Obserwuj:

„WESELE UNPLUGGED” • czyli ślub i wesele bez telefonów!

Czas zacząć patrzeć na ważne momenty w życiu własnymi oczami, a nie przez ekrany smartfonów. Namów swoich gości na wesele bez telefonów! – unplugged wedding to mój absolutny SWEET HIT!

Zobacz mój krótki występ w Pytaniu na Śniadanie i wypowiedź w tym temacie.

Unplugged wedding to pomysł, który promuje wyciszenie się, oderwanie od sieci i bycie ze sobą (w trybie offline).


Znak "Unplugged Wedding" - Brazilian Room - Tilden Park

Znak „Unplugged Wedding” – Brazilian Room – Tilden Park

Jak często zdarza Ci się widzieć osoby, które przebywając w towarzystwie przyjaciół, rodziny lub współpracowników poświęcają więcej czasu na przeglądanie nowinek w sieci, dodawanie komentarzy pod postami lub sprawdzanie poczty niż na faktyczne bycie ze sobą i rozmowę? Niestety pewnie coraz częściej jak nie nagminnie. I niestety podobnie bywa na niektórych weselach jak nie na większości…

zdjęcie: Anna Delores Photography

zdjęcie: Anna Delores Photography

Goście spędzają wiele czasu wpatrzeni w ekrany telefonów, a także często ścigają się z wynajętymi fotografami o lepsze ujęcie, które będą mogli szybko wrzucić do sieci, dzwonią, wysyłają wiadomości, sprawdzają pocztę…

źródło: lisamariehalliday.co.uk

źródło: lisamariehalliday.co.uk

Na to szaleństwo jest metoda. Nie trzeba od razu urządzać przyjęcia w leśnej głuszy, gdzie nie uda się złapać zasięgu w żadnej z sieci komórkowych, ale warto zastanowić się nad nowym trendem weselnym, który zyskuje coraz większą popularność w Stanach. Mowa o unplugged wedding, czyli o weselu bez telefonu.

źródło: boho-weddings.com

źródło: boho-weddings.com

U podstaw tej idei leży nie tylko chęć do przywrócenia spotkaniom rodzinnym tradycyjnego charakteru, ale także potrzeba zachowania intymności. Ślub i wesele to ogromne przeżycie. Nie każda Młoda Para chce dzielić się tymi wydarzeniami z całym światem i znajomymi znajomych na wszelkich dostępnych portalach społecznościowych. 

zdjęcie: Heather Parker

zdjęcie: Heather Parker


To również koncepcja, która bardzo ułatwia pracę wynajętym fotografom i kamerzystom. Jeśli zaproszeni goście nie będą za wszelką cenę próbowali złapać najlepszych momentów swoimi smartfonami, to właśnie wynajęci profesjonaliści będą mieli więcej miejsca i oddechu, by pracować bez przeszkód. A co za tym idzie – Wy jako Para Młoda będziecie mieli piękniejsze zdjęcia! Zdjęcia, gdzie nikt Was nie zasłania i zdjęcia, na których faktycznie widać Waszych bawiących się gości… a nie tylko ich telefony/aparaty.

źródło: cocktailsdetails.com

źródło: cocktailsdetails.com


Wesela bez telefonu naprawdę mają rację bytu.

Oto 3 zalety takiego rozwiązania:

1. Goście skupiają się na sobie nawzajem oraz na przyjęciu. Nie rozpraszają ich powiadomienia z sieci o nowych wpisach i wiadomościach.

2. Fotografowie amatorzy nie próbują konkurować z profesjonalną obsługą foto i wideo. Dzięki temu nie wchodzą w kadr w najlepszych momentach i nie utrudniają pracy zawodowcom, a to przekłada się na jeszcze lepsze zdjęcia w Waszym albumie.

3. Podczas przyjęcia i ceremonii nie powstają żadne materiały zdjęciowe i filmowe, oczywiście za wyjątkiem tych zleconych obsłudze foto i wideo. Macie pewność, że nikt nie uwieczni Was w nieciekawej pozie i nie będzie udostępniał tych materiałów kolejnym osobom.


zdjęcie: katienesbittphotography.com

zdjęcie: katienesbittphotography.com


Jeśli idea wesela unplugged wydaje Ci się interesująca, przygotuj się na rozwianie ewentualnych obaw gości:

• Możecie zasugerować, by weselnicy zrezygnowali całkowicie z przynoszenia na ślub telefonów i innych urządzeń multimedialnych.

• Możecie ewentualnie tylko zasugerować, by podczas ceremonii i przyjęcia nie korzystano z telefonów, smartfonów, aparatów i innych urządzeń. Najlepszym sposobem na to jest krótka wzmianka o prośbie w zaproszeniu, zawiadomieniu i w innych materiałach, które przekazujecie zaproszonym gościom.

• Kolejna opcja to stworzenie depozytu na telefony, w którym weselnicy będą mogli pozostawić bezpiecznie swoje urządzenia, a w razie potrzeby, będą mogli z nich skorzystać (na przykład, by zadzwonić do domu lub po taksówkę).


zdjęcie: smashingtheglass.com

zdjęcie: smashingtheglass.com

Co zamiast telefonów i aparatów wśród gości?

Rozdajcie im na przykład coś czym będą mogli machać podczas waszego przejścia, to zajmie ich uzależnione od dłonie :) Albo po prostu zaproponujcie… dobrą zabawę zamiast zabawy widzianej „przez telefon”!

źródło: fizara.com

źródło: fizara.com

 Wesele bez telefonu jeszcze kilkanaście lat temu było niemal normą. By zorganizować je dziś, będziecie musieli się mocno postarać. Pamiętajcie, że nie warto naciskać i za wszelką cenę próbować postawić na swoim. Możecie zachęcić gości do wyłączenia telefonu lub do przyjścia na ślub bez niego, ale nie powinniście forsować tego rozwiązania za wszelką cenę. Niektórzy zwyczajnie muszą mieć telefon pod ręką, gdy w domu czekają na nich dzieci, chory członek rodziny lub starsi rodzice. To nie tylko kwestia wygody, ale także bezpieczeństwa.

redakcja sweet wedding poleca

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

25 komentarzy

 • Odpowiedz Ewelina Koziatek

  Super Kasia! :) Brawo :) :) :)

  19 kwiecień, 2017 o 16:02
 • Odpowiedz Zwykła Panna Młoda

  Wszystko w granicach rozsadku :) gosciom telefon moze byc potrzebny: do zamowienia taksowki, jak ktos sie zle poczuje albo w momencie gdy sie kogos szuka pod Kosciolem/ urzedem itp dlatego nie przesadzajmy goscie weselni to dorosli ludzie – alternatywa jest aby dj albo zespol poprosili o nie nagrywanie telefonami lub w zartobliwy sposob o nie siedzenie na fb podczas uroczystosci ;)

  19 kwiecień, 2017 o 05:05
  • Odpowiedz SweetWedding.pl

   Oczywiście! Zgadzam się z Tobą w 100%, że jesteśmy dorosłymi ludźmi i są momenty, w których telefon po prostu mieć musisz (np. jak ktoś w tym czasie opiekuje się dzieckiem) ale warto trzy razy pomyśleć zanim spędzi się ślub i wesele bliskiej osoby za ekranem tegoż telefonu ;(

   19 kwiecień, 2017 o 11:01
 • Odpowiedz Dani Motkowicz

  Kasia SweetWedding

  18 kwiecień, 2017 o 20:39
 • Odpowiedz wesele123.pl

  Super Kasiu!

  18 kwiecień, 2017 o 20:39
 • Odpowiedz Marta Kowalska

  Buu a mi nie pozwalają zobaczyć! :(

  18 kwiecień, 2017 o 15:44
 • Odpowiedz Karolina Marek-Paraschidis

  Brawo Kasia!

  18 kwiecień, 2017 o 14:17
 • Odpowiedz Maggda Kro

  Super Kasia !!!

  18 kwiecień, 2017 o 14:13
 • Odpowiedz Łukasz Zyśk

  18 kwiecień, 2017 o 14:05
 • Odpowiedz bemywife

  Kasia jesteś moim mistrzem <3

  18 kwiecień, 2017 o 11:19
 • Odpowiedz Weronika Woźniczak

  Kasia brawo TY!!! Gwiazda TV ;)

  18 kwiecień, 2017 o 11:16
 • Odpowiedz Justyna Pruszyńska

  Świetnie Ci poszło :)!

  18 kwiecień, 2017 o 11:09
 • Odpowiedz Paulina Maron Kowalska

  oglądam <3

  18 kwiecień, 2017 o 07:53
 • Odpowiedz Aleksandra Siwierska

  ooooo powodzonka! :)

  18 kwiecień, 2017 o 06:36
 • Zostaw odpowiedź