Obserwuj:
BLOG

Nowoczesne obrączki ślubne z tytanu, stali i wolframu

Obrączki ślubne są symbolem miłości, wierności i trwałości związku. Znano je już w czasach starożytnych. Choć sama tradycja nie zmieniła się, nowe są pomysły na wygląd tych wyjątkowych pierścionków. Dziś coraz chętniej młode pary rezygnują ze złota na rzecz innych metali.

Chwila z historią, czyli z czego powstawały pierwsze obrączki

Pierwsze obrączki wykonywano z tataraku i papirusu, ale te, które wydobyto z piasków pustyni były już kute z żelaza. Ich okrągły kształt symbolizował wieczność i nierozerwalność. Młodzi oblubieńcy nosili je już od chwili zaręczyn na serdecznym palcu. Wybór miejsca był nieprzypadkowy – Egipcjanie wierzyli, że właśnie z tego palca wprost do serca prowadzi Droga Miłości.

Źródło: etsystatic.com

Źródło: etsystatic.com


Zwyczaj noszenia obrączek w Europie

Zwyczaj zaręczania o swej wiecznej miłości za pomocą obrączek przyszedł do Europy wraz z powrotem greckich wojsk z podbitych przez Aleksandra Wielkiego ziem egipskich. O tym, jak bardzo spodobał się na Starym Kontynencie świadczyć może tylko fakt, że od ponad dwóch tysięcy lat – niezależnie od wyznawanej religii – zakochani, którzy chcą przysiąc sobie miłość aż po grób, nakładają na palce właśnie obrączki ślubne.

pierścionek zaręczynowy obrączki zdjęcie

Źródło: Materiały redakcyjne


Czy obrączki muszą być ze złota?

Złoto, które zaczęto wykorzystywać do wykonywania obrączek ślubnych, symbolizować miało czystość, bogactwo i wyjątkową rolę współmałżonka. Dziś jednak partnerzy na całe życie coraz chętniej wybierają znacznie trwalsze materiały.

obraczki slubne


Obrączki tytanowe

Tytani byli najstarszymi z greckich bóstw, potężni i wielcy jako pierwsi zasiedlili ziemię. Wiele tysięcy lat po tym, jak opowieści o ich czynach rozpłynęły się w pomrokach dziejów, w roku 1791 brytyjski pastor William Gregor odkrył nowy pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych – titanium. Ma szary kolor, jest lekki i wytrzymały, ale do niedawna nie kojarzył się z biżuterią. Wykorzystywano go natomiast w lotnictwie, przemyśle chemicznym  i wszędzie tam, gdzie odporność na korozję i trwałość jest atutem.

obraczka z tytanu.jpg

Dopiero jubilerzy, którzy zapragnęli przełamać stereotypy i zaszaleć, sięgnęli po tytanowy kruszec nie zważając przy tym na ostrzeżenia o trudnościach w obróbce. Obecnie obrączki tytanowe stają się coraz popularniejsze nie tylko ze względu na niesztampowy wygląd i trwałość. Tytan jako jeden z niewielu metali nie wywołuje reakcji alergicznych, jeśli więc narzeczona ma bardzo wrażliwą skórę powinna podpowiedzieć swojemu wybrankowi serca, by wybierał właśnie tytan. Panów taka decyzja powinna cieszyć tym bardziej, że męskie wzory obrączek tytanowych potrafią być wyjątkowo atrakcyjne.


Obrączki wolframowe

Do niedawna najwięcej styczności z wolframem mieliśmy wymieniając w domu żarówki. Wolfram wykorzystuje się także od lat do produkcji lamp rentgenowskich, materiałów ściernych, narzędzi, a także pocisków przeciwpancernych. Nie brzmi to zbyt romantycznie? Nowocześni kochankowie najwyraźniej uważają inaczej. Możliwe, że wolą wolframowe pociski od typowych strzał Amora.

Wolfram jest wdzięcznym materiałem jubilerskim. Ciemniejszy od srebra, w czystej postaci łatwo poddaje się obróbce, a uzyskane z niego obrączki są solidne, trwałe i odporne na działanie wody, zasad i kwasów. Obrączki wolframowe mają jeszcze jedną zaletę – są dosłownie nie do zdarcia. Nie sposób ich porysować i uszkodzić.


Obrączki ze stali chirurgicznej

Stal nierdzewna, szlachetna, znana powszechnie jako chirurgiczna, może przywoływać skojarzenia z chłodem, a jednak zakochani potrafią dziś wybierać obrączki ślubne wykonane właśnie z tego materiału. Z jednej strony to kolejny bardzo oryginalny pomysł na niesztampową biżuterię. Obrączki wykonane ze stali chirurgicznej są wyjątkowo eleganckie, nowoczesne i trwałe. Wybierając obrączki ze stali chirurgicznej warto sprawdzić jaka jest ich seria – najtrwalsza stal posiada domieszkę chromu i niklu (seria 300), dzięki czemu jest wyjątkowo solidna.

obrczki-lubne-z-stali-nierdzewnej

Coraz częściej jubilerzy łączą też różne metale i kamienie ozdobne, stąd nie powinno dziwić nikogo, że jedna obrączka może być wykonana zarówno z wolframu, tytanu jak i stali chirurgicznej. Warto rozważyć takie połączenie. Zgodnie z przesądami, obrączka z trzech różnych kruszców oznacza pełnię szczęścia małżeńskiego.

obraczki


Dziękujemy za współpracę merytoryczną ekipie z serwisu NokautStyl.pl

redakcja sweet wedding poleca

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

1 Komentarz

  • Odpowiedz arlekin

    Na rynku dostępnych jest mnóstwo przeróżnych modeli obrączek ślubnych. Wybór tych odpowiednich wcale nie jest taki prosty i oczywisty. Zwolennicy klasyki najczęściej decydują się na tradycyjne obrączki wykonane ze złota. Ci bardziej nowocześni narzeczeni często sięgają po inne materiały, tj. tytan albo stal chirurgiczna. Są one trwalsze od złota, co podobno ma się przekładać na trwałość związku. Dodatkowo można wybierać w różnych dodatkach, kamieniach, wzorach, dedykacjach. Takie ogromne możliwości podczas zakupu obrączek z całą pewnością pozwalają na stworzenie unikatowej kompozycji dla danej pary.

    7 maja, 2018 o 07:51
  • Zostaw odpowiedź