Obserwuj:
BLOG

Jak wybrać dobrego fotografa na ślub?

Ślub to bez wątpienia jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu każdej pary. Nie ukrywam też, że jedno z bardziej stresujących pod kątem organizacji. Przygotowania do tego dnia trwają zwykle dość długo – kilka, kilkanaście miesięcy, natomiast wspominanie trwa przecież do końca życia. Nieocenioną pamiątką są zatem dobre zdjęcia, które upamiętniają te jedyne w swoim rodzaju chwile i oddają przeżywane emocje. Dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na zastanowienie się jakiego fotografa wybrać na swój ślub?

Ustalenie oczekiwań

Zanim przyszła para młoda zacznie poszukiwania specjalisty, najpierw musi zastanowić się jakie są ich oczekiwania co do zdjęć i współpracy z fotografem. Trzeba wybrać miejsce sesji: plener, czy wnętrze, dobrze się też zastanowić nad stylem zdjęć, czy preferowane są zdjęcia czarno-białe, czy w kolorze, a jeśli w kolorze to w jakich tonacjach. Jeżeli sesja ma odbyć się w plenerze, to jakim i czy musi mieć miejsce w dniu ślubu, czy też odbędzie się w terminie późniejszym, już na spokojnie, bez presji czasu. Ważne jest również ustalenie budżetu na ten cel, aby potem nie było rozczarowań i niespodzianek.

Gdzie szukać fotografa?

Jeżeli przyszli małżonkowie wiedzą już mniej więcej czego oczekują, można rozpocząć proces poszukiwania dobrego fotografa. A gdzie i jak szukać? Najlepiej zacząć od znajomych, którzy niedawno brali ślub. Na pewno mają już jakieś rozeznanie w tym temacie i chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania. Można też poszperać w Internecie, przejrzeć blogi ślubne. Zaletą tej formy szukania jest natychmiastowa dostępność informacji i możliwość zapoznania się z ofertą wielu fotografów, obejrzenia portfolio w zaciszu domowym, w dogodnej chwili i ocenienie, który spełni oczekiwania młodych.

W poszukiwaniu fachowca od fotografii ślubnej warto się również wybrać na targi ślubne organizowane co roku w różnych miastach Polski lub zajrzeć do pism branżowych i tematycznych.

Rozmowa i ustalenie szczegółów z fotografem

Po wyborze kilku kandydatów na fotografów ślubnych dobrze jest się umówić z nimi na rozmowę, aby zdobyć szczegółowe informacje, a przede wszystkim poznać przyszłego podwykonawcę. Ze zwykłej rozmowy można od razu wywnioskować, czy ma się do czynienia z profesjonalistą, doświadczonym zawodowcem, czy też z osobą, która w branży stawia dopiero pierwsze kroki. Można zauważyć czy fotograf jest kontaktowy i czy pasujecie do siebie temperamentami. Jeżeli para młoda będzie spięta i zdenerwowana, nic dobrego z tych zdjęć nie wyjdzie. Przy rozmowie wstępnej warto wsłuchać się w rady i wskazówki oraz pomysły fachowca w sprawie organizacji dnia ślubu i wesela, gdyż jego podpowiedzi mogą być bardzo przydatne w stworzeniu pięknych zdjęć.

Dobry fotograf, to osoba o indywidualnym podejściu do klienta, wrażliwa na drugiego człowieka, otwarta na nowe doświadczenia i pomysły, a także o profesjonalnym podejściu do tematu ślubu. Przy okazji uzgadniania szczegółów należałoby podpytać, czy kandydat ma pozwolenie na robienie zdjęć w kościołach (w niektórych jest ono wymagane). Istotne jest też to, co dokładnie wchodzi w skład usługi, oczywiście koszt usługi oraz termin realizacji pełnej usługi, a także inne szczegóły, np. czy po zleceniu możecie zamówić albumy/fotoksiążki i ewentualne odbitki dla rodziny i znajomych itp.

Podpisanie umowy na wykonanie usługi

Po zdobyciu wszelkich niezbędnych informacji i wyborze specjalisty, który najbardziej danej parze odpowiada, zawsze warto zawrzeć umowę o wykonanie usługi. Taka spisana umowa to gwarancja dobrej, rzetelnie zrealizowanej pracy, która chroni zarówno usługobiorcę, jak i usługodawcę. Powinny w niej znaleźć się wszystkie ważne punkty i wytyczne zlecenia, cena i czas realizacji oraz termin odbioru zdjęć. Jeżeli fotograf nie chce podpisać takiego dokumentu, należy mocno się zastanowić, czy faktycznie skorzystać z jego usług.


Każda para ma inne oczekiwania, inne priorytety. Ślub to piękna chwila w ich życiu i powinna zostać ukazana jak najlepiej. To właśnie od nich zależy na co zwrócą uwagę przy wyborze fotografa i oby wybór ten był udany.

Ten krótki wpis został przygotowany przez redakcję portalu z ogłoszeniami ślubnymi, gdzie znajdziesz oferty fotografów ślubnych  z twojej okolicy.

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

4 komentarze

 • Odpowiedz krakowskifoto

  We teraźniejszych czasach dobrych fotografów jest dużo, ale najważniejsze w tej kwestii jest zaufanie

  29 listopada, 2016 o 12:55
 • Odpowiedz Marek

  Pozwoliłem sobie rozwinąć nieco temat. Oto tekst o tym, jak wybrać dobrego fotografa na ślub: http://fotopaleta.pl/dobry-fotograf-slubny-jak-wybrac/

  11 kwietnia, 2016 o 01:58
  • Odpowiedz Sweet Wedding

   Hej Marku – fajny tekst, dzięki że się nim podzieliłeś :)

   12 kwietnia, 2016 o 23:21
 • Odpowiedz Rafał

  W dobie internetu znalezienie dobrego fotografa nie jest trudne :) Z mojej perspektywy – czyli fotografa właśnie – nie tylko jakość usług jest coraz wyższa (bo konkurencja spora, oj spora), ale i nowożeńcy bardziej wymagający, z dobrym gustem i własnymi pomysłami. I bardzo mnie to cieszy :)

  19 maja, 2014 o 10:46
 • Zostaw odpowiedź