Obserwuj:

Panie Młode nie zwracają na to uwagi (a powinny)

Czas na kilka ważnych tematów z Poradnika Ślubnego. Zacznijmy od siedmiu najważniejszym spraw, o których nie można zapomnieć  w trakcie przygotowań do dnia ślubu. Przyszłe Panny Młode mają nie lada wyzwanie przy organizacji idealnego wesela. Bez dokładnego planu i odpowiednich rad często zdarza się im zapomnieć o ważnych rzeczach. Aby nie popełnić żadnego faux pa to koniecznie przeczytajcie poniższe rady.

Poradnik ślubny

Jesteście w mniejszości, jeśli nie czujecie się delikatnie mówiąc „przytłoczeni” planowaniem ślubu. Jest to spore wyzwanie tym bardziej, że na pewno zależy Wam, żeby wszystko było świetnie zorganizowane, efekty zadowalające Was i gości, a wspomnienia wspaniałe na całe życie :) Poniżej przedstawiamy kilka porad, mamy nadzieję, że zadziałają jak zastrzyk pewności siebie przy wyborze swoich ślubnych podwykonawców.

wianek ślubny

Skąd macie wiedzieć które firmy są odpowiednie dla Was? Czy zdać się wyłącznie na intuicję czy może na polecenia innych? Najważniejsze cechy jakich powinniście szukać wśród obsługi Waszego ślubu to: osobowość, styl i profesjonalizm. Powinniście zatrudnić osoby, które nie tylko dobrze wykonają swoją pracę, ale również będą pasowały do Waszych osobowości oraz do osobowości zaproszonych gości… bo przecież im lepiej goście czują się na Waszym ślubie tym lepiej wszyscy będziecie się bawić. Każda firma, z którą zdecydujecie się współpracować powinna pasować też do wizji Waszego ślubu i wesela. Przyjrzyjcie się portfolio każdej z nich – to co pokazują wśród swoich realizacji jest tym, czego możecie spodziewać się po swojej.

9 Pytań, które powinniście zadać wszystkim firmom obsługującym Wasz ślub i wesele zanim podpiszecie umowę

1. Ile ślubów rocznie obsługujecie? Jakie macie doświadczenie i jak długo zajmujecie się tą branżą?

To bardzo ważne pytanie. Nie zapominajcie jednak, że nie chodzi tylko o ilość, bo przecież stawiacie przede wszystkim na jakość, ale spora liczba ślubów rocznie to także większe doświadczenie. Jeśli podwykonawcy będą mieli duże doświadczenie, na pewno poradzą sobie w każdej sytuacji, będą też bardziej pomocni i posłużą jako cenni doradcy jeśli będziecie potrzebować ich porady w tematach ślubno-weselnych.

2. Ile kosztuje Wasz produkt/usługa?

Cena za produkty/usługi jest często względna, zwłaszcza kiedy stawiacie na kilka ważnych czynników takich jak doświadczenie, reputacja i ekspertyza w danej dziedzinie. Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej utalentowani specjaliści w branży ślubnej mają wyższą cenę, ponieważ ich produkty i usługi są tego warte.

3. Ile wynosi zaliczka?

Nazwijmy to pytanie „technicznym”. Jest jednak bardzo ważne, bo pomoże zaplanować Wam jak rozporządzicie budżetem.

4. Co dokładnie wliczone jest w cenę?

Ponieważ tak zwane „pakiety ślubne” firm obsługujących śluby często różnią się od siebie wyłącznie sposobem przedstawiania ich klientowi, być może poczujecie się zagubieni w tym chaosie. Czasem ciężko jest je po prostu porównać bo na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Warto jednak zapamiętać, że najniższa cena nie zawsze jest najlepszą ofertą. Niektóre wyższe oferty uwzględniają produkty/usługi za które trzeba dodatkowo płacić w innych prezentowanych pakietach bądź nie ma ich w ogóle w innej ofercie. Pamiętajcie, żeby się nad tym zastanowić i koniecznie przemyśleć co tak naprawdę jest dla Was najważniejsze.

5. Co się stanie jeśli z różnych przyczyn odwołam rezerwację/zlecenie? Co się stanie jeśli to wy odwołacie wykonanie zlecenia/dostarczenie produktu?

Dzięki temu pytaniu dowiedzcie się co stanie się z wpłaconą zaliczką w przypadku zmiany daty ślubu, Waszej rezygnacji z usług podwykonawcy itp. A także czy podwykonawca ma plan awaryjny jeśli z przyczyn niezależnych od niego nie będzie mógł wykonać zlecenia/dostarczyć produktu?

6. Czy podpisujecie z nami umowę?

Jeśli podwykonawca odpowie „nie“ – nie jest to najlepszą wróżbą. Umowa jest potrzebna nie tylko po to, by chronić daną firmę ale także Was! Umowa wyłącznie słowna niestety nie jest wystarczająco wiarygodna. Tak samo jak firma, która nie podpisuje umów. Pamiętajcie też, że oczywiście należy mieć zaufanie do podwykonawców, są przecież specjalistami w tym co robią i szukacie tych najlepszych, ale czasem wszystkie informacje zapisane dokładnie w umowie są po prostu ważne, by żadna strona nie zapomniała co zostało ustalone. Oczywiście jest to formalność, ale jednak ważna.

7. Czy musimy liczyć się z jakimiś dodatkowymi kosztami?

Opłaty za transport, obsługę produktu, dodatkową pomoc, koszty noclegów noclegi itp. szybko się mnożą kiedy rozmawiacie z wieloma firmami jednocześnie. Upewnijcie się, że dokładnie rozumiecie co jest wliczone w cenę oraz czy obowiązują jakieś dodatkowe opłaty. Dobrze by było, żeby te kwestie również były zawarte w umowie. Najczęściej musicie liczyć się z dodatkowymi kosztami, najważniejsze żebyście się tego spodziewali.

8. Czy możemy się spotkać?

Coraz więcej usług znajdujecie przez Internet. Na pewno zauważyliście, że to spore ułatwienie, jeśli planujecie ślub. Zastanówcie się jednak, czy nie warto mimo wszystko osobiście spotkać się z podwykonawcą. Dobrym rozwiązaniem są też internetowe narzędzia ułatwiające spotkania na odległość. Do tego celu polecamy najpopularniejszy Skype :) Z samej rozmowy telefonicznej i korespondencji mailowej czasem trudno ustalić czy nadajecie na tych samych falach.

9. Jak będziecie ubrani na naszym ślubie?

To ostatnie pytanie, chociaż wydaje się oczywiste, warto zadać każdemu, kto pojawi się na Waszym przyjęciu. Zwróćcie uwagę jak ubrana będzie obsługa sali, DJ, zespół, osoby organizujące atrakcje dla gości, fotograf czy filmowiec. Jeśli szukacie podwykonawców wśród profesjonalistów mniejsze jest niebezpieczeństwo ubraniowych faux pas, ale czasem warto się upewnić.

bukiet polny

Na koniec jeszcze jedna rada: przeczytajcie umowy. Upewnijcie się, że rozumiecie wszystko co jest w nich zapisane i nie bójcie się zadawać pytań jeśli coś jest niejasne. Nie ma głupich pytań… poza tymi, których się nie zadało. Musicie mieć pewność, że rozumiecie zasady współpracy, warunki cenowe a także wiecie jak wygląda sytuacja w przypadku anulowania rezerwacji. Jeśli wewnętrzy głos mówi Wam, że „coś“ jest nie tak… pewnie macie rację. Pamiętajcie, że czasem warto po prostu zdać się na własną intuicję. Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenie – powinniście czuć się w tym dniu komfortowo, także w obecności wszystkich obsługujących Wasz dzień.


Pamiętajcie: jeśli dokonacie dobrych wyborów, właściwe firmy obsługujące Wasz ślub gwarantują też fachową pomoc i rady od ekspertów w branży w ich ulubionym temacie ślubów… za darmo!

 • Czy dobrze czujecie się w towarzystwie konsultanta/filmowca/fotografa czy DJ-a?

To pytanie do Pary Młodej, czyli do WAS… tak wiemy, że ten tytuł brzmi dość poważnie:)! Nawiązując do pytań #8 i #9 osobowość i styl podwykonawców, a co za tym idzie Wasz komfort powinny być priorytetem jeśli chodzi o podejmowanie decyzji z jakimi firmami chcecie współpracować. Jeśli na pierwszy rzut oka wiecie, że to „TO” a spotkanie tylko to potwierdzi – na pewno będziecie zadowoleni ze współpracy na swoim ślubie a także po nim.

1. Pamiętajcie o odpowiedniej muzyce

Bez względu na to czy zdecydujecie się na zespół czy na DJa musicie ustalić listę piosenek, które będą grane na Waszym weselu. Dobierzcie je do swoich gości, by każdy usłyszał coś, przy czym będzie się dobrze bawił. Nie zapomnijcie o klasykach weselnych, czyli disco-polo. Odmianą mogą być hity z radia. Jeśli muzyka nie spełni oczekiwań gości, to na pewno zabawa nie będzie do końca udana.

2. Dobierzcie datę ślubu do siebie

Data ślubu nie powinna być pierwszym lepszym dniem, którą zaproponuje Wam zespół lub fotograf. Usiądźcie wspólnie i zastanówcie się jaka data jest dla Wasz ważna. Może będzie to rocznica ślubu rodziców lub data pierwszego pocałunku, a może będzie to Wasza szczęśliwa liczba?

3. Rozrywka na weselu

Na weselu zdarzają się momenty, gdzie goście czekają na Młodych. Przeważnie jest to oczekiwanie na przyjazd z kościoła lub przyjazd z sesji plenerowej. Aby Wasi goście nie nudzili się w tym czasie przygotujcie im ciekawą rozrywkę. Fotobudki to absolutny hit sezonu.

 4. Wybierzcie miejsce idealne nie tylko dla Was

Pamiętajcie, że nie tylko piękno się liczy w doborze sali. Musicie pamiętać o podstawowych rzeczach, decydując się na konkretną salę. Jeśli będzie to środek lata to sala musi być wyposażona w klimatyzację. Wasi goście chcą czuć się komfortowo, dlatego pamiętajcie, że sala powinna być wygodna pod względem siedzenia i tańczenia. Jeśli na Waszym weselu będzie dużo starszych osób zadbajcie o to, by sala nie miała stromych schodów.

5. Informacje to podstawa

Jeśli będziecie rozsyłać zaproszenia pamiętajcie, by o wszystkim poinformować Waszych gości. Jeśli nie wiedzą gdzie jest sala czy kościół dołączcie drobną mapkę. Koniecznie podajcie Wasze numery kontaktowe i informujcie swoich gości o każdej zmianie.

6. Czytajcie umowy bardzo dokładnie, szczególnie drobny druczek

Umowy mogą być przejrzyste, a mogą również kryć za sobą niemiłe niespodzianki. Upewnijcie się, że wszystko dobrze zrozumieliście. Zawsze musicie brać najgorsze pod uwagę, czyli co się stanie w momencie kiedy zrezygnujecie z usługi, czy będziecie musieli płacić karę. Ważne są również zaliczki i ukryte koszty. Upewnijcie się, co otrzymacie za daną sumę. Ważne jest również czy możecie wprowadzać swoje sugestie. Lepiej się dogadać wcześniej niż później przeżywać niepotrzebne problemy.

7. Papierkowe sprawy

Komplet dokumentów musi być dostarczony w kościele na 3 miesiące przed zaślubinami. Upewnijcie się, że macie za sobą nauki przedmałżeńskie, że wszystkie dokumenty są ważne i nie macie przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego.

8. Dieta

Gdy zapada decyzja o ślubie, rozpoczynają się przygotowania obejmujące wybór restauracji, fotografa czy obrączek. Czas przygotowań do wesela to również dobry okres, by pozbyć się zbędnych kilogramów lub zbudować formę. W jaki sposób to zrobić? Ślub to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu. By ten dzień był niepowtarzalny, a młodzi małżonkowie zadowoleni, niezbędne jest poczynienie odpowiednio wcześniej szeregu przygotowań. Poza rozesłaniem zaproszeń, zarezerwowaniem sali balowej czy wyborem fotografa, warto pomyśleć również o zmianie nawyków żywieniowych, co pozwoli np. na utratę zbędnych kilogramów.

dieta przed slubem

Diety mają to do siebie, że są rozpisane na zazwyczaj konkretny okres np. 3 miesiące. Tymczasem do ślubu najczęściej jest więcej czasu, zatem o sylwetkę można zadbać gruntownie. By zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe, czasem wystarczą drobne modyfikacje jadłospisu, a efekty mogą zadziwić. W jaki sposób zadbać o siebie, by w dniu ślubu prezentować się nienagannie?

Modyfikacja codziennej diety – to wcale nie jest trudne

Przygotowując się do ślubu, warto przede wszystkim zmodyfikować swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Zastąpienie np. białego makaronu lub ryżu pełnoziarnistym czy brązowym to drobne zmiany, ale przynoszące konkretne korzyści. Jedząc takie produkty, dostarczamy do organizmu znacznie mniej węglowodanów i jednocześnie więcej białka. A to właśnie ono jest nieocenione zarówno przy budowaniu masy mięśniowej, jak i zgrabnej sylwetki.

By zauważyć spadek wagi, niezbędne jest włącznie do diety produktów bogatych w białko (np. kurczaka, twarogu czy ryb). Dlaczego? Przede wszystkim są one sycące, dzięki czemu faktycznie je się mniej. Istotne jest przy tym wyeliminowanie z codziennego jadłospisu wszystkich niezdrowych przekąsek – zarówno tych słodkich, jak i słonych. Można je zastąpić np. zdrowszymi owocami czy pożywnymi, słodkimi koktajlami przygotowanymi na ich bazie.

Liczy się konsekwencja

Stosowanie konkretnej diety przed ślubem jest tylko połowicznym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że po jej zakończeniu łatwo powrócić do wcześniejszych przyzwyczajeń żywieniowych. A to może skutkować efektem jo-jo. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na regularność. Cyklicznie podawane posiłki zapewniają nie tylko energię, lecz także napędzają metabolizm.

Przygotowywanie posiłków z myślą o kolejnym dniu przy tym wcale nie musi być trudne, zwłaszcza jeżeli przyszli małżonkowie postanowią przyrządzać je na zmianę lub wspólnie zmierzą się z pracą w kuchni. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu i jednocześnie gwarantuje, że w ciągu dnia organizmowi będą dostarczane jedynie zdrowe pokarmy.

Wieczorne spacery lub wizyta w siłowni

By osiągnąć jeszcze lepszy efekt, warto postawić również na aktywność fizyczną. Ćwiczenia dla dwojga? Jest ich wiele: poza spacerami, biegami czy jazdą na rowerze, pokusić można się też o wykupienie karnetów na zajęcia fitness czy siłownię. Każda z tych aktywności jest dobra, by spalać kolejne kalorie i zapewnić sobie zgrabną sylwetkę.

Podobnie jak przy diecie, także tu niezbędne jest wyrobienie sobie pewnych nawyków. Ważna jest przede wszystkim konsekwencja. Aktywność fizyczna nie musi odbywać się każdego dnia, ale niezbędne jest jej uwzględnienie np. 2-3 razy w tygodniu. W zależności od wybranych ćwiczeń, można nie tylko zgubić zbędne kilogramy, lecz także wzmocnić czy rozciągnąć ciało.

Gdy brak jest motywacji…

Ważnym elementem czy to diety, czy treningu jest motywacja i regularność. Parze, która ma określony cel i chce dobrze wyglądać w dniu ślubu, powinno być łatwiej. Jeżeli jednak okazuje się, że zadanie nas przerasta, warto pomyśleć o pomocy i wsparciu profesjonalisty np. trenera personalnego. Takie rozwiązanie ma swoje zalety.

Trener personalny nie tylko ułoży indywidualny jadłospis, lecz także zaprezentuje ćwiczenia. W praktyce wykonywanie ćwiczeń pod okiem trenera daje pewność, że są one wykonane poprawnie. Jednocześnie minimalizowane jest ryzyko wszelkich kontuzji. To również niezwykle istotne, bo trudno wyobrazić sobie konieczność przekładania daty ślubu z uwagi np. na przeciążenie mięśni czy zwichnięcie kończyny.

To najlepszy prezent

Ślub wiąże się nie tylko z dobrą zabawą i życzeniami, lecz także upominkami wręczanymi przez gości. Tym największym prezentem może być jednak nie dobra materialne, tylko zdrowie. Jeżeli przyszli małżonkowie zdecydują się zadbać o siebie jeszcze przed ślubem, to istnieje duża szansa, że i po nim będą kontynuować swoje przyzwyczajenia, by czuć się dobrze i nie zniweczyć już osiągniętych rezultatów.

Błędy, które popełniają nowożeńcy

Dziś w naszym Poradniku Ślubnym prowadzonym przez Jessy zajmiemy się błędami popełnianymi przez pary młode. Każda para młoda myśli o przygotowaniach ślubnych. Stara się aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Dlatego kiedy już jest po wszystkim przestają jakby na chwilę myśleć i popełniają mnóstwo błędów :) Lista najczęściej popełnianych błędów pomoże Wam otworzyć oczy i podpowie czego unikać.

Nie dziękują za obecność i pamięć o nich

Wasi goście poświęcili swój czas i pieniądze, aby sprawić Wam radość w najważniejszym dla Was dniu. Więc Wy też poświęćcie im chwilkę i wyślijcie im podziękowania. Dołączcie zdjęcie i osobistą notkę o tym jak bardzo podoba Wam się prezent lub jak bardzo cieszycie się, że byli razem z Wami w tym wyjątkowym dniu.

Dwie wskazówki dla Was, które Wam nieco pomogą:

– wykonajcie podziękowania przed ślubem, a później uzupełnijcie je tylko o potrzebne detale

– na weselu przygotujcie mały stolik z kopertami i długopisami – niech każdy gość wpisze swój aktualny adres na kopercie

Pamiętajcie również, żeby nie czekać z podziękowaniami zbyt długo. Niech Wasi goście wiedzą, że po weselu, kiedy podarowali Wam już swoje prezenty nadal są ważni.

Sukienka wisi w szafie od ślubu i nikt się nią nie zajął

Twoja sukienka na pewno będzie brudna lub przybrudzona. Tak to bywa z bielą. Aby się nie zniszczyła należy ją jak najszybciej oddać do czyszczenia. Nie ważne czy sukienka zostaje z Tobą czy zostanie sprzedana. Musisz o nią zadbać, w przeciwnym razie może się szybko zniszczyć.

Kto wie? Może Twoja córka będzie chciała właśnie w niej iść do ślubu.

Nikt nie dowie się jak sprawdził się Wasz fotograf

Kiedy już znajdziecie chwilę i odetchniecie przyjdzie czas na ocenienie współpracy z firmami. Wasza opinia przyda się nie tylko tym firmom, ale i przyszłym Parom Młodym! Każda opinia będzie przydatna, poza tym podwykonawcom na pewno będzie miło usłyszeć jak oceniacie ich pracę.

Sielanka, która już będzie trwała całe życie

Niestety tak kolorowo nie jest. Po pięknym, bajkowym weselu przychodzi szara rzeczywistość. Pamiętajcie, aby uregulować wszystkie opłaty związane z weselem, aby nie narosły Wam odsetki. Jeśli nie wystarczył Wam budżet i musieliście się wspomóc, to koniecznie szukajcie sposobu na szybka spłatę długów. Lepiej nie zaczynać wspólnego życia od minusu na koncie.

Album ślubny zrobimy w wolnej chwili

A ta wolna chwila nigdy nie przyjdzie. Zawsze będą inne obowiązki, a każda osoba, która Was spotka będzie chciała obejrzeć zdjęcia ślubne. Naprawdę nie ma nic gorszego jak oglądać 500 zdjęć na slajdach na komputerze. Zamiast odkładać tak ważną rzecz na później zastanówcie się już na samym początku, kiedy podpisujecie umowę z fotografem czy nie będzie najlepiej zamówić albumów właśnie u niego. Jest to w końcu osoba, którą darzycie zaufaniem. Zaufajcie jej też jeśli chodzi o Wasz album ze zdjęciami ze ślubu. Dzięki temu będziecie pewni, że w szybkim czasie na półce lub stoliku kawowym stanie jedna z niewielu materialnych rzeczy, które zostaną Wam po weselu… materialnych, ale także bezcennych dla przyszłych pokoleń.

Stanie w kolejkach w urzędach jest takie czasochłonne, więc poczekajmy z tym

Od podpisania aktu małżeńskiego macie dokładnie miesiąc na załatwienie wszystkich dokumentów. Po tym czasie wszystkie dokumenty tracą ważność. Pamiętaj, aby wyrobić nowy dowód osobisty, prawo jazdy, paszport itp. Jeśli wybieracie się na podróż poślubną to właśnie o tym nie możecie zapomnieć :)

Teraz kolej na dziecko i wielki dom z ogrodem i psem

Nikt nie mówi, że zaraz po ślubie macie od razu powiększać rodzinę. Na to przyjdzie jeszcze czas. Pierwszy rok małżeństwa wcale nie jest taki kolorowy jakby się wydawało, a jeśli do tego dojdzie kredyt hipoteczny i dziecko wszystko może się po prostu zepsuć jeśli nie jesteście na to gotowi.

Wszystko zostawię na pamiątkę!

A po co komu serwetki, słomki i źle wypełnione zaproszenia ślubne? Po to zatrudniliście fotografa, abyście mieli pamiątkę z wesela. Na zdjęciu na pewno będą Wasze piękne serwetki i dekoracje. Zbieranie wszystkiego co zostało mija się z celem. Zajmuje to dużo miejsca, a nie koniecznie będą to aż tak piękne pamiątki.

Teraz już mogę przestać chodzić na siłownie i zumbę

Dbałaś o siebie, by być najpiękniejszą dziewczyną, narzeczoną, Panną Młodą, ale kiedy już on złapał haczyk ty uważasz, że już nie musisz o siebie dbać. Nic bardziej mylnego! Teraz w szczególności powinnaś dbać o siebie w końcu jesteś żoną, a wokół pełno młodych dziewczyn, które kusi zakazany owoc.

„Odezwę się do nich jak wrócimy z podróży poślubnej”

A potem wrócicie i zaczniecie wspólne życie, a potem rodzice coś będą chcieli, a potem miły wieczór z mężem, a później planowanie remontu… Aż w końcu całkowicie urwie się kontakt z Waszymi znajomymi pozostaniecie sami. Naprawdę nie ma nic złego w spotykaniu się z przyjaciółki po ślubie. Musicie mieć też chwile, w których nie będziecie razem. W przeciwnym razie po prostu możecie się sobą znudzić…

BRIDEZILLA NADCHODZI • 5 rad jak nie stać się koszmarem!

Apodyktyczne, histeryczne i okrutne Panny Młode pojawiają się w wielu komediach, choć lepiej pasują do filmów grozy. Jak ustrzec się przed tym szaleństwem i nie podążać w ślad za koszmarną Bridezillą?

Mam dziś dla Ciebie 5 dobrych rad jak nie stać się koszmarem dla otoczenia, rodziny i wszystkich osób związanych z planowaniem i organizacją Waszego ślubu. Zastanawiasz się jak możesz się ustrzec przed łatką koszmarnej Panny Młodej? JESTEŚ GOTOWA?

1. Nie bierz wszystkiego do siebie.

Ślub i wesele to osobiste przeżycie, ale absolutnie nie należy brać do siebie wszelkich niepowodzeń, uwag i komentarzy.

wkurzona panna mloda bridezilla

2. Naucz się śmiać z własnych błędów.

Śmiech jest znacznie lepszą reakcją niż naburmuszenie i rozpamiętywanie ewentualnych wpadek.

3. Na wszelkie niepowodzenia reaguj spontanicznie i z humorem.

To naturalne, że podczas tak dużej imprezy zdarzają się drobne niedociągnięcia. Większość zaproszonych osób nawet nie zauważy, że deser podano o niewłaściwej porze, a z głośników sączy się inna muzyka, niż to zostało ustalone.

4. Staraj się nie wpadać w panikę.

Bez względu na okoliczności, Młoda Para to nie tylko główni uczestnicy przyjęcia, ale często również jego organizatorzy. Jeśli zdarzy się coś niespodziewanego, zachowajcie zimną krew.

5. Pamiętaj o tym, że wesele jest wesołą okolicznością, jak sama nazwa wskazuje.

Nie warto sprzeczać się z obsługą, strofować kelnerów, dąsać na złośliwą ciotkę lub teściową. Taka okazja zdarza się raz w życiu, korzystajcie z niej z optymizmem i pozytywnym nastawieniem.

Przed nami kolejna odsłona Poradnika Ślubnego, tym razem pomówimy o osobistych akcentach na weselu. Dzięki takim detalach jak Wasze wspólne zdjęcia lub cytaty z ulubionych piosenek wasze przyjęcie zostanie zapamiętane przez gości na długo.

Jak zorganizować bardzo osobiste wesele i ślub?

Ślub to połączenie ze sobą dwóch kochający się osób. Jak wiadomo każda miłość jest inna, opowiada inną historię? Dlaczego więc ślub miałby być taki jak każdy na którym byliśmy i taki który znamy. Przedstawię Wam kilka pomysłów na to, aby Wasz ślub był oryginalny i kojarzony był z Wami, a nie każdą inną Parą Młodą.

Kwiaty mające znaczenie dla Was

Kwiaty w bukiecie ślubnym i dekoracjach nie powinny być przypadkowe lub wybrane tylko dlatego, że są modne. Zastanówmy się czy są jakieś kwiaty, które miło nam się kojarzą? Może rosły u babci w ogrodzie, kiedy jeździłaś do niej na wakacje, albo są to kwiaty, które podarował Ci Twój partner na pierwszym spotkaniu. Jeśli takich kwiatów nie ma to zobaczcie jakie znaczenie mają poszczególne kwiaty, może to zainspirować Was do wyboru idealnego bukietu.

 

Wybierzcie motyw przewodni opisujący Was

Lubicie jeździć na nartach lub uwielbiacie oglądać filmy? Stwórzcie motyw przewodni, który będzie do Was pasował. To właśnie o Was powinien być Wasz ślub. Może skupicie się na zawodzie któregoś z Was lub wspólnych marzeń? Taki motyw przewodni na pewno będzie bardziej oryginalny niż oklepany fiolet widoczny na każdym ślubie.

Wesele w domu rodzinnym to coś innego

Jeśli nie planujecie wielkiego wesela na 200 osób nie bierzcie pod uwagę sztywnych sal w centrum miasta. Pomyślcie o zrobieniu skromnego, ale pięknego wesela w ogrodzie u rodziców. Ta atmosfera rodzinna będzie tryskała z domu.

Ślub rodziców powiązany z Waszym

Przygotujcie krótki film lub wyszukajcie stare zdjęcia ślubne Waszych rodziców. Niech będą obecne na weselu na przykład w postaci kolażu.

Bliscy obecni na ceremonii

Dlaczego to obcy chłopak ma czytać na Waszym ślubie? Nie lepiej jeśli zrobi to świadkowa lub członek rodziny? To samo ze śpiewem, jeśli macie w rodzinie utalentowaną osobę, to niech ona śpiewa Wam na ceremonii. Do sypania kwiatków poproście córkę kuzynki, a do ołtarza niech poprowadzi Cię tata. Im więcej bliskich tych piękniejsze przeżycia.

Wasze ulubione cytaty, wiersze lub piosenki obecne wszędzie

Jeśli jest piosenka, która dobrze Wam się kojarzy lub wiersz opisujący Waszą miłość. Nie pozwólcie, aby wybrano przypadkowe teksty.

Osobiste koktajle, które zostały stworzone specjalnie na tą okazję

Nawet jeśli nie planujecie barku na swoim ślubie to warto poczęstować swoich gości czymś innym niż tylko wódką. Dobrym pomysłem jest stworzenie osobistego drinku, który może być nazwany Waszymi imionami. Koktajl stwórzcie wspólnie z barmanem, on wie jak należy mieszać alkohole. Taki osobisty drink możecie zaserwować na przykład przy torcie.

Stoliki opowiadający historie Waszego życia

Możecie umieścić zdjęcia z Waszego dzieciństwa lub czasów narzeczeństwa. Możecie opowiedzieć swoim gościom Wasze historie na przykład poprzez zdjęcia. Na pewno chętnie dowiedzą się czegoś nowego o Was lub powspominają coś.

Osobiste podziękowania dla gości

Nie kupujcie gotowych podziękowań dla Waszych gości. Spróbujcie stworzyć indywidualne na przykład z Waszym zdjęciem lub przedmiot, który wykonaliście własnoręcznie.

Jak odnaleźć się w tej dżungli?

1. Powiadom wszystkich, zaproś wybranych

Kto powiedział, że istnieje obowiązek zaproszenia nawet najdalszych członków rodziny na wesele? Jeżeli nie odpowiada Ci wizja obecności brata kuzyna wujka kuzyna ze strony cioci Stasi, bo po prostu nie utrzymujesz z nim na co dzień kontaktu – nie musisz go zapraszać! Przyjęło się, że elegancko jest rozesłać powiadomienia o ślubie (i nie jest to „save the date”!). Jeżeli w Twoim gronie rodzinnym bądź wśród znajomych są osoby, które chciałabyś zaprosić do wzięcia udziału w uroczystości kościelnej, prześlij im krótką informację o dacie i godzinie rozpoczęcia nabożeństwa, bez uwzględniania informacji o weselu. Będzie to jasny sygnał, że ich obecność w czasie części nieoficjalnej jest niewskazana. Pamiętaj! – w tym dniu NIC NIE MUSISZ!

zaproszenia ślubne sweet

2. Do tanga trzeba dwojga

Podczas rozsyłania zaproszeń warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zapraszani na Wasze wesele są single. Trudno raczej poddać w wątpliwość, że podczas przyjęcia będziecie tańczyć. Warto zatem pamiętać o tych przyjaciołach, którzy nie odnaleźli jeszcze swoich partnerów życiowych, aby mogli na wesele przyprowadzić osobę towarzyszącą. Żadna to frajda przyjść na ślub bez partnera/ki, dlatego pamiętaj o tej prostej zasadzie: 1 + 1 = 2.

3. Przyjaciel gościem, profesjonalista pracownikiem

Jeżeli Twoja serdeczna koleżanka jest świetnym fotografem, a kumpel pracuje jako DJ na imprezach w największych klubach w mieście – to kapitalnie! Razem możecie urządzić niezapomnianą domówkę. Albo sesję poślubną. Na weselu i podczas uroczystości postaw raczej na zatrudnienie profesjonalistów. Nikt tak jak oni nie orientują się, kiedy należy nacisnąć spust migawki albo jak porwać do tańca Waszych dziadków. Poza tym, pozwól im na komfortowe poczucie bycia gościem, a nie pracownikiem podczas Waszego Wielkiego Dnia. I bawcie się do rana!

4. Dozwolone od lat osiemnastu

Wizja wymarzonego wesela nie uwzględnia obecności dzieci? Nie ma problemu! To zupełnie naturalne, że podczas ślubu chcecie skupiać się tylko na trwającej chwili, a nie rwać włosy z głowy obserwując zachowanie maluchów. Dobrze jest podczas wręczania zaproszenia młodym rodzicom porozmawiać z nimi na ten temat. Jestem przekonana, że będą niesamowicie szczęśliwi możliwością wyjścia gdzieś tylko we dwójkę i spędzenia wieczoru razem. A gdy zdecydujecie się jednak na obecność najmłodszych, warto także im zapewnić jakieś atrakcje, np. zabawy z animatorem.

5. Za czym kolejka ta stoi?

Dokładnie to rozumiemy – nie chcesz stać przez kolejną godzinę pod kościołem i odbierać gratulacji od wszystkich weselników… Choć to także część naszej polskiej tradycji, możesz zrobić to inaczej. Po dotarciu do miejsca, w którym odbędzie się wesele skieruj kilka słów w przemowie do przybyłych gości, a w wolnej chwili (najlepiej na początku przyjęcia) podziękuj z osobna swoim najbliższym i przyjaciołom. Unikniesz w ten sposób dłuuuugiej kolejki do Pary Młodej.

Nie zapomnij o gościach weselnych

Podejmując temat wesela, pod uwagę bierzecie na pewno wiele różnych kwestii związanych z jego przygotowaniem. Kreacje ślubne Panny Młodej i Pana Młodego to tylko początek, pozostaje jeszcze wybór fotografa ślubnego, kamerzysty oraz oczywiście oprawa muzyczna i florystyczna – wszystko to jest niezmiernie ważne, jednak w ferworze tych zajęć nie możemy zapomnieć o gościach, którzy stanowią niezwykle ważny (jak nie najważniejszy zaraz po Parze Młodej) element całej uroczystości.

Oto dwa argumenty świadczące jak ważni są goście na weselu: liczba gości decyduje o tym jak są ustawione stoły na weselu (okrągłe stoliki czy popularna podkowa),  ilość zaproszonych osób wpływa też na wybór odpowiedniej sali, która pomieści całe wesele. Nawet jeśli nie planujecie hucznego przyjęcia, powinniście dołożyć wszelkich starań, aby w tym wyjątkowym dla Was dniu, zaproszeni przez Was goście czuli się szczególnie dobrze. Żeby tak się stało, warto o tym pomyśleć jeszcze na długo przed planowaną ceremonią. Pisaliśmy kiedyś na blogu o małych gościach weselnych, teraz czas na tych większych.

Zaproszenia – kilka wskazówek

1. Oczywistym jest, że punktem wyjścia przy zapraszaniu gości weselnych jest sporządzenie listy gości. Musimy bowiem wiedzieć, kogo chcemy zaprosić na uroczystość ślubną, a kogo na zabawę weselną. Nie jest to prosta sprawa, więc najlepiej zabrać się za to dość szybko kiedy jeszcze macie sporo czasu przed ślubem.

2. Kiedy wysyłać zaproszenia na ślub? Zalecane jest, aby do konkretnych gości udać się osobiście lub wysłać zaproszenia na około trzy miesiące przed planowaną uroczystością. W grupie osób, które wymagają osobistego zaproszenia są babcie, dziadkowie, a także wszyscy, którzy osiągnęli już sędziwy wiek. Podobna sytuacja dotyczy chrzestnych, rodzeństwa oraz bliskich przyjaciół.

3. Save The Date – zawiadomienia o dacie ślubu to ostatnio bardzo popularny zwyczaj. Powinniście przemyśleć wysłanie kartek Save The Date jeśli macie zapracowaną rodzinę i znajomych, a przede wszystkim jeśli część Waszych gości mieszka za granicą i muszą zaplanować sobie większy wyjazd. Powiadomienie ich wcześniej o dacie ślubu da Wam też czas na spokojne wybranie zaproszeń i dopracowanie szczegółów harmonogramu dnia – a zanim wyślecie gotowe zaproszenia gościom możecie być pewni, że dzięki Save The Date zarezerwują już sobie konkretną datę właśnie na Wasz ślub!

4. Warto pamiętać też, że osobiste zaproszenie na uroczystość weselną jest znacznie milej odbierane. Ponadto, stanowi doskonałą okazję do tego, aby wzmocnić więzy rodzinne i przy okazji poznać poszczególnych członków rodziny swojej drugiej połowy. Nie jest to jednak obowiązkiem, zaproszenia można jak najbardziej wysłać pocztą i przy okazji jeśli znajdziecie czas warto w tej sytuacji zadzwonić do gości, którzy nie odezwali się w sprawie przybycia i upewnić się, że zaproszenia do nich doszły.

aranżacje-stołów-zdjęcie

Młoda Para dziękuje za przybycie

Wręczanie gościom weselnym drobnych podarunków staje się coraz częściej praktykowanym zwyczajem. W ten sposób pragniemy im podziękować za przybycie na tak ważną dla nas uroczystość oraz za wspólną zabawę. Wbrew pozorom moda na upominki dla gości nie wywodzi się zza naszej zachodniej granicy, a jest to silnie ugruntowany staropolski zwyczaj, który na nowo przechodzi swój renesans. Czym zatem można obdarować naszych gości weselnych? Pomysłów jest bez liku!

Słodycze i napoje

Pierwszą grupę prezentów otwierają podarunki, które można skonsumować. A zatem są to wszelkiego rodzaju słodycze oraz napoje, począwszy od ciast wręczanych gościom na pożegnanie czy butelek z alkoholami na pamiątkę tej uroczystej chwili. Można jednak pozwolić sobie na nieco więcej oryginalności. Migdały w czekoladowej polewie, artystycznie zdobione ciasteczka, rozmaite czekoladki ze zdjęciami Pary Młodej, a nawet znane wszystkim M&M’sy z fotografią na cukierku! Całość zapakowana w estetyczne, dodatkowo spersonalizowane pudełeczko lub torebkę na pewno spodobają się każdemu z gości.

pudełeczka-na-upominki-zdjęcie

Dziękujemy!

Najprostszą, ale zarazem równie elegancką metodą podziękowania gościom za przybycie jest dekoracyjna kartka wraz z dowolnie wybranym przez siebie tekstem. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość jej wręczenia zarówno w dniu wesela, jak i w późniejszym terminie. Nie ulega wątpliwości, że taki gest na długo zapadnie w pamięci biesiadników. Warto wykorzystać w tym celu zdjęcia np. z sesji narzeczeńskiej lub nawet ze ślubu (tu jednak warto pamiętać, że nie od każdego fotografa otrzymacie swoje zdjęcia na tyle szybko, żeby w odpowiednim czasie podziękować gościom) dlatego polecamy nawet przed ślubem przygotować już podziękowania w formie kartek lub nawet magnesów ze zdjęciem – jeśli wyślecie je szybko swoim gościom po ślubie, na pewno miło ich zaskoczycie!

dekoracje-sali-weselnej-zdjęcie

Księga gości

Chętnie wykorzystywanym elementem do uczczenia wyjątkowej chwili, jaką bez wątpienia jest dzień ślubu, jest sporządzenie księgi gości. Ogromna różnorodność oferowanych pomysłów daje wszystkim nowożeńcom szerokie pole do popisu. Możemy zdecydować się na kolorowy obraz, album na zdjęcia, drzewo z odciskami palców wszystkich przybyłych gości, a także wiele innych możliwości, które upamiętnią tą szczególną chwilę. Będzie to niesamowita pamiątka dla Was po weselu, a Wasi goście na pewno ucieszą się, że będą mogli dodatkowo zaangażować się w przyjęcie i napisać coś specjalnie dla Was w księdze gości.

Ceremonia zaślubin to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Każdej parze młodej zależy na tym, aby ten dzień utkwił na długo w pamięci wszystkich gości i był bardzo miło wspominany. Z tego też względu nie można pozwolić sobie na żadne niedociągnięcia.

Perfekcyjny ślub i wesele są zawsze drobiazgowo zaplanowane. Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nie wolno niczego dokładać na ostatnią chwilę – to doskonały przepis na katastrofę. Przygotowania do ślubu i wesela należy rozpocząć z rocznym wyprzedzeniem – rok to najbardziej optymalny okres, kiedy wszystko można spokojnie załatwić.

pastelowa mucha dla pana młodego zdjęcie

Zdjęcie: www.jaceksiwko.com

Wesele już za chwilę – jak się do niego przygotować?

Pierwsze ustalenia i plan

Spotkanie rodziców i młodych to pierwszy krok. Właśnie wtedy powinny zapaść decyzje dotyczące takich kwestii jak budżet uroczystości,

• wybór dogodnego terminu,

• lista gości,

• podział obowiązków – bardzo ważne jest to, by zaangażować do przygotowań kilka zaufanych i sprawdzonych osób, młodzi nie mogą mieć wszystkiego na głowie.

Mówiąc innymi słowy, trzeba opracować solidny plan, którego istotną częścią jest wspomniany powyżej budżet. Podejście „zastaw się, a postaw” nie jest dobrym rozwiązaniem. Jest wiele sposobów na urządzenie wspaniałego wesela nawet przy skromniejszych zasobach finansowych.

www.jaceksiwko.com

Zdjęcie: www.jaceksiwko.com

Rezerwowanie terminów

Mając na uwadze powyższe ustalenia, należy przystąpić do rezerwacji następujących terminów:

• w urzędzie stanu cywilnego i/lub w kościele,

• w restauracji/domu weselnym,

• u zespołu/DJa,

• u fotografa ślubnego i kamerzysty,

• u kosmetyczki, fryzjera i makijażystki,

• w wypożyczalni samochodów – zwłaszcza w przypadku zabytkowych aut chętnie rezerwowanych na śluby czas odgrywa niebagatelną rolę. 

Zdjęcie: www.photoduet.pl

Zdjęcie: www.photoduet.pl

Ślubne kreacje i obrączki

Niezwykle ważnym elementem przygotowań do ślubu i wesela są kreacje ślubne, a zatem suknia dla panny młodej, garnitur dla pana młodego oraz obrączki. Tym aspektem trzeba się zająć z ośmiomiesięcznym wyprzedzeniem. Obrączki powstają zwykle na zamówienie, podobnie jest z uszyciem strojów. Obowiązuje przy tym zasada, że ważniejsza jest suknia panny młodej – to właśnie do niej pan młody dopasowuje garnitur. Nie wolno zapominać o tym, że poprawki i przymiarki są bardzo czasochłonne.

Mniej więcej w tym samym czasie trzeba się zainteresować kwestią wizyt u kosmetyczki oraz zamówieniem zaproszeń. Państwo młodzi powinni też wybrać świadków.

Annais Bridal Fashion Show

 O czym trzeba pamiętać na trzy miesiące przed ślubem?

Na trzy miesiące przed ceremonią poświęcenia uwagi wymagają następujące aspekty:

• wybór utworu na pierwszy taniec oraz ustalenie repertuaru muzycznego,

• dekoracja sali weselnej, kościoła oraz sali w urzędzie,

• planowanie podróży poślubnej,

• wysyłanie zaproszeń ślubnych plus potwierdzanie uczestnictwa gości w uroczystości,

• ustalanie menu weselnego i usadzenia przy stołach,

• próbne fryzury i makijaż,

• wybór tortu weselnego.

O czym musicie pamiętać na dwa tygodnie przed uroczystością?

Kiedy do ceremonii pozostają dwa tygodnie, można się skupić na takich sprawach jak:

• wieczór panieński i kawalerski,

• przymiarki ślubnych kreacji – panna młoda koniecznie powinna przy tej sposobności pamiętać o tym, by rozchodzić buty, inaczej sprawią przykrą niespodziankę,

• ostateczne poprawki – jeśli jest jeszcze coś, co wymaga dopracowania, koniecznie trzeba się tym zająć.

Postaw na dodatki ręcznie robione

Czy Was także urzekają romantyczne światełka? Moim zdaniem wyglądają fantastycznie zarówno na sali jak i sesji plenerowej.Jeśli tak jak ja lubicie ślubne projekty zrób To Sam zapraszam Was dziś na kolejną inspirację z serii ślubne DIY.  Może zastanawiacie się jak w prosty i niedrogi sposób udekorować salę? Dziś pokażę Wam jak sami możecie stworzyć właśnie taką wyjątkową scenografię! Wystarczy wypożyczyć od bliskich wszelkie lampki choinkowe (które o tej porze pewnie leżą niepotrzebne w piwnicy) i zabrać się za realizację ;)

PRZYGOTUJ

– lampki choinkowe

– piłeczki do tenisa stołowego – ich ilość zależy od tego jaki efekt chcesz uzyskać. Ja robiłam co kilka lampek, ale możesz też użyć piłeczki na każdej lampce

-nożyk, najlepiej z zakrzywioną końcówką

dekoracje ślubne diy lampki zrób to sam

KROK 1

Wycinamy w ping pongach dziurki. Wypróbuj najpierw

jeden i sprawdź czy wycinasz dobrą wielkość.

Jeśli będą za duże, ping pongi będą wypadać, a tego

przecież chcemy uniknąć…

dekoracje ślubne diy lampki zrób to sam

KROK 2

Nakładamy ping pongi na lampki, według przyjętej koncepcji.

dekoracje ślubne diy lampki zrób to sam

GOTOWE!

Prawda, że łatwa to sprawa? A jaki efekt! Myślę, że warto się wysilić ;)

dekoracje ślubne diy lampki zrób to sam

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

5 komentarzy

 • Odpowiedz Sweet Wedding

  Grunt to uważne czytelniczki :) Dziękujemy za wyłapanie literówki.

  11 wrzesień, 2014 o 14:30
 • Odpowiedz Angelina

  najważniejsze te nieszczęsne dokumenty…

  13 marzec, 2014 o 15:01
 • Odpowiedz Madzia

  Miejsce idealne tylko dla was, nawet Pani nie wie jakie to ciężkie kiedy odzywać zaczyna się „rodzina”

  13 marzec, 2014 o 09:20
  • Odpowiedz Jessy

   15 minut na pewno się znajdzie:) A rodziną przez ten czas może się zająć świadkowa lub rodzice :)

   27 marzec, 2014 o 08:25
 • Odpowiedz Kate

  fotobudka jest super sprawą ! na pewno będę mieć jedną na moim weselu :)

  10 marzec, 2014 o 23:36
 • Zostaw odpowiedź