Obserwuj:

Jak wybrać dobrego fotografa na ślub?

Ślub to bez wątpienia jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu każdej pary. Nie ukrywam też, że jedno z bardziej stresujących pod kątem organizacji. Przygotowania do tego dnia trwają zwykle dość długo – kilka, kilkanaście miesięcy, natomiast wspominanie trwa przecież do końca życia. Nieocenioną pamiątką są zatem dobre zdjęcia, które upamiętniają te jedyne w swoim rodzaju chwile i oddają przeżywane emocje. Dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na zastanowienie się jakiego fotografa wybrać na swój ślub?

fot. VisualHunt

Ustalenie oczekiwań

Zanim przyszła para młoda zacznie poszukiwania specjalisty, najpierw musi zastanowić się jakie są ich oczekiwania co do zdjęć i współpracy z fotografem. Trzeba wybrać miejsce sesji: plener, czy wnętrze, dobrze się też zastanowić nad stylem zdjęć, czy preferowane są zdjęcia czarno-białe, czy w kolorze, a jeśli w kolorze to w jakich tonacjach. Jeżeli sesja ma odbyć się w plenerze, to jakim i czy musi mieć miejsce w dniu ślubu, czy też odbędzie się w terminie późniejszym, już na spokojnie, bez presji czasu. Ważne jest również ustalenie budżetu na ten cel, aby potem nie było rozczarowań i niespodzianek.

fot. Visualhunt.com

Gdzie szukać fotografa?

Jeżeli przyszli małżonkowie wiedzą już mniej więcej czego oczekują, można rozpocząć proces poszukiwania dobrego fotografa. A gdzie i jak szukać? Najlepiej zacząć od znajomych, którzy niedawno brali ślub. Na pewno mają już jakieś rozeznanie w tym temacie i chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania. Można też poszperać w Internecie, przejrzeć blogi ślubne. Zaletą tej formy szukania jest natychmiastowa dostępność informacji i możliwość zapoznania się z ofertą wielu fotografów, obejrzenia portfolio w zaciszu domowym, w dogodnej chwili i ocenienie, który spełni oczekiwania młodych.

W poszukiwaniu fachowca od fotografii ślubnej warto się również wybrać na targi ślubne organizowane co roku w różnych miastach Polski lub zajrzeć do pism branżowych i tematycznych.

fot. Visualhunt

Rozmowa i ustalenie szczegółów z fotografem

Po wyborze kilku kandydatów na fotografów ślubnych dobrze jest się umówić z nimi na rozmowę, aby zdobyć szczegółowe informacje, a przede wszystkim poznać przyszłego podwykonawcę. Ze zwykłej rozmowy można od razu wywnioskować, czy ma się do czynienia z profesjonalistą, doświadczonym zawodowcem, czy też z osobą, która w branży stawia dopiero pierwsze kroki. Można zauważyć czy fotograf jest kontaktowy i czy pasujecie do siebie temperamentami. Jeżeli para młoda będzie spięta i zdenerwowana, nic dobrego z tych zdjęć nie wyjdzie. Przy rozmowie wstępnej warto wsłuchać się w rady i wskazówki oraz pomysły fachowca w sprawie organizacji dnia ślubu i wesela, gdyż jego podpowiedzi mogą być bardzo przydatne w stworzeniu pięknych zdjęć.

fot. Visual Hunt

Dobry fotograf, to osoba o indywidualnym podejściu do klienta, wrażliwa na drugiego człowieka, otwarta na nowe doświadczenia i pomysły, a także o profesjonalnym podejściu do tematu ślubu. Przy okazji uzgadniania szczegółów należałoby podpytać, czy kandydat ma pozwolenie na robienie zdjęć w kościołach (w niektórych jest ono wymagane). Istotne jest też to, co dokładnie wchodzi w skład usługi, oczywiście koszt usługi oraz termin realizacji pełnej usługi, a także inne szczegóły, np. czy po zleceniu możecie zamówić albumy/fotoksiążki i ewentualne odbitki dla rodziny i znajomych itp.

fot. VisualHunt.com

Podpisanie umowy na wykonanie usługi

Po zdobyciu wszelkich niezbędnych informacji i wyborze specjalisty, który najbardziej danej parze odpowiada, zawsze warto zawrzeć umowę na zdjęcia ślubne. Taka spisana umowa to gwarancja dobrej, rzetelnie zrealizowanej pracy, która chroni zarówno usługobiorcę, jak i usługodawcę. Powinny w niej znaleźć się wszystkie ważne punkty i wytyczne zlecenia, cena i czas realizacji oraz termin odbioru zdjęć. Jeżeli fotograf nie chce podpisać takiego dokumentu, należy mocno się zastanowić, czy faktycznie skorzystać z jego usług.

fot. Visualhunt


Każda para ma inne oczekiwania, inne priorytety. Ślub to piękna chwila w ich życiu i powinna zostać ukazana jak najlepiej. To właśnie od nich zależy na co zwrócą uwagę przy wyborze fotografa i oby wybór ten był udany.

Sezon weselny w pełni i jeśli nie macie jeszcze wybranego fotografa ślubnego, może okazać się, że jest już za późno! Jednak jeśli planujecie ślub i wesele w przyszłym roku (lub w kolejnych latach) warto już teraz rozejrzeć się na rynku. W gąszczu ogłoszeń można niekiedy się zgubić, dlatego tak trudno zdecydować się na jednego, dobrego i jednocześnie sympatycznego fotografa ślubnego. O tym, jak wybrać najlepszą ofertę i na co uważać przy podpisywaniu umowy ślubnej, dowiecie się już za moment.

Krok pierwszy – podaj mi swoje imię

Na samym początku musimy zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od naszego fotografa. Czy zależy nam na mocno obrobionych, artystycznych zdjęciach, czy zwykłych, naturalnych ujęciach. Czy szukamy fotografa doświadczonego, z tradycjami, czy nie boimy się zatrudnić młodego, ale ambitnego artysty? Zdecydowanie się na jedną z opcji od razu ułatwi nam wybór.

Jeśli wybieramy się na targi ślubne w okolicy lub przeglądamy ogłoszenia w lokalnych gazetach, z całą pewnością znajdziemy kilku fotografów ślubnych z okolic. Inną, bardziej polecaną metodą poszukiwań jest porozmawianie ze znajomymi, którzy zmienili status w ostatnich latach, zwłaszcza jeśli podobają nam się zdjęcia z ich ślubu! Jeśli jednak ten styl Wam nie odpowiada to nie ulegajcie lenistwu i szukajcie dalej!

Poza tradycyjnymi metodami polecamy wam przede wszystkim szukanie fotografa ślubnego przez Internet, na własną rękę. Nikt nie będzie miał do was pretensji, nie pojawią się niestosowne komentarze, a przede wszystkim wybierzecie kogoś, kto odpowiada wam, a nie waszym znajomym czy rodzinie. Fotograf ślubny podpisuje umowę z wami, a nie z waszymi bliskimi – i to właśnie wy najbardziej powinniście być zadowoleni z otrzymanych w efekcie zdjęć!

Krok 2 – pokaż swoje portfolio, powiem ci kim jesteś

Każdy liczący się fotograf posiada swoje portfolio, które znajduje się na jego prywatnej stronie internetowej. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu nie było takiego komfortu jak dzisiaj. Teraz, aby zobaczyć prace fotografa wystarczy obejrzeć jego portfolio i zdecydować, czy podoba nam się jego styl fotografowania i podejście do tematu obróbki zdjęć.

Każdy fotograf ma swój indywidualny styl. Jedni uwielbiają efekty specjalne, obróbkę graficzną, ciekawe, niekonwencjonalne ujęcia, a drudzy są tradycjonalistami. Od nas zależy to, jakie zdjęcia otrzymamy od fotografa. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie wymagać od fotografa, który nie lubi tzw. „efekciarstwa” nadmiernej obróbki zdjęć w Photoshopie. Niektórzy korzystają ze świtała naturalnego, inni błyskają lampami – dobrze przyjrzyjcie się a zdjęciom, bo takich możecie później oczekiwać po swoim ślubie.

Przeglądając portfolio fotografa ślubnego warto zwrócić uwagę na wszystkie rodzaje zdjęć, jakie prezentuje na swojej stronie. Przejrzyjcie bloga fotografa od A do Z, łącznie ze stroną o mnie. Nie tylko zobaczycie jak wygląda ale może czegoś ciekawego się o nim dowiecie. Na rynku działa obecnie sporo fotografujących par – to świetne rozwiązanie, więc jeśli na taką traficie na pewno będziecie zadowoleni ze współpracy.

Niektórzy z fotografów mają również w swojej ofercie sesje narzeczeńskie, które można wykupić wraz z pakietem ślubnym. Będąc na stronie fotografa kliknijcie we wszystkie zakładki. Przeczytajcie co mają w swojej ofercie, wielu z fotografów podaje ceny lub cenę wyjściową już na stronie. W mailu do fotografa podajcie jak najwięcej szczegółów, łącznie z waszymi imionami, datą ślubu i miejscem gdzie planujecie ceremonię oraz wesele. Dobrze jeśli opowiecie też trochę o waszych planach co do stylu wesela itp. To pomoże fotografowi zwizualizować sobie wasz wielki dzień.

Zdjęcie: Leslee Mitchell / Foter / CC BY

Zdjęcie: Leslee Mitchell / Foter / CC BY

Krok 3 – powiedz mi coś o sobie

Jeśli zdecydowaliśmy się konkretnego fotografa, kolejnym krokiem będzie zapytanie o wolny termin oraz cennik (jeśli nie podano go na stronie). Odnośnie terminu – nie rezerwujcie go wstępnie u kilku fotografów. Szanujcie to, że jest to ich praca i rezerwując kilka terminów blokujecie im możliwość podpisania umowy z inną parą!

Często zastanawiamy się nad tym, ile powinien kosztować dobry fotograf. Ceny za tego rodzaju usługi zaczynają się już od 1-1,5 tys. złotych, jednak tylko od nas zależy czy chcemy „ryzykować”. Nie oszukujmy się – Usługi dobrego fotografa sporo kosztują. Ceny na rynku są bardzo zróżnicowane i naprawdę jest w czym wybierać, bo znaleźć możecie fotografa w przedziale od 2-3,a nawet do kwot w okolicach 10 tysięcy złotych. Wszystko zależy od oferty konkretnego usługodawcy.

Po ślubie możecie zamówić odbitki i profesjonalne albumy u waszego fotografa (to najwygodniejsza opcja i gwarantuje jakość) ale także możecie przemyśleć zamówienie odbitek po ślubie na własną rękę w sprawdzonym fotolabie cyfrowym.

Zdjęcie: iulia.pironea / Foter / CC BY-SA

Zdjęcie: iulia.pironea / Foter / CC BY-SA

Krok 4 – umów się ze mną

Gdy będziemy zdecydowani na jednego lub dwóch fotografów ślubnych, możemy zaproponować im spotkanie w pobliskiej kawiarni lub przez Skype. Na spotkaniu dowiecie się osobiście, czy odpowiada wam osoba fotografa, który będzie nam towarzyszył podczas najpiękniejszych chwil w naszym życiu.

Nie bójcie się zadawać pytań, gdyż tylko w ten sposób unikniecie przykrych rozczarowań. Nie zdziwcie się też jeśli fotograf zasypie was lawiną pytań. Fotograf powinien pytać nas o miejsce, w którym odbędzie się ślub i wesele, o plan dnia oraz inne rzeczy, które pomogą mu zaplanować lepsze ujęcia i przygotować się do pracy.

Na spotkaniu powinniśmy przede wszystkim podpisać umowę z fotografem ślubnym oraz wpłacić ustaloną zaliczkę. Jeśli fotograf nie przedstawia nam umowy, powinna włączyć się nam czerwona lampka. Jaką mamy pewność, że pojawi się z aparatem w dniu ślubu? Umowa chroni obie strony, a także jasno przedstawia na co się umawiacie. Nawet jeśli zawiera sporo punktów – to nic strasznego, na pewno przez nią przebrniecie. A jeśli nie rozumiecie jakiegoś zapisu – pytajcie swojego fotografa by go wyjaśnił.

Zdjęcie: endymionphoto / Foter / CC BY-NC-ND

Zdjęcie: endymionphoto / Foter / CC BY-NC-ND

Cieszmy się swoim wielkim dniem!

Zamówienie usług fotografa ślubnego powinno być jedną z pierwszych rzeczy, które pojawiają się w czasie organizacji wesela. Wybierając „tego jedynego” zwróćmy uwagę na jego styl fotografowania, doświadczenie i charakter, gdyż ma to być w końcu osoba, która będzie niczym wierny towarzysz w trakcie naszego wielkiego dnia. Chwile uwiecznione na fotografiach są bezcenne i z każdym upływającym rokiem zyskują na wartości.

Zdjęcie: Bert Palmer / Foter / CC BY-NC-ND

Zdjęcie: Bert Palmer / Foter / CC BY-NC-ND

Budżet

Kluczowa informacja na koniec – budżet na zdjęcia powinien oscylować w granicach 10-20% kosztów całego ślubu. Choć tak naprawdę od was zależy ile wydacie i kogo wybierzecie na swojego fotografa ślubnego. Pamiętajcie o tym, że nie da się powtórzyć nieudanych zdjęć, ale poza tym liczy się także atmosfera więc wybierajcie mądrze!

Zdjęcie: johnhope14 / Foter / CC BY-NC-ND

Zdjęcie: johnhope14 / Foter / CC BY-NC-ND


Pozdrawiam!

Marcela K.

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

4 komentarze

  • Odpowiedz Tomash

    W Krakowie jest świetny fotograf – w studiu Fotopress55. Razem z moją już obecną żoną skorzystaliśmy z jego usług i zdjęcia wyszły jedyne w swoim rodzaju :)

    25 styczeń, 2019 o 07:28
  • Odpowiedz krakowskifoto

    We teraźniejszych czasach dobrych fotografów jest dużo, ale najważniejsze w tej kwestii jest zaufanie

    29 listopad, 2016 o 12:55
  • Odpowiedz Sweet Wedding

    Hej Marku – fajny tekst, dzięki że się nim podzieliłeś :)

    12 kwiecień, 2016 o 23:21
  • Odpowiedz Rafał

    W dobie internetu znalezienie dobrego fotografa nie jest trudne :) Z mojej perspektywy – czyli fotografa właśnie – nie tylko jakość usług jest coraz wyższa (bo konkurencja spora, oj spora), ale i nowożeńcy bardziej wymagający, z dobrym gustem i własnymi pomysłami. I bardzo mnie to cieszy :)

    19 maj, 2014 o 10:46
  • Zostaw odpowiedź