Obserwuj:
PAN MŁODY

Smoking – strój na ślub

Współcześni mężczyźni przyzwyczajeni są do noszenia garnituru. Spora część panów nosi je na co dzień do pracy. Jak więc ubiorem wyróżnić takie wydarzenia jak ślub? Co założyć na szczególne uroczystości? Odpowiedź jest prosta: smoking. Jest to bowiem jeden z bardziej formalnych strojów wieczorowych, odznaczający się szykiem i niezwykłą elegancją.

smoking na ślub

Co różni smoking od garnituru

Można śmiało stwierdzić, że wszystkim. Ale po kolei. Smoking posiada zdecydowanie wyższą rangę niż garnitur. Nie wolno go zakładać ot tak sobie. Jest bowiem strojem zdecydowanie wieczorowym i nie powinno się go nosić wcześniej niż o 19-tej, z kilkoma wyjątkami, na których czele stoi własny ślub. Ponadto, partnerka pana decydującego się na smoking powinna zostać o tym fakcie uprzedzona, gdyż do tego stroju pasuje jedynie długa suknia wieczorowa.

Wygląd: klasyczny smoking składa się z czarnej marynarki (przy czym to do nas należy decyzja o tym, czy będzie ona dwu czy jednorzędowa), o gładkich i koniecznie jedwabnych lub atłasowych klapach (zamiast klap można zastosować także kołnierz szalowy) i wykonanych z tego samego materiału spodni, których znakiem szczególnym są wszyte pojedyncze, atłasowe lampasy (obecnie w modzie jest zastępowanie ich atłasowymi wypustkami). Spodnie powinny być pozbawione mankietów. Do takiej podstawy dobiera się specyficzne dodatki: czarną kamizelkę albo też specjalny pas, zwany hiszpańskim, a ponadto koniecznie białą koszulę z wykładanym kołnierzykiem, czarną muszkę, oraz specjalne buty, zwane oxfordami. Są one gładkie, koloru czarnego, z zamkniętą przyszwą. Całości dopełniają czarne skarpetki i spinki do mankietów oraz biała poszetka.

Efektowny pas hiszpański jest wystarczająco szeroki, aby skutecznie zasłonić marszczącą się koszulę oraz rozchodzące się na wysokości talii guziki koszuli, dlatego też na smoking powinni się zdecydować panowie o większej posturze.

smoking mucha

Odmiany smokingów

Moda lubi eksperymenty, więc tak jak w przypadku wszystkich innych kreacji, podobnie jest i ze smokingiem: oprócz modelu klasycznego wyróżnia się kilka innych jego odmian.

Jeśli nie lubimy monotonii, możemy wybrać smoking w innym kolorze niż czarny, np. grafitowym lub uniwersalnym – granatowym.

Do klasycznej, czarnej marynarki i spodni możemy również dobrać dodatki w zupełnie innym, kontrastującym z bielą koszuli, kolorze. Pamiętać jednak należy, że w takim przypadku muszą one koniecznie stanowić komplet kolorystyczny z dodatkami partnerki. Jeśli przyjrzymy się ofercie czołowych domów mody męskiej, takich jak np. Modini.pl, znajdziemy tam bogaty wybór smokingów właśnie z kontrastowymi dodatkami.

Można wreszcie poeksperymentować z samym fasonem smokingu, czyli połączyć 150-letnią tradycję z nowoczesnością. Typ marynarki slim zapewni mocniejsze dopasowanie do figury niż krój klasyczny, co docenią zwłaszcza panowie szczupli. Natomiast lekkie wycięcie marynarki w dole spowoduje, że sylwetka zostanie optycznie wydłużona, zaś pas hiszpański znacznie uwidoczniony.

Udoskonaleniom podlega ciągle także materiał, z którego szyje się smokingi. Dzięki połączeniu kilku różnych włókien, takich jak wełna, wiskoza i poliester, tkaniny są odporne na gniecenie się, dzięki czemu mężczyźni mogą się prezentować wytwornie przez cały czas.

smoking szary

Marynarka smokingowa, jak już wspomnieliśmy wcześniej, może być zarówno dwurzędowa jak i jednorzędowa, zaś zapinana jest tylko na jeden guzik. Warto jednak nadmienić, że obecnie szyje się marynarki z dwoma wariantami zapięcia. W pierwszym z nich poły nachodzą na siebie, tak jak ma to miejsce w przypadku garnituru. W drugim, poły jedynie nieznacznie się ze sobą stykają, eksponując koszulę oraz uwydatniając pas hiszpański. Można także wybrać model ze zwężonymi klapami, obszytymi połyskującym atłasem lub fastrygowanymi.

Kolejną, bardzo ciekawą odmianą jest smoking w odwróconym zestawie barw. Delikatnie zwężane ku dołowi, białe spodnie oraz biała marynarka, świetnie kontrastują z czarnym pasem, czarną muchą i aksamitnymi klapami również koniecznie czarnymi. Ciekawym akcentem będzie także zastosowanie szalowego fasonu klap i sfastrygowanie ich. Spodnie, koniecznie pozbawione mankietów, zamiast lampasów mogą posiadać jedynie czarne atłasowe wypustki, położone wzdłuż szwów. Biel takiego odwróconego kolorystycznie smokingu można również zamienić na połyskujące srebro czy złoty beż. W każdym z tych przypadków, kreacja będzie nietuzinkowa, niezwykle elegancka i zapadająca w pamięć na długo.

142177538418982600

Modini.pl – sklep internetowy to niepowtarzalna kolekcja smokingów, surdutów, fraków i garniturów ślubnych.

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź