Kwiaty tworzą oprawę uroczystości. Od ich kolorystyki, stylu i kompozycji zależy ostateczne wrażenie, dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu odrobinę czasu. Szczęściarze uzdolnieni florystycznie i osoby chcące co nieco zaoszczędzić czasami decydują się na samodzielne tworzenie dekoracji kwiatowych. Oczywiście jest to dobre rozwiązanie, o ile mamy na to czas, siłę i chęci. Zdecydowana większość par zleca przygotowanie bukietów i detali kwiatowych florystom. To rozwiązanie jest znacznie popularniejsze, bo zdejmuje z barków Młodej Pary choć jeden z trudnych obowiązków.
Tworzenie udanych kompozycji florystycznych nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nie jest to kwestia tylko i wyłącznie ułożenia kilkunastu kwiatków w wazonie. Najpiękniejsze dekoracje florystyczne powstają w przemyślany i zaplanowany sposób. Bukiety rustykalne, które są z pozoru chaotyczne i przypadkowe, są w gruncie rzeczy tworzone z doświadczeniem i zapałem. Wiązanki sielskich ziół i zbóż to również pewna koncepcja, którą wcale nie tak łatwo zrealizować. Kwiaty należy dobierać umiejętnie w zależności od stylistyki przyjęcia i osobowości uczestników, a to trudne zadanie. Warto wybrać florystę z prawdziwego zdarzenia. Jak to zrobić?
• Dobry florysta powinien czuć kwiaty, dobierać je intuicyjnie i łączyć w nieszablonowe zestawy, a nie koncentrować się na jednym rodzaju bukietów ślubnych. Naprawdę nie warto ograniczać się do prostych róż z kwiaciarni. Kwiaty, rośliny zielone, trawy, gałęzie, zioła i zboże – to jest prawdziwe bogactwo natury, które uzdolniona osoba potrafi przekształcić w cudowne bukiety i inne kompozycje.
• Poszukajcie osoby doświadczonej, która może pochwalić się udanymi realizacjami. To nie oznacza, że początkujący floryści powinni być z góry skreśleni, ale warto poznać osobę odpowiedzialną za kwiaty i dowiedzieć się, jak pracuje, jaki ma gust, jakie kompozycje ma na swoim koncie. Praktyka w wielu przypadkach faktycznie czyni mistrza.
• Wybierzcie do współpracy osoby, które specjalizują się w obsłudze przyjęć różnego typu. To specyficzne zajęcie – presja czasu, konieczność zadbania o każdy detal, dowiezienia kompozycji na miejsce.
• Chwila rozmowy o oczekiwaniach i gustach potrafi wyłonić tę właściwą osobę. Jeśli florystka reaguje zdziwieniem na prośbę o bukiet polnych kwiatów, bukieciki lawendowe lub kompozycję z wykorzystaniem liści, gałązek lub szyszek – to może warto jednak zmienić florystkę, a nie oczekiwania względem roślin.
• Warto zasięgnąć opinii innych. W sieci nie brak stron z opiniami i grup dyskusyjnych, gdzie można zapytać o poszczególne firmy i indywidualnych florystów. Dobra renoma w branży to doskonała wskazówka.
• Florysta to nie fotograf, nie spędzicie wspólnie kilkunastu godzin, ale to nie znaczy, że może to być osoba niesympatyczna, z którą ciężko się porozumieć. Warto zdecydować się na współpracę z osobą nadającą na tych samych falach, co my, która zrozumie nasze zdenerwowanie, potrzeby i oczekiwania.
• Warto zwrócić uwagę na cennik, dyspozycyjność i profesjonalizm. Ceny niektórych roślin są bardzo wysokie więc jeśli szukacie oszczędności, spróbujcie sięgnąć po kwiaty sezonowe, a nie od razu po tańszego florystę.
• Kolejną ważną kwestią są przedmioty i detale niebędące roślinami, ale powiązane z ich lepszym wyeksponowaniem. Większość florystów dysponuje różnymi wazonami, słojami, misami, świecami i drobiazgami, które czynią kompozycje jeszcze piękniejszymi. Warto to ustalić na samym początku, by nie okazało się, że musicie jeszcze oddzielnie szukać wazonów, które pomieszczą przygotowane bukiety.
Brak komentarzy