Obserwuj:
BLOG

Artystyczna fotografia ślubna

fot. Arkadiusz Kubiak

Dziś zdjęcia uwieczniające ten najważniejszy dzień są niesztampowe, oryginalne, a wręcz – artystyczne.

Najważniejszy jest motyw

Splecione dłonie narzeczonych, misternie ułożony bukiet Panny Młodej, światło odbijające się w kieliszku – takie elementy mogą stać się motywem przewodnim zdjęcia. Nie na każdej fotografii fotograf ślubny musi przecież pokazywać uśmiechnięte twarze Młodej Pary. Najważniejsze jest, aby zdjęcie miało wartość estetyczną, ale było też zarazem wdzięczne i eleganckie. Pięknie prezentują się fotografie minimalistyczne, skupiające się na jednym detalu, którym może być na przykład zaręczynowy pierścionek Panny Młodej. Zdjęcia przeładowane, na których zbyt wiele się dzieje, mogą stracić kameralny, subtelny charakter. Czasem też najważniejszą częścią fotografii jest gest, jaki wykonują wobec siebie narzeczeni – pocałunek jak z filmu, czułe pogłaskanie po głowie. Warto uchwycić taki moment, kiedy Państwo Młodzi zachowują się spontanicznie, może nawet nie zwracają uwagi na fotografa.

Niezwykle ważna jest także kolorystyka zdjęcia. Zazwyczaj, motywem przewodnim podczas ślubu, czy wesela jest biel bądź kolor ecru. Barwy te oczywiście kojarzą się z suknią ślubną, ale pary także często wykorzystują je w dekoracjach. Biel jest z natury elegancka i delikatna, co więcej jako jeden z niewielu kolorów nie kłóci się z innymi barwami. Dlatego też do zdjęć, w których dominuje właśnie biały, z łatwością można wprowadzić kontrastujący element, bez obaw o ogólne wrażenie estetyczne.

Dobór pleneru

Jedną z ważniejszych decyzji, jaką wraz z parą podejmuje fotograf ślubny przed rozpoczęciem sesji jest wybór odpowiedniego pleneru. Możliwości są nieskończone. Na pewno efektowne będą sesje w pięknych wnętrzach, w kompleksach pałacowych, w zabytkowych budynkach. Zupełnie inną opcją jest fotografowanie w terenie. W zależności od miejsca zamieszkania można zaplanować zdjęcia na plaży, nad morzem, czy w parku miejskim. Artystycznego wyrazu nabierają także fotografie wykonane w miejscach nietypowych, w tym celu wykorzystuje się na przykład nawet przystanki autobusowe, czy opuszczone budynki. Dobór pleneru zależy głównie od tego, jaki charakter chcemy nadać zdjęciu. Jeśli Para Młoda chce sesji humorystycznej, trochę niecodziennej – warto wybrać oryginalny plener. Jeśli natomiast klienci wybierają opcję bardziej subtelną, elegancką, można znaleźć mnóstwo miejsc odpowiadających tym wymaganiom. Jeśli na przykład ślub odbywa się w zabytkowym kościółku, warto znaleźć w nim jakiś wyjątkowy element, który będzie stanowił tło. Może to być fragment zdobienia, czy nawet mała, skromna ławeczka w bocznej nawie. Wszystko zależy od pomysłowości fotografa. Pamiętać warto o tym, że plener nie powinien przytłoczyć Młodej Pary.

Budowa nastroju

Zdjęcia w plenerze dają też duże możliwości jeśli chodzi o oświetlenie. Wiadomo, że będzie ono zupełnie inne o każdej porze dnia. Zazwyczaj pod wieczór, fotografie nabierają charakteru romantycznego, intymnego. Można wykorzystać takie uroki natury jak zachodzące słońce podbarwiające liście drzew na złoto. Poranne światło natomiast daje wrażenie świeżości, lekkości.

Jeśli zdjęcia są wykonywane w pomieszczeniu, w zależności od zaplanowanego efektu także można poeksperymentować z oświetleniem. Płomienie świec automatycznie kojarzą się z romantyzmem sytuacji, podobnie jak przytłumione światło. Jeśli wesele na przykład odbywa się w lokalu, w którym jest kolorowe, jaskrawe oświetlenie, nie pasujące do estetyki fotografii, wybawieniem może być zdjęcie czarno – białe.

Zdjęcie: Arkadiusz Kubiak

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź