Obserwuj:

Sennik i przesądy: ślub

Sennik ślubny postanowiliśmy połączyć w jednym artykule z innym interesującym tematem, a mianowicie z przesądami. Na pewno nie jeden raz spotkaliście się reakcją mamy czy babci, która mówiła: nie rób (x) bo zostaniesz starą panną / kawalerem. Podobne wróżby wyciągane były z treści snów. Tych rzeczy jest tyle, że warto o tym wszystkim napisać w jednym długim artykule. Pamiętajcie jednak, że sennik to coś zupełnie innego niż horoskop – zresztą oba naszym zdaniem powinny służyć raczej do rozrywki niż by traktować je zupełnie poważnie. 

sennik ślubny

Zaczniemy od sennika, ale dla równowagi mała historia związana z przesądami ślubnymi:

Moja babcia mówiła coś takiego: nie śpiewaj przy jedzeniu bo będziesz mieć głupiego męża (żonę – gdy mówiła do wnuków płci męskiej).

Pewnie myślicie dlaczego ten temat poruszamy na naszym blogu, przecież nie jesteśmy blogiem zajmującym się wróżbami… To fakt, ale przeglądając sennik polski doszliśmy do wniosku, że temat ślubny jest tam bardzo szeroko opisany, zaraz po tematach takich jak ciąża, zęby czy dziecko. Dlatego uznaliśmy, że nie przepuścimy okazji by o tym nie wspomnieć na Sweet Wedding.

bukiet ślubny

Pożyczone i niebieskie

Do najbardziej znanych przesądów ślubnych należy oczywiście ten mówiący o tym, że panna młoda powinna nałożyć na siebie coś pożyczonego i niebieskiego. Najczęściej będą to gadżety typu podwiązka czy pożyczone od mamy kolczyki. Mało osób wie, że mamy (zarówno panny młodej jak i pana młodego) nie powinny na ślub swoich dzieci nakładać strojów dwuczęściowych.

Deszcz

Chyba wszyscy słyszeli o przesądzie dotyczącym deszczu w dniu ślubu. Oczywiście tym o opłakującym „kawalera” pannach: jeśli w dniu ślubu i wesela leje deszcz to znak, że wszystkie zakochane w panu młodym kobiety opłakują swoją stratę.  Jest też inna wersja: dotycząca małego deszczu, który uważany jest za Boże błogosławieństwo dla pary młodej biorącej ślub. Widać nie każdy deszcz znaczy w dniu wesela to samo :).

Niektórzy twierdzą, że deszczowa i zimna pogoda w dniu zaślubin wróży burzliwy związek. Widzicie zatem, że na dwoje babka wróżyła.

szampan z owocami

Obrączki ślubne

Co mówi nam sennik ślubny?

zdjęcie obrączek

Gdy przyśni nam się, że nasza obrączka ślubna, która będzie błyszcząca to może to być zapowiedzią życia małżeńskiego wolnego od trosk i niewierności. Jeśli jednak, we śnie zgubimy naszą obrączkę ślubną to wedle sennika będzie to oznaczało wielki smutek z powodu śmierci żony / męża (oby ta rzecz nigdy nie przyśniła się żadnej z czytających to osób). Kiedy podczas snu zobaczymy naszego przyjaciela / przyjaciółkę trzymającą na dłoni naszą obrączkę będzie symbolizować nasze lekkomyślnie podejście do zobowiązań i przyrzeczeń ślubnych oraz chęć szukania niedozwolonej przyjemności (tej opcji snu zatem nie polecamy nikomu).

A nasze przesądy ślubne?

Pod żadnym pozorem nie powinno się przymierzać obrączek innych osób. Dla kobiet: dotyczy to nawet obrączek bliskich osób takich jak mama, siostra czy najbliższa koleżanka. Dla mężczyzn analogicznie: tata, brat czy kolega.


Za częste przymierzanie obrączek przed ślubem może przynieść pecha.


Przy wymianie obrączek w czasie ceremonii ślubnej należy uważać, by nie założyć obrączki na środkowy palec. Panny młode czasami przyklejają sobie specjalny brylancik na paznokciu, żeby narzeczony trafił na właściwy palec. Spotykaliśmy także sytuację, że na czas wymiany obrączek panna młoda przekładała pierścionek zaręczynowy na palec, na którym miała znaleźć się obrączka. Wszystko po to by uniknąć zagrożenia związanego z przesądem.

obrączki na tacce w kościele zdjęcie

Kolejnym ciekawym przesądem jest ten dotyczący upadku obrączek podczas ceremonii. Wyobraźcie sobie sytuację, w której dziecko niosące obrączki potyka się o obrączki lądują na posadzce kościoła. Kto powinien podnieść leżące obrączki? Może to zrobić świadek, ksiądz, kościelny, a nawet fotograf ślubny. Przesąd mówi, że nie powinna to być ani panna młoda ani pan młody. (Jak widzicie przesądy ślubne nie dotyczą tylko pary młodej, ale także jej świadków).

Jeśli pannie młodej zależy na tym by dyrygować w małżeństwie to powinna uważać by przy zakładaniu obrączki narzeczony nie wsunął obrączki do samego końca. Przesąd mówi, że jeśli tak się stanie to wówczas rządzić będzie narzeczony. Wszyscy jednak wiedzą, że akurat ten przesąd to „lipa” bo wiadomo, że głową rodziny jest mąż a żona szyją. Szyja kręci głową, nieprawda? Poza tym ten kto decyduje na co będą wydawane wspólne pieniądze ten ma faktyczną władzę, nie ten który te pieniądze do domu przynosi.

zdjęcie obrączek-2

Należy bardzo pilnować swojej obrączki. Pierwsze zdanie to jeszcze nie przesąd tylko oczywistość. Zgubienie obrączki to oznaka utraty partnera (żony / męża). Jeśli jednak zgubicie obrączkę to radzimy: nie panikujcie. Znamy osobiście wspaniałe małżeństwo, w którym mąż nosi już trzecią obrączkę (jedną zgubił, druga zniszczyła się w pracy) a wszystko jest w małżeństwie bardzo udane.

Jeśli świadek (bo to najczęściej on odpowiada za pilnowanie obrączek w dniu ślubu) zapomni, wybierając się na ceremonię ślubną, zabrać ze sobą obrączek to znak, że państwo młodzi będą mieć we wspólnym życiu wiele niepowodzeń. Szczerze to: nigdy nie spotkaliśmy sytuacji, w której świadek zapomniałby obrączek do kościoła czy urzędu stanu cywilnego. Co prawda zdarzył się raz pewien pan młody, który zapomniał garnituru na swój ślub, ale kolega dowiózł mu go na czas (jadąc na motocyklu), i ślub odbył się zgodnie z planem.

zdjęcie obrączek-3

Podobnie jak opisaliśmy to w senniku ślubnym wybór gładkich obrączek oznacza spokojne życie.

Jak mówi przysłowie łacińskie omne trinum perfectum co wykłada się: wszytko, co złożone z trzech, jest doskonałe. Co wedle naszych przesądów sprawdza się także w przypadku obrączek, w której każdy krążek wykonany jest z innego rodzaju kruszcu. Taka potrójna obrączka zapewni parze młodej pełnię szczęścia.

Buty ślubne panny młodej

Przesądy

Buty, w których panna młoda zamierza iść do ślubu powinny przed dniem zaślubin poleżeć na parapecie. Popularny przesąd ślubny głosi, że w ten sposób wleci do nich szczęście. Ponadto warto pamiętać drugą część tego przesądu, która mówi, że czubki butów ślubnych powinny być zabudowane, ponieważ otwarty czubek może przynieść niepowodzenie, a jak wiadomo losu nie ma co kusić.

buty ślubne przesądy

Jest też jeden przesąd dotyczący butów pana młodego, ale raczej będzie to porada dla kobiet: gdy panna młoda chce rządzić w małżeństwie to powinna chociaż na chwilę zakryć suknią ślubną czubek buta pana młodego. Według przesądu taka czynność zapewni jej władzę nad świeżo poślubionym małżonkiem. Pan Młody w ramach wdzięczności za przykrycie buta skrawkiem sukni ślubnej może włożyć monetę lub papierowy nominał do buta swojej wybranki.

buty ślubne i kolorowe skarpetki pan młody

Zresztą często spotykamy na ślubach sytuację, w której rodzice po złożeniu życzeń parze młodej dają im w prezencie po 100 złotych i te pieniądze para młoda chowa w swoich butach pod piętą. Zresztą każdy pan młody, który chce zapewnić pomyślność swojej rodzinie powinien mieć w dniu ślubu pieniądze schowane w kieszeniach swojego garnituru. Wspomnieliśmy już o składanych życzeniach, więc w tym akapicie chcielibyśmy zasygnalizować wam, że po ślubie osobą, która jako pierwsza powinna złożyć życzenia parze młodej powinien być mężczyzna. Zazwyczaj do życzeń pierwsze biegną kobiety.

przesądy ślubne

Podróż poślubna

Sennik – znaczenie podróży ślubnej:

Kiedy przyśni się wam, że jesteście w podróży poślubnej to znak, że czeka was długi i udany związek. Niektóre senniki ślubne podają, że podróż poślubna oznacza zwyczajnie szczęście w miłości lub nową znajomość. Kiedy wyśnisz sobie podróż poślubną, to znak że wkrótce czeka na ciebie wielka niespodzianka.

podróż poślubna przesądy

Przesądy związane z podróżą ślubną:

Podróż poślubna powinna być spędzona najpiękniejszym miejscu na co nie powinno się żałować pieniędzy. Jeśli nowo poślubiony mąż będzie szczędził pieniędzy na podróż to oznacza, że będzie potem żałował swojej żonie przez całe życie. Dlatego przy okazji podsuwamy gotowy pomysł na podróż poślubną, która będzie idealna by przesąd spełnił się w odwrotną stronę, jeśli wiecie co mamy na myśli. 

Miesiąc ślubu

Przesądy dotyczące miesiąca ślubu

Pary młode powinny zorganizować swój ślub w miesiącu, który ma w nazwie słowo „R” (marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, etc.). Dlaczego R? Ponieważ wróży to trwałość związku i harmonię w pożyciu. Nie zaleca się planowania ślubu na dzień Prima aprilis czyli pierwszy dzień kwietnia (określany jako dzień żartów) oraz miesiące takie jak maj czy listopad.

miesiąc ślub przesądy

Przesądni ludzie nie powinni także brać ślubu (wedle tego co mówi nam przesąd) podczas adwentu i Wielkiego Postu, być może chodzi o to, że w tym czasie nie można wyprawiać hucznych zabaw? Przesąd dotyczący Bożego Narodzenia lub Wielkanocy zakłada, że pary, które wezmą ślub w tym czasie będą się cieszyć największym szczęściem.

Welon

Przesądy o welonie

Największym nieszczęściem będzie gdy panna młoda potknie się o swój welon, dlatego jeśli planujecie długi welon to najlepiej kwestie jego pilnowania powierzyć jednej z druhen, która będzie pilnowała go także w trakcie trwania ceremonii ślubnej. Zapewne słyszeliście przesąd dotyczący tego, że panna młoda nie może oglądać się za siebie podczas ślubu. Stąd wynika niemożliwość doglądania welonu przez samą pannę młodą.

koronkowy welon

Suknia ślubna

Sennik o sukni ślubnej:

Kiedy śni ci się zakładanie sukni ślubnej, to znak czekających Cię nieporozumień i problemów w związku. Co ciekawe suknię ślubną we śnie (co potwierdza sennik) można: mierzyć, nosić, widzieć, przymierzać itd. A sama suknie nie musi być biała, może nam się przyśnić też czarna – wówczas będzie to ostrzeżenie. Każdy z tych przypadków ma osobne znaczenie… I jak tu nie zwariować z okazji ślubu? No, jak?

Co ciekawe, suknia ślubna widziana we śnie przez młodego mężczyznę oznacza, że jego wybranka będzie mu wierna.

Okazuje się, że każdy kolor sukienki ma inne znaczenie. Czerwona suknia czy sukienka oznacza, że staniemy się pyszni. Sen o żółtej sukience czy sukni to znak, że otaczają nas fałszywi ludzie. Czarna suknia lub sukienka ostrzega nas przed wrogami i nieżyczliwymi ludźmi. Zielona suknia lub sukienka wróży spełnienie. Stara i podarta sukienka lub suknia zapowiada z kolei kłótnie. Jeśli suknia ślubna widziana we śnie jest koronkowa, zapowiada niespodziewane trudności. Jeśli została poplamiona, ktoś może chcieć zszargać nasze dobre imię. (źródło)

Podpowiedź z forum, czyli sennik o sukni ślubnej (na skróty):

Piękna – Czeka Cię dobrobyt; Kupować – pewna przyszłość lub spełnienie życzeń lub polepszenie warunków życia; Szyć – twoja pracowitość będzie nagrodzona; Podarta – kłótnia lub spotka Cię wielki wstyd; Prać – bądź oszczędny; Szara – ciężka praca; Złota – szczęście; Płonąca – obraza; Krótka – złe interesy; Kraść – rozkosz i powodzenie; Być źle ubranym – smutek i cierpienie. Gdy kobieta szyje dziecinne ubranka – zajdziesz w ciążę.

suknia ślubna pronovias prosta

Przesądy o sukni ślubnej? Proszę bardzo:

Suknia ślubna nie powinna być szyta własnoręcznie przez pannę młodą. Przymierzanie sukni ślubnej bez wyraźnego powodu też, według przesądu, może przynieść pecha. Pamiętajcie jednak, że suknię, możecie ubierać przed ślubem by ją przymierzyć, ewentualnie sprawdzić czy nie należy jej zwęzić (bo program odchudzania przed ślubem działa jak należy).

Ciekawy przesąd o mierzeniu sukni ślubnej przez młodsze, niezamężne siostry panny młodej wynalazła Fashionelka w swoim artykule 10 najgłupszych przesądów ślubnych.

Młodsze niezamężne siostry Panny Młodej nie powinny ulec pokusie mierzenia jej kreacji. Jeżeli która ulegnie pokusie ryzykuje, że sama nigdy nie stanie przed ołtarzem. (więcej)

Perły na ślub, czy to dobry pomysł?

Większość kobiet uwielbia perły, które  zdaniem wielu z nich mogą być doskonałym dodatkiem do sukni ślubnej. Przesądne kobiety biorące ślub nie powinny ubierać naszyjnika z pereł do sukni ślubnej jeśli koniecznie chciałybyście takim naszyjnikiem podkreślić swój wyjątkowy wygląd w dniu ślubu to polecamy naszyjnik ze sztucznych pereł, uchroni to was przed urokiem przesądu wedle, którego prawdziwe perły na ślubie są symbolem nieszczęścia.

perłowe kolczyki przesądy ślubne

Bukiet / wiązanka panny młodej

Wiązanka ślubna nie może składać się z kolczastych róż, dlatego floryści mają przy bukietach z róż dodatkowe zadanie, wycinając wszystkie kolce. Przy okazji bukietów i przesądów na ich temat polecamy artykuł na naszym blogu, w którym ekspert (florystka ślubna) pisała o symbolice i znaczeniu niektórych kwiatów.

bukiet ślubny z eukaliptusem

Te z kwiatów, których  należy się wystrzegać wybierając swój wymarzony bukiet ślubny to na pewno krokusy oraz bratki, które symbolizują brak wiary w prawdziwe uczucia.  Przesądni floryści polecają hiacynt, który jest symbolem przywiązania małżonków oraz konwalie oznaczające piękno i urodę młodej żony.

Przeniesienie przez próg przed wejściem na wesele

Pewnie zastanawiacie się: dlaczego mężczyzna przenosi kobietę przez próg? Otóż nie trzeba już szukać na żadnym forum odpowiedzi na to pytanie bo znamy odpowiedź, szukając znaczenia różnych przesądów lub wytłumaczenia niektórych zwyczajów ślubnych znaleźliśmy informację o tym, że jest to związane z przesądem z czasów panowania Cesarstwa Rzymskiego, gdzie mężczyzna musiał przenieść kobietę przez próg by ta nie miała możliwości potknięcia się o niego. Gdyby żona przechodząc przez próg potknęła się to mogłoby to oznaczać zły los dla tego nowego małżeństwa.

państwo młodzi tabliczka na wesele

Kiedy przenosi się żonę przez próg?

Najczęściej dzieje się to przy wejściu na salę weselną. Niektóre pary robią to w połączeniu z innym zwyczajem, czyli po momencie witania solą i chlebem przez rodziców, które ma miejsce przed wejściem do hotelu czy sali weselnej. Na pewno macie różne opinie na temat przenoszenia panny młodej przez próg, ale jedno jest pewne: każdy, kto w choć w małym stopniu jest przesądny powinien przenieść swoją żonę, jest to dowód krzepkości pana młodego. Kilka razy spotkaliśmy pary, które tłumaczyły się chorobą pleców lub słabym sercem, ale zdecydowana większość postępuje w tym przypadku bardzo tradycyjnie. Pamiętajcie, że próg sali weselnej powinno się przekroczyć prawą nogą, podobnie jak próg kościoła.

Świadkowie – przesądy na ich temat

Idealnym świadkiem lub świadkową będą odpowiednio: kawaler i panna. Przesądni ludzie wierzą, że na świadków nie nadają się osoby, które same wzięły już ślub. Dodatkowo świadkowa w dniu ślubu nie powinna być w ciąży, odradza się także wybieranie na świadków osób będących ze sobą w związku małżeńskim – podle przesądu może to przynieść nieszczęście parze, ponieważ na ślubnym kobiercu staje się tylko jeden raz!

poradnik ślubny zdjęcie (1)

Wbrew pozorom bardzo dobrym znakiem jest, gdy w trakcie ślubu Panna Młoda płacze. Nie trzeba więc powstrzymywać łez i obawiać zniszczenia makijażu.

Po wyjściu z kościoła (urzędu) Młoda Para musi zostać obsypana ryżem i monetami – wszystko po to, aby zapewnić jej dostatek i szczęście. Ten, kto zbierze więcej monet, będzie w przyszłości trzymał pieczę nad domowym budżetem.

Ewentualnych rozdarć sukienki, powstałych w czasie przyjęcia weselnego nie należy zaszywać igłą i nitką. Lepiej jest użyć agrafki, gdyż zaszycie jest przepowiednią łez i smutku w przyszłym życiu świeżo upieczonej mężatki.

Zabawa weselna:

Kiedy podczas snu pojawi ci się wesele to może być sygnał, że komuś czegoś zazdrościsz. Jeśli w tym śnie bierzesz aktywny udział w zabawie na weselu to sennik podpowiada, że pragniesz rozrywek – w życiu, a nie we śnie. Inne tłumaczenie pochodzące z sennika, aktywnej zabawy takiej jak taniec, to fakt wielkiego powodzenia w sprawach życiowych. Beztroski taniec oznacza zatem sprzyjający los.

zabawa weselna przesądy

Goście weselni

Sennik

Jeśli przyśni Ci się, że gościsz grupę gości weselnych to znak, że stracisz znaczną ilość pieniędzy. Natomiast jeśli we śnie jesteś gościem na weselu, to może oznaczać nieszczęście, a w niektórych przypadkach, o czym wspomina niejeden sennik, nawet czyjąś śmierć.

orszak gości weselnych

Zdecydowanie radzimy się wtedy jak najszybciej obudzić. Sen o orszaku gości weselnych to znak miłości od pierwszego wejrzenia. Dlatego jeśli śni ci się, że idziesz w orszaku (a jesteś jeszcze panną) to nie budź się przed końcem snu!

Sen o ślubie może być odzwierciedleniem naszych życzeń chociaż niekoniecznie musi tak być w przypadku, gdy kawaler śni o własnym ślubie. Dlaczego? Ponieważ wedle naszego sennika oznacza to, że niemiłe wiadomości są w drodze.

Ucieczka ze ślubu

– Snu o ucieczce ze ślubu nie trzeba chyba tłumaczyć, ogólnie jest to zły znak. Jak wiadomo sny można interpretować w dość różny sposób dlatego:

ucieczka sprzed ołtarza niekoniecznie oznacza brak szczęścia w małżeństwie.

Sennik informuje nas, że: jeśli śniący (mąż lub żona) ucieka sprzed ołtarza, zostanie uznany za osobę niegodną zajmowanego stanowiska oraz narazi na szwank swoje dobre imię. Dla kawalerów i panien, którym śni się ucieczka sprzed ołtarza będzie to zapowiedź rozczarowań w miłości. Sen o ucieczce z własnego ślubu może być oznaką niepewności i lęku przed zaangażowaniem w związek.

Odwołany ślub

Kiedy śni się Wam, że planowany przez Was ślub został odwołany to może to być oznaką szansy na zakończenie trudnych dla Ciebie spraw, zakończenia wszystkich dotychczasowych problemów.

Ślub kościelny / cywilny jaka jest różnica w senniku?

Sny o ślubie możemy tak jak w życiu podzielić na dwa rodzaje. Ślub kościelny i ślub cywilny. Jaka jest między nimi różnica wedle tego co podpowiada nam sennik? Ano taka, że ten pierwszy: ślub kościelny jest oznaką oddania, wierności a drugi symbolizuje coś mniej sympatycznego. Co takiego? A mianowicie to, że (przyśniony) ślub cywilny może zwiastować nieszczęśliwą, niespełnioną miłość. Dlatego jeśli zastanawiacie się jaki ślub wziąć (kościelny czy cywilny) to może warto posiłkować się sennikiem ślubnym i wybrać jednak tę szczęśliwszą opcję?

Gdy śnią się Wam: przygotowania do ślubu

To znak do tego by się cieszyć. Przyśnione przygotowania do ślubu są pozytywnym symbolem dla wszystkich, którzy zamierzają rozpocząć nowe przedsięwzięcia: takie jak zakładanie firmy czy rozpoczynanie ważnej inwestycji. Sennik mówi, że przygotowania do ślubu oznaczają, że osiągnie się zamierzony cel.

Perły dla przesądnych to zwiastun łez, a dla innych uosobienie klasyki i ponadczasowej elegancji. Wiele panien młodych wybiera perły jako dopełnienie swojego ślubnego wizerunku. Zazwyczaj ograniczają się jednak wyłącznie do biżuterii. Dzisiaj pokażemy Wam jak z pereł uczynić oryginalny i niezwykle piękny motyw przewodni ślubu i wesela.

perełki buty ślubne

Biżuteria i dodatki do włosów – to najbardziej oczywisty, ale też najbardziej niezbędny atrybut każdej Panny Młodej. Perły sprawdzą się wszędzie tam gdzie nie pasują kryształki i cyrkonie. Idealnie nadają się do sukienek, które nie są utrzymane w tonacji czystej bieli. Będą także niezastąpionym dodatkiem do kreacji retro lub boho.

perłowa biżuteria ślub novia blanca zdjęcie

Suknia ślubna – suknie ślubne zazwyczaj wyszywane są mieniącymi się koralikami, cekinami oraz kryształkami. Naszym zdaniem suknie ozdobione perłami prezentują się jednak znacznie bardziej oryginalnie i wyjątkowo.

suknia ślubna perły zdjęcie

Buty Panny Młodej – jeśli panna młoda poszykuje niestandardowych dodatków powinna rozważyć obuwie ozdobione perełkami. Takie buty oprócz pięknego wyglądu mają jeszcze jedną zaletę – zdobienia nie zaciągają tkaniny nawet jeśli suknia wykonana jest z tiulu.

buty ślubne z perłami zdjęcie

Bukiet Panny Młodej – także w bukiecie mogą pojawić się perły. Sznury mogą finezyjnie owijać rączkę wiązanki lub zdobić kwiaty.

bukiety z perłami ślub panna młoda zdjęcie

Torebka Panny Młodej – modnym i praktycznym dodatkiem może być torebka. Nie tylko jest ozdobą stylizacji, ale także skrywa w sobie przydatne akcesoria takie jak gumy do żucia, chusteczki czy puder lub szminka. Torebka ozdobiona perełkami to idealny dodatek do stylizacji retro.

torebka panny młodej perłowa zdjęcie

Dekoracje weselne – Stół ozdobiony świecznikami lub szklanymi wazami wypełnionymi perłami lub sznury pereł zwisające ze świeczników… opcji jest wiele, a każda daje gwarancję niezwykłej dekoracji stołów, która na pewno na długi czas utkwi w pamięci gości.

dekoracje z pereł wesele zdjęcie

Tort i słodki bufet na weselu – jadalne perełki to wyjątkowo pyszna ozdoba tortu. Idealnie sprawdzą się na eleganckim i wystawnym przyjęciu weselnym. Będzie na pewno piękną ozdobą słodkiego stołu

tort z perłami wesele zdjęcie

 Jak widzicie nazbierało się tego całkiem sporo. A może Wy znacie jeszcze jakieś przesądy lub znaczenie snów związanych ze zbliżającym się ślubem?

Piszcie w komentarzach :)

Udostępnij:
Zostaw komentarz

4 komentarze

 • Odpowiedz Pastelovamoda

  Ten artykuł bardzo mnie zaciekawił. Czarna sukienka to wielofunkcyjny oraz klasyczny element kobiecej konfekcji. Wydaje mi się, że każda kobieta musi posiadać małą czarną. Historia tej sukienki sięga czasów Coco Chanel, która zapoczątkowała modę na małą czarną. Czytałam wczoraj na http://pastelovamoda.pl/sukienki/czarna-sukienka-kiedy-wybrac-ten-kultowy-model o czarnych sukienkach. Dowiedziałam się, jak je nosić i z czym zestawiać, by stylizacja wyglądała elegancko. Znaczące jest jeszcze, aby wybrać taki fason sukienki, który będzie pasował do naszej sylwetki. Ja preferuję rozkloszowaną sukienkę czarną za kolano. Pasuje na rozmaite uroczystości. Lubię ją zakładać na spotkania z facetem.

  29 marzec, 2019 o 20:47
 • Odpowiedz Justyna

  Śniło mi się, że brałam ślub z nieznajomym!

  21 luty, 2019 o 13:25
 • Odpowiedz ula.z ula

  Mojej mamie śniło się że byłam w czarnej sukni do ślubu, co to może oznaczać?

  8 sierpień, 2017 o 23:46
 • Zostaw odpowiedź