Obserwuj:
BLOG

Suknie ślubne w stylu prawdziwych księżniczek

Wybór sukni ślubnej nigdy nie jest łatwą decyzją. Co zatem ma powiedzieć księżniczka wybierająca kreację, w której wypowie sakramentalne „tak”? Będą na nią patrzeć miliony oczu – na królewskim ślubie nie może być mowy o wpadce. Zwykle jednak koronowane głowy podejmują dobry wybór. Zobaczcie, jakie materiały i fasony rządzą na królewskich ceremoniach ślubnych.

Już mi niosą suknię z welonem…

A welon dla księżniczki to jak korona dla króla – być musi. Prawdziwych księżnych, księżniczek, królowych nie ma na świecie zbyt wiele. Dlatego, gdy nadchodzi dzień ślubu na którymś z europejskich dworów, z niecierpliwością czekamy na spektakularne suknie i piękne nakrycia głowy. Każdy kraj ma swoje zwyczaje. Na przykład w Danii królewny ozdabiają głowę welonem point de venise (utkanym ręcznie z weneckiej koronki), który należy do pamiątek rodziny królewskiej. Pierwszy raz założyła go w roku 1935 królowa Ingrid. Prawie 70 lat później welon zdobił głowę pochodzącej z Australii Marii, która, jako jedyna osoba spoza rodziny królewskiej, dostąpiła zaszczytu jego noszenia.

 królowa ingrid suknia slubnamaria księżniczka suknia ślubna

Perły, diamenty, kryształy

To, co wyróżnia suknie wszystkich księżniczek i księżnych, to oczywiście drogie materiały i zdobienia warte fortunę. Tkaniny muszą być szlachetne, dlatego panny młode wybierają jedwabne organzy, oryginalne tiule, koronki chantilly, prawdziwą satynę.

Z infografiki przedstawiającej najpiękniejsze królewskie suknie ślubne poznajemy mało znane fakty na temat materiałów i biżuterii. Czytamy na przykład, że szyta na miarę u Elie Saab kreacja księżnej Luksemburga – Stefanii, była jedną z najdroższych królewskich sukien ślubnych w historii. Zdobiło ją 50 tys. pereł, 80 tys. kryształów oraz 10 tys. metrów srebrnej nici do haftowania. Pochłonęła prawie 4 tys. godzin pracy wykonawców, z czego ponad 3 tys. godzin zajęło tworzenie wykwintnego wzoru haftów.

 księżniczka stefania suknia slubna

Kwieciste dodatki

Na królewskim ślubie kwiaty pełnią ważną rolę, czasem nawet symboliczną. Często księżniczki wpinają je we włosy zamiast welonu. Do ulubionych należą kwiaty pomarańczy, będące oznaką niewinności. W Szwecji panny młode ozdabiają głowę koroną mirtową, która symbolizuje miłość, wierność i piękno. Tatiana – narzeczona księcia Monako Andrei – wybrała w 2013 roku na swój cywilny ślub kwiecisty wianek w stylu boho, który wyglądał zjawiskowo w połączeniu z kreacją projektu Missoni.

andrea tatiana ślub monako wedding

Suknia księżniczki Sofii

W czerwcu 2015 roku odbył się długo oczekiwany ślub następcy szwedzkiego tronu z byłą modelką Sofią Hellqvist. Wydarzenie było szeroko komentowane, nie tylko w świecie mody. Narzeczona księcia Karola Filipa zasłynęła z kontrowersyjnych sesji zdjęciowych i udziału w reality-show. Królewski związek diametralnie odmienił jej styl i ją samą. Od czasu zaręczyn stara się od nowa zbudować swój wizerunek i nie da się ukryć, że czerpie inspiracje z najlepiej ubranych osobistości. Na ślub wybrała przepiękną suknię autorstwa szwedzkiej projektantki Idy Sjöstedt, przypominającą kreację, w której szła do ołtarza księżna Kate Middleton.

Swedish Prince Carl Philip and Sofia Hellqvist smile in the carriage during their wedding in the Royal Chapel in Stockholmkate middleton suknia ślubna zdjęcie

Styl prawdziwych księżniczek na ślubnym kobiercu jest na pewno elegancki, a decyzje dotyczące wyboru materiałów zawsze gruntownie przemyślane. Panny młode nawiązują do tradycji, ale z drugiej strony projekty ich sukien ślubnych tworzą nowe trendy w modzie. Dlatego warto przyjrzeć się kreacjom z najważniejszych królewskich ceremonii – można odkryć wiele ciekawych inspiracji na swój wielki dzień.

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

2 komentarze

 • Odpowiedz Sweet Wedding

  @ cała w… Ślubeo.pl! ;)

  Zgadzamy się z Twoją opinią, suknie ślubne księżniczek to zawsze coś wyjątkowego.

  29 czerwca, 2015 o 13:57
 • Odpowiedz cała w... Ślubeo.pl! ;)

  Oszałamiające kreacje! A może to po prostu cała ta królewska oprawa potęguje takie wrażenie… ;) W każdym razie panny młode wyglądają wyjątkowo pięknie. Duża w tym zasługa radosnego uśmiechu, który naturalnie rozpromienia :)

  28 czerwca, 2015 o 19:46
 • Zostaw odpowiedź