Obserwuj:
BLOG

Zaproszenia ślubne – trochę historii & modne pomysły

Dzień zaręczyn, romantyczne chwile, przyspieszone bicie serc… przychodzi wreszcie ten moment, kiedy do naszego życia wkracza pragmatyzm i musimy zacząć organizować ślub i wesele. Nie jest to wcale proste, szczególnie, jeśli wszystkie kwestie organizacyjne są na naszej głowie. Dlaczego tak mówię? Aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy, trzeba stworzyć plan zawierający każdy szczegół. Od zarezerwowania sali po wybór ozdobnych zaproszeń. No właśnie zaproszenia… co powinniśmy o nich wiedzieć?

rustykalne zaproszenia slubne zdjecie

Historia zaproszeń na ślub

Zaproszenie na ślub związane jest z zaślubinami i jego historia sięga oczywiście czasów starożytnych. Już w Rzymie dawnych czasów zaproszenia na ślub funkcjonowały głównie w formie komunikatów przekazywanych przez heroldów. Poniekąd taki rytuał związany był z analfabetyzmem. W średniowieczu zaproszenia ślubne były przekazywane na pergaminach. Ich piękna kaligrafia zachwyca po dziś dzień. Indywidualne, kolorowe wzory przesyłano w kopertach.

zaproszenia slubne boho zdjecie
Tak, jak w przypadku rozwoju pisma, rozwój formy, jaką są zaproszenia nastąpił w momencie wynalezienia druku. W tym kontekście pojawia się również pojęcie masowości, które stwarza możliwość do tworzeniach powielonych kopii.

zaproszenia slubne rustyklane lesne zdjecia

Dopiero w XX-leciu międzywojennym pojawiają się zaproszenia podobne do tych współczesnych. Swoista indywidualizacja i moda w tej dziedzinie stanie się zasługą Stanów Zjednoczonych.

A jak sytuacja wyglądała w Polsce?

Polska słynie z barwnych i ciekawych obyczajów. Tak samo jest w przypadku zaproszeń ślubnych. Otóż do XIX wieku zaproszenie na ślub było połączone z kwestą, panna młoda zaś obchodziła pobliskie domy z pozdrowieniami. Związane to było również z prośbą o błogosławieństwo.

Konstruowanie zaproszeń na ślub to także kwestia tak zwanego savoir-vivre, który wymaga umieszczenia na tego typu dokumentach konkretnych treści. Również sposób zapraszania gości weselnych został znormalizowany. Bardzo ważny jest także czas. Zapraszamy z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlatego też warto wcześniej wybrać wzór i usługodawcę poligraficznego. Jest to ważne również z tego względu, że zanim zamówimy zaproszenia będziemy musieli zaakceptować próbki. Kiedy zatem zapraszać? Przyjmuje się, że nasze zaproszenia powinny dotrzeć do gości 6-8 tygodni przed wydarzeniem. W gestii przyszłych małżonków jest również dbałość o poprawność językową. Dotyczy to oczywiście odmian i form nazwisk. Zaproszenie należy koniecznie przekazać w kopercie. I jeszcze jedna kwestia: zaproszenia dla osób najbliższych zawsze trzeba wręczyć osobiście. W ten sposób wzrasta ranga całego wydarzenia.

Trendy w zaproszeniach ślubnych

Zaproszenia ślubne to współcześnie bardzo ciekawy temat. I tak naprawdę każdy może dopasować wzór do indywidualnego gustu. Jeszcze mniej więcej 15-20 lat temu wszystkie zaproszenia ślubne wyglądały tak samo: biała, zdobna karta i motyw zakochanej pary. Współczesne zaproszenia są przede wszystkim nowoczesne i spersonalizowane. Spotkamy się z rozmaitymi wzorami i zdobieniami.

Jakie zatem trendy możemy zaobserwować w dzisiejszych czasach?

– Akwarele

Technika malarska związana z używaniem akwarel jest niezwykle efektowna, ponieważ pozwala uzyskać nieco rozmazany, lekko niedbały rezultat, który ostatecznie przemienić się może w prawdziwe dzieło sztuki. Dzieje się tak, gdyż akwarele to farby wodne i dzięki nim można uzyskać ciepłe barwy pastelowe, złote oraz perłowe. Zaproszenia na ślub wykonane techniką akwarel uświetnią uroczystość poprzez swój elegancki i romantyczny wymiar.

– Zaproszenia ręcznie wykonane

Ręcznie wykonane zaproszenia na wesele to propozycja dla osób, które cenią indywidualizm. Faktura lnu, piórek, papier perłowy, personalizacja – to tylko kilka walorów tego typu zaproszeń. Szczególny efekt dają kolorowe cyrkonie i tasiemki.

Narzeczeni sami decydują, jakie elementy będą zdobiły ich zaproszenia ślubne. Dotyczy to takich kwestii, jak papier, faktura, a także wierszyki. Profesjonalne firmy poligraficzne zapewniają możliwość dokupienia różnych dodatków: od pudełek na ciasta po drobne prezenty dla weselników. Można także wybrać inną formę podziękowania. Coraz częściej możemy się spotkać z nasionkami (na przykład nasionka pistacjowe), czekoladkami w różnych smakach (na opakowaniu takiego prezentu można umieścić cytat, datę ślubu, wierszyk lub specjalne podziękowania). Niedawno spotkałam się z jeszcze fajnym prezentem. Jako formę podziękowania otrzymaliśmy mały słoiczek z miodem, który udekorowany był motywem obecnym również na zaproszeniu. Bardzo często można również dostać magnesy z wizerunkiem młodej pary lub wierszykiem i podziękowaniem. Tego typu szczegóły tworzą całość zapiętą na przysłowiowy „ostatni guzik”.

– Zaproszenia z motywem rustykalnym


W tym przedziale można znaleźć zaproszenia na ślub udekorowane motywami rustykalnymi, kwiatowymi, a także wzorami leśnymi (modne są obecnie owoce leśne). Dużą popularnością cieszą się kartki z kalendarza wykonane na papierze ekologicznym z fakturą lnu ecru. Taki wzór łączy się z odcieniami fuksji i zieleni. Do tego fantazyjna czcionka i zaproszenie ślubne stwarza naprawdę wspaniałe wrażenie.

– Klasyczne faktury

Klasyczne faktury umieszczane są zazwyczaj na papierze białym, perłowym i ecru. Klasyczne zaproszenia ślubne stworzone są dla fanów klasyki.

– Folk

Coraz więcej par młodych stawia na folk. Szczególnie, jeśli wesele organizowane jest na tak zwany „swojski styl”. Delikatne folkowe wzory i odpowiedni kolor papieru sprawią, że zaproszeni goście na długo przed weselem poczują folkowy klimat.


Dziękuję amelia-wedding.pl za współpracę przy tworzeniu tekstu.

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

5 komentarzy

 • Odpowiedz kaskowa

  Obecnie możliwości jest tak dużo, że ja złapałam się za głowę, jak przyszło mi wybierać zaproszenia ślubne. Jakby nie ograniczony budżet to bym przepadła, w końcu udało nam się zamówić zaproszenia w sieci, w sklepie https://www.dodatkiweselne.pl nie dość, że znalazłam fajny wzór, to wyszło taniej, niż stacjonarnie, co szczerze mówiąc trochę mnie zdziwiło. Dekoracje też zamawiałam online, w ten sposób można sporo zaoszczędzić. Tak czy inaczej trudno się zdecydować, jest tyle pięknych zaproszeń.

  1 marca, 2018 o 18:50
 • Odpowiedz Paweł

  Bardzo mi się podoba ta papeteria z motywem z liści. Lepiej by wyglądały z kopertami w stylu eko :)

  4 stycznia, 2018 o 13:22
 • Odpowiedz Tomek - Poznań

  Ciekawy artykuł o historii. Ostatnio chyba rustykalne w modzie.

  11 grudnia, 2017 o 12:23
 • Odpowiedz Fulara&Żywczyk

  Wspaniały wpis. Co ciekawe, dawniej zaproszenia były przytłaczające, zbyt dużo się na nich działo, różnej wielkości czcionka, dużo kolorów, ozdoby w 3D itd… Całe szczęście dziś się od tego odchodzi i jak widać motywy kwiatowe i delikatne są obecnie w TOP. :)

  11 grudnia, 2017 o 10:02
  • Odpowiedz Sweet Wedding

   Ja też lubię delikatne motywy, te 3D efekty nie były porywające :)

   14 grudnia, 2017 o 11:48

  Zostaw odpowiedź