Obserwuj:
ŚLUBNY PORADNIK

Na co zwracać uwagę przy wyborze sali weselnej?

Wybór miejsca na przyjęcie weselne to jedno z najtrudniejszych zadań. Choć nie brak domów weselnych, restauracji i dworków, w których można wyprawić wspaniałe przyjęcie, to jednak trzeba jeszcze dograć termin oraz zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników. Dziś podpowiadamy, co jest szczególnie istotne przy wyborze sali weselnej.

jacek siwko cedrowy dworek zdjecia_0139

1. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest wolny termin w wybranym obiekcie. Wiele osób przy ustalaniu daty ślubu bierze pod uwagę wolne miejsce w wymarzonej sali weselnej. Jeśli data została już wyznaczona wcześniej, poszukiwania automatycznie zostają zawężone do obiektów, które są jeszcze dostępne w tym terminie.

2. Kolejnym istotnym czynnikiem jest standard obiektu i jego stylistyka. To szczególnie ważne dla osób, które mają sprecyzowane wyobrażenie o własnym weselu. Jeśli zawsze marzyliście o sielskiej imprezie w starym dworze, unikajcie nowoczesnych restauracji i hoteli. Poszukajcie czegoś w określonej stylistyce, ale zwróćcie również uwagę na standard obiektu. Czasami budynki przypominające wiejskie stodoły mogą być wyposażone w znacznie więcej udogodnień niż restauracje w centrum miasta.

jacek siwko cedrowy dworek zdjecia_0147

3. Wielkość wybranej sali najlepiej ocenić samodzielnie. Nie warto bazować na tym, co zarządca obiektu zawarł na swojej stronie internetowej lub w ulotce. Kiepska praktyka wielu obiektów polega na ciasnym upychaniu weselników na niewielkiej przestrzeni i zawyżanie pojemności sali. Najlepiej wybrać się na osobistą wizytację obiektu, przyjrzeć się ustawieniu stołów, krzeseł i na chłodno ocenić, czy faktycznie pomieszczą się tam wygodnie wszystkie zaproszone osoby.

4. Zwróćcie uwagę nie tylko na przestrzeń do tańca i zabawy, ale także na zaplecze, pomieszczenia gospodarcze i na toalety. Jeśli w obiekcie nie ma pokoi hotelowych, do Waszej dyspozycji powinno znaleźć się przynajmniej jedno, niewielkie pomieszczenie, w którym będziecie mogli zamknąć otrzymane upominki i prywatne przedmioty. Optymalne rozwiązanie to obiekt weselny, w którym znajdują się pokoje dla gości. Wówczas zarówno nowożeńcy, jak i zaproszeni goście, mogą skorzystać z tych pomieszczeń, odświeżyć się, przespać lub pozostawić w nich swoje osobiste rzeczy. Bardzo istotną kwestią jest również zaplecze sanitarne. Zwróćcie uwagę na ilość i standard toalet, na to czy są w nich lustra i odpowiednia ilość miejsca.

jacek siwko stara oranzeria zdjecia_0111

5. Kolejną kluczową kwestią jest odległość sali weselnej od domu, kościoła, urzędu lub innych miejsc, które odwiedzicie wcześniej. To ważne, by nie trzeba było pokonywać zbyt dużych odległości. Warto zadbać o komunikację zbiorową dla gości – autobus, autokar lub busy.

6. Obsługa ma kluczowe znaczenie. Nawet w najpiękniejszym wnętrzu, przy znakomitej muzyce i wspaniałym poczęstunku nie poczujecie się zbyt dobrze, jeśli obsługa będzie niewłaściwa. Dobry, miły i fachowy zespół kucharzy, kelnerów i osób odpowiedzialnych za salę to podstawa udanego przyjęcia. Wiele obiektów weselnych zatrudnia profesjonalnych menadżerów, którzy są bardzo pomocni przy organizacji przyjęcia i w jego trakcie. Warto poświęcić trochę czasu na rozmowę z obsługą i przekonać się, czy są to osoby godne zaufania.

jacek siwko stara oranzeria zdjecia_0127

7. Dla wielu osób to standardy kulinarne są najważniejsze przy wyborze sali weselnej. Faktycznie to bardzo istotne, by ustalone menu było poprawnie realizowane, by potrawy były smaczne, świeże i odpowiednio podane. W niektórych obiektach weselnych nie funkcjonuje obsługa kulinarna, wówczas należy zadbać o oddzielną ekipę zajmującą się cateringiem. Dania warto skosztować, jeśli jest taka możliwość. Warto ustalić listę składników, które nie powinny pojawić się w menu, jeśli wśród zaproszonych gości są alergicy i osoby na specjalistycznej diecie. To zapewni im bezpieczeństwo i komfortową zabawę na przyjęciu.

jacek siwko cedrowy dworek zdjecia_0136

8. Umowa, umowa i jeszcze raz umowa. Koniecznie poproście z wyprzedzeniem o wzór i o sprecyzowany cennik. To dokumentacja, z którą musicie się dobrze zapoznać, przeanalizujcie wysokość zaliczki, terminy kolejnych wpłat, termin ostatniego rozliczenia. Zwróćcie uwagę na ceny i na zapis dotyczący ich ewentualnej podwyżki. Zazwyczaj w umowach zawieranych z dużym wyprzedzeniem znajduje się informacja o możliwości wzrostu cen o określony procent. Zwróćcie uwagę, czy dokument chroni obie strony: czy zawiera nie tylko ewentualne kary umowne, ale czy zabezpiecza również przed niewywiązaniem się zleceniobiorcy z umowy (na przykład poprzez odszkodowanie lub zapewnienie lokalu zastępczego w jakimś ekstremalnym przypadku).

9. Estetyka, wyposażenie i dekoracje. To kolejne istotne kwestie, które mogą mieć decydujący wpływ na wybór sali weselnej. Zwróćcie uwagę na ogólny wygląd i stan techniczny obiektu i wnętrz oraz na dekoracje, które są w standardzie. Zawsze możecie zadbać o własne dodatki i elementy wystroju, ale to dodatkowy koszt, którego można uniknąć. Istotnym elementem w sali weselnej jest klimatyzacja lub inny system sprawnej wentylacji i chłodzenia – to istotne na weselach organizowanych latem, późną wiosną lub na początku jesieni. Dla przyjęć zimowych dużo większe znaczenie ma odpowiednie ogrzewanie obiektu.

jacek siwko stara oranzeria zdjecia_0118

Zdjęcia wykorzystane w artykule: Jacek Siwko naturalna fotografia ślubna 


Wybór sali weselnej spędza sen z powiek wielu parom, ale to dopiero początek długiej drogi do organizacji wymarzonego przyjęcia weselnego.

Marta Sweet Wedding

 

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź