Obserwuj:

Obrączki

Ślub kojarzy się przede wszystkim z tematem obrączek. Najczęstszym pytaniem, które słyszmy na ślubach jest: na której ręce nosi się obrączki ślubne ? Zastanawialiście się kiedyś?

Klasyczne obrączki ślubne

Panie pewnie wiedzą, ale najczęściej problem z odpowiedzią mają mężczyźni. Nie chodzi o to, że nie interesują się obrączkami, ale wynika to ze zdecydowanie mniej popularnego zwyczaju noszenia biżuterii przez panów.

obrączki białe złoto zdjęcie

Kobiety uwielbiają pierścionki i inne rodzaje biżuterii, dlatego ich wiedza jest w tym temacie zdecydowanie bogatsza.

A zatem, obrączkę nosimy na serdecznym palcu prawej dłoni. Przynajmniej w Polsce.

Poza naszym krajem na prawej ręce nosi się obrączki także w innych krajach takich jak:

Austria,Bułgaria, Dania, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia.

Ciekawostka:

Na lewej dłoni obrączkę ślubną  noszą:  Anglicy, Francuzi, Irlandczycy, Słoweńcy, Szwedzi, Turcy, Włosi.

Nie będziemy jednak drążyć tego tematu, więc jeśli jesteście ciekawi dlaczego w jednych krajach nosi się obrączkę na jednej ręce a w innych na drugiej to polecamy niezawodne Google lub Wikipedię. Czasem by ułatwić założenie obrączki podczas ceremonii ślubnej (chodzi o wycelowanie obrączką we właściwy palec) kobiety na ten moment przekładają swój pierścionek zaręczynowy na prawą rękę tak aby kandydat na męża wiedział gdzie dokładnie należy obrączkę założyć.

Apart, Kruk, Yes – a może obrączki mniej znanych firm?

To wszystko zależy czego szukacie, jeśli zależy wam na tradycyjnych projektach bez zbytniej awangardy, wówczas najbardziej znane salony to pierwszy kierunek w którym powinniście się udać.

Nieco inne wzory i niestandardowe pomysły na obrączki to domena firm działających na mniejszą skalę niż Apart, Kruk czy Yes, które z racji swojej wielkości koncentrują się na masowej sprzedaży i najpopularniejszych wzorach. Istnieją także warsztaty, na których możecie sami zrobić sobie własne obrączki.

Tanie obrączki ślubne vs białe złoto

Cena jest jednym z ważniejszych kryteriów wyboru obrączek. Z tym nie ma co dyskutować. Dla części nowożeńców cena nie gra roli, ale inni woleliby znaleźć coś z niższej półki cenowej. Gdzie szukać tych jednych jedynych… Poszukując tanich obrączek ślubnych nie sposób pominąć serwisu aukcyjnego Allegro. Choćby w celu rozpoznania tego co oferują nam jubilerzy z firm typu Apart, Kruk czy Yes oraz inni, prowadzący sprzedaż w swojej niszy.

Obrączki, które są wystawione na sprzedaż przez Allegro są dosłownie dla każdego. My przeglądając oferty na Allegro znaleźliśmy obrączki w cenie od 350 PLN do kilkunastu tysięcy – jak na przykład potrafią kosztować obrączki z białego złota.

Choć białe złoto niekoniecznie musi być najbardziej ekskluzywną opcją. Na Allegro dopatrzeliśmy sie obrączek z różowego złota czy takich z brylantami, znalazły się także obrączki tytanowe oraz obrączki ślubne ręcznie robione. W tej kwestii ogranicza was tylko zaplanowany budżet ślubny. Dodatkowo warto pamiętać, że obrączki nie muszą być ze złota, dość popularne są też srebrne obrączki ślubne. Jeśli wolicie srebro od złota to możecie wybrać ten właśnie kruszec.

Wyjątkowe!

pierścionek zaręczynowy obrączki zdjęcie

Nie wpadajcie w szał trendów, które dyktuje moda. Nawet jeśli nie będziecie mieć tak drogich obrączek jak wasi znajomi to przecież świat się nie zawali… Dla was każde obrączki będą wyjątkowe, tylko z jednego powodu: będą poświadczać wasze małżeństwo. O tym należy pamiętać przede wszystkim zastanawiając się nad wyborem obrączek.

Opinie

Zanim zaczniecie szukać swoich wymarzonych obrączek najlepiej zrobić małą sondę wśród znajomych. Ich opinie na temat salonów jubilerskich oferujących obrączki na pewno będą przydatne. Otóż nie chodzi nawet o to, czy w opinii koleżanki Yes robi lepsze obrączki niż Apart lub odwrotnie, ale ważne będzie też ile czasu czeka się na odbiór obrączek (ważne szczególnie dla tych, którym spieszno do ślubu lub czekali z kupnem obrączek zbyt długo), gdzie ładniej grawerują, jaką grubość obrączki polecają. Takie opinie będą bezcenne. Zwłaszcza, że przeciętny narzeczony nie wie, która próba złota będzie najlepsza w przypadku obrączek, czy: próba 333, 375, 750, 853, 855, 960 ani jak to wpływa na cenę. Szukając opinii pamiętajcie o czymś takim jak forum ślubne, wbrew pozorom to nie przeżytek a prawdziwa skarbnica wiedzy. Wystarczy wpisać w Google: obrączki ślubne forum i gwarantujemy wam, że będziecie zaskoczeni jak dużo na ten temat piszą same pary młode.

Grawer

W wywiadzie z artystą jubilerem zajmującym się wytwarzaniem obrączek, który opublikowaliśmy kiedyś na blogu możecie przeczytać o kilku nietypowych propozycjach grawerów na obrączkach:

obrączki z odciskiem palca narzeczonych. Mogą być też tak wycięte, aby jedna z drugą do siebie pasowały – Żebro Ewy. Inną propozycją może być wygrawerowany napis dowolną czcionką, np. elficką lub kodem zero-jedynkowym tekst znany tylko państwu młodym. Ciekawostką jest też możliwość zawarcia w fakturze obrączki fonogramu głosu zakochanych, lub zapisu EKG serca. Możliwości tak naprawdę jest sporo.

Poduszka na obrączki:

Na sam koniec chcielibyśmy odesłać was do kolejnego artykułu na naszym blogu. Jest to zbiór kilku wyjątkowych poduszek na obrączki. Przekonajcie się sami, że w tym temacie nie trzeba być nudnym i przewidywalnym.

Obrączki ślubne – wzory

Obecnie wybór obrączek dzięki szerokiej ofercie salonów jubilerskich w zasadzie nie stanowi większego problemu. Przyszli nowożeńcy mają do dyspozycji setki modeli wykonanych z różnych metali szlachetnych. Problem pojawia się w momencie jeśli chcemy się jakoś wyróżnić na tle innych par. Do osób, które nie chcą powielać obowiązujących wzorów i stawiają na indywidualizm swoją ofertę kieruje Pan Andrzej Bielak twórca Innych Obrączek. Ja jestem zachwycona jego artystycznym podejściem do tego tematu. Mam nadzieję, że Was również zachwycą jego pomysły. Jeśli jeszcze nie znacie Pana Andrzeja i jego niesamowitych obrączek – koniecznie nadróbcie zaległości! Poza wywiadem możecie też zobaczyć jak wygląda praca w jego pracowni i jak powstają te małe dzieła sztuki dla Par Młodych poszukujących niestandardowych rozwiązań na swój ślub.

Panie Andrzeju, zacznijmy od podstawowego pytania – skąd wziął się pomysł na inne obrączki?

Andrzej Bielak: Pewnego dnia przeglądając ofertę różnych salonów jubilerskich ze zdziwieniem zauważyłem, że w zasadzie wszystkie są do siebie podobne. Chciałem by moja oferta wyróżniała się na tle konkurencji i była adresowana do tych klientów, którzy również chcą się wyróżnić z tysięcy im podobnych osób.

Od kiedy zajmuje się Pan projektowaniem i produkcją biżuterii?

AB: Biżuterią zajmuję się od 1978 roku.

Czy od początku produkował Pan właśnie obrączki?

AB: Nie, na początku wraz z żoną projektowaliśmy i produkowaliśmy biżuterię srebrną oraz złotą natomiast na pomysł poszerzenia mojej oferty o nietypowe obrączki wpadłem w 2005 roku i od tego czasu projektuję je oraz wytwarzam.

odcisk-palca-na-obraczkach-zdjecie

Na czym polega Pana zdaniem specyfika polskiego rynku jubilerskiego – specjalizującego się właśnie w produkcji obrączek ślubnych?

AB: Obrączki w Polsce na masową skalę produkują 3 – 4 duże firmy zaopatrujące największe salony w Polsce. Osobną grupę stanowią niewielkie zakłady rzemieślnicze wykonujące zamówienia pod klienta mające ciekawą i elastyczną ofertę. Obrączki produkowane masowo przez największych producentów są bardzo dobrze wykonane i ładne – robi je jednak automat, a klient to kolejny numer zamówienia. Moim zdaniem tym obrączkom brakuje jednej rzeczy.

Mianowicie?

AB: Duszy. Może to zbyt górnolotne stwierdzenie, lecz moją ambicją i celem jest tworzenie obrączek zindywidualizowanych, odzwierciedlających ducha i osobowość właściciela. Są to wyjątkowe obrączki dla wyjątkowych Par Młodych.

wyjatkowe-nietypowe-inne-obraczki-zdjecie

To bardzo ciekawe co Pan mówi. Na czym polega zatem wyjątkowość obrączek będących w Pana ofercie?

AB: Na mojej stronie internetowej można zapoznać się z kompletną ofertą obrączek i pierścionków zaręczynowych. Inność dla mnie polega na tym, żeby obrączki nie były kolejnym takim samym egzemplarzem określonego wzoru, lecz były jedyne w swoim rodzaju. Robione przeze mnie obrączki mają w sobie zawartą tajemnicę znaną tylko Parze Młodej. Mam kilkanaście pomysłów na to jak mogą takie obrączki wyglądać. Klienci wraz ze mną zastanawiają się nad wyborem ostatecznej wersji modelu. Mile widziany jest także każdy własny pomysł narzeczonych.

czarno-zlote-obraczki-slubne-zdjecie

Czym te obrączki wyróżniają się zewnętrznie na tle innych producentów?

AB: Mogą to być np. obrączki z odciskiem palca narzeczonych. Mogą być też tak wycięte, aby jedna z drugą do siebie pasowały – Żebro Ewy. Inną propozycją może być wygrawerowany napis dowolną czcionką, np. elficką lub kodem zero-jedynkowym tekst znany tylko Młodym. Ciekawostką jest też możliwość zawarcia w fakturze obrączki fonogramu głosu zakochanych. Możliwości tak naprawdę jest sporo. Jestem w stanie wykonać obrączki wg dowolnego pomysłu osoby zainteresowanej.

obraczki-z-odciskiem-palca-zdjecie

Czy ma Pan jakiegoś asa w rękawie dla naszych wymagających Czytelników?

AB: Przy wykonywaniu obrączek stosuję często bardzo rzadkie techniki złotnicze takie jak mokume-gane (z jap: słoje drewna). To XVII w. japońska technika złotnicza używana do produkcji białej broni oraz biżuterii. W tym procesie złoto lub srebro łączone jest z palladem dyfuzyjnie (bez lutowania).

Podejrzewam, że niewiele osób w kraju zna te technikę?

AB: O ile wiem poza mną stosuje ją jeszcze jedna osoba. Inną ciekawostką stosowaną przeze mnie przy produkcji obrączek jest starożytna rzymska technika złotnicza znana jako niello.

Nazwę ma wspaniałą, a na czym ona polega?

AB: Na wypełnianiu wygrawerowanych wcześniej w metalu zagłębień płynną gorącą masą, która następnie czernieje pod wpływem polerowania i tworzy dowolny wzór, napis na powierzchni złotych obrączek.

inne-obraczki-zdjecie

Pomysły rzeczywiście są ciekawe i oryginalne. Ale czy klient, który chciałby zamówić proste obrączki również znajdzie u Pana coś dla siebie?

AB: Oczywiście, że tak. Wykonuję klasyczne obrączki z tradycyjnych stopów metali. Jednak moja oferta skierowana jest przede wszystkim do osób szukających innych i oryginalnych obrączek. Mogą to być np. obrączki z drewnem!

czarno-zlote-obraczki-slubne-zdjecie

Myślę, że nasi czytelnicy z pewnością dowiedzieli się czegoś interesującego w temacie, który mógłby się wydawać już wyczerpany. Planuje Pan jeszcze jakieś nowości?

AB: Ciągle coś wymyślam i staram się zaspokajać najbardziej wymagających klientów. Mam nadzieję, że moja oferta spodoba się tym wszystkim osobom które chcą się wyróżnić na tle reszty „zaobrączkowanych” małżonków i narzeczonych.

obraczki-inne-niz-wszytskie-zdjecie

Naszym faworytem jest obrączka z zapisem głosu przyszłych małżonków (możecie też zdecydować się na obrączkę z zapisem EKG)!

obraczki-z-ekg-zdjecie

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie InneObraczki.pl, którą serdecznie Wam polecamy. Pan Andrzej wciąż zaskakuje nowymi modelami nietypowych obrączek i pierścionków.


Obrączki ślubne? Zrób je sam!

Jeśli szukając obrączek na ślub w waszych głowach zakiełkowała myśl, że w salonach jubilerskich nie ma nic dla was to mamy zgoła inną myśl dla waszych wymagających umysłów. Jest bardzo optymistyczna wiadomość dla kreatywnych.

Zrób to sam – obrączki

Myśleliście kiedyś, żeby zrobić sobie obrączki ślubne własnoręcznie? Brzmi jak szaleństwo? Niestety nie mamy dziś dla Was naszej typowej instrukcji DIY, czyli jak zrobić sobie obrączki :) Mamy za to informację o niesamowitych warsztatach jubilerskich. Warsztaty te prowadzi Magdalena Paszkiewicz, która z wykształcenia jest grafikiem warsztatowym i projektantem biżuterii. Magda jak się zapewne już domyślacie biżuterią zajmuje się na co dzień… a my zapewniamy, że nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście sami też wzięli sprawę biżuterii ślubnej we własne ręce.

warsztaty005

Informację o tym świetnym pomyśle dla narzeczonych przysłał nam Rafał Wojtaszek, którego pracę mieliście już okazję oglądać na naszym blogu ślubnym. Rafał wraz ze swoją narzeczoną szukał pomysłu na oryginalne obrączki ślubne. W ten sposób dzięki otchłaniom Internetu trafili na Magdę i jej warsztaty jubilerskie.

warsztaty002

Koncepcja tych warsztatów jest naprawdę świetna! Rafał razem ze swoją narzeczoną, pod czujnym okiem Magdy, mogli własnoręcznie stworzyć swoje własne oryginalne i niepowtarzalne obrączki ślubne. Aż trudno w to uwierzyć, prawda? Wydawać by się mogło, że nie jest to możliwe. A jednak. Ich wyjątkowe obrączki będą na zawsze bezcenne, ponieważ nie dość, że zrobili je same to jeszcze zostały one stworzone ze złota, które Rafał miał po swoim dziadku. Dzięki temu złoto dostało nowe życie, a przyszła Para Młoda dzięki niesamowitej przygodzie już zawsze będzie mogła chwalić się i cieszyć, że obrączki zrobili sobie SAMI!

warsztaty006

Pomyślcie jakie to ekscytujące przeżycie! Dodatkowo zyskujecie naprawdę bezcenną pamiątkę ślubną na całe życie. Jak twierdzi sam Rafał, była to super przygoda! Warsztaty u Magdy przebiegały w bardzo przyjemnej atmosferze, a Rafał i jego narzeczona polecają takie doświadczenie każdej parze narzeczonych :) Warsztaty odbywają się w pracowni Magdy w Łodzi. Zobaczcie sami jak to wyglądało!

warsztaty001 warsztaty008 warsztaty011 warsztaty015 warsztaty016 warsztaty017 warsztaty019 warsztaty020,5 warsztaty022

Warsztaty – www.magdalenapaszkiewicz.pl

Zdjęcia – www.rafalwojtaszek.com

Nowoczesne obrączki ślubne z tytanu, stali i wolframu

Obrączki ślubne są symbolem miłości, wierności i trwałości związku. Znano je już w czasach starożytnych. Choć sama tradycja nie zmieniła się, nowe są pomysły na wygląd tych wyjątkowych pierścionków. Dziś coraz chętniej młode pary rezygnują ze złota na rzecz innych metali.

Chwila z historią, czyli z czego powstawały pierwsze obrączki

Pierwsze obrączki wykonywano z tataraku i papirusu, ale te, które wydobyto z piasków pustyni były już kute z żelaza. Ich okrągły kształt symbolizował wieczność i nierozerwalność. Młodzi oblubieńcy nosili je już od chwili zaręczyn na serdecznym palcu. Wybór miejsca był nieprzypadkowy – Egipcjanie wierzyli, że właśnie z tego palca wprost do serca prowadzi Droga Miłości.

Źródło: etsystatic.com

Źródło: etsystatic.com


Zwyczaj noszenia obrączek w Europie

Zwyczaj zaręczania o swej wiecznej miłości za pomocą obrączek przyszedł do Europy wraz z powrotem greckich wojsk z podbitych przez Aleksandra Wielkiego ziem egipskich. O tym, jak bardzo spodobał się na Starym Kontynencie świadczyć może tylko fakt, że od ponad dwóch tysięcy lat – niezależnie od wyznawanej religii – zakochani, którzy chcą przysiąc sobie miłość aż po grób, nakładają na palce właśnie obrączki ślubne.

pierścionek zaręczynowy obrączki zdjęcie

Źródło: Materiały redakcyjne


Czy obrączki muszą być ze złota?

Złoto, które zaczęto wykorzystywać do wykonywania obrączek ślubnych, symbolizować miało czystość, bogactwo i wyjątkową rolę współmałżonka. Dziś jednak partnerzy na całe życie coraz chętniej wybierają znacznie trwalsze materiały.

obraczki slubne


Obrączki tytanowe

Tytani byli najstarszymi z greckich bóstw, potężni i wielcy jako pierwsi zasiedlili ziemię. Wiele tysięcy lat po tym, jak opowieści o ich czynach rozpłynęły się w pomrokach dziejów, w roku 1791 brytyjski pastor William Gregor odkrył nowy pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych – titanium. Ma szary kolor, jest lekki i wytrzymały, ale do niedawna nie kojarzył się z biżuterią. Wykorzystywano go natomiast w lotnictwie, przemyśle chemicznym  i wszędzie tam, gdzie odporność na korozję i trwałość jest atutem.

obraczka z tytanu.jpg

Dopiero jubilerzy, którzy zapragnęli przełamać stereotypy i zaszaleć, sięgnęli po tytanowy kruszec nie zważając przy tym na ostrzeżenia o trudnościach w obróbce. Obecnie obrączki tytanowe stają się coraz popularniejsze nie tylko ze względu na niesztampowy wygląd i trwałość. Tytan jako jeden z niewielu metali nie wywołuje reakcji alergicznych, jeśli więc narzeczona ma bardzo wrażliwą skórę powinna podpowiedzieć swojemu wybrankowi serca, by wybierał właśnie tytan. Panów taka decyzja powinna cieszyć tym bardziej, że męskie wzory obrączek tytanowych potrafią być wyjątkowo atrakcyjne.


Obrączki wolframowe

Do niedawna najwięcej styczności z wolframem mieliśmy wymieniając w domu żarówki. Wolfram wykorzystuje się także od lat do produkcji lamp rentgenowskich, materiałów ściernych, narzędzi, a także pocisków przeciwpancernych. Nie brzmi to zbyt romantycznie? Nowocześni kochankowie najwyraźniej uważają inaczej. Możliwe, że wolą wolframowe pociski od typowych strzał Amora.

Wolfram jest wdzięcznym materiałem jubilerskim. Ciemniejszy od srebra, w czystej postaci łatwo poddaje się obróbce, a uzyskane z niego obrączki są solidne, trwałe i odporne na działanie wody, zasad i kwasów. Obrączki wolframowe mają jeszcze jedną zaletę – są dosłownie nie do zdarcia. Nie sposób ich porysować i uszkodzić.


Obrączki ze stali chirurgicznej

Stal nierdzewna, szlachetna, znana powszechnie jako chirurgiczna, może przywoływać skojarzenia z chłodem, a jednak zakochani potrafią dziś wybierać obrączki ślubne wykonane właśnie z tego materiału. Z jednej strony to kolejny bardzo oryginalny pomysł na niesztampową biżuterię. Obrączki wykonane ze stali chirurgicznej są wyjątkowo eleganckie, nowoczesne i trwałe. Wybierając obrączki ze stali chirurgicznej warto sprawdzić jaka jest ich seria – najtrwalsza stal posiada domieszkę chromu i niklu (seria 300), dzięki czemu jest wyjątkowo solidna.

obrczki-lubne-z-stali-nierdzewnej

Coraz częściej jubilerzy łączą też różne metale i kamienie ozdobne, stąd nie powinno dziwić nikogo, że jedna obrączka może być wykonana zarówno z wolframu, tytanu jak i stali chirurgicznej. Warto rozważyć takie połączenie. Zgodnie z przesądami, obrączka z trzech różnych kruszców oznacza pełnię szczęścia małżeńskiego.

obraczki

Gdzie kupić obrączki ślubne ?

Miejsce zakupu obrączek ślubnych może wydawać się oczywiste. W Polsce działa kilku znanych producentów, których sklepy można bez problemów znaleźć w każdym większym mieście. Ich reklamy też są niemal wszechobecne. W mediach, na ulicach i w katalogach dla przyszłych małżonków. 

obraczki gdzie kupic

Pojawiają się w tych przekazach wielkie gwiazdy, co ma sugerować, że produkty konkretnych firm są chętnie wybierane przez znanych i bogatych. Tak więc nawet zarabiający ułamek tego, co wspomniane gwiazdy, oszczędzają w pocie sił i zbierają na obrączki właśnie tych najlepszych firm. Pytanie tylko, czy faktycznie to najlepsza opcja. W czasach dominacji sieciówek, konsumenci coraz częściej zwracają się ponownie w kierunku mniejszych producentów.

piersionek obraczka gdzie kupicNie mają takiej marki, ale są niejednokrotnie bardziej zaangażowani w obsługę klienta. Starają się zadowolić każdego konsumenta, ponieważ chcą utrzymać się na rynku. Tak więc być może opłaca się przynajmniej zapoznać z ofertą obrączek ślubnych w lokalnym sklepie jubilerskim. Nie wykluczone, że uda się tam znaleźć coś w sam raz dla młodej pary. Jeżeli nie, największe firmy jubilerskie czekają. Wystarczy też porównać kilka kompletów obrączek, by przekonać się, że mogą być one bardzo różne.

obrączki nietypowe

Podstawowa różnica polega oczywiście na rodzaju metalu szlachetnego. Do popularnych obrączek złotych, z żółtego, ale również białego złota, dołączają te platynowe, a nawet tytanowe. Poza tym produkty te mogą różnić się grubością, wzorami oraz dodatkami w postaci chociażby brylantów. Tak duża różnorodność skłania raczej do wybierania firm, specjalizujących się w produkcji obrączek. Ich oferta jest nie tylko najszersza, ale mają one również duże doświadczenie, wpływające na estetykę oraz trwałość obrączek ślubnych.

obrączki złote

Co jak co, ale one powinny opierać się upływowi czasu. Nie każdy znajdzie jednak coś dla siebie u popularnych jubilerów. Osobom ceniącym oryginalność warto polecić wykonanie obrączek na zamówienie. Można porozmawiać z projektantem i uzgodnić, jak ostatecznie mają wyglądać te dwa najważniejsze elementy biżuterii. Podobnie jak w przypadku innych dóbr, również obrączki ślubne będą jednak tym droższe, im więcej do powiedzenia chcą mieć ich przyszli posiadacze.

obrączki design michael kors
Ogromne znaczenie w wysokości ostatecznego rachunku mają także rodzaj materiału bądź materiałów, ewentualne uzupełnienie kamieniami szlachetnymi oraz grubość pierścionków. Wpływ ma tu także technika tworzenia, nowoczesne rozwiązania kosztują na ogół więcej. Zanim podejmie się decyzję odnośnie miejsca zakupu obrączek, warto poznać również historię danej firmy. Najlepsze są te, które łączą długą tradycję z innowacyjnymi sposobami pracy.

pobrane
Nowoczesny sprzęt wcale nie wyklucza ręcznego wykonywania wyrobów. Dobry jubiler wie jak połączyć wiedzę, wynikającą z bogatego doświadczenia firmy, z nowikami technologicznymi. Obrączki ślubne powstające w ten sposób są trwałe i piękne, czyli dokładnie takie, jakich życzy sobie para ludzi, zawierających związek małżeński. Na poszukiwanie tych najlepszych warto dać sobie trochę czasu.

obrączki


Dziękujemy ekspertom z portalu ŚlubnePlany.pl za merytoryczne wsparcie :)

Udostępnij:
Zostaw komentarz

1 Komentarz

  • Odpowiedz Teresa92

    Ja po obrączki z moim mężem wybraliśmy się do poleconego przez znajomego złotnika Jacka Sikorskiego i tacy złotnicy to moim zdaniem najlepsza opcja. W sieciówkach jubilerskich ciężko znaleźc coś wyjątkowego, a u takich złotników łatwo znaleźć coś wyjątkowego, dobrej jakości i w dobrej cenie.

    10 maj, 2018 o 09:01
  • Zostaw odpowiedź