Przyjęcia tematyczne, dopracowane pod względem dodatków, kolorystyki i motywów przewodnich są szalenie ciekawym przeżyciem dla uczestników i na długo zapadają w pamięć nie tylko Młodej Parze, ale także zaproszonym gościom. Stąd tak ogromną popularnością cieszą się wesela w określonej stylistyce. Coraz więcej par planujących swój wyjątkowy ślub i wesele sięga po barwy oraz motywy przewodnie, które tworzą udaną i spójną oprawę uroczystości. Dziś przyjrzymy się weselom w stylu folk, które mają w sobie równie wiele swojskości, co elegancji i niepowtarzalnego uroku.
Ludowa otoczka przyjęcia nie jest wcale zarezerwowana dla osób pochodzących z gór lub tradycyjnej wsi. Jeżeli tylko w duszy grają Wam skoczne dźwięki i cenicie sobie motywy folk, to stylizacja w sam raz dla Was.
Wesele w stylu folk mieni się kolorami, wzorami i kwiatami. Łączy w sobie elementy tradycyjne i sielskie z ich nowoczesną interpretacją. Dla tradycjonalistów spełnieniem marzeń może być swojska biesiada w wiejskiej chacie weselnej, ozdoby ze słomy i moc czerwonych korali. Dla osób łączących folk z nowoczesnością ideałem mogą się okazać motywy łowickie, barwne chusty i dekoracyjne wycinanki.
Jakie detale wybrać na wesele w stylu folk i z czym je połączyć?
– Kwieciste chusty – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych elementów garderoby ludowej. Panna młoda wcale nie musi sięgać po suknię z wyszywanym gorsetem, może połączyć kreację w klasycznej bieli z kolorową chustą, koralami i wstążkami. Możecie również wyposażyć druhny i innych gości w te kwieciste ozdoby.
– Korale – nieodłączny element stylu folk. Mogą być tradycyjne, czerwone, lub kolorowe, w kwiaty i wzory. Możecie potraktować je jako biżuterię, ale również wykorzystać je do dekoracji. Sznury korali z tworzywa lub drewna mogą zdobić stoły, sufity i ściany.
– Zboże, słoma i polne kwiaty – najlepiej w formie wianków i sielskich bukietów. Będą świetne w roli ozdób. Przy okazji są to dekoracje bardzo tanie i klimatyczne.
– W stroju Państwa Młodych można zastosować elementy tradycyjnych ludowych strojów, typowych dla Waszego regionu. Mieszkańcy Krakowa, mogą sięgnąć po barwne stroje krakowskie, Pary Młode z regionów górskich, mogą wykorzystać przepiękne stroje góralskie. Wszystko zależy od Waszej inwencji i pomysłowości. Pięknie wyglądają suknie inspirowane motywami ludowymi, które posiadają jedynie ozdobne naszycia lub kolorowy gorset.
– Wstążki – to typowo ludowe ozdoby, które możecie wykorzystać do dekoracji Waszego stroju oraz weselnej sali. Nie muszą być idealnie w kolorach typowo ludowych – możecie po prostu wykorzystać ten element jako motyw do dekoracji.
– Zaproszenia, bileciki, etykiety – mogą zawierać ozdobniki w stylu folk.
Większość detali w stylu folk charakteryzuje się mocną, efektowną kolorystyką. Dlatego najlepiej łączyć je ze śnieżną bielą oraz kremem i szarością. Wówczas unikniecie przesady i zbyt zróżnicowanej kolorystyki.
Dobrym pomysłem jest również dopasowanie uczesania i makijażu Panny Młodej do trendów ludowych. Warkocze, plecione kłosy, francuz lub inne, kunsztownie zaplatane fryzury to znakomity wybór. Makijaż może operować barwami neutralnymi oraz mocną, czerwoną szminką, która świetnie pasuje do bieli oraz kwiecistych dodatków w stylu folk.
Na weselu ludowym nie może zabraknąć swojskiego jadła, mocnego trunku i żywiołowej kapeli. Przyjęcie możecie wyprawić w góralskiej lub wiejskiej karczmie, zaaranżowanej stodole lub innym miejscu o odpowiednim klimacie. Pamiętajcie, że przyjęcie weselne stylizowane na folk nie musi w 100% odpowiadać tradycjom i ludowym zwyczajom. Możecie czerpać swoje ulubione elementy z tego motywu, a pominąć te, które Waszym zdaniem nie pasują do Waszego ślubu.
1 Komentarz
Osobiście uwielbiam wesela w stylu folk i na takie też zdecydowaliśmy się z narzeczonym. Postanowiliśmy podarować naszym gościom słoiczki z miodem ozdobione piękną tkaniną z folklorystycznym wzorem, która idealnie wpisze się w nasze dekoracje. Już nie możemy się doczekać :):)
9 listopad, 2017 o 09:07