Obserwuj:
KONSULTANTKA RADZI

Pierwszy taniec weselny – poradnik

Dzień ślubu zbliża się wielkimi krokami i zaczynacie wpadać w panikę? Spokojnie!Spokojnie! Po prostu nie macie na co czekać, tylko powiedzcie sobie przygotowania do  PIERWSZEGO TAŃCA czas zacząć! I tak też zróbcie :) Założeniem pierwszego tańca jest zaprezentowanie się po raz pierwszy  jako małżeństwo, a także jest oficjalnym zaproszeniem wszystkich gości do wspólnej i wyśmienitej zabawy. Zastanawiając się nad tańcem weselnym dużo czasu zajmuje samo wybranie tej jednej spośród piosenek do tańczenia, dużo energii pochłania też nauka kroków pierwszego tańca. Zacznijmy jednak od początku.

spokojnie-panna-mloda

Osobiście uwielbiam tańczyć i mam to szczęście, że mój partner ma świetne poczucie rytmu. Dla nas pierwszy taniec był świetną zabawą, ale wiem że niejednokrotnie jest to problem i bardzo stresuje młode pary. Bardzo polecam wybór piosenki, która wiąże się z Waszą historią, wtedy Goście czują Wasze szczęście i bliskość, a ci którzy Was znają bardzo dobrze, wiedzą dlaczego tańczycie właśnie do tej konkretniej piosenki. Chciałabym też polecić Wam dwupłytową składankę „Keep Calm… it’s only a Wedding”, której premiera planowana jest na maj 2015. To idealne rozwiązanie na stresujące momenty na chwilę przed weselem. Zastanawiacie się się do czego wykonacie swój pierwszy taniec weselny? „Perfect Day” Lou Reed czy „The First Time Ever I Saw Your Face” Céline Dion mogą okazać się idealnym wyborem na piosenki do pierwszego tańca. Potrzebujecie czegoś szybszego? Legendarne „(I’ve Had) The Time of My Life” z „Dirty Dancing” będzie strzałem w dziesiątkę. Sprawcie, aby wasze wesele było niezapomniane razem z przebojami Boney M., Elvisa Presleya, Glorii Estefan, Wham! czy Whitney Houston. Wśród 40-tu starannie dobranych kawałków na płytach, każdy z pewnością znajdzie coś, co uczyni dzień jego ślubu wyjątkowym.

wzorek

Na płycie znajdziecie mnóstwo propozycji na idealne piosenki do pierwszego tańca a także do zabawy z gośćmi na weselu m.in.: Andy Williams – Can’t Take My Eyes Off You, Another Level – From the Heart, Bill Medley & Jennifer Warnes – (I’ve Had) The Time of My Life, Boney M. – Rivers Of Babylon, Céline Dion – The First Time Ever I Saw Your Face, Cyndi Lauper – Time After Time, Daryl Hall & John Oates – Maneater, Dead Or Alive – You Spin Me Round (Like a Record), Eddie Murphy – Party All the Time, Elvis Presley – Can’t Help Falling In Love, Gloria Estefan and Miami Sound Machine – Conga, Leonard Cohen – Dance Me to the End of Love, Michael Bolton – When a Man Loves a Woman, The Bangles – Eternal Flame, Tony Bennett – The Way You Look Tonight, Whitney Houston – I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me) i wielu innych. A teraz polecam Wam przeczytać kilka rad na temat jak przygotować się do pierwszego tańca!


Poniżej przedstawiam kilka pomocnych podpowiedzi na temat pierwszego tańca.

1.Pierwszy taniec piosenka

Bardzo ważnym aspektem jest muzyka do tańca.  Wybór utworu jest kluczowy. Należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych rzeczy.

Przede wszystkim utwór nie powinien być zbyt długi. Dlaczego? Pamiętajmy, że im dłuższy jest utwór, tym więcej kroków do zapamiętania. Dla tych którzy mają dużo do czynienia z tańcem, to nie jest problem, ale dla amatorów długi układ choreograficzny może stanowić wyzwanie. Dochodzący stres związany z samą uroczystością zazwyczaj dodatkowo utrudnia wykonanie pierwszego tańca. Ułatwmy sobie sprawę i wybierzmy coś krótszego. Podczas zaledwie 3 minut można wykonać ciekawe figury taneczne, które wpłyną pozytywnie na odbiór Waszego tańca, jednakże nie obciążą was zbyt mocno.

Kolejna ważna sprawa to decyzja, czy utwór ma być zagrany przez zespół, czy może odtworzony z płyty. Ogólnie polecam odtwarzanie, chyba że macie możliwość otrzymać od zespołu ich wersję utworu na tyle wcześniej, by móc do niej ćwiczyć. Wariacji aranżacji muzycznej jest wiele, a Wy musicie mieć możliwość ćwiczenia choreografii pod to konkretne wykonanie, dzięki czemu ominiecie wpadki związane np. z innym tempem. Jest też inna sprawdzoną metoda, jest to odtworzenie przez zespół oryginalnej wersji piosenki, przez co Wy możecie zatańczyć wyćwiczony układ. Zespół w tym wypadku musi być na tyle sprawny, by udźwignął oryginalną wersję.

Przy wyborze utworu zwróćmy uwagę by miał słyszalny rytm. Dużo łatwiej  jest wtedy zatańczyć, a prawdopodobieństwo pomyłki maleje.

zdjęcia z pierwszego tańca

2. Nauka tańca

Nie odkładajmy nauki tańca na ostatni moment. Im bliżej do ślubu, tym więcej obowiązków, a czasu coraz mniej. W zależności jak dobrymi jesteście tancerzami, tyle lekcji musicie wziąć. Niektórym wystarczą 3 lekcje, a potem ćwiczą w domu, jednakże norma to jakieś 5-6 zajęć. Najlepiej zacząć ćwiczyć jakieś 1,5 miesiąca od daty ślubu.

3. Praktyczne uwagi

– Sprawdźcie podłoże, czy nie jest przypadkiem bardzo śliskie. Jeżeli jest właśnie takie zainwestujcie w podkładki pod buty, nie będziecie się wtedy ślizgać :)

– Sprawdźcie jak jest wymiar parkietu, pozwoli to uniknąć „nie mieszczenia” zaplanowanej choreografii.

– Na próbę weźcie suknie wieczorową, to pozwoli wam zobaczyć czy wszystkie elementy są do wykonania w długiej balowe sukni.

– Jeżeli nie do końca (mimo prób) pamiętacie kroki, zastosujcie dym, pozwoli to na zatuszowanie waszych potencjalnych pomyłek :)

– Ćwiczcie w domu, jest to bardzo przyjemne. W dodatku jest to kolejna możliwość spędzenia wieczoru z przyszłym mężem.

– Jeżeli nie „czujecie” tańców i nie lubicie tańczyć, nie zmuszajcie się do wyuczonych choreografii. Moim zdaniem wystarczy, że pokażecie jak bardzo jesteście razem szczęśliwi. Jednakże polecam nauki tańca przed ślubem, nawet jeżeli nie planujecie układu tanecznego. Pozwoli wam to na poczucie bezpieczeństwa, a drobne uwagi i pomoc ze strony instruktora jest niejednokrotnie bezcenna.

– Nie myślcie zbytnio o tym, że ktoś będzie nadto zwracał uwagę na wasze pomyłki, większość pewnie nic nie zauważy :)

– Pierwszy taniec nie musi być klasycznym walcem angielskim czy wiedeńskim…możecie wybrać coś żywszego i bardziej „na luzie”.

– Jeżeli macie dwie lewe nogi, wybierzcie śmieszny układ choreograficzny, pozwoli  to wam na większy luz, a Goście od samego początku wprowadzeni zostaną w dobry nastrój.

PRZEDE WSZYSTKIM DOBRZE SIĘ BAWCIE.

NAWET JAK SIĘ POMYLICIE – UŚMIECHAJCIE SIĘ I NIE PRZESTAWAJCIE TAŃCZYĆ!

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

5 komentarzy

 • Odpowiedz Taniec Gdańsk

  Dla mnie nauka pierwszego tańca była bardzo ważna. Chcieliśmy dobrze wypaść, upamiętnić te chwile i zrobić świetne wrażenie. Wszystko to się udało dzięki kursowi w SoSalsa. Świetnie nas przygotowali! Mamy piękne wspomnienia!http://sosalsa.pl/

  12 czerwca, 2018 o 09:20
 • Odpowiedz ShowTaneczne

  My kiedyś tańczyliśmy w „pierwszym tańcu”. Młodzi mieli szalony pomysł na ten punk wesela i potrzebowali zgranego tła dla siebie. I wyszło super :)

  23 lutego, 2015 o 11:59
 • Odpowiedz Kartki urodzinowe

  Ja już na samą myśl o tym – stresuję się. Ślub dopiero w lipcu ale myślę żeby zacząć naukę od stycznia. Przy okazji nauczyć się także standardowych tańców a nie tylko przygotować pierwszy taniec.

  19 listopada, 2013 o 19:51
  • Odpowiedz Sweet Wedding

   Nie ma się czym stresować, najważniejsze by jak pisze Pani Karolina – nawet przy pomyłce zachować uśmiech. Goście najczęściej tak są przejęci samym faktem pierwszego tańca, że nie zauważają żadnych pomyłek :)

   1 lutego, 2015 o 00:37

  Zostaw odpowiedź