Kolor jest łącznikiem poszczególnych ślubnych elementów – zaproszeń i papeterii, kwiatów, dekoracji, dodatków do strojów Pary Młodej i świadków. Pomaga stworzyć odpowiedni nastrój uroczystości, a także definiuje jej charakter – dlatego warto wybrać paletę kolorystyczną dla Waszego ślubu i wesela świadomie.
Dziś postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma trikami, z których korzystam organizując śluby dla moich klientów. Przeczytajcie o moich 6 trikach, których z powodzeniem używam, by moje pary były zadowolone z wybranej kolorystyki na ślubie!
1. WYBIERZCIE ZWYCIĘZCĘ
Kolory są wszędzie dookoła nas – w galeriach sztuki, palecie akwareli, magazynach (tych ślubnych i nie tylko) i oczywiście, na portalach z inspiracjami – to dlatego tutaj jesteście, prawda? Zwróćcie uwagę na to jakie kolory i odcienie Was przyciągają.
Pracując z moimi klientami często proszę ich, aby przejrzeli się jakimi kolorami otaczają się na co dzień – w domu, w garderobie. To w tych kolorach właśnie czujemy się najlepiej. Nie oznacza to, że jeśli nasz dom jest urządzony na szaro, mamy wybrać go na kolor przewodni wesela. Ale możemy połączyć go z innym, tworząc piękną paletę.
2. POZWÓLCIE TĘCZY, ABY WAS ZAINSPIROWAŁA
Jeśli już mamy kolor główny – możemy przystąpić do tworzenia palety. Jak znaleźć idealne połączenie?
Sięgnijcie po koło barw! Możecie wybrać jedną z trzech strategii kolorystycznych:
Paleta monochromatyczna – wykorzystujemy jeden kolor w różnym nasyceniu (na przykład, od zdecydowanej funkcji do pudrowego różu). Wbrew pozorom ta strategia nie jest wcale nudna, a niezawodny sposób na jej zastosowanie – efekt ombre!
Paleta pokrewna – dobieramy do siebie kolory umieszczone na kole obok siebie. W tym przypadku możemy połączyć, na przykład, pomarańczę z cytryną i limonką bądź fiolet z niebieskim.
Paleta kolorów dopełniających – łączymy ze sobą kolory znajdujące się po przeciwnej stronie koła – ciepły i zimny o tym samym nasyceniu. Koralowy i pistacja, cytryna i lawenda, morski granat i czerwień – to niezawodne połączenia dla Waszej uroczystości.
Pamiętajcie, aby łączyć kolory o podobnym nasyceniu. Nadajcie Waszemu przyjęciu lekkości poprzez połączenie lawendy z miętą bądź pokazać pazur, zestawiając grafit z dojrzałą wiśnią.
Kolory metaliczne – złoto, srebro i miedź – idealnie rozstawią akcenty. Nie zapominajmy także o kolorach neutralnych – bieli, czerni, szarości i beżu – które można połączyć ze sobą bądź dobrać w parę z innym kolorem koła barw.
3. PAMIĘTAJCIE O LOKALU
Dekoracje w lokalu (bądź ich brak) zdecydowanie będą miały wpływ na wybór koloru przewodniego. Tak więc, sala balowa ze złotymi zdobieniami będzie aż się prosiła o pudrowy róż w połączeniu z szampanem, natomiast w restauracji w stylu toskańskim dobrze przyjmie się bakłażan i zieleń.
4. PODĄŻAJCIE ZA PORĄ ROKU
Tak jak Wasza szafa – ślubna paleta kolorystyczna może (a nawet powinna) być zgodna z porą roku, w której odbędzie się uroczystość. Tak już jest, że latem najchętniej sięgamy po biel i pastele, wiosna kojarzy nam się z bardziej nasyconymi barwami – zdecydowana cytryna, zieleń, róż, natomiast jesienią i zimą możemy sobie pozwolić na głęboki granat, burgund czy szmaragd.
Kolejny argument za wyborem koloru zgodnym z porą roku to kwiaty. Układając paletę sprawdźcie jakie gatunki są dostępne w wyznaczonym przez Was terminie. Następnie, wybierzcie te, które pasują do stylu Waszej uroczystości oraz w jakich kolorach występują
5. CZY O TAKI NASTRÓJ WAM CHODZI?
Decydując się na paletę – pomyślcie, jaką atmosferę ma mieć Wasze przyjęcie. Energetyzująca limonka niekoniecznie będzie wyglądała na miejscu, jeśli organizujecie klimatyczną uroczystość w grudniu przy blasku kominka. Natomiast, połączenie bieli i czerni nie nadaje się na luźne garden-party.
6. NIE ZAPOMNIJCIE O ŚWIADKACH
Nie każdy kolor jest łatwy w noszeniu. Jeśli chcecie, aby przyjaciółki Panny Młodej wystąpiły w podobnych sukienkach, a przyjaciele Pana Młodego założyły szelki, muszki czy koszule w takim samym kolorze – pomyślcie czy będą dobrze się czuli z Waszym kolorem przewodnim. Jasny beż oraz wypłowiałe pastele mogą splatać Paniom figle “zmywając” z większości zdjęć. Panowie, natomiast, mogą mieć problem z połączeniem muszki czy koszuli z garniturem.
Kolory odgrywają w naszym życiu ważną rolę – potrafią całkowicie zmienić nastrój, sprawić, że wyglądamy bardziej lub mniej korzystnie, przywołać konkretne wspomnienia. Mam nadzieję, że znaleźliście w tym artykule konkretne wskazówki, które pomogą stworzyć Waszą niepowtarzalną ślubną paletę kolorystyczną.
A jeśli już wybraliście swoje kolory – podzielcie się Waszymi typami w komentarzach – jestem bardzo ciekawa!
Za wszystkie zdjęcia do artykułu dziękujemy Agnieszce Potockiej działającej pod marką Subobiektywna. Za realizację prezentowanych sesji odpowiedzialna była Be My Valentine.
4 komentarze
Ja zdecydowałam się na malinowe wesele i kolor malinowy jako przewodni z kolorami z palety monochromatycznej. Ślub początkiem sierpnia więc myślę że trafiłam ?
13 listopad, 2017 o 13:46Ja zdecydowałam się na malinowe wesele i kolor malinowy jako przewodni z kolorami z palety monochromatycznek. Ślub początkiem sierpnia więc myślę że trafiłam ?
13 listopad, 2017 o 13:45Motyw przewodni jest co raz częśćiej i chętniej wybierany przez Młode Pary, co raz chętniej motywem jest właśnie kolor…
Można go uwzględnić na każdym etapie przygotowań oraz w każdym istotnym elemencie… podsumowując.. .rozpocznijcie od uwzględnienia Waszego motywu w zaproszeniach ślubnych a później w całej papeterii, koniecznie musi się wiązać z bukietem Panny Młodej… Dekoracje kościoła, sali weselnej, auta równiez muszą się idealnie komponować…
Pozostają drobne dodatki jak kolor butów, muszki/ krawata itp…
Całość stworzy niepowtarzalny klimat i sprawi, że Wasze wesele będzie idealne…
28 styczeń, 2016 o 09:07Bardzo dobra uwaga – dziękujemy za głos w tym temacie :)
28 styczeń, 2016 o 10:28