Obserwuj:

Życzenia ślubne

życzenia ślubne zdjęcie (10)

Za każdym razem, gdy wybieramy się na ślub mamy ten sam problem. Życzenia ślubne. Co powiedzieć parze młodej tuż po ślubie, gdy kolejka gości składających życzenia kurczy się w zastraszającym tempie i lada chwila nasza kolej?

Oto pytanie, z którym postanowiliśmy się zmierzyć na naszym blogu ślubnym.
Krótkie życzenia

Ślub to dobra okazja do przemówień, ale na nie będzie czas podczas przyjęcia weselnego. Podczas składania życzeń parze młodej pod kościołem, Urzędem Stanu Cywilnego czy na sali weselnej musimy pamiętać o innych gościach, którzy czekają w kolejce – stąd nasza pierwsza rada, choć banalna, może okazać się najlepsza ze wszystkich. Życzenia ślubne powinny być krótkie!

Ot, cała tajemnica.

Wyobraźcie sobie na moment, że jesteście parą młodą, która odbiera życzenia od setki gości w ciągu 10 minut. Czy bylibyście w stanie spamiętać wszystko to co mówią wam w tym momencie wszyscy ludzie po kolei?

Nie, a dlaczego? Bo nikt nie jest w stanie spamiętać takiej ilości danych. Z reguły zapamiętuje się życzenia ślubne od rodziców lub najbliższej rodziny (od babci czy dziadka) ponieważ te osoby jako pierwsze ustawiają się w kolejce, życzenia od świadka i świadkowej też zapadają w pamięć bo ci z reguły składają je jako ostatni.

życzenia ślubne zdjęcie (6)
Czego życzyć z okazji ślubu?

To zależy od stopnia pokrewieństwa czy znajomości z parą młodą. Życzenia ślubne od rodziców są najbardziej osobiste. Nic dziwnego, rodzice znają się ze swoimi dziećmi jak mało kto. Najczęściej będą to życzenia dotyczące udanych relacji z mężem czy żoną, ponadto rodzice życzą parze młodej dużej ilości dzieci, powodzenia w gromadzeniu wspólnego majątku, cierpliwości do siebie nawzajem oraz wielu rocznic ślubu w przyszłości i długiego życia we dwoje.

Słuchamy czego życzą parom młodym ich goście na weselach i życzeniem numer jeden są dzieci! Czego więcej życzyć jeśli nie dzieci, przecież to największe szczęście dla pary młodej, które może je spotkać po ślubie.

Na wesoło

Pewnie nie raz byliście na weselu, gdzie wujek słynący z „daru opowiadania dowcipów” składał tak zwane życzenia ślubne z humorem. Jak się okazuje, nawet zwykłe życzenia mogą być śmieszne jeśli powie się je we właściwy sposób.

Kiedyś podczas wesela ojciec panny młodej miał zaplanowaną przemowę i jak się okazało trwała ona mniej więcej 5 sekund. Wstał, wziął mikrofon i powiedział:

Moi drodzy, chciałbym złożyć moje gratulacje. Życzę parze młodej wszystkiego najlepszego i powiem krótko: oczekujemy wnuków.

Przyznacie, że tak złożone życzenia ślubne, choć poważne to jednak zabrzmiały dość zabawnie. Gościom takie życzenia wydały się bardzo śmieszne bo wszyscy wybuchnęli gromkim śmiechem. Być może dlatego, że te życzenia były bardzo bezpośrednie.

życzenia ślubne zdjęcie (7)

Jak składać życzenia?
Pisaliśmy na początku tego artykułu, że najbardziej sprawdzają się krótkie, mądre życzenia ślubne, to jednak nie dotyczy życzeń składanych podczas przemówień na weselu. Tu czas znacznie się wydłuża i takie życzenia mogą obfitować w rozbudowane, eleganckie, formy stylistyczne takie jak cytaty, aforyzmy, a nawet fragmenty wierszy. Najważniejsze by układając życzenia z cytatami sięgać po literaturę sprawdzoną i nie posiłkować się zbiorami kompletnie nie znanych nam wcześniej autorów. Należy także mieć na względzie to komu składamy życzenia, jeśli są to życzenia ślubne dla brata, siostry, córki, syna, przyjaciółki czy innej bliskiej osoby będą przecież inne niż dla dalszych znajomych.

Romantyczne czy rymowane?
Skoro jesteśmy już przy życzeniach z cytatami lub wierszami, warto pomyśleć nad tym by wybrać charakter życzeń. czy chcemy by nasze przemówienie było romantyczne czy może by miało nieco luźniejszy charakter rymowanki. To drugie najczęściej spotykamy w wykonaniu rodziców chrzestnych, któregoś ze świeżo poślubionych małżonków. Rymowane życzenia oznaczają zazwyczaj, dużą liczbę tak zwanych rymów częstochowskich więc raczej można byłoby zaliczyć je do kategorii „życzenia na wesoło”.

Rocznica

Jak wiadomo życzenia ślubne to nie tylko moment po ślubie, przed weselem gdy każdy z zaproszonych gości życzy coś parze młodej (wliczając w to księdza, który pod koniec mszy zawsze adresuje życzenia religijne dla nowego małżeństwa). Warto pamiętać także (tyczy się to szczególnie rodziców pary młodej) by składać życzenia ślubne także z okazji rocznicy ślubu. Nie jest to często praktykowana rzecz, nie można przecież wymagać od wszystkich gości by pamiętali o dacie ślubu ludzi u których byli na weselu, ale najbliższa rodzina powinna naszym zdaniem wpisać sobie tę datę do kalendarza i pamiętać o życzeniach bo jest to bardzo miły zwyczaj.

Co zrobić jeśli nie możemy przybyć na ślub / wesele?

Kiedyś bardzo dobrym wyjściem było przesłanie telegramu. Dziś to niestety niemożliwe, choć w dobie zdobyczy techniki istnieje możliwość natychmiastowej komunikacji za pomocą wiadomości SMS, MMS czy poczty e-mail. Jednak pomyślmy chwilę, czy otrzymanie życzeń ślubnych tą drogą będzie ekscytujące? Raczej nie. Naszym zdaniem przydałoby się coś bardziej osobistego. Tradycyjne formy takie jak list czy kartka (nie taka na której znajduje się gotowy tekst z życzeniami) będą najlepsze. Nic nie zastąpi ręcznego pisma, nawet jeśli życzenia nie będą pisane literacką polszczyzną to sprawią parze młodej dużo radości ponieważ będą osobiste, czyli inne niż wszystkie.

Co warto dołożyć do życzeń?

Wcale nie mamy tu na myśli prezentu, myślimy bardziej o rzeczach w stylu kupon na loterię (popularny: Totolotek), książka, butelka dobrego wina, pluszak dla dzieci z domu dziecka, datek na koty ze schroniska. W przypadku tych ostatnich pary młode zawsze umieszczają stosowną informację na zaproszeniu ślubnym także wówczas nie ma problemu z tym co powinniśmy wręczyć nowożeńcom przy składaniu życzeń. Totolotek będzie dobrym rozwiązaniem nawet dla par, które proszą gości o nieprzynoszenie kwiatów czy prezentów. Cóż, każdy chciałby stać się milionerem, więc kupon Totolotka na pewno zostanie przyjęty.
Od firmy
To prawdziwy hit ostatnich lat, obecnie firmy wysyłają życzenia ślubne swoim pracownikom wraz z prezentem – najczęściej w postaci bonu na zakupy w wybranym przez firmę sklepie. Nie jest to przecież żaden wymóg ustawowy, ale naszym zdaniem miły akcent, dlatego jeśli wśród was pracuje osoba, która planuje wkrótce swój ślub pamiętajcie o niej. Nawet jeśli kierownictwo firmy nie przewiduje żadnych gratyfikacji dla nowożeńców to zwykłe życzenia lub sama obecność podczas ceremonii sprawi, że relacje w firmie będą wzorowe. Takie proste testy budują więź. Polecamy.

Księga gości

Jest miejscem, w którym można poszaleć z życzeniami. Możecie błysnąć humorem i namalować śmieszne obrazki, lub napisać coś na poważnie.

Cytaty życzeń ślubnych:

Zebraliśmy dla was najciekawsze naszym zdaniem przykłady życzeń, które możecie składać parze młodej na kartkach okolicznościowych wręczanych wraz z kopertą, w której znajduje się podarunek pieniężny dla nowożeńców.
Wiersz:
Małżeństwo to piękno – bycia we dwoje.
Małżeństwo to poszukiwanie – drogi do celu.
Małżeństwo to skarb, którym jest Wasza miłość.
Małżeństwo to Wy – na zawsze razem.
Z najlepszymi życzeniami w dniu Ślubu… (wasze imiona)
Od rodziców chrzestnych:
Nie wszystko jest złotem, co się świecić raczy.
W życiu są radości i chwile rozpaczy.
Wam jednak niech słonko całe życie świeci.
Miejcie radość z życia i pociechę z dzieci!
Szczęśliwym Nowożeńcom w dniu Ślubu
życzą Rodzice Chrzestni
Życzenia rymowane:
Dla cudownej pary,
z najlepszymi życzeniami,
by szczęście nie znało miary,
by codziennie świeciło słońce,

a Wasze uczucie było wyjątkowo gorące.

Religijne życzenia z okazji ślubu:
Żyjcie miłością, niech Łaska Boska,
pomyślną dolą na dom Wasz spływa,
nie znajcie nigdy, co smutek, troska,
niech przyszłość Wasza, będzie szczęśliwa.
Można też składać życzenia wesoło:
Młodej Parze, beczki radości,
góry miłości, wiecznej młodości,
bez grama zazdrości i złości.
A na co dzień 1000 euro co godzina,
sporo jadła, dzbanek wina,
każdego ranka słońca
i nocy upojnych bez końca.
Przykłady krótkich życzeń na ślub: 
Życzymy Wam samych miodowych dni, wielu lat bez trosk, Siły w codziennym życiu razem, Oby sprzyjał Wam los!
 

W dniu Waszego Ślubu życzymy Wam samych radosnych zdarzeń. Niech będzie on początkiem spełnienia Waszych marzeń o długim o szczęśliwym życiu w małżeństwie.

Bądźcie silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma… Tą miłością, która was nigdy nie zawiedzie, tego życzmy Wam w dniu ślubu… (źródło)

Udostępnij:
Zostaw komentarz

3 komentarze

 • Odpowiedz Kaja

  Aneta jak szukasz ładnych zaproszeń to polecam fiocco.pl – bardzo duży wybór pięknych zaproszeń – na pewno coś Ci się spodoba ;)

  23 marca, 2018 o 14:20
 • Odpowiedz Aneta

  Dzień dobry, Super zaproszenia są na zdjęciach. Gdzie mogę takie dostać? Pozdrawiam, Aneta

  11 września, 2017 o 20:13
 • Zostaw odpowiedź