaleń

Warto w pierwszej kolejności ustalić orientacyjną datę ślubu – na przykład: kolejne wakacje, jesień za dwa lata itp. Dlaczego? O ile nie przywiązujecie szczególnej wagi do konkretnej daty, to będzie znacznie lepszy start do planowania wesela. Może się okazać, że wymarzona restauracja lub dworek są wolne w innym dniu, niż ustaliliście na wstępie. Warto najpierw zorientować się, jak wygląda sytuacja w obiektach weselnych i u wykonawców usług związanych z obsługą uroczystości.


2. Uważaj na śluby w wakacje i w czasie urlopów

Przy planowaniu wesela w sezonie wakacyjnym, warto upewnić się, czy osoby, na których obecności szczególnie Wam zależy, nie mają już jakiś planów wyjazdowych, wpłaconych zaliczek na wczasy itp.


3. Goście zza granicy

Jeśli Wasze rodziny i przyjaciele mieszkają w różnych zakątkach świata i przybycie na uroczystość wiąże się dla nich z wielką wyprawą, warto sprawdzić odpowiednio wcześniej, czy w ustalonym terminie nie będzie to utrudnione (na przykład z powodu świąt państwowych w danym regionie itp.). W tym wypadku warto o wiele wcześniej wysłać im tzw. Save The Date, żeby mogli zaplanować sobie dla Was ten dzień!

save the date przed slubem


4. Świąteczny ślub i wesele?

Wesela organizowane w okresie świąteczno-noworocznym są piękne, ale mogą być kłopotliwe dla zaproszonych gości. Warto wcześniej przedyskutować tę kwestię z najbliższymi, by upewnić się, czy nie mają już innych planów.


5. Zabaw się w meteorologa

Przed ustaleniem daty wesela, warto zastanowić się nad… pogodą. To nie żart. Możecie sprawdzić statystyki dla danego miesiąca za ostatnie kilka lat. Już od kilku sezonów wiosenne śluby w plenerze stają pod znakiem zapytania z powodu mocnych opadów deszczu, nawałnic, a nawet powodzi. Jeśli planujecie przyjęcie na barce, w pobliżu rzeki, w ogrodzie i w tego typu miejscach, weźcie to pod uwagę przy ustalaniu daty ślubu.

para młoda


6. Data ślubu dla alergików

Jeśli jesteście alergikami i przez cały sezon wiosenny borykacie się z zapuchniętymi oczami i nieustannym kichaniem, zastanówcie się nad inną porą roku na przyjęcie. Choć dla wielu osób wiosna i przebudzenie uśpionej przyrody to cudowny moment na wejście na nową drogę życia, dla Was może to być kłopotliwe.

Zdjęcie: Mustard Yellow Photography (Nom & Malc) via Visual hunt / CC BY-NC-ND

Zdjęcie: Mustard Yellow Photography (Nom & Malc) via Visual hunt

Wyznaczenie terminu uroczystości weselnej nie jest proste. Bardzo często decyzja zapada na podstawie dostępności wybranych usług. Nic dziwnego. Jeśli do gustu przypadło Wam konkretne miejsce, określony fotograf lub ulubiona kapela weselna, możecie wybrać termin w oparciu o ich grafik, ale weźcie pod uwagę także inne okoliczności, by uniknąć późniejszych kłopotów organizacyjnych.

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

2 komentarze

 • Odpowiedz Fotografia ślubna

  Ja wybór terminu ślubu na swoim blogu opisałem z innego punktu widzenia – dostępność usług, ceny, łatwość organizacji i pogoda. Opisałem miesiące które są w tych czasach niedoceniane oraz problem R, który jest szczerze mówiąc bardzo duży.

  28 wrzesień, 2017 o 09:29
 • Odpowiedz Dorra

  To prawda, sama miałam tego typu wpadkę z ustalaniem terminu ślubu, ale generalnie uważam, że dzisiaj dzięki dostępowi do sieci, możemy wszystko znacznie sprawniej i szybciej zorganizować, zwłaszcza jeżeli mamy gotowe oferty firm z branży ślubnej, takiej jak chociażby na http://www.czymdoslubu.pl/ogloszenia/auta-zabytkowe-retro-na-wesele.html . Kiedy ja wychodziłam za mąż, w grę wchodziła głównie poczta pantoflowa:)

  27 kwiecień, 2016 o 20:30
 • Zostaw odpowiedź