Obserwuj:

ODLICZANIE PRZED ŚLUBEM – PLANOWANIE CZAS ZACZĄĆ

Co i kiedy należy zrobić, by organizacja uroczystości przebiegała płynnie? Podpowiemy, w którym momencie zarezerwować lokal weselny, a kiedy udać się na ostateczne przymiarki kreacji. Poniższy kalendarz ślubny to tylko nasze uniwersalne propozycje dla Was. Harmonogram dnia ślubu pomoże Wam spokojnie i zorganizowanie podejść do tematu planowania :)

źródło: niebalaganka.pl

źródło: niebalaganka.pl

Pamiętajcie, że każde wesele jest inne i w niektórych przypadkach o część zagadnień trzeba zadbać w zupełnie innym czasie. Warto jednak mieć taką podpowiedź, na bazie której można zapanować nad ślubnym chaosem i spokojnie odliczać dni do upragnionej ceremonii.

kalendarz przed ślubem

źródło: etsy.com

12 miesięcy przed ślubem

12 miesiecy przed slubem

Ustalcie budżet – to najlepszy moment na oszacowanie Waszych możliwości. Jeszcze nie jest za późno na poszukanie dodatkowych środków finansowych lub odłożenie paru groszy. Dobrze rozplanowany budżet to początek znakomicie zaplanowanego ślubu. Dzięki tym szacunkom unikniecie zaskoczenia i nieprzyjemnych sytuacji. Wbrew pozorom kosztów jest wiele, ale znacznie łatwiej im sprostać, jeśli wiadomo, czego można się spodziewać.

Wybierzcie termin – i to niekoniecznie w miesiącu, w którego nazwie znajduje się litera „r“. Obecnie bardzo popularne są także wesela organizowane w piątki lub niedziele, co znacznie ułatwia zarezerwowanie upragnionego lokalu i pozytywnie wpływa na cenę.

Wybierzcie miejsce na wesele – to ważne, by tę kwestię załatwić na początku planowania przyjęcia. Koszt wynajęcia obiektu oraz posiłków to największa składowa w wydatkach na wesele, a poza tym weselna sala lub restauracja to podstawa do dalszego planowania.

Zacznijcie przeglądać oferty fotografów i filmowców, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Nie musicie od razu podejmować decyzji, ale nie warto z tym zwlekać. Najlepsi specjaliści w swoim fachu mają terminy pozajmowane na wiele miesięcy do przodu.

Zdecydujcie i wybierzcie zespół lub DJ-a – przesłuchajcie zespoły i DJ-ów. Dobry zespół – jak dobra sala, fotograf ślubny i filmowiec – powinien być zarezerwowany na 12 miesięcy przed ślubem.

11 miesięcy przed ślubem

11 miesiecy przed slubem

Sprawdźcie swój budżet – ewentualnie przeorganizujcie go tak, by punkty wymienione wcześniej spełniły Wasze oczekiwania.

Wybierzcie kolory oraz motywy przewodnie uroczystości – to najlepszy moment na to, by na spokojnie zastanowić się, czy Wasze wesele powinno mieć tematyczną otoczkę i być wyrazem Waszych pasji i zainteresowań, czy stawiacie raczej na elegancką klasykę. Jeśli podejmiecie tę decyzję odpowiednio wcześniej, będziecie mieli mnóstwo czasu na gromadzenie detali i przedmiotów, które będą pasowały do Waszych założeń.

10 miesięcy przed ślubem

10 miesiecy przed slubem

Rozejrzyjcie się za suknią ślubną i strojem dla Pana Młodego – przetestujcie wiele fasonów, kolorów i wzorów. To najlepszy czas na buszowanie po sklepach, wyszukiwanie ciekawych propozycji, a może nawet na… załapanie się na ciekawe promocje.

Ustalcie wstępne wytyczne odnośnie menu – na pewno dobrze wiecie, czy na przyjęciu mają dominować potrawy wegetariańskie, dietetyczne czy regionalne. Nie musicie od razu wybierać konkretnych smaków, ale to najlepsza pora na przetestowanie potraw, jeśli macie taką możliwość i dopasowanie jadłospisu do potrzeb własnych oraz potrzeb Waszych gości. Zwróćcie szczególną uwagę na alergie i nietolerancje pokarmowe w rodzinie. Jeśli ktoś z Waszych bliskich cierpi na przykład na celiakię, nie będzie mógł jeść większości klasycznych potraw. Jest jeszcze mnóstwo czasu na dostosowanie menu oraz uwrażliwienie obsługi obiektu weselnego na Wasze oczekiwania.

źródło: etsy.com

źródło: etsy.com


9 miesięcy przed ślubem

9 miesiecy przed slubem

Najpóźniej na 9 miesięcy przed ślubem podpiszcie umowę z fotografem i ekipą filmową, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Po tym terminie może być już trudno znaleźć odpowiedniego fotografa, bo spora część ma już w tym terminie zajęte daty.

Wyślijcie Save The Date – czyli zawiadomienia o terminie Waszego ślubu do wszystkich gości, których planujecie zaprosić na tę uroczystość. To szczególnie ważne jeśli ślub bierzecie w okresie wakacyjnym, lub część znajomych i rodziny mieszka za granicą. Da im to sporo czasu na przygotowanie swoich planów w innym czasie i zarezerwowanie Waszej daty specjalnie na Wasz ślub i wesele.

To także dobry moment, by umówić się z fotografem na sesję narzeczeńską. Zdjęcia z takiej sesji możecie wykorzystać właśnie na wspomnianych wyżej  zawiadomieniach Save The Date.

8 miesięcy przed ślubem

8 miesiecy przed slubem

To właściwy moment na wybór i zakup ślubnej kreacji. Nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę. Większość sukni oraz ubranie dla Pana Młodego wymaga mniejszych lub większych poprawek.

Wybierzcie kwiaty oraz florystę, który przygotuje kompozycje, bukiety i inne detale roślinne.

Ustalcie detale związane z ceremonią. Jeśli planujecie ślub kościelny, możecie wybrać czytanie oraz ustalić z organistą oprawę muzyczną. Jeśli ślub będzie miał charakter świecki, porozmawiajcie z urzędnikiem stanu cywilnego. To szczególnie ważne, gdy ślub ma się odbywać w plenerze.

Na ślubie będą druhny i drużbowie? To świetnie! Teraz jest dobry moment by zastanowić się nad ich strojami. To samo tyczy się świadków. Oni także mogą liczyć na Wasze wskazówki.

7 miesięcy przed ślubem

7 miesiecy do slubu

Wybierzcie samochód ślubny, o ile go planujecie. Zadbajcie o inne środki transportu dla gości weselnych. Autokary, autobusy i busy lepiej i bezpieczniej rezerwować z wyprzedzeniem.

Upewnijcie się, czy zawarliście już umowy na wszelkie świadczenia z wybranymi firmami i osobami.

Zastanówcie się nad pierwszym tańcem. Do rozważenia jest kwestia wyboru piosenki oraz to, jak będzie wyglądał sam taniec. Skonsultujcie tę kwestię z zespołem muzycznym.

Jeśli jeszcze nie znaleźliście stroju dla Pana Młodego, teraz jest na to odpowiedni moment.

Zadbajcie o noclegi dla gości. Nie warto tego odkładać na ostatnią chwilę albo liczyć na to, że goście samodzielnie dojdą do porozumienia z rodziną mieszkającą w Waszej miejscowości. Najlepszym wyjściem jest wynajęcie noclegów w obiekcie, który będzie się znajdował w bliskim sąsiedztwie lokalu weselnego i miejsca ceremonii.

źródło: etsy.com

źródło: etsy.com

6 miesięcy przed ślubem

6 miesiecy do slubu

To właściwy moment na dokonanie przymiarki sukni ślubnej. To czas na zdjęcie dokładnej miary i pierwsze poprawki, które sprawią, że kreacja będzie na Was leżeć idealnie.

Wybierzcie i zamówcie zaproszenia ślubne. Jeśli Wasz wybór padnie na zaproszenia spersonalizowane (z wydrukowanymi danymi poszczególnych gości), weźcie pod uwagę, że czas ich realizacji jest nieco dłuższy od zaproszeń uniwersalnych do samodzielnego wypełnienia.

Zacznijcie rozglądać się już za obrączkami ślubnymi. Wybór obrączek wcale nie jest prosty. Jeśli chcecie obrączki robione na specjalne zamówienie, to poszukajcie wymarzonych wzorów już teraz.

5 miesięcy przed ślubem

5 miesiecy do slubu

Wyślijcie i rozdajcie zaproszenia. Od razu zaznaczcie, w jakim terminie spodziewacie się potwierdzenia obecności lub nieobecności na uroczystości.

Porozmawiajcie z rodzicami – może i oni potrzebują dobrej rady co do stroju na wesele.

Umówcie się na degustację tortów ślubnych i wybierzcie najpyszniejszy. :) Wiele cukierni oferuje bezpłatne degustacje ciast oraz tortów ślubnych. Warto odwiedzić kilka miejsc i przetestować wiele smaków.

4 miesiące przed ślubem

4 miesiace do slubu

Pora pomyśleć o sobie i o tym, czy zamierzacie wyruszyć w podróż poślubną. Tę kwestię można odłożyć, jeśli jesteście osobami, które lubią podróżować spontanicznie lub w ramach ofert lat minute. Jeśli lubicie mieć wszystko wcześniej zaplanowane, zajmijcie się tym właśnie teraz. Jest jeszcze mnóstwo czasu na wybranie kierunku oraz terminu Waszej podróży.

źródło: etsy.com

źródło: etsy.com

3 miesiące przed ślubem

3 miesiace do slubu

Sprawdźcie czy wszystko już macie zarezerwowane: noclegi, tort, muzyka, oprawa fotograficzna, kwiaty, inne dekoracje, samochód.

Pomyślcie nad wstępnym planem stołów i sposobem optymalnego usadzenia gości. Weźcie pod uwagę, jak duża jest sala weselna, które stoliki są wygodniejsze, które znajdują się bliżej wyjścia lub toalety i zadbajcie o komfortowe usadzenie bliskich. Zwróćcie uwagę na osoby starsze i nie sytuujcie ich w niewygodnych miejscach, skąd trudno będzie im się wydostać.

To najwyższy czas na wykonanie makijażu i fryzury próbnej. Teraz można jeszcze przetestować kilka wariantów, a w razie potrzeby lekko podciąć, zapuścić lub ufarbować włosy.

8 tygodni przed ślubem

8 tygodni przed slubem

Ustalcie ostateczną liczbę gości. Potwierdźcie liczbę noclegów oraz liczbę osób na przyjęciu.

Dokończcie planować sposób usadzenia gości. Weźcie także pod uwagę rodzinne sympatie i postarajcie się, by osoby, które lubią ze sobą przebywać miały na to szansę.

Jeśli planujecie zaskoczyć gości Waszymi umiejętnościami tanecznymi, to moment na intensywny kurs tańca. Możecie skupić się na układzie do pierwszego tańca lub spróbować swoich sił na ogólnym kursie.

O ile jeszcze nie kupiliście obrączek to teraz jest czas by na poważnie zająć się już tą sprawą. Po co zostawiać to na ostatnią chwilę?

źródło: etsy.com

źródło: etsy.com

7 tygodni przed ślubem

7 tygodni przed slubem

Podpytajcie swoich świadków czy planują dla Was wieczór panieński i kawalerski i upewnijcie się czy na pewno nie potrzebują Waszych wskazówek ;-) np. czego absolutnie NIE macie ochoty robić.

6 tygodni przed ślubem

6 tygodni slub

Poproście rodziców lub świadków by pomyśleli czy chcą wygłosić przemówienie na weselu. Jeśli chętnych jest wielu, ustalcie harmonogram.

Pomyślcie nad własnym przemówieniem i podziękowaniem dla rodziców. Możecie już rozejrzeć się za upominkiem dla nich.

5 tygodni przed ślubem

5 tygodni planowanie slubu

Stwórzcie dokładny harmonogram ślubu. Mogą Wam w tym pomóc specjaliści od organizacji wesela, specjalne programy do planowania, obsługa foto oraz manager obiektu weselnego.

Umówcie się na zabiegi pielęgnacyjne. Lekki peeling, parafinowa maska na dłonie i pielęgnacja paznokci zapewnią Wam dużo lepsze samopoczucie w dniu ślubu. Z niektórych zabiegów warto korzystać już teraz, ale sam manicure zostawcie sobie na później, na dzień lub dwa dni przed ślubem.

źródło: etsy.com

źródło: etsy.com

4 tygodnie przed ślubem

4 tygodnie przed slubem

Roześlijcie dopracowany harmonogram do wszystkich podwykonawców. Jest jeszcze czas na to, by go przeorganizować, jeśli ktoś będzie miał jakieś uwagi i propozycje.

3 tygodnie przed ślubem

3 tygodnie slub

Generalna przymiarka sukni ślubnej oraz stroju Pana Młodego. Od tej pory starajcie się utrzymać stałą wagę, by Wasze stroje leżały na Was tak samo dobrze w dniu ślubu.

Zakładajcie Wasze obuwie ślubne po domu, by je rozchodzić. Uważajcie, by go nie zniszczyć.

2 tygodnie przed ślubem

2 tygodnie i slub

To nie jest już czas na żadne zmiany jeśli nie chcecie się denerwować. Do tej pory nie zaplanowaliście pierwszego tańca? Nie ma tragedii – włączcie ulubioną muzykę i zacznijcie wieczorem tańczyć – może rozluźnicie się i okaże się, że spontanicznie wyjdzie Wam to najlepiej!

źródło: etsy.com

źródło: etsy.com

1 tydzień przed ślubem

1 tydzien slub

Czas na relaks! Porządny i zasłużony. Odpoczywajcie i wysypiajcie się.

Jeśli wciąż macie na głowie tysiąc rzeczy do załatwienia, uporajcie się z nimi jak najszybciej i poproście o pomoc: rodziców, rodzeństwo, świadków czy druhny!

Starajcie się nie wprowadzać już żadnych zmian w harmonogramie.

Pomyślcie o tym, że niewyspani nie będziecie się czuli zbyt dobrze w dniu przyjęcia. Ślub i wesele to przyjemność, a nie katorga! Idźcie na masaż lub do sauny, byle tylko odprężyć się i zrelaksować.

1 dzień przed ślubem

1 dzien przed slubem

TO JUŻ JUTRO! Weźcie głęboki oddech i idźcie wcześniej spać – będziecie w lepszym nastroju i na pewno lepiej wyjdziecie na swoich ślubnych zdjęciach! :)

Marta Sweet Wedding

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

5 komentarzy

 • Odpowiedz Anna

  Zapomnieliście o jeden z najważniejszych rzeczy – obrączki :D

  18 styczeń, 2016 o 16:49
  • Odpowiedz Sweet Wedding

   Aniu! Ale nas przyłapałaś! Dziękujemy za ten komentarz i zabieramy się za aktualizację :)

   18 styczeń, 2016 o 17:49
 • Odpowiedz Ania

  Gdzie można dostać taki organizer – kalendarz?

  7 styczeń, 2016 o 14:56
 • Odpowiedz Sweet Wedding

  Mamy nadzieję, że ten poradnik przyda Wam się przy planowaniu ślubu! Jak macie jakieś uwagi i propozycje – piszcie :)

  4 styczeń, 2016 o 13:40
 • Zostaw odpowiedź