Obserwuj:
BLOG, INSPIRACJE

Pawilony ślubne – zaskocz swoich gości na plenerowym weselu!

piknik żywa architektura

Na naszym blogu ślubnym chcieliśmy pokazać Wam dziś coś naprawdę niesamowitego. Mamy nadzieję, że Was zachwyci jeśli jeszcze nie znacie możliwości żywej architektury. Te w pełni naturalne, czarujące oraz niezwykle funkcjonalne pawilony ślubne są świetnym pomysłem jeśli planujecie ślub w plenerze. Taki nietypowy pawilon ślubny może stać się miejscem gdzie powiecie sobie „tak”, a żeby w pełni wykorzystać jego możliwości po ceremonii można go szybko zamienić go w lounge room, tak popularny na przyjęciach pod chmurką. Będzie na pewno świetną atrakcją dla wszystkich gości i ciekawym miejscem na sesję w dniu ślubu.

sesja ślubna żywa architektura żywa architektura żywa architektura

Za ślubnym zastosowaniem wierzbowych konstrukcji przemawia przede wszystkim estetyka oraz funkcjonalność tych obiektów. Pawilony ślubne mogą mieć różnorodne kształty (na bazie koła, kwadratu), rozmiary. Można je zasadzić niemalże na każdym terenie. Obiekt może pozostać w pełni naturalny, ale może też zostać pięknie zadaszony. Jakkolwiek ślub zawarty w takiej przestrzeni wygląda po prostu przepięknie. Wszak żywa architektura to unikatowa mieszkanka sztuki ogrodniczej, rzemiosła, designu oraz architektury.

 żywa architektura

Skąd wziął się w ogóle pomysł na tego typu wykorzystanie żywej architektury, czyli po prostu wierzby? :) Od pomysłu na to, by sadzić wierzbowe konstrukcje do tego, by odkryć, że doskonale sprawdzają się w roli wyjątkowych pawilonów ślubnych była bardzo długa droga. I jak to najczęściej bywa w takich sytuacjach, zadecydował przypadek, bo początki były zupełnie inne. Przytaczamy więc trochę faktów co, jak i skąd:

W latach 70 ubiegłego wieku, kiedy w Niemczech zrodził się nurt żywej architektury ze specjalnej odmiany wierzby (salix viminalis) tworzono przede wszystkim altany, pawilony, tunele, później całe place zabaw. Jednak im dłużej pracowano z materiałem, tym bardziej dawano upust wyobraźni. Na tej kanwie powstały najbardziej spektakularne tego rodzaju obiekty, jak np. słynna Auerworldpalace, która od 1998 roku zasadzona jest w Auerstadt, dzielnicy miasta Bad Sulza we wschodnich Niemczech, czy też gigantyczna wierzbowa katedra zasadzona w 2001 roku w Rostocku. Imponujące są nie tylko rozmiary tego obiektu, ale też liczby związane z samym procesem powstawania. Przez miesiąc pracowało nad nim 600 osób z 12 różnych krajów.

co zamiast namiotu w plenerzepiknik sesja lounge room weseleTym co zawsze najbardziej rozbudza wyobraźnie i jest chyba największą ich wartością jest odkrycie, że…to rośnie! Obiekty są zasadzone w ziemi, a więc ukorzeniają się i zazieleniają. Co więcej stają się one zielone już w pierwszym sezonie. Takie rozwiązania w Stanach Zjednoczonych albo w krajach Europy Zachodniej są bardzo popularne. W Polsce temat zyskuje na zainteresowaniu przede wszystkim ze względu na zamieniające się okoliczności prawne. Warto przypomnieć, że od marca tego roku także w Polsce można zawierać kontrakt poza Urzędem Stanu Cywilnego, czyli w plenerze :)

pawilon ceremonia w plenerze namiot

Tematem interesują się przede wszystkim hotele, które organizują tego rodzaju ceremonie, a także właściciele obiektów i przestrzeni, które dotychczas ze ślubami nie miały absolutnie nic wspólnego, ale chcą zaoferować jakąś nową jakość w tej materii. Myślę, że jest to świetny pomysł też dla konsultantów ślubnych, którzy dla swoich wymagających przyszłych Par Młodych szukają niestandardowych rozwiązań.

wesele plenerowe pomysly

W Polsce w projektowaniu, sadzeniu oraz pielęgnacji wierzbowych pawilonów ślubnych specjalizuje się cieszyńska grupa Żywa Architektura. Od dwóch lat tworzą różnorodne tego rodzaju konstrukcje na terenie całego kraju. Mają na swoim koncie, prawdopodobnie największą w Polsce wierzbową realizację, czyli dwa ogromne pawilony zasadzone w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach (niestety z racji tego, że realizacja powstawała poza sezonem, nigdy się nie zazielenią). Co warte podkreślenia członkowie grupy zostali przeszkoleni przez człowieka, który wymyślił żywą architekturę – Hansa Petera Sturma – jeśli chcecie więc takie cudo na swoim ślubie, możecie być pewni, że wykonają je profesjonaliści i pasjonaci :)

Więcej informacji: www.zywaarchitektura.pl

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź