Obserwuj:
ŚLUBNY PORADNIK

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sukni ślubnej? Jak sobie z tym poradzić?

Wybór kreacji ślubnej to trudne zadanie. Choć wiele Panien Młodych ma pewne wyobrażenia na temat wymarzonej sukienki, to dopiero w przymierzalni okazuje się, że wybór wcale nie jest tak oczywisty i prosty. Ilość fasonów i modeli jest niezwykły. Każdy salon mody ślubnej prezentuje coraz to piękniejsze kreacje. Jak nie zwariować i podjąć dobrą decyzję w tym zakresie? Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Wam w tym wyborze.

1. Na poszukiwania sukni ślubnej wybierz się w zaufanym towarzystwie. Możesz zabrać ze sobą koleżankę, przyszłą świadkową, mamę lub narzeczonego. Jeśli nie jesteś przesądna i nie chcesz za wszelką cenę zaskoczyć przyszłego męża kreacją, to właśnie on może być dobrym partnerem podczas poszukiwań, o ile oczywiście nie jest tym typem mężczyzny, którego najchętniej zostawiłabyś w poczekalni dla dzieci za każdym razem, gdy wybierasz się na zakupy do galerii handlowej. Zaufana osoba podczas poszukiwań sukienki to skarb – powinna szczerze doradzić i nie bać się skrytykować, jeśli cokolwiek źle wygląda (warto to nawet wcześniej ustalić).

2. Nie podejmuj impulsywnej decyzji od razu. Suknia ślubna to nie zwyczajny ciuch, który najwyżej wrzucisz na samo dno szafy i kupisz kolejny. Nie warto kierować się jedynie aktualną promocją lub tym, że to już ostatnie egzemplarze z wybranego fasonu. Wróć do domu, odsapnij, prześpij się i pomyśl na spokojnie, z dystansem, czy to na pewno ta wymarzona kreacja. Idealnym wyjściem jest zrobienie sobie zdjęcia w sukience – niestety w niektórych salonach obsługa na to nie pozwala w obawie przed tym, że fotografia ma posłużyć za wzór krawcowej, ale w wielu przypadkach nie powinno być z tym większego problemu, no i zawsze zdjęcie telefonem może zrobić osoba towarzysząca.

3. Zaplanuj kwotę, jaką możesz przeznaczyć na sukienkę jeszcze przed pierwszym wyjściem na poszukiwania. To ważne, by nie przymierzać kreacji za kilka tysięcy, jeśli do dyspozycji jest znacznie mniejsza kwota – to oszczędzi rozczarowań i przykrości.

4. Dopasuj kreację do swojej osobowości. Nie musisz ulegać schematom, modzie ani tradycji. Jeśli nie marzyłaś o długiej, zwiewnej szacie, wybierz krótką z falbankami. Gdy nie gustujesz w bieli, sięgnij po inny odcień. Nie warto wciskać się na siłę w sukienkę, która podoba się innym, a w której nie czujesz się sobą.

5. Wybierz sukienkę, która będzie pasowała do klimatu uroczystości. To bardzo ważne, jeśli organizujecie wesele stylizowane, plenerowe lub w jakiejś zwariowanej koncepcji. Zupełnie inne suknie sprawdzą się w balowej sali pałacowej, a inne na zielonej murawie na plenerowym przyjęciu. Na wesele mniej formalne, w luźniejszej koncepcji możesz wybrać prosty, wygodny i zwiewny fason, na przyjęcie w klimatycznej stodole sprawdzi się suknia inspirowana stylem ludowym. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, ale zasada jest jedna – sukienka może jeszcze lepiej podkreślić klimat przyjęcia.

6. Przymierzając sukienkę zwróć uwagę nie tylko na to, jak wygląda, gdy stoisz przed lustrem, ale także na to, jak zachowuje się podczas tańca, obracania się, gdy siedzisz lub się schylasz. W wygodnej sukience powinnaś móc wykonywać niemal dowolne czynności. To ważne, bo część kreacji mocno krępuje ruchy. Za ciasne rybki mogą uczynić wchodzenie na podwyższenia katorgą, a sukienki z doszywanymi, fikuśnymi rękawkami mogą uniemożliwić podnoszenie rąk do samej góry. To wydaje się dziwne, ale sukienki, w których dosłownie trudno się poruszać są dostępne w sprzedaży. Dlatego nie wstydź się zatańczyć przed lustrem w przymierzalni, przykucnąć i posiedzieć na stołku – to da najlepsze wyobrażenie o tym, czy wybrana kreacja będzie wygodna.

7. Zwróć uwagę na jakość wykonania sukienki. Nie tylko fason się liczy, ale również materiał i zdobienia. Suknie ślubne nie kosztują mało, dlatego warto przyjrzeć się wybranym modelom z dokładnością i starannością. Niestarannie uszyte egzemplarze powinny od razu wzbudzić podejrzenia, a materiał kiepskiej jakości powinien Cię skutecznie zniechęcić do zakupu.

8. Długość kreacji dobierz po zakupie butów ślubnych, a szerokość dopasuj ostatecznie dopiero w ostatnich tygodniach przed ślubem. Większość sukienek jest szytych w określonym rozmiarze i dopasowywanych do sylwetki na etapie przygotowań ślubnych. Wiele osób w tym okresie jest na diecie oraz ćwiczy, by zrzucić co nieco z brzuszka i wysmuklić ciało. To, co wyjdzie na korzyść sylwetce, może spowodować, że zamówiona kreacja okaże się… za duża. Dlatego po pierwsze: nie warto przesadzać z dietą, a po drugie: należy zadbać o kilka przymiarek sukienki i o jej dokładne dopasowanie przed ślubem. Długości nie można skracać „na oko”, bo nie wiadomo, jakie buty uda się dobrać.

9. Zwróć uwagę na renomę wybranego salonu ślubnego. W dobie Internetu nie jest to skomplikowane. Zadaj zapytanie na forum tematycznym, poszukaj innych klientek wybranego punktu i dowiedz się, jak przebiegała współpraca. To najlepsza rekomendacja – zadowolone klientki.


Wybór kreacji ślubnej jest dla wielu osób jedną z najtrudniejszych decyzji związanych z przygotowaniami do uroczystości, ale to też całkiem fajne przeżycie i okazja do przymierzenia wielu fenomenalnych sukienek.

Zdjęcia wykorzystane w artykule: Jacek Siwko naturalna fotografia ślubna 

Marta Sweet Wedding

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź