Państwo Młodzi podczas wyboru fotografa na swój ślub i wesele kierują się oczywiście estetyką i walorem artystycznym jego prac, ale nie da się ukryć, że większość sugeruje się mniej lub bardziej także ceną usługi. Wesele to bowiem ogromny wydatek. Osobiście uważam, że akurat na oprawie fotograficznej nie warto oszczędzać. Zapraszam do lektury małego poradnika.
Cena fotografa ślubnego
Najtańszy fotograf na wesele może kosztować już nawet kilkaset złotych. Zwykle jednak takie oferty pochodzą od amatorów lub osób, które nie działają w pełni legalnie. Fotografowie ślubni z długoletnim doświadczeniem oraz rozbudowanym portfolio kosztują więcej. Ceny są naprawdę bardzo zróżnicowane. Istnieje kilka przedziałów cenowych, w których Pary Młode szukają fotografa. Od lat bez problemu można znaleźć fotografa ślubnego już za 1000 – 1500 zł ale zastanówcie się czy o to właśnie chodzi.
Skoro czytasz ten artykuł i odwiedzasz blog Sweet Wedding to z przekonaniem stwierdzam, że zależy Ci na dobrej fotografii. Pomyśl więc w tej chwili o zdjęciach ślubnych jak o inwestycji. Inwestycji we wspomnienia. I jakkolwiek banalnie to brzmi – tak to właśnie wygląda.
Na pewno jeszcze tu i tam przeczytasz całą masę porad, że podczas wyboru odpowiedniego fotografa warto jest zapytać czy posiada on odpowiednie uprawnienie oraz umiejętności do wykonywania fotografii w kościele. Usłyszysz też, że musi także posiadać odpowiedniej klasy sprzęt, w tym dodatkowy aparat fotograficzny w razie gdy pierwszy odmówi posłuszeństwa. Są to tak zwane oczywiste oczywistości i każdy fotograf działający już kilka lat na rynku o tym wie. Tym bardziej nie szukaj wśród najtańszych.
Chociaż jeśli mielibyśmy radzić prosto z serca to: kolokwialnie rzecz ujmując co Wam za różnica jakim sprzętem dysponuje fotograf? Szczerze mówiąc powinniście patrzyć na efekt. Czyli? Czyli dokładnie przejrzyjcie stronę fotografa, jego profil na FB oraz na Instagramie. Nie ma nic gorszego niż złapanie pierwszego lepszego fotografa, podpisanie umowy i czekanie na rozwój wydarzeń. To samo dotyczy poleceń od rodziny i znajomych. Jeśli nie spojrzycie na zdjęcia, nie umówicie się na spotkanie – możecie być pewni, że dosłownie – kupujecie kota w worku.
Zacznijcie więc od przemyślenia tych kwestii:
- Na jakim stylu fotografii zależy Wam najbardziej?
- Czy lubicie zdjęcia bardziej reportażowe/lifestylowe/editorial jak w magazynach dla kobiet itp.?
- Czy lubicie czerń i biel, czy tylko kolor, a może mieszaną kolorystykę zdjęć?
- Czy lubicie pozować do zdjęć i marzy Wam się sesja stylizowana?
- A może wolicie całkowicie naturalne i niewystudiowane ujęcia?
- Czy marzy Wam się plener w innym dniu, czy chcecie mieć to zrobione również w dniu ślubu?
- I na koniec… jaki budżet jesteście w stanie przeznaczyć na zdjęcia?
Od przygotowań do…? Co obejmuje cena i oferta fotografa?
Cena zdjęć ślubnych uzależniona jest oczywiście od zakresu wykonywanej usługi. Najczęściej pary oczekują od fotografa kompleksowego reportażu z przygotowań, ceremonii i wesela. Zakres godzin zależy od oferty fotografa. Niektórzy działają na zasadzie pakietów godzinowych, inni mają w ofercie kompleksową usługę na cały dzień i noc. Jednak zawsze powinniście zapytać w jakich godzinach fotograf będzie Wam towarzyszył. Do lamusa odchodzi moda na „trzymanie” fotografa do białego rana, dlatego nie zdziwcie się kiedy usłyszycie, że fotograf nie pracuje do końca wesela. Niektórzy zostają do oczepin, ale i to nie jest już standardem. Pamiętajcie też, że „blok zabaw” organizowany przez zespół po tradycyjnych oczepinach (oczepiny to w skrócie rzut welonem i muszką) to nie są właściwie oczepiny. Dlatego ustalcie wcześniej z muzykami, by takie atrakcje (o ile w ogóle je planujcie) działy się wcześniej. Wracając do tego kiedy fotografowie kończą pracę – u niektórych (nie mówimy tu o mini pakietach) może to być nawet 21, 22 lub ewentualnie północ. Coraz mniej fotografów robi zdjęcia do 1 czy 2 w nocy, bo to po prostu mija się z celem. Od 22 i tak nie jest się już zbyt fotogenicznym ;-)
Czyli ile to tak naprawdę kosztują zdjęcia ślubne?
Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem zazwyczaj cenią swoje usługi znacznie wyżej niż adepci tej sztuki :) Nie twierdzimy jednak, że osoby początkujące wykonują gorszej jakości zdjęcia. Tak jak wspominaliśmy wyżej – trzeba się dokładnie przyjrzeć różnym portfolio, można posiłkować się również opiniami znajomych i przyjaciół lub wpisami na różnego typu forach ale koniec końców najlepiej przemyśleć wszystkie ważne kwestie samemu i spotkać się na kawę lub na Skype by omówić szczegóły. Dużo fotografów działa w duecie, dlatego ceny za zdjęcia to tak naprawdę wypadkowa wielu czynników. Pamiętajcie jednak, że powinniście kierować się przede wszystkim intuicją i tym CO WAM SIĘ PODOBA i z kim chcecie pracować. Brzmi dość prosto prawda?
Półki cenowe wyglądają mniej więcej tak:
- bardzo wielu początkujących lub lokalnie działających zwykłych fotografów znajdziecie w cenie do 2500 zł
- kolejnym progiem są kwoty od 2500 do 3500 zł
- bardziej świadomi fotografowie działają w przedziałach od 4000 – 6000 zł
- a coraz więcej fotografów ślubnych swoją usługę wycenia na 6000 zł wzwyż
Sesja ślubna i sesja narzeczeńska
Planowanie swoich zdjęć ślubnych warto zacząć od sesji narzeczeńskiej. To dobry pomysł na rozkręcenie się przed aparatem na kilka miesięcy przed planowaną datą ślubu. Zdjęcia możecie dodatkowo wykorzystać na wiele sposobów – na przykład w zaproszeniach czy jako podziękowania wysyłane gościom zaraz po ślubie.
Jeśli marzy Wam się plenerowa sesja po ślubie w innym dniu pamiętajcie, że taka sesja w innym terminie ma nie tylko zalety, ale również i wady. Przede wszystkim wiąże się w większym wydatkiem, trzeba na przykład dopłacić fotografowi za tego typu usługę i dojazd. Dodatkowo musicie znaleźć dzień wolny od pracy i ponownie ponieść koszty wizyty u fryzjera czy kosmetyczki. Z drugiej jednak strony można wybrać dowolne miejsce, nie ma także presji ze strony oczekujących na Parę Młodą gości weselnych. Sesja w tym samym dniu wydaje nam się być najrozsądniejszą z opcji, ponieważ to właśnie dziś a nie innego dnia bierzecie ślub. Ale to kiedy ma odbyć się taka sesja decydujecie już wyłącznie wy ze swoim fotografem.
Pamiętajcie, że istnieje duża szansa, że po ślubie zakochacie się nie tylko ze zdwojoną siłą w sobie ale też w zdjęciach i robieniu sobie sesji – nic nie stoi na przeszkodzie by zamawiać sobie sesje z okazji rocznicy ślubu. Kolejne okazje to sesje rodzinne, sesje podczas wakacji, a nawet sesje… zupełnie bez okazji. To naprawdę wciąga. Namawiamy, żebyście nie myśleli o swojej sesji ślubnej jak o (być może) pierwszej i ostatniej tego typu sesji zdjęciowej z Wami w roli głównej. Niech to będzie fajny początek Waszej nowej rodzinnej tradycji.
Jest jeszcze jeden rodzaj sesji, o której możecie pomyśleć. To sesja stylizowana. Możecie zamówić stylizowaną sesję już na etapie zdjęć narzeczeńskich, możecie też poczekać i po ślubie (poza normalną sesją w dniu ślubu) zabawić się w stylizację i zrobić jakieś ciekawe zdjęcia w tym stylu.
Ile fotografii i w jakiej formie?
Kolejnym czynnikiem decydującym dość często o cenie usługi fotografa jest ilość zdjęć, które od niego otrzymacie oraz w jakiej formie je zobaczycie. Fotografowie mają najróżniejsze pomysły na to jak skonstruować swoją ofertę, dlatego jedni zaoferują Wam 200 zdjęć, a inni 700 – to naprawdę zależy od trybu ich pracy. Niektórzy oferują swoim klientom pendrive lub odbitki inni natomiast oddają zdjęcia wyłącznie w formie online (do ściągnięcia w domu na dysk). Posłuchajcie co mają do powiedzenia na ten temat przy okazji spotkania.
Co do formy oddania zdjęć – najpewniej w każdym przypadku Wasze zdjęcia zobaczycie najpierw jako galerię online. Fotografowie umieszczają je często zabezpieczone hasłem galerie na swoich stronach internetowych lub specjalnych platformach przeznaczonych właśnie do tego celu. W ten sposób zdjęcia w prosty i szybki sposób możecie przesłać do oglądania także rodzinie i przyjaciołom. W koszt usługi często, ale nie zawsze wliczony jest także album lub bardzo popularna teraz fotoksiążka. Niektóre pary zamawiają przy okazji podpisania umowy więcej egzemplarzy jako prezent dla rodziców lub świadków. Nawet jeśli nie zdecydujecie się na to od razu możecie domówić je u fotografa po ślubie (ale uwaga, bo ceny mogą się różnić).
O czym jeszcze warto wiedzieć i pamiętać?
Podczas wyboru odpowiedniego fotografa warto dowiedzieć się, czy posiada on stosowne pozwolenie z kurii na robienie zdjęć w miejscach sakralnych np. kościołach. Niektórzy księża bez takiego dokumentu nie zezwalają na wykonanie reportażu w ich parafii. Ewentualnie taką zgodę można uzyskać wcześniej ze strony właściwego proboszcza. Pomoże to zaoszczędzić stresu, jaki wiąże się z przygotowaniami do ślubu i wesela. Mała podpowiedź: zasugerujcie swojemu fotografowi, by jeszcze przed ślubem sam poszedł do księdza, przedstawił się i powiedział, że to właśnie on będzie fotografował i na pewno nie przekroczy żadnej granicy dobrego wychowania i zasad etykiety kościelnej. Gwarantuję, że każdy ksiądz widząc taką postawę nawet nie pomyśli o jakiejś legitymacji.
Podsumowanie
To Para Młoda podejmuje ostateczną decyzję, co chce otrzymać i czego oczekuje od wybranego fotografa. Wielu z nich z uwagi na rosnące wymagania rynku jest bardzo otwartych na propozycje i samych wychodzi z inicjatywą. Coraz częściej wykonywane są wspomniane wcześniej sesje narzeczeńskie, pokazy zdjęć dla gości na weselu. Niektórzy nawet jeszcze podczas wesela drukują zdjęcia jako prezent i pamiątkę dla gości. W ostatnich latach na weselach bardzo często pojawiają się również fotobudki, czyli swoiste skrzynki itp. w którym dzięki samowyzwalaczowi robione są pamiątkowe fotografie wszystkim chętnym osobom. Dodatkowo znaleźć w nich można różne śmieszne rekwizyty. Zdjęcia drukowane są jednak na miejscu i stanowią niemałą atrakcję dla gości, można je dostać także w formie cyfrowej.
A teraz do dzieła – nie zwlekaj i szukaj swojego fotografa ślubnego już teraz. Terminy dość szybko znikają z ich kalendarzy, a warto zainwestować w kogoś dobrego :)
Dziękuję za lekturę poradnika przygotowanego przy współpracy redaktorów z portalu Slubi.pl
20 komentarzy
Mieliśmy ślub końcem zeszłego roku i zdecydowaliśmy się na http://www.sztukastudio.pl – fotografia ślubna naturalnie <3 Ten poradnik bardzo pomógł nam w wyborze fotografa gdyż mieliśmy duży mętlik w głowie. Ostatecznie postawiliśmy na jakość i treść oddawanych zdjęć. Wybraliśmy raczej sercem i mamy teraz piękną pamiątkę;) Zero stresu i zero pozowania ;) W każdym razie polecamy bardzo Łukasza!
16 marzec, 2020 o 12:39Szeroko i dobrze opisany wątek wyboru fotografa. „Kierowanie się sercem” to chyba najlepszy sposób jeśli budżet pozwala?
26 styczeń, 2020 o 12:19Jeżeli ktoś szuka niewygórowanych cen i dobrej jakości zdjęć we Wrocławiu to polecam sympatyczną Panią Fotograf która robi zdjęcia z zamiłowania i pasji
11 lipiec, 2019 o 21:17Wyszukane Fotografie Katarzyna Maciąg
Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji.
27 kwiecień, 2018 o 04:46My wybraliśmy firmę Fotograf Nowakowscy Legnica.
Moim zdaniem nie wolno oszczędzać na fotografie, ponieważ to wspaniała pamiątka na całe życie.
13 marzec, 2018 o 11:20No nawet przydatny materiał, można się dowiedzieć dość sporo. A jeśli chodzi o zdjęcia ślubne Warszawa jest jakaś droższa?
13 marzec, 2018 o 09:37Aktualne?
23 luty, 2018 o 00:38Już zaktualizowane :)
23 luty, 2018 o 13:16O widzę, że to był jakiś szerszy temat dyskusji ;) I dobrze hahaha. Muszę te stare kwiatki z bloga pousuwać albo dostosować do realiów :D
23 luty, 2018 o 14:59Wszystko zależy od tego gdzie mieszkamy i czego oczekujemy.
14 wrzesień, 2017 o 09:31My trafiliśmy na tanią firmę.
Fotograf Nowakowscy Legnica.
Wybór trafiony.
Różnie kosztują.
1 sierpień, 2017 o 17:22My wybraliśmy Optyk Fotograf Nowakowscy Legnica.
I efekt super.
Jakość hd :)
W każdym mieście znajdziemy fotografa, któremu możemy zapłacić niewiele oraz takiego, na którego stać tylko nielicznych. Sęk w tym jednak, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Jedni oczekują „zwykłych”, dokumentalnych zdjęć, a drugim zależy na klimatycznym reportażu.
25 lipiec, 2016 o 09:33Basiu (?) dobrze powiedziane :)
25 lipiec, 2016 o 12:56Ceny większości usług związanych z weselem zależą od miejscowości i osoby :) Często można spotkać naprawdę duże rozbieżności w cenach i dlatego nie należy się nimi sugerować. Jest to jedyny taki dzień w życiu i nic nie może go zepsuć :) Trzeba dokładnie sprawdzić zarówno DJ, fotografa, salę, jedzenie itd. i dowiedzieć się co dokładnie oferowane jest w tej cenie, żeby nie było żadnych niedomówień. Najlepiej sprawdzić jak DJ prowadzi inną imprezę, obejrzeć portfolio fotografa (również skomponowane przez niego albumy) czy spróbować dań, które będą podawane. Jeśli nie mamy głowy do tych wszystkich rzeczy to warto zatrudnić konsultanta :)
29 czerwiec, 2016 o 15:18@Andrzej: pod warunkiem, że konsultant ma podobny gust do naszego :) Naszym zdaniem lepsza jest ta pierwsza opcja z samodzielnym sprawdzeniem, tym bardziej, że teraz można to sobie zobaczyć przez Internet.
29 czerwiec, 2016 o 17:02My mamy fotografa i kamerzystę w pakiecie ( 2 osoby-małżeństwo) w cenie mamy 200 retuszowanych zdjęć oraz 1,5 h film. Do tego sesja narzeczeńska, sesja plenerowa wyjazdowa do 100km, przygotowania do ślubu, ślub, błogosławiństwo aż do zakończenia oczepin. Do tego posiadają drony, które będą latać po wyjściu z kościoła oraz na sesjach. Widziałam inne ich filmiki profesjonalnie wykonane. Do tego dostaniemy płyty ze zdjęciami oraz z filmem z naszym zdjęciem na płytach, wielkie zdjęcie a3 w ramce, po za tym zdjęcia będą na płycie blu ray bo taki mamy odtwarzacz. Za wszystko zapłacimy 3000zł.
28 czerwiec, 2016 o 22:18My mieliśmy takiego Pana z Żarek Letnisko – 30 km. na południe od Częstochowy. Nie pamiętam imienia ale miał na nazwisko Służałek. Bardzo kontaktowy, z pomysłem. Za 1700 PLN dostaliśmy super album – 150 zdjęć i ponad 700 zdjęć na DVD. Tyle że to było w 2010 roku. Teraz to pewnie kosztowałby z 3-4 tysiące.
5 lipiec, 2018 o 14:47Zuza, to prawda : od 2010 ceny faktycznie poszły w górę :)
6 lipiec, 2018 o 10:21„Zakres podstawowy to zazwyczaj około 200 fotografii w wersji cyfrowej. Jest to koszt około 800 zł.” ?! – To chyba fotoziutki i to dobre pare lat temu. Skad te ceny!?
„…Jeśli klienci dodatkowo życzą sobie odbitek koszt wzrasta nawet dwa razy.” 800 zł za odbitki?! W jakim fotolabie i u jakiego fotografa!? czy one sa drukowane na złocie ze mialyby tyle kosztowac?
Moim zdaniem cena nie jest tak zależna od doświadczenia co od potencjału jaki włożyl fotograf w prowadzony biznes – a wiec fgotograf po wielu kursach, szkoleniach, ktory zainwestowal sporo w sprzet i wiedze (zarowno pieneidzy jak i czasu) bedzie drozszy do fotojanuszy ktorzy nie zwiekszaja tego potencjału
28 czerwiec, 2016 o 16:14@Kamil: artykuł tak jak pisaliśmy we wstępie przygotowali redaktorzy slubi.pl, więc niestety nie będziemy w stanie określić skąd wzięli cenę 800 pln. Bardziej bylibyśmy skłonni powiedzieć, że stawki za dobrych fotografów zaczynają się (tak jest – zaczynają się) w okolicach górnej stawki podanej w artykule. :)
28 czerwiec, 2016 o 16:26