Obserwuj:

Czego życzyć PARZE MŁODEJ? Życzenia ślubne

Za każdym razem, gdy wybieramy się na ślub mamy ten sam problem. Życzenia ślubne. Co powiedzieć parze młodej tuż po ślubie, gdy kolejka gości składających życzenia kurczy się w zastraszającym tempie i lada chwila nasza kolej?

Życzenia ślubne

Oto pytanie, z którym postanowiliśmy się zmierzyć na naszym blogu ślubnym. W przypadku życzeń pisanych, wręczanych wraz z „prezentem” największym wzięciem cieszą się cytaty. Kilka gotowych propozycji znajdziesz pod koniec tego wpisu. Wybór odpowiednich życzeń zależy też od relacji jakie masz z parą młodą.

Inne życzenia składa się rodzinie, inne rezerwuje się dla przyjaciół… Jest jednak coś, co powinno je łączyć. By były składane od serca.

Krótkie życzenia ślubne

Ślub to dobra okazja do przemówień, ale na nie będzie czas podczas przyjęcia weselnego. Podczas składania życzeń parze młodej pod kościołem, USC czy na sali weselnej musimy pamiętać o innych gościach, którzy czekają w kolejce – stąd nasza pierwsza rada, choć banalna, może okazać się najlepsza ze wszystkich. Życzenia powinny być krótkie!

Ot, cała tajemnica.

Wyobraźcie sobie na moment, że jesteście parą młodą, która odbiera życzenia od setki gości w ciągu 10 minut. Czy bylibyście w stanie spamiętać wszystko to co mówią wam w tym momencie wszyscy ludzie po kolei?

Nie, a dlaczego? Bo nikt nie jest w stanie spamiętać takiej ilości danych.

Religijne życzenia na ślubie?

Z reguły zapamiętuje się życzenia ślubne od rodziców lub najbliższej rodziny (od babci czy dziadka) ponieważ te osoby jako pierwsze ustawiają się w kolejce, życzenia od świadka i świadkowej też zapadają w pamięć bo ci z reguły składają je jako ostatni.

Życzenia od dziadków i rodziców bardzo często zawierają akcenty religijne. Goście (za wyjątkiem przyjaciół ze wspólnoty kościelnej – jeśli para do takiej należy) raczej rzadziej odwołują się do religii w swoich życzeniach. Cóż, najwyraźniej tradycyjne życzenia przysługują rodzinie a nie znajomym.

życzenia ślubne zdjęcie (6)

Czego życzyć z okazji ślubu?

To zależy od stopnia pokrewieństwa czy znajomości z parą młodą. Życzenia ślubne od rodziców są najbardziej osobiste. Nic dziwnego, rodzice znają się ze swoimi dziećmi jak mało kto. Najczęściej będą to życzenia dotyczące udanych relacji z mężem czy żoną, ponadto rodzice życzą parze młodej dużej ilości dzieci, powodzenia w gromadzeniu wspólnego majątku, cierpliwości do siebie nawzajem oraz wielu rocznic ślubu w przyszłości i długiego życia we dwoje.

Słuchamy czego życzą parom młodym ich goście na weselach i życzeniem numer jeden są dzieci! Czego więcej życzyć jeśli nie dzieci, przecież to największe szczęście dla pary młodej, które może je spotkać po ślubie.

Życzenia ślubne na śmiesznie

Pewnie nie raz byliście na weselu, gdzie wujek słynący z „daru opowiadania dowcipów” składał tak zwane życzenia ślubne z humorem. Jak się okazuje, nawet zwykłe życzenia mogą być śmieszne jeśli powie się je we właściwy sposób.

Kiedyś podczas wesela ojciec panny młodej miał zaplanowaną przemowę i jak się okazało trwała ona mniej więcej 5 sekund. Wstał, wziął mikrofon i powiedział:

Moi drodzy, chciałbym złożyć moje gratulacje. Życzę parze młodej wszystkiego najlepszego i powiem krótko: oczekujemy wnuków.

Przyznacie, że tak złożone życzenia ślubne, choć poważne to jednak zabrzmiały dość zabawnie. Gościom takie życzenia wydały się bardzo śmieszne bo wszyscy wybuchnęli gromkim śmiechem. Być może dlatego, że te życzenia były bardzo bezpośrednie.

życzenia ślubne zdjęcie (7)

Niezapomniane życzenia ślubne

Pisaliśmy na początku tego artykułu, że najbardziej sprawdzają się krótkie, mądre życzenia ślubne, to jednak nie dotyczy życzeń składanych podczas przemówień na weselu. Tu czas znacznie się wydłuża i takie życzenia mogą obfitować w rozbudowane, eleganckie, formy stylistyczne takie jak cytaty, aforyzmy, a nawet fragmenty wierszy. Najważniejsze by układając życzenia z cytatami sięgać po literaturę sprawdzoną i nie posiłkować się zbiorami kompletnie nie znanych nam wcześniej autorów. Należy także mieć na względzie to komu składamy życzenia, jeśli są to życzenia ślubne dla brata, siostry, córki, syna, przyjaciółki czy innej bliskiej osoby będą przecież inne niż dla dalszych znajomych.

Romantyczne czy rymowane?

Skoro jesteśmy już przy życzeniach z cytatami lub wierszami, warto pomyśleć nad tym by wybrać charakter życzeń. czy chcemy by nasze przemówienie było romantyczne czy może by miało nieco luźniejszy charakter rymowanki. To drugie najczęściej spotykamy w wykonaniu rodziców chrzestnych, któregoś ze świeżo poślubionych małżonków. Rymowane życzenia oznaczają zazwyczaj, dużą liczbę tak zwanych rymów częstochowskich więc raczej można byłoby zaliczyć je do kategorii „życzenia na wesoło”.

Rocznica

Jak wiadomo życzenia ślubne to nie tylko moment po ślubie, przed weselem gdy każdy z zaproszonych gości życzy coś parze młodej (wliczając w to księdza, który pod koniec mszy zawsze adresuje życzenia religijne dla nowego małżeństwa). Warto pamiętać także (tyczy się to szczególnie rodziców pary młodej) by składać życzenia ślubne także z okazji rocznicy ślubu. Nie jest to często praktykowana rzecz, nie można przecież wymagać od wszystkich gości by pamiętali o dacie ślubu ludzi u których byli na weselu, ale najbliższa rodzina powinna naszym zdaniem wpisać sobie tę datę do kalendarza i pamiętać o życzeniach bo jest to bardzo miły zwyczaj.

Co zrobić jeśli nie możemy przybyć na ślub / wesele?

Kiedyś bardzo dobrym wyjściem było przesłanie telegramu. Dziś to niestety niemożliwe, choć w dobie zdobyczy techniki istnieje możliwość natychmiastowej komunikacji za pomocą wiadomości SMS, MMS czy poczty e-mail. Jednak pomyślmy chwilę, czy otrzymanie życzeń ślubnych tą drogą będzie ekscytujące? Raczej nie. Naszym zdaniem przydałoby się coś bardziej osobistego. Tradycyjne formy takie jak list czy kartka (nie taka na której znajduje się gotowy tekst z życzeniami) będą najlepsze. Nic nie zastąpi ręcznego pisma, nawet jeśli życzenia nie będą pisane literacką polszczyzną to sprawią parze młodej dużo radości ponieważ będą osobiste, czyli inne niż wszystkie.

Co warto dołożyć do życzeń?

Wcale nie mamy tu na myśli prezentu, myślimy bardziej o rzeczach w stylu kupon na loterię (popularny: Totolotek), książka, butelka dobrego wina, pluszak dla dzieci z domu dziecka, datek na koty ze schroniska. W przypadku tych ostatnich pary młode zawsze umieszczają stosowną informację na zaproszeniu ślubnym także wówczas nie ma problemu z tym co powinniśmy wręczyć nowożeńcom przy składaniu życzeń. Totolotek będzie dobrym rozwiązaniem nawet dla par, które proszą gości o nieprzynoszenie kwiatów czy prezentów. Cóż, każdy chciałby stać się milionerem, więc kupon Totolotka na pewno zostanie przyjęty.

Od firmy

To prawdziwy hit ostatnich lat, obecnie firmy wysyłają życzenia ślubne swoim pracownikom wraz z prezentem – najczęściej w postaci bonu na zakupy w wybranym przez firmę sklepie. Nie jest to przecież żaden wymóg ustawowy, ale naszym zdaniem miły akcent, dlatego jeśli wśród was pracuje osoba, która planuje wkrótce swój ślub pamiętajcie o niej. Nawet jeśli kierownictwo firmy nie przewiduje żadnych gratyfikacji dla nowożeńców to zwykłe życzenia lub sama obecność podczas ceremonii sprawi, że relacje w firmie będą wzorowe. Takie proste testy budują więź. Polecamy.

Księga gości

Jest miejscem, w którym można poszaleć z życzeniami. Możecie błysnąć humorem i namalować śmieszne obrazki, lub napisać coś na poważnie.

Cytaty do życzeń ślubnych:

Zebraliśmy dla was najciekawsze naszym zdaniem przykłady życzeń, które możecie składać parze młodej na kartkach okolicznościowych wręczanych wraz z kopertą, w której znajduje się podarunek pieniężny dla nowożeńców.

Wiersz:

Małżeństwo to piękno – bycia we dwoje.
Małżeństwo to poszukiwanie – drogi do celu.
Małżeństwo to skarb, którym jest Wasza miłość.
Małżeństwo to Wy – na zawsze razem.
Z najlepszymi życzeniami w dniu Ślubu… (wasze imiona)

Od rodziców chrzestnych:

Nie wszystko jest złotem, co się świecić raczy.
W życiu są radości i chwile rozpaczy.
Wam jednak niech słonko całe życie świeci.
Miejcie radość z życia i pociechę z dzieci!
Szczęśliwym Nowożeńcom w dniu Ślubu
życzą Rodzice Chrzestni

Życzenia rymowane:

Dla cudownej pary,
z najlepszymi życzeniami,
by szczęście nie znało miary,
by codziennie świeciło słońce,

a Wasze uczucie było wyjątkowo gorące.

Religijne życzenia z okazji ślubu:

Żyjcie miłością, niech Łaska Boska,
pomyślną dolą na dom Wasz spływa,
nie znajcie nigdy, co smutek, troska,
niech przyszłość Wasza, będzie szczęśliwa.

Można też składać życzenia wesoło:

Młodej Parze, beczki radości,
góry miłości, wiecznej młodości,
bez grama zazdrości i złości.
A na co dzień 1000 euro co godzina,
sporo jadła, dzbanek wina,
każdego ranka słońca
i nocy upojnych bez końca.

Przykłady krótkich życzeń na ślub: 

Życzymy Wam samych miodowych dni, wielu lat bez trosk, Siły w codziennym życiu razem, Oby sprzyjał Wam los!

W dniu Waszego Ślubu życzymy Wam samych radosnych zdarzeń. Niech będzie on początkiem spełnienia Waszych marzeń o długim o szczęśliwym życiu w małżeństwie.

Bądźcie silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma… Tą miłością, która was nigdy nie zawiedzie, tego życzmy Wam w dniu ślubu…

Życzenia w formie rad dla pary młodej:

się modzie na ‚skrzynki na rady dla Nowożeńców’. Jest to alternatywa dla powszechnej Księgi Gości, którą znajdziecie na większości przyjęć weselnych. Na dołączonych do skrzynki karteczkach lub innych etykietkach goście wypisują swoje (mniej lub bardziej :)) życiowe porady i życzenia dla Młodej Pary. Moda oczywiście przyszła do nas zza oceanu, zobaczcie więc tę inspiracje i być może wykorzystajcie ją u siebie.

skrzynka z radami dla młodej pary (1)

Skrzynka na rady dla Pary Młodej może przybrać bardzo różne formy. Ja do tej pory miałam okazję wykonywać takie w formie drewnianego pudełka w różnych stylach. Myślę, że niedługo stworzę skrzyneczki w innych formach (mogą trafić się wśród nich jakieś śmieszne – zależy od motywu przewodniego waszego wesela), póki co zobaczcie te dotychczasowe:

skrzynka z radami skrzynka z radami

Pamiętajcie jednak by zadbać o detale. Jeśli postawicie skrzyneczkę na ładnie nakrytym lecz pustym stole, to mimo wszystko nie zrobi ona takiego wrażenia na gościach niż w momencie kiedy wystylizujecie kącik stawiając też ramki z napisem takim jak np. „zostaw wpis” czy „daj znam dobrą radę”. Warto też zadbać o specjalnie przygotowane długopisy i inne pasujące dekoracje. Możecie podejrzeć stylizację takiego kącika na jesiennym weselu Deconatki. A wyglądała ona tak:

skrzynka z radami dla nowożeńców skrzynka z radami dla nowożeńców

Udostępnij:
Zostaw komentarz

12 komentarzy

 • Odpowiedz Zaraz Ślub

  Życzenia ślubne to temat rzeka, biorąc pod uwagę fakt, że dzisiaj oprócz samych treści, zmieniają się również formy. Kreatywność gości weselnych nie zna granic. Okazuje się, że życzenia dla pary młodej można złożyć na dowolnym nośniku ;) – wykorzystuje się ręcznie robione kartki, nadruki na kubek, hafty i wiele innych. :) Wam też polecam skorzystać z różnych form składania życzeń. :P

  18 czerwiec, 2019 o 11:07
 • Odpowiedz karolina

  Uważam, że „życzenia” w postaci mówienia wprost, że oczekuje się od pary młodej wnuków są bezczelne i jeszcze raz bezczelne! Już nie wspominając, że są wypowiadane na forum.
  Po pierwsze jest wiele okoliczności w których para może nie chcieć mieć dzieci lub nie może ich mieć i jest to dla nich temat bolesny/krępujący. Po drugie życzenia szybkiego potomstwa są bardzo egoistyczne ze strony składających i pokazuje to ich ograniczenie. I po trzecie jest to wpychanie nie swoich spraw do czyjegoś życia intymnego co jest poniżej wszelkich standardów i jako nowoczesny portal nie powinniście propagować takich zachowań i co gorsza nazywać je jeszcze jako „zabawne”. Co tu jest zabawnego?

  22 czerwiec, 2018 o 09:35
  • Odpowiedz Sweet Wedding

   Nigdzie nie twierdzę, że mój blog jest nowoczesny :) ale dziękuję za taką uwagę.

   28 czerwiec, 2018 o 12:12
   • Odpowiedz Grażyna

    Zgadzam się z tą opinią. To prastare zabobony, że ludzie pobierają się tylko po to aby mieć dzieci. Mówienie o tym publicznie daje faktycznie wyraz ograniczonosci i jest lekko żenujące, a nawet ze sfery intymnej i pięknej czyni prymitywny rytuał, co budzi niechęć.

    11 lipiec, 2018 o 10:57
    • Odpowiedz Greg

     Hmm
     A po co ludzie się pobierają?
     Dla jaj czy po to zeby moc w pelni założyć rodzinę?

     5 październik, 2019 o 14:37
  • Odpowiedz agata

   zgadzam sie w 100%. jest wiele par,ktore niec chca miec dzieci, wiec dla mnie takie zyczenia sa zalosne, a nie zabawne..

   7 lipiec, 2018 o 05:37
  • Odpowiedz Grzegorz

   Mnie bawi :D

   1 czerwiec, 2019 o 12:09
  • Odpowiedz Maniek

   XD uspokój się hahaha

   11 lipiec, 2019 o 14:55
 • Odpowiedz Kaja

  Aneta jak szukasz ładnych zaproszeń to polecam fiocco.pl – bardzo duży wybór pięknych zaproszeń – na pewno coś Ci się spodoba ;)

  23 marzec, 2018 o 14:20
 • Odpowiedz Aneta

  Dzień dobry, Super zaproszenia są na zdjęciach. Gdzie mogę takie dostać? Pozdrawiam, Aneta

  11 wrzesień, 2017 o 20:13
 • Zostaw odpowiedź