Przygotowania do ślubu to nie tylko planowanie tego jak, gdzie i kiedy urządzić wesele, ale to też doskonały czas by zadać sobie kilka podstawowych pytań, które mogą okazać się kluczowe dla potwierdzenia: tak to ten jedyny / jedyna.
Zresztą niektóre z nich usłyszycie od księdza podczas sporządzania protokołu przedmałżeńskiego (o czy napisaliśmy w osobnym tekście o pytaniach księdza przed ślubem). Zanim jednak dojdzie do rozmowy na plebani będziecie mieć dużo czasu by zapoznać się z pytaniami bloga ślubnego Sweet Wedding.
Ważne pytania przed ślubem:
Na początek dwa najważniejsze pytania:
1. Dlaczego bierzecie ślub? oraz
2. Co skłania was do zawarcia związku małżeńskiego?
To wbrew pozorom nie takie łatwe pytania. Decyzja, którą podejmujecie ma swoje konsekwencje na resztę waszego życia. Ślub nie jest chwilowym kaprysem powodowanym impulsem, choć do niektórych pewnie taka decyzja przychodzi niczym olśnienie.
3. Czy oboje chcecie mieć dzieci?
Poza życiem we dwoje i dzieleniem trosk czy sukcesów to właśnie dzieci są tym czynnikiem, który sprawia, że małżeństwo możemy uznać za udane. Jeśli któreś z was nie chce mieć dzieci to lepiej naszym zdaniem powiedzieć o tym przyszłej żonie czy mężowi. Czy wiecie, że procent rozwodów maleje wraz z liczbą posiadanych dzieci? Cóż dzieci potrafią cementować małżeństwa.
4. Co z pieniędzmi?
Wspólne konto małżeńskie czy dwa oddzielne… Oto pytanie dla przyszłych małżonków, wielu z nas o pieniądzach nie dyskutuje lub rozmawia sporadycznie. W małżeństwie jest jednak inaczej. Tu liczy się wspólny budżet – by było jasne: tradycyjny model rodziny zakłada, że „kasę” trzyma kobieta a mężczyzna tę „kasę” zarabia.
5. Jeśli wygaśnie pożądanie, pociąg seksualny, co nam pozostanie?
W młodości nie zastanawiamy się nad tym jak to będzie „potem”, czyli na starość. Małżeństwo to „umowa” na lata. Warto zatem poszukać odpowiedzi na pytania związane z tym co oprócz seksu was łączy…
6. Czy dawna miłość, uczucie może odżyć, jeśli spotkasz byłą dziewczynę / chłopaka?
Jeśli odpowiedź brzmi tak to znaczy, że decyzja o małżeństwie została podjęta zbyt pochopnie. W małżeństwie liczy się wierność i oddanie drugiej osobie. Tylko w ten sposób uda się zbudować relację, która przetrwa lata i zapewni wam pełnię szczęścia.
7. Czy jest jeszcze coś, o czym powinnam wiedzieć?
Nie chodzi o to, że lubicie objadać się czekoladą przed snem (choć naszym zdaniem wasz narzeczony powinien o tym wiedzieć z kilku powodów: by zawszę kupić wam w sklepie czekoladę, a także by nastawić się na kilka fałdek więcej w przyszłości). Chodzi o ważne informacje o was. Mogą to być przeżycia, które wpłynęły na waszą psychikę. Coś co pozwoli ukochanemu / ukochanej osobie zrozumieć was i wasze zachowanie. Może to być zatajona do tej pory informacja o chorobie lub dziwnych relacjach w rodzinie… Szczerość to podstawa udanego małżeństwa.
8. Czy kiedykolwiek pokonałeś jakiś nawyk? Co to było?
Jeśli istnieje coś co nie daje ci uwolnić się od siebie: alkohol czy narkotyki to teraz (przed ślubem) jest czas by wyznać prawdę. Nawet jeśli odstawiłeś / odstawiłaś nałóg to ważne by się do tego przyznać przez przyszłym małżonkiem / małżonką. Każda tajemnica kiedyś wychodzi na światło dzienne.
Według nas zaufanie jest filarem małżeństwa…choć niektórzy twierdzą, że kontrola jest podstawową formą zaufania.
9. Czy były kiedyś sytuacje, w których byłeś o mnie zazdrosny?
Są momenty gdy druga osoba może być zazdrosna o swoją narzeczoną. Jeżeli jest to zazdrość, która nie jest chorobliwa: tj. odczuwana w stosunku do każdego przedstawiciela płci przeciwnej, który znajdzie się w promieniu 5 metrów od ukochanej zazdrośnika to warto porozmawiać o tym co powoduje taką zazdrość. Chorobliwe odmiany zazdrości czasem mogą wymagać pomocy specjalisty lub bardzo szczerej rozmowy.
10. Jakie zachowanie może sprawić, że stracisz do mnie zaufanie?
Czy kontrolowanie tego co robi małżonek to nie jest właśnie coś co może sprawić utratę zaufania? Możliwe, że kontrola jako podstawa zaufania nie jest jednak dobrym pomysłem. Czytanie maili, sprawdzanie sms-ów to już gruba przesada. Jeśli pociągają cię takie rzeczy to być może zastanów się co sprawia, że chcesz być z osobą, co do której nie masz zaufania.
11. Kto jest dla Ciebie na pierwszym miejscu, żona, czy dzieci?
Wartościowanie nie jest rzeczą, której koniecznie poświęcać wiele miejsca. Kiedy pojawią się dzieci to normalną sprawą jest to, że wasz związek będą czekały zmiany. Żona będzie musiała więcej czasu poświęcić dzieciom bo tego będą oczekiwały wasze pociechy. Nie znaczy to, że mąż musi pójść w odstawkę. Trzeba zaadoptować się do nowej sytuacji i jakoś przyzwyczaić, że będziecie mieli mniej czasu dla siebie, a każda chwila tylko we dwoje będzie podwójnie cenna.
12. Co nas różni?
Czy cechy charakteru, które nas od siebie odróżniają mogą sprawić, że nie będziemy się mogli dogadać? A może jest tak, że nasze różnice wzajemnie się dopełniają? Na pewno zdążyliście się już dobrze poznać i różnice dały już o sobie znać. Zastanówcie się zatem czy będą dla was przeszkodą czy może stanowią wartość dodaną dla waszego związku.
13. Czy po ślubie powinniśmy utrzymywać styl życia, jak sprzed ślubu?
Imprezy z kolegami, z koleżankami a może jednak już tylko niedzielne obiadki u teściowej? Co waszym zdaniem powinno cechować wasz związek po ślubie? Planujecie się ustatkować czy dalej szaleć jak za czasów studenckich?
14. Jak twoja rodzina rozwiązywała konflikty?
To, że w rodzinie zdarzają się konflikty jest sprawą oczywistą. Nigdy nie jest tak, że będziemy mieli do czynienia z idealną sytuacją. Czy uważasz, że te metody stosowane przez twoich rodziców w kwestii rozwiązywania sporów były dobre? Jak widzisz rozwiązywanie takich problemów w twojej przyszłej rodzinie?
15. Czy jest coś w małżeństwie, co cię przeraża?
Coś co nie daje ci spać w nocy, jak na przykład konieczność układania kapci w szeregu, prania, prasowania… A może coś co cię przeraża należy do spraw większego kalibru? Niezależnie od tego co to takiego: opowiedz o ty swojej narzeczonej / narzeczonemu. Niech wie.
16. Wolisz mieszkać w mieście, czy na wsi?
Większość z czytelniczek / czytelników Sweet Wedding mieszka w miastach. Tak przynajmniej mówią statystyki dotyczące naszego bloga. Założenie nowej rodziny wiąże się często z potrzebą większej przestrzeni mieszkalnej. Miasta są już teraz przeładowane ludźmi dlatego popularną alternatywą dla ludzi zmęczonych miejskim zgiełkiem może być przeprowadzka na wieś. Jeśli marzysz o tym by wychowywać swoje dzieci na wsi, ale twój obecny narzeczony nie wyobraża sobie życia poza dużym miastem to być może jeszcze przed ślubem powinnaś go zacząć uczulać na tę kwestię. Kropla drąży skałę. Być może po paru takich rozmowach namówisz narzeczonego na zmianę myślenia lub dojdziecie do zadowalającego kompromisu.
17. Gdybym musiała wyjechać do pracy w inne miejsce, wspierałbyś mnie?
Znów wracamy do kwestii związanych z pracą, zarobkami, utrzymywaniem rodziny… Napisaliśmy w jednym z poprzednich akapitów, że to mężczyzna od zamierzchłych czasów utrzymywał rodzinę. To prawda. Jednak w obecnej sytuacji, w której większość pensji statystycznego mężczyzny przejada państwo (w postaci podatków) kobiety również muszą pracować. Nawet te, które wolałyby poświęcić czas swoim dzieciom (co też jest przecież pracą, w dodatku najważniejszą ze wszystkich). Co zrobiłby wasz wybranek gdybyście dostały bardzo atrakcyjną ofertę pracy w innym mieście. Czy byłby w stanie poświęcić swoją karierę i zaczynać w nowym miejscu od zera po to byście mogły się realizować. A gdyby było odwrotnie? Gdyby to wasz narzeczony / mąż dostał życiową szansę…? Przeniosłybyście się dla niego w inne miejsce?
18. Jak będziesz się czuć, jeśli nasi rodzice będą z nami mieszkać?
Czy wasi rodzice mieszkali kiedykolwiek z waszymi dziadkami? A może także dziś z nimi mieszkają? Domy wielopokoleniowe określa się mianem ciepłych miejsc, w których panuje świetna domowa atmosfera. Nie ma w tym nic szczególnie dziwnego. Zwyczaj mieszkania z rodzicami dopóki nie dorobicie się własnego domu jest dość często praktykowany. Poza aspektem ekonomicznym ma też jeszcze swoje pozytywne strony: kiedy trzeba będzie zostawić dziecko pod opieką – babcia zawsze będzie w pobliżu.
19. Jak będziemy spędzać urlop z rodziną?
Chodzi o waszą nową rodzinę. Dzieci, mama, tata (tak to o was drodzy narzeczeni, kiedyś będziecie znani jako mama i tata). Jak zamierzacie spędzać rodzinne urlopy? Wyjazd nad polskie morze, czy może wycieczka w góry, na Mazury, a może za granicę? Warto już dziś o tym podyskutować / pomarzyć.
20. Czy jeśli nie będziemy mieć dzieci, zaadoptujemy jakieś?
To jest zdecydowanie jeden z tych trudniejszych tematów. Możecie podjąć próbę rozmowy bo adopcja to przecież jedna z najbardziej szlachetnych postaw wśród ludzi.
21. Po jakim czasie chcesz mieć dzieci?
Kiedyś te sprawy regulowały się same, wystarczyło wziąć ślub a za 9 miesięcy rodziło się dziecko, potem drugie, trzecie… Dziś robimy się niestety leniwi. Demografię zabijają różnej maści antykoncepcje i inne mody na „jeszcze jest czas”. Niestety: biologia robi swoje i na „rodzenie dzieci” mamy w życiu tylko pewne okienko czasowe. Dlatego odpowiedź na pytanie: po jakim czasie chcesz mieć dzieci? Powinna brzmieć: jak najszybciej.
22. Jaki rodzaj edukacji będą przyjmować nasze dzieci?
Czy wiecie, że w Niemczech za próbę edukacji domowej dzieci są odbierane rodzicom? Państwo nakazuje uczyć dzieci w państwowej szkole. W Polsce na szczęście jest jeszcze możliwość uczenia dzieci samodzielnie. Jeśli chcecie dać dzieciom coś więcej niż oferuje szkoła to nadal możecie być dla nich pierwszymi nauczycielami. Edukacja domowa to szansa na lepszy rozwój dla waszych pociech.
23. Kiedy będziemy mieć dzieci, kto będzie zmieniać pieluchy, podgrzewać butelki, przygotowywać jedzenie, zajmować się domem, kąpać dziecko, wstawać w środku nocy i ubierać dziecko?
Podział obowiązków ustali się gdy dziecko będzie już na świecie. Cokolwiek nie ustalicie sobie jeszcze przed ślubem i tak zostanie zweryfikowane przez życie.
24. Kiedy między nami powstaną złe emocje, trudne uczucia, co powinniśmy zrobić?
Przemilczeć to, powiedzieć coś od razu, przedyskutować sprawę, odczekać, aż złe emocje opadną, zrobić jeszcze coś innego?
25. Co podziwiasz w tym, jak twoi rodzice się nawzajem traktowali?
Dobry przykład płynie zawsze z góry. Jeśli twój narzeczony miał jako dziecko dobry przykład tego jak wygląda szczęśliwy związek dwojga ludzi (rodziców) to szansa na to, że wasza relacja będzie wyglądała podobnie rośnie w tempie astronomicznym. Popytaj o te dobre przykłady a będziesz wiedzieć jakie wartości wyniósł z domu twój narzeczony. Panowie, ta sprawa dotyczy także was. Wy również możecie zapytać o to samo waszą narzeczoną.
26. Czy czujesz, że możesz ze mną pogadać na każdy temat, o wszystkim?
Otwartość na drugą osobę w związku jest zawsze dużym plusem. Kiedy znajduje się osobę, z którą można pomówić o każdym możliwym problemie to życie staje się znacznie łatwiejsze. Nie bez powodu powstało hasło: razem łatwiej.
27. Czy uważasz, że brak pieniędzy, to powód by nie mieć dzieci?
Planowanie rodziny, dzieci wykracza znacznie dalej niż perspektywa najbliższych 2,3,5 czy nawet 10, 15 lat. To decyzja, która swoje konsekwencje będzie miała nawet za lat 50! To, że dziś macie wątpliwości wobec tego czy będzie was stać na wykształcenie dziecka, niekoniecznie musi dotyczyć waszej sytuacji finansowej za 20 lat gdy takie finanse będą potrzebne.
28. Kiedy nasze dziecko się urodzi, to pójdzie do przedszkola, czy jedno z nas się będzie nim opiekować?
Mężczyzna polujący na mamuty i kobieta opiekująca się potomstwem? A czemu nie? Skoro taki układ zapewnił przetrwanie kolejnym pokoleniom naszych przodków, to czemu teraz miało by być inaczej? Czy na siłę w imię nowoczesności musimy wszystko zmieniać. Wam drodzy narzeczeni proponujemy zachować to pytanie w głowach gdy wasza żona urodzi dziecko. W momencie zakończenia urlopu macierzyńskiego zapytajcie swoje żony: czy wolałabyś dalej poświęcać czas na opiekę nad naszym Skarbem czy wrócić do pracy?
29. Co myślisz o oszczędzaniu pieniędzy?
Wbrew pozorom to bardzo ważne pytanie! System emerytalny bankrutuje co oznacza, że z naszych emerytur nici. Najlepszą inwestycją w naszą przyszłość są dzieci. To, że odkładamy na piramidę finansową zwaną ZUS, nie oznacza, że nie powinniśmy oszczędzać. Wręcz przeciwnie. Musimy. Porozmawiajcie o tym co będzie kiedy zabraknie wam sił do pracy.
30. Czy masz jakieś problemy zdrowotne?
Przyszła żona powinna wiedzieć o problemach zdrowotnych męża by nie gotować mu niepotrzebnie tłustych potraw jeśli on nie może ich spożywać. Nic na silę, więc powtarzamy: najważniejsza jest szczerość!
Naszą listę oparliśmy o podpowiedzi znalezione w sieci a dokładniej na: Lovedding.