Obserwuj:

Wesele u podnóża Tatr

Ten jeden, szczególny dzień. Chwila, która dla każdej zakochanej pary jest wyjątkowa. Warto aby nabrała szczególnej oprawy. Jeśli planujecie wesele w stylu podhalańskim, a nie jesteście z gór być może przyda się Wam kilka wskazówek i inspiracji by nadać temu dniu góralskiego klimatu. Wesele u podnóża Tatr może i powinno być niezapomnianym i Waszym najpiękniejszym przeżyciem.

Zabawa do białego rana

Planowanie wesela to długi i często skomplikowany proces. Pierwsze trudności pojawiają się, gdy trzeba dokonać różnych wyborów, w tym- wyboru muzyki. Zasadniczo, opcje są dwie- o oprawę muzyczną wesela może zadbać wykwalifikowany DJ, albo orkiestra. Wydaje się jednak, że jeśli zamierzacie w dzień swojego ślubu świętować w Zakopanem, aż żal byłoby nie skorzystać z jednej z największych atrakcji tego regionu- z góralskiej muzyki. Prawdziwa, tradycyjna kapela może być ukoronowaniem Waszego przyjęcia. Ofert jest wiele- najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście przeszukanie Internetu. Na licznych stronach reklamują się zespoły góralskie, które granie na weselach mają w swojej stałej ofercie. Nie musicie się jednak obawiać muzycznej monotonii- wykonawcy mają w swoich repertuarach nie tylko utwory typowe dla Podhala, ale również muzykę współczesną, nierzadko w nowych, ciekawych aranżacjach. Na pewno interesującym i nietypowym dla gości będzie skład góralskiej kapeli- skrzypce, akordeony, kontrabasy i przede wszystkim charakterystyczny, „góralski wokal” różnią się brzmieniowo od wszechobecnych na weselach instrumentów klawiszowych i perkusji.

wesele zakopane

www.fotografia-slubna-zakopane.com

Jak Polak głodny…

… to i tańczyć nie ma siły! Dobrze skomponowane menu weselne to połowa sukcesu. Ważne są nie tylko dania główne, ale również przekąski, które będą się pojawiały na stołach przez całą noc oraz najważniejszy z deserów- tort weselny. Decydując się na wesele w Zakopanem warto zapoznać się z ofertą kulinarną miasta- a jest w czym wybierać. Można postawić na polskie, góralskie menu. Po pierwsze jest ono smaczne, po drugie- wysokokaloryczne, co pozwoli Waszym gościom nie odczuwać porannych skutków smakowania weselnych napitków. Mocnym akcentem na początek może być prawdziwa, podhalańska kwaśnica- największy przysmak tego regionu. W weselnych menu restauracje oferują także inne zupy- popularniejsze z nich to żurek, barszcz czerwony, czy rosół. Kolejne danie może stanowić na przykład pstrąg, czy różnego rodzaju mięsa- schab, żeberka, albo golonka. Jeśli chcecie zrobić wrażenie na swoich gościach, w menu weselnym znaleźć się może podawane w całości faszerowane na różne sposoby prosię. Oczywiście wraz z tymi potrawami zaserwować można całą gamę dodatków- począwszy od charakterystycznych dla Podhala gotowanych ziemniaków, czy kapusty, poprzez różnego rodzaju surówki, na pieczywie skończywszy. Na góralskim stole nie powinno zabraknąć także pierogów i serów- oscypka, redykołki czy bundzu- mogą być one podane jako przystawki, ale także w formie zimnej płyty, jako przekąski. Najbardziej oczekiwanym elementem menu zawsze jest jednak tort weselny i z tego względu powinien on być wyjątkowy. W tym wypadku także można pokusić się o podhalańską „stylizację” deseru- zakopiańskie cukiernie wykonują torty ozdabiane na życzenie klientów- możecie więc zamówić ciasto udekorowane podhalańskimi ornamentami z lukru, wyrażającymi wyjątkowy charakter Waszej uroczystości.

www.villafiore.pl

www.villafiore.pl

Góralska chata

Ważne jest także miejsce, w którym odbędzie się wesele. Powinno być na tyle przestronne, żeby pomieścić Waszych gości, ale także na tyle przytulne, żeby nikt nie czuł się wyobcowany. Istotne jest także miejsce do tańczenia- powinno się ono znajdować na tyle daleko od stołów, żeby podczas wesela komfortowo czuli się zarówno goście bawiący się na parkiecie, jak i ci, którzy chcą odpocząć przy stoliku. A jeśli już muzyka i menu na Waszym weselu są prawdziwie góralskie, pasującym akcentem byłby także podhalański wystrój sali. Możliwości jest sporo. Możecie zdecydować się na karczmę, ale także na jedną z wielu restauracji usytuowanych na terenie Zakopanego. Takie miejsce nie tylko pozwoli Wam lepiej wczuć się w klimat regionu, ale jest także urokliwym tłem dla Waszych weselnych zdjęć. W licznych góralskich pensjonatach możecie zakwaterować swoich gości, potrzebujących noclegu. Warto poszukać również miejsca, które oferuje zarówno organizację przyjęcia jak i pokoje dla biesiadników.

www.fotografia-slubna-zakopane.com

www.fotografia-slubna-zakopane.com

Zwyczaje Podhala

Jeśli chcecie nadać swojej uroczystości jeszcze bardziej podhalański charakter, inspirację zaczerpnąć możecie z bogatej góralskiej tradycji weselnej. Wśród zwyczajów związanych z zaślubinami znajdują się: odtańczenie przez narzeczonych ostatniego góralskiego tańca przed opuszczeniem domu panny młodej, góralskie stroje- wyszywany gorset, czerwone korale, czy pas i kierpce oraz ludowe tańce ze słynnym zbójnickim na czele. Ślubnym rytuałem są oczepiny- podczas nich, na znak tego, że państwo młodzi zmienili stan cywilny, żona zdejmuje z głowy wianek i zakłada kaźmierkulę- tradycyjną chustę, a mąż ze swojego kapelusza odczepia pióro.

www.jaceksiwko.com

Artykuł został przygotowany przez firmę Tenet – Noclegi w Zakopanem specjalizującej się w promocji turystyki w Tatrach

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź