Obserwuj:
BLOG

Jak wybrać dobrego fotografa na ślub?

Ślub to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu każdej pary. Przygotowania do tego dnia trwają zwykle dość długo – kilka, kilkanaście miesięcy, natomiast wspominanie trwa nierzadko do końca życia. Nieocenioną pamiątką są zatem dobre, ciekawie zaaranżowane zdjęcia, które upamiętniają te wspaniałe, jedyne w swoim rodzaju chwile i oddają przeżywane emocje.

Niełatwym zadaniem dla przyszłych małżonków jest wybranie odpowiedniego fotografa, który sprosta ich wymaganiom i oczekiwaniom. W końcu ma to być pamiątka na całe życie.

Ustalenie oczekiwań

Zanim przyszła para młoda zacznie poszukiwania specjalisty, najpierw musi zastanowić się jakie są ich oczekiwania co do zdjęć i współpracy z fotografem. Trzeba wybrać miejsce sesji: plener, czy studio, dobrze się też zastanowić nad stylem zdjęć, czy preferowane są zdjęcia czarno-białe, czy w kolorze, a może w sepii. Jeżeli sesja ma odbyć się w plenerze, to jakim i czy musi mieć miejsce w dniu ślubu, czy też odbędzie się w terminie późniejszym, już na spokojnie, bez presji czasu. Ważne jest również ustalenie budżetu na ten cel, aby potem nie było rozczarowań i niespodzianek.

Gdzie szukać fotografa?

Jeżeli przyszli małżonkowie wiedzą już mniej więcej czego oczekują, można rozpocząć proces poszukiwania dobrego fotografa. A gdzie i jak szukać? Najlepiej zacząć od znajomych, którzy niedawno brali ślub. Na pewno mają już jakieś rozeznanie w tym temacie i chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania. Można też poszperać w Internecie, przejrzeć portale ślubne i ogłoszeniowe. Zaletą tej formy szukania jest natychmiastowa dostępność informacji i możliwość zapoznania się z ofertą wielu fotografów, obejrzenia port folio w zaciszu domowym, w dogodnej chwili i ocenienie, który spełni oczekiwania młodych.

W poszukiwaniu fachowca od fotografii ślubnej warto się również wybrać na targi ślubne organizowane co roku w różnych miastach Polski lub zajrzeć do pism branżowych i tematycznych.

Rozmowa i ustalenie szczegółów z fotografem

Po wyborze kilku kandydatów na fotografów ślubnych dobrze jest się umówić z nimi na rozmowę, aby zdobyć szczegółowe informacje. Jeżeli tego para nie zrobiła wcześniej, należy poprosić o port folio (czyli dotychczasowe wykonane prace) i dokładnie się jemu przyjrzeć. Z ilości i jakości zdjęć można od razu wywnioskować, czy ma się do czynienia z profesjonalistą, doświadczonym zawodowcem, czy też z osobą, która w branży stawia dopiero pierwsze kroki. Można zauważyć też w nim, czy zdjęcia są ciekawie zaaranżowane, czy fotograf jest pomysłowy, twórczy. Istotną sprawą jest także łatwość współpracy z fotografem, tzn. czy jest kontaktowy i czy chętnie realizuje sugestie i wizje małżonków oraz dba o ich dobry nastrój i samopoczucie. Jeżeli para młoda będzie spięta i zdenerwowana, nic dobrego z tych zdjęć nie wyjdzie. Przy rozmowie wstępnej warto wsłuchać się w rady i wskazówki oraz pomysły fachowca, gdyż jego podpowiedzi mogą być bardzo przydatne w stworzeniu pięknych zdjęć.

Dobry fotograf, to osoba o indywidualnym podejściu do klienta, wrażliwa na drugiego człowieka, otwarta na nowe doświadczenia i pomysły, a także o profesjonalnym podejściu do tematu ślubu. Przy okazji uzgadniania szczegółów należałoby podpytać, czy kandydat ma pozwolenie na robienie zdjęć w kościołach (w niektórych jest ono wymagane). Jeżeli ma się do czynienia z zakładem fotograficznym trzeba upewnić się, który z fotografów będzie wykonywał zlecenie, gdyż niekiedy zdarza się tak, że wysyłany jest mniej doświadczony pracownik. Istotne jest też to, co dokładnie wchodzi w skład usługi, oczywiście koszt usługi oraz termin realizacji pełnej usługi, a także inne szczegóły, np. czy zrobi albumy, foto książki i ewentualne odbitki dla rodziny i znajomych.

Podpisanie umowy na wykonanie usługi

Po zdobyciu wszelkich niezbędnych informacji i wyborze specjalisty, który najbardziej danej parze odpowiada, zawsze warto zawrzeć umowę o wykonanie usługi. Taka spisana umowa to gwarancja dobrej, rzetelnie zrealizowanej pracy, która chroni zarówno usługobiorcę, jak i usługodawcę. Powinny w niej znaleźć się wszystkie ważne punkty i wytyczne zlecenia, cena i czas realizacji oraz termin odbioru zdjęć. Jeżeli fotograf nie chce podpisać takiego dokumentu, należy mocno się zastanowić, czy faktycznie skorzystać z jego usług.

Każda para ma inne oczekiwania, inne priorytety. Ślub to piękna chwila w ich życiu i powinna zostać ukazana jak najlepiej. To właśnie od nich zależy na co zwrócą uwagę przy wyborze fotografa i oby wybór ten był udany.

Autor
Artykuł został przygotowany przez redakcję www.OgloszenieSlubne.pl gdzie znajdziesz oferty  Fotografów ślubnych  z twojej okolicy.

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Może Ci się spodobać

4 komentarze

 • Odpowiedz krakowskifoto

  We teraźniejszych czasach dobrych fotografów jest dużo, ale najważniejsze w tej kwestii jest zaufanie

  29 listopada, 2016 o 12:55
 • Odpowiedz Marek

  Pozwoliłem sobie rozwinąć nieco temat. Oto tekst o tym, jak wybrać dobrego fotografa na ślub: http://fotopaleta.pl/dobry-fotograf-slubny-jak-wybrac/

  11 kwietnia, 2016 o 01:58
  • Odpowiedz Sweet Wedding

   Hej Marku – fajny tekst, dzięki że się nim podzieliłeś :)

   12 kwietnia, 2016 o 23:21
 • Odpowiedz Rafał

  W dobie internetu znalezienie dobrego fotografa nie jest trudne :) Z mojej perspektywy – czyli fotografa właśnie – nie tylko jakość usług jest coraz wyższa (bo konkurencja spora, oj spora), ale i nowożeńcy bardziej wymagający, z dobrym gustem i własnymi pomysłami. I bardzo mnie to cieszy :)

  19 maja, 2014 o 10:46
 • Zostaw odpowiedź