Obserwuj:

„W życiu najbardziej cenię wolność – fotografia i podróże mi ją zapewniają” • Ewelina Zięba [wywiad]

Ewelina Zięba to kolejna zdolna artystyczna dusza, którą mam przyjemność gościć na blogu Sweet Wedding. Poza tym, że robi wspaniałe zdjęcia (nie bez powodu znalazła się przecież w naszym rankingu 99 najfajniejszych fotografów ślubnych dla naszych Panien Młodych!)  to jeszcze ma do swojej pasji niesamowite podejście. Przeczytaj sama – z jej odpowiedzi aż bije pozytywna energia. Czytając ten wywiad mam wrażenie, że rozmawiam z nią na żywo. Pełna ekspresji i ciekawych przemyśleń Ewelina zaprasza na chwilę do swojego świata… Poznajcie się! :)

ewelina zięba zdjęcia

1. Ewelina Zięba – czyli kto, co i jak? Zdradź nam kilka szczegółów o sobie i swojej marce…

Urodziłam się w Krakowie, wychowałam w świętokrzyskim a w tym momencie mieszkam w Warszawie. Marzę by przenieść się w góry. Od 1,5 roku szczęśliwa mężatka :) Uwielbiam sport, od dziecka chodzę po górach. Lubię narty, książkę przygodową i fajne biografie, rurki z kremem, dobrą muzykę. Mam słabość do tatara ;) Uwielbiam podróżować. Najczęstszy azymut mam oczywiście na góry wszelkiego rodzaju. Byłam w Alpach w tym na Blancu oraz w Himalajach. To chyba dzięki licznym górskim wyprawom zamarzyłam o wolnym zawodzie, bo to co cenię sobie w życiu najbardziej to wolność. Właśnie fotografia i podróże mi ją zapewniają.

001b

2. Jak długo zajmujesz się fotografią ślubną?

Pierwszy ślub sfotografowałam w 2007 roku dla moich znajomych. Pamiętam, że byłam świeżo po zakupie swojej pierwszej cyfrowej lustrzanki. Fotografując to wydarzenie byłam przeszczęśliwa bo czułam się jako ktoś bardzo ważny w czasie tej uroczystości, a i radość Pary Młodej po oddaniu zdjęć była dla mnie bezcenna. Jednak w tamtym momencie nie kontynuowałam dalszego fotografowania ślubów. Zajmowałam się wtedy bardziej fotografią studyjną i tatrzańską, do tego studiowałam i pracowałam. Zwyczajnie nie miałam na to czasu a i śluby nie były jeszcze tak piękne jak są teraz. Fotografią ślubną na nowo zajęłam się w 2014 roku. Wszystko to były bardziej spontaniczne zapytania od znajomych i rodziny, że skoro mam aparat i lubię robić zdjęcia to może zrobiłabym trochę zdjęć na ślubie albo jakiś fajny plenerek. Dalej w zasadzie samo to popłynęło.

ewelina zięba zdjęcia panna mloda

3. Dlaczego właśnie śluby? Jak to się stało, że wybrałaś taką specjalizację w fotografii?

Ta specjalizacja wybrała mnie! Ja nie miałam chyba nic do powiedzenia ;) Wszystko w moim życiu ułożyło się tak, że postanowiłam postawić na jedną kartę i cały swój czas i energię zainwestowałam w fotografię. Ponadto uwielbiam aktualną ślubną estetykę. Jestem zakochana w różnorodności kolorów, w rustykalnych i sielskich motywach, zwiewnych sukniach i przepięknych kwiatach. Cieszę się, że Pary Młode coraz większą uwagę zwracają na estetykę swojego Wielkiego Dnia. Uwielbiam rozmawiać z Pannami Młodymi o ich sukniach, dekoracjach, dodatkach. Były też sytuacje, że szłam wybierać z Pannami Młodymi suknie ślubne i buty ;) Bardzo mi zależy by każdy ślub był piękny. Stąd chyba moja praca to nie tylko sama fotografia ale także takie małe przedsiębiorstwo gdzie o estetyce ślubu można spokojnie pogawędzić :)

przygotowania zdjęcia

4. Gdzie działasz najczęściej jako fotograf ślubny?

Z racji miejsca zamieszkania najczęściej pracuję w okolicach Warszawy. Jednak w ubiegłym sezonie bywałam także w Trójmieście i w Małopolsce. Najbliższy sezon zapowiada się jeszcze ciekawiej bo w górach będę praktycznie co miesiąc, na ślubach odwiedzę 6 województw, a co więcej? Zobaczymy. W trakcie sezonu ślubnego podróże tak naprawdę czasami dzieją się same!

plener

5. Ulubiona część dnia ślubu to …

Mam dwie ulubione części. Pierwsza to przygotowania. Uwielbiam ślubne detale, rozmowy z Pannami Młodymi, żarty, atmosferę, rodzinną krzątaninę po domu i to unoszące się w powietrzu podekscytowanie. Osobiście uważam, że to w czasie przygotowań fotograf ma największe szanse by zaprezentować swój styl dlatego dla mnie to też wyjątkowo pracowita część Dnia Ślubu. Namawiam także moje Panny Młode do wykonania sesji buduarowej. Stawiam na subtelność i delikatność. Sesja buduarowa zrobiona w odpowiedni sposób może być perełką wśród zdjęć z przygotowań Panny Młodej.

buduarowa sesja panna mloda

Moja druga ulubiona część dnia ślubu, to moment tuż po przysiędze. Z Pary Młodej ”spływa” całe napięcie, zaczynają się szeroko uśmiechać, płakać, w kościele są oklaski… Nieraz i ja się wzruszam, bo to naprawdę wielkie szczęście móc patrzeć z bliska na szczęśliwych ludzi.

para młoda ewelina zięba

6. Wymarzone miejsce na plenerową sesję ślubną lub narzeczeńską?

Jest tyle pięknych miejsc, że ciężko się zdecydować. Marzą mi się sesję w Tatrach Słowackich, Szwajcarii, na Malcie, w Zatoce Wraku na Zakhyntos, w Kefalonii. W Kefalonii są tereny górskie połączone z widokiem na lazurowe morze. Czy do sesji potrzeba czegoś więcej? Byłoby cudownie gdyby Pary Młode decydowały się na sesję w malowniczych miejscach. W końcu plener poślubny jest tylko raz w życiu!

sesja narzeczenska ewelina zięba

7. Chwila szczerości… Co jest według Ciebie jest najtrudniejsze w zawodzie fotografa ślubnego?

Zaklinanie pogody :) A na poważnie. Fotografia to nie tylko dzień ślubu lecz także postprodukcja. W sezonie potrafię spędzać dziennie 10-14 h przed komputerem. Skutkuje to totalnym brakiem czasu dla najbliższych. To jest chyba dla mnie najtrudniejsze. Aby znaleźć czas dla siebie i dla bliskich mi osób.

slubny fotograf ewelina zięba

8. Najważniejsze w twojej pracy jest…

Zaangażowanie. Nie potrafiłam aż tak angażować się w poprzedniej pracy, czułam, że to nie jest moje miejsce. To, co wcześniej robiłam nie było interesujące a gdy chciałam podejść do tematu kreatywnie bardzo szybko dostawałam tzw. ”liścia w twarz”. Marzyłam o zajęciu które pochłonęłoby mnie bez reszty. Nie wiedziałam, że ten zawód jest tak blisko mnie. Teraz czerpię 100% satysfakcję z pracy.

fotograf ewelina zięba

9. Opisz swój styl w 3 słowach, albo w 3 zdaniach…

Na mój styl składają się 3 elementy: emocje, kolory i wyjątkowe miejsce.

ewelina zięba zdjęcia ślubne opinia

Emocje – bo to one są podstawą zdjęcia. Staram się wejść w interakcje z Parą. Rozmawiam z nimi, poznaję. Efektem rozmowy są właśnie zdjęcia. Gdy poznaję daną Parę to wiem jak powinny wyglądać kadry. Nie narzucam roześmianym ludziom postawy poważnej i na odwrót. Chcę by na zdjęciach były pokazane prawdziwe emocje i uczucia moich modeli. Bez tego elementu nie wyobrażam sobie dobrego zdjęcia.

Kolory – lubię żywe i nasycone kolory, które czasem mieszają się z pastelami. Jestem też ogromną fanką klasycznych czerni i bieli!

Wyjątkowe miejsce – bo ono stanowi piękne dopełnienie zdjęć. Czasem jest tłem a czasem pięknie dopełnia emocje Pary albo podkreśla ich pasję. Nie będę ukrywać, że moimi ulubionymi plenerami do zdjęć są góry, łąki, lasy, pola, miejsca nieodkryte. Czasem też Para zabiera mnie do swojego świata. Wówczas ja nie mam nic do gadania i godzę się bez słowa :)

ewelina zięba fotograf

Te 3 wyżej wymienione elementy staram się zamknąć w prostych ale artystycznych kadrach. Zdjęcia oczywiste i klasyczne portrety mieszane są ze zdjęciami nieoczywistymi, detalami i kadrami spontanicznymi, jak ja to nazywam kadrami wiatrem malowanymi.

10. Co cię inspiruje (w pracy, w życiu prywatnym)?

Jeśli chodzi o fotografię to uwielbiam oglądać zdjęcia Bena Sasso, Kristen Marie Parker, Jonasa Petersona i wielu innych. Każdy z tych fotografów tworzy we własnym stylu. To chyba dla mnie największa inspiracja. Aby ich nie kopiować ale cały czas w swoich zdjęciach „przemycać” siebie. W końcu wszyscy jesteśmy wyjątkowi. Trzeba to odkrywać. To wręcz nasz obowiązek.

czarno biale zdjecia slubne

Natomiast w życiu prywatnym inspirują mnie skromni ludzie z ogromnymi talentami. Inspirują mnie ludzie, którzy żyją na przekór oczekiwaniom innych oraz „wolne duchy”. Oprócz tego muzyka. Moje Pary o tym nie wiedzą ale z każdą parą kojarzy mi się jakąś płyta, utwór, bo podczas obróbki zawsze słucham muzyki, która pasuje mi do klimatu zdjęć, uczuć na zdjęciach i kolorów. To bardzo dziwne ale naprawdę tak jest. Ach, chyba praca w samotności mi nie sprzyja ;)

11. A co robiłabyś/chciałabyś robić gdybyś nie fotografowała ślubów?

Pewnie projektowałabym odzież albo założyła własną agencję turystyczną. A może coś jeszcze innego? Ciężko powiedzieć. Na ten moment uważam, że jestem we właściwym miejscu. I powiem szczerze- bardzo mi tu dobrze.

ewelina zięba zdjęcia plener

12. Jedna rzecz, jakiej nie lubisz w swoim zawodzie to…

Swojego ciężkiego aparatu :) A tak na serio, to w każdym zawodzie są rzeczy za którymi zbytnio nie przepadamy. Ja chyba czasem angażuje się aż za bardzo co bywa dla mnie mocno męczące. Dzień przed sesją potrafię nie spać bo wymyślam nowe kadry, rozrysowuje je na kartce, by zrobić coś czego do tej pory nie zrobiłam. Tak. W swoim zawodzie nie lubię tej mojej bezsenności, która przez nawał myśli mi czasem towarzyszy i niestety przeszkadza.

ewelina zięba zdjęcia slubne

13. Jeśli miałabyś dać dobrą radę o organizacji i planowaniu ślubu (kilka dobrych rad) przyszłym Parom Młodym, czyli naszym Czytelnikom to co by to było? ….

Ważne by Para wiedziała po co bierze ślub i że jest to ich wydarzenie a nie ich cioci, wujka, rodziców itp. Róbcie ślub dla siebie! Dajcie się ponieść fantazji a przede wszystkim kochajcie się najmocniej na świecie i nie wstydźcie się tego pokazywać światu! Uśmiech i miłość to najważniejsza ozdoba w Dniu Ślubu. Cała reszta to dodatki choć gdy Para robi ślub dla siebie to wtedy taka uroczystość wygląda najpiękniej! Ślub powinien być miejscem gdzie spełniamy swoje marzenia, wplatamy ulubione kolory, przedmioty i miejsca. Zabierajcie swoje zwierzaki, dekoracje róbcie sami jeśli macie na to czas i ochotę (to tak swoją drogą jest świetną integracją dla rodziny i przyjaciół) a Panny Młode niech wybierają suknie same bez pomocy koleżanek i przyjaciółek.

makijaz zdjecia

14. Jakieś szalone plany na najbliższą przyszłość? Wyzwania fotograficzne? Zwariowane życiowe plany?

Plan na najbliższą przyszłość jest taki aby mieć siłę udźwignąć wszystkie wyzwania, które czekają mnie w zbliżającym się sezonie ślubnym. Mam nadzieję, że nikogo nie zawiodę bo wyzwań będzie masa ;) A tuż po sezonie spełniam swoje podróżnicze marzenie i wraz z mężem wybieramy się do Nepalu na wspinaczkę. Z tym wyjazdem wiążę także pewne plany fotograficzne ale czy uda mi się to, co chcę? O tym dowiem się dopiero na miejscu. Jednak na samą myśl czuję się bardzo podekscytowana, bo Nepal to chyba najbardziej kolorowe miejsce jakie kiedykolwiek widziałam :)

Ewelina Zięba www.ewelinazieba.com

Ewelina Zięba – www.ewelinazieba.com


Dziękuję, że podzieliłaś się ze mną odrobiną swojego zawodowego (fotograficznego) i prywatnego świata. Życzę wspaniałych wspinaczek i zapierających dech w piersiach górskich widoków, a także Par Młodych, które z chęcią będą podróżowały razem z Tobą na wymarzone sesje plenerowe! Trzymam też kciuki za Nepal! Wow!

Kasia Sweet Wedding

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź