Obserwuj:

Jaki bukiet w prezencie na ślub?

Po otrzymaniu zaproszenia na ślub każdy myśli nie tylko o prezencie, lecz także o bukiecie dla nowożeńców. Jaki bukiet najlepiej dać parze młodej na ślub? Czy obowiązkowo trzeba dawać kwiaty? Jakie kwiaty wybrać, a jakich lepiej nie kupować? Tego dowiecie się czytając nasz mini poradnik.

Ślub jest niemożliwy bez kwiatów! Są dosłownie wszędzie: w rękach nowożeńców i świadków, na masce samochodu, na stole podczas bankietu, we włosach panny młodej i nawet w klapie marynarki pana młodego. Wiedząc, że będzie dużo kwiatów, wielu gości zastanawia się, czy trzeba w ogóle je dawać?

Nie ma zasady obowiązującej gości w tej kwestii. To czy przynosić na wesele kwiaty zależy głównie od nas samych. Mało prawdopodobne, by nowożeńcy śledzili, kto z gości trzyma bukiet, a kto nie. Ale jak wyglądać dobrze bez kwiatów na tle innych gości, mających piękne bukiety, każdy musi zdecydować sam.

Jakie kwiaty dawać na ślub?

Wybierając bukiet dla panny młodej, należy brać pod uwagę ogólnie przyjęty język kwiatów. Nawet jeśli ona sama nie zna się na tym, znajdą się zaproszeni goście, którzy potrafią zinterpretować ukryty sens bukietu.

Tradycyjne kolory dla bukietu ślubnego: biały i delikatny róż. One kojarzą się z niewinnością i czystością. Można dawać na ślub konwalie, ponieważ symbolizują one wierność. Róże są kwiatami kontrowersyjnymi, więc trzeba wybierać tylko białe lub różowe. Można kupić bukiet z piwonii i dalii. Symbolizują  one radość i miłość do życia. Dość popularne na ślubach są bukiety z lilii, ale niektórzy są uczuleni na te kwiaty.

bukiet-slubne-floriste zdjęcie

Świetnie wyglądają niektóre kompozycje kwiatowe w koszach, co więcej – taka dekoracja jest bardzo praktyczna: nowożeńcy nie muszą się martwić o wazon na bukiet.

A przy okazji, bukiet można dawać nie tylko pannie młodej, ale i panu młodemu. Kwiaty dla mężczyzny koniecznie muszą mieć długie łodygi. Pasować będą bukiety biało-zielone oraz pąki o nasyconych kolorach – niebieskim, fioletowym lub czerwonym.

Jakich kwiatów nie warto przynosić?

Na wesele nie warto zabierać kalii, czerwonych róż oraz  goździków. Wyjątek może stanowić tylko duży bukiet białych goździków. Niewłaściwymi kwiatami na weselu są też chryzantemy, kwiaty polne i rośliny doniczkowe – chyba, że para młoda w zaproszeniu poprosiła właśnie o takie kwiaty. Niepożądane są kwiaty o silnym zapachu. W głowach nowożeńców ma się kręcić od miłości, a nie od mocnego zapachu.

Niezależnie jaki bukiet wybierzecie na prezent – z  róż, lilii lub tulipanów (te ostatnie są dość popularne), ważne, by był to prezent dany z całego serca. Stworzyć oryginalny bukiet pomogą Ci floryści pracowni kwiatowej Floriste. Oni uwzględnią wszystkie twoje życzenia i styl ślubu oraz zrobią unikatową kwiatową kompozycję, która z pewnością ucieszy nowożeńców.

Autorem wpisu jest:

Firma Floriste, Kwiaciarnia Floriste.pl

Zrzut ekranu 2015-10-06 o 18.42.41

Na koniec kilka podstawowych informacji dotyczących symboliki i znaczenia kwiatów:

 • Ambrozja – oznacza miłość odwzajemnioną (idealna na wesele)
 • Ananas – znaczy nie mnie ni więcej niż: jesteś doskonała (zatem pasuje)
 • Aster – symbolizuje optymizm i jest stwierdzeniem tego, że ktoś czuje się szczęśliwy w związku z drugą osobą
 • Bez biały i bez fioletowy to deklaracja oddania serca drugiej osobie
 • Chryzantema czerwona – onacza po prostu: kocham cię
 • Fiołek różowy jest symbolem idylli
 • Gerbera czerwona będzie nadawać się na pogodzenie po kłótni i będzie deklaracją w stylu: ocalę naszą miłość
 • Goździk (kojarzony z dniem kobiet) oznacza, że miłość (wręczającego) jest bardzo silna i nąmiętna
 • Kalina symbolizuje intensywne uczucia
 • Konwalia, która niewątpliwie kojarzy się z majem, oznacza piękno
 • Lawenda symbolizuje pokorę
 • Lilia to nic innego jak czyste uczucie w stosunku do ukochanej osoby
 • Orchidea oznacza zmysłowość w relacjach
 • Słonecznik ozdobny jest symbolem adoracji
 • Storczyk ma podobne znaczenie do orchidei i symbolizuje zmysłowość
 • znaczenie Tulipana jest już bardziej przyziemne i oznacza radość ze spotkania

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

4 komentarze

 • Odpowiedz Dominika

  ja miałam piekny bukiecik z lili przygotowany przez kwiaciarnię kwiaty u bożeny w warszawie
  wysoka jakość w dobrej cenie
  kwiaciarnia też przygotowałą naszą sale na wesele

  28 luty, 2017 o 12:44
 • Odpowiedz Jarek80

  Świat kwiatów jest tak bogaty i daje nam tak szerokie możliwości, że trudno poruszać się wyłącznie w utartych schematach. I to się daje zauważyć na ślubach i weselach. Kompozycje kwiatowe są coraz odważniejsze, to raz, a dwa ludzie łączą różne gatunki kwiatów, idą też w niestandardowe dla ślubów kolory… Moja obecna żona też nie chciała sztampy, dlatego zdecydowaliśmy się na możliwości jakie oferował Kwiatowy Ogród i było to słuszne. Mieliśmy naprawdę cudowne kwiaty, bukiet Asi wyglądał pięknie i też doskonale wypadł na zdjęciach.

  11 luty, 2017 o 17:59
 • Odpowiedz Wera

  Ja całą oprawę kwiatową swojego ślubu zamawiałam na http://amarantkwiaty.pl/ i słyszałam jak goście mówili, że czegoś takiego jeszcze nie widzieli :) Wszystkie kwiaty były w jednej tonacji, były nietypowe i na dodatek wszystko świetnie zorganizowane. Polecam!

  21 czerwiec, 2016 o 16:52
  • Odpowiedz Sweet Wedding

   @Wera: fajnie usłyszeć takie komplementy od gości :) zazdrościmy

   22 czerwiec, 2016 o 14:20

  Zostaw odpowiedź