Obserwuj:

Druhna

druhna porady

Kim jest druhna i jaką rolę pełni w dniu ślubu? Najczęściej pomaga pannie młodej podczas przygotowań do ślubu czy nie zawsze prostej organizacji wesela.

- DRUHNA -

Druhna a świadkowa

Ta pierwsza jest częścią pewnej grupy, którą możemy nazwać orszakiem panny młodej. Na ogół panna młoda, która ma kilka przyjaciółek lub sióstr i nie chce żadnej z nich sprawić przykrości poprzez wybór tylko jednej z nich na świadkową decyduje się na to by mieć towarzystwo druhen podczas ślubu. Na blogu przygotowaliśmy kilka inspiracji zdjęciowych dla panien młodych, które chciały by mieć druhny na weselu. Zobaczcie koniecznie bo na zdjęciach pokazujemy, że sukienki dla druhen wcale nie muszą być jednakowe! Druhny nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce, ale jeśli zorganizujecie ślub trochę po angielsku to druhna, a właściwie druhny będą wspaniałym dopełnieniem takiego typowego „garden party”. Przy okazji mała rada: wpiszcie sobie słowo druhna po angielsku (Bridesmaid) w Google – Grafika i zobaczycie ile fajnych inspiracji oferuje sieć w tym temacie, głównie jeśli chodzi o dobranie sukienek dla druhen.

A wracając do samej świadkowej to jest ona (zaraz po panie młodym i rodzicach) najważniejszą osobą w dniu ślubu. Istnieje dużo różnych niepisanych zasad dotyczących tego kto może zostać świadkową na weselu a kto nie. Jeśli interesujecie się przesądami ślubnymi to odsyłamy was bezpośrednio do artykułu o przesądach ślubnych. Obowiązki świadkowej na pewno są dużo większe niż druhny, zresztą w dalszej części piszemy, że druhna może pomóc pannie młodej przy wyborze sukni ślubnej a świadkowa – wręcz powinna. Różnica dość subtelna, ale chyba wyczuwacie różnicę?

Poza suknią, panna młoda, może polegać na świadkowej w kwestii doboru wiązanki, butów, makijażu… Świadkowa to realne wsparcie panny młodej w najtrudniejszych kwestiach. Same wiecie, że wasz mężczyzna nie będzie w stanie doradzić wam w kluczowych sprawach takich jak dobór dodatków do sukni, a świadkowa jak najbardziej.

Czym zajmuje się świadkowa w dniu uroczystości?

Po pierwsze: dowód osobisty. Tak prozaiczna sprawa jak dowód liczy się zarówno podczas ślubu kościelnego (ślub konkordatowy) jak i w Urzędzie Stanu Cywilnego. O ile ksiądz może być wyrozumiały bo zna was osobiście, o tyle urzędnik (formalista) nie wybaczy braku dowodu, dlatego świadkowa powinna pamiętać w trakcie przygotowań o zabraniu dowodu. Jest to obowiązek równie ważny jak to by świadek pamiętał o obrączkach! Bez tego ślub mógłby się nie odbyć.

druhna szara sukienka zdjęcie


PAMIĘTAJCIE, ŻE:

Świadkowa może być tylko jedna a druhen może być kilka. To podstawowa różnica.

a

Drużba to męski odpowiednik druhny!


Obowiązki druhny

Czyli czym zajmuje się druhna?

Obowiązki te dzielą się na dwie części, pierwszą z nich jest pomoc pannie młodej jeszcze przed ślubem:

W cenie będzie na pewno pomoc przy wyborze sukni ślubnej czy podczas wyboru butów oraz dobraniu odpowiedniej do stroju biżuterii. Najważniejsze by rady druhny były szczere. Na tym etapie każda panna młoda przyjmie wszelką krytykę i dobre rady koleżanki, w dniu ślubu już niekoniecznie.

Pamiętaj więc, że:

jeśli koleżanka poprosiła cię byś była druhną na ślubie i w ramach uzgodnionej przez was pomocy znajduje się także punkt związany z poradami dotyczącymi sukienki to pamiętaj o tym, że panna młoda liczy na twoją opinię a nie tylko potakiwanie i upewnienie się przy swoim wyborze!

druhna obowiązki na ślubie zdjęcie-3

Druhna lub druhny mogą pomóc świadkowej w organizacji wieczoru panieńskiego. To świadkowa kieruje całą grupą, ale każda z druhen może mieć swoje zadanie. Jeśli oczywiście istnieje taka potrzeba.


Obowiązki druhny w dniu ślubu

Jest z panną młoda od początku przygotowań w dniu ślubu. Towarzyszy jej podczas makijażu czy u fryzjera. W zasadzie obowiązki druhny można byłoby streścić w tych trzech wyrazach: towarzyszy pannie młodej, co zresztą potwierdzi słownik SJP. Jeśli przygotowania mają miejsce w jednym miejscu, na przykład w hotelu, wówczas fryzjerka, czy makijażystka zajmuje się najpierw druhnami a potem panną młodą by te były już gotowe i ubrane w swoje sukienki na czas ubierania sukni ślubnej przez pannę młodą. Pomoc druhny przy zakładaniu welonu lub wiązaniu gorsetu sukni ślubnej będzie także wskazana i nie ma w tym nic zdrożnego jeśli druhna wyręczy w ten sposób świadkową., która swoją drogą jest zawsze jedną z druhen.

Jako „przyboczne” panny młodej powinny „opiekować się” nią i zapewniać „ochronę” podczas ceremonii ślubnej. Co to właściwie oznacza?

Jeśli panna młoda ma na przykład suknię z trenem to druhny powinny pomóc odpiąć tren na czas ceremonii ślubnej. Potem podczas wesela pomagają zapiąć tren by panna młoda mogła swobodnie poruszać się między gośćmi.

Druhna powinna też kontrolować wygląd panny młodej. Świadkowa ma bardzo dużo obowiązków, więc nie zawsze zauważy, że na przykład pannie młodej rozmazał się delikatnie makijaż pod okiem. Wtedy interweniuje druhna, ratując pannę młodą przed „skandalem”.

Każda dobra druhna, powinna mięć w torebce weselny niezbędni, czyli zestaw „pierwszej pomocy”. Rajstopy, igłę i nitkę, szminkę, puder, lusterko inne niezbędne kobiece akcesoria, które mogą okazać się pomocne dla panny młodej podczas przyjęcia weselnego.

Obowiązki po ceremonii

Druhny powinny rozprowadzić wśród gości płatki róż czy ryż do obsypania młodej pary przy wychodzeniu z kościoła lub urzędu stanu cywilnego.

Świadkowa pomaga podczas życzeń odbierać prezenty od gości, więc pozostałe druhny mogą pomóc gościom weselnym odnaleźć swoje miejsce na sali czy mówiąc ogólnie: rozkręcać przyjęcie weselne rozmawiając z gośćmi, którzy zdążyli już złożyć życzenia parze młodej.


Sukienka dla druhny

druhna na ślubie zdjęcie sukienki

Do obowiązkowych punktów programu należy dopasowanie sukienki druhny do stroju panny młodej. Jeśli druhen jest więcej, wówczas sprawa się nieco komplikuje. Wiadomo, że umówienie większej ilości koleżanek na wizytę u krawcowej w celu dopasowania każdej sukienki wiąże się z większą logistyką i planowaniem, ale przecież:

czego nie robi się dla efektu?

Wierzcie nam na słowo, kiedy panna młoda pojawia się na weselu w towarzystwie orszaku druhen jest to widok, który robi o wiele większe wrażenie. Poza tym druhny dodają otuchy pannie młodej i urozmaicają swoją obecnością moment przygotowań w dniu ślubu. Zawsze dzieje się wtedy coś ciekawego:

czytaj: druhna otwiera szampana i rozluźnia atmosferę przed ceremonią.

obowiązki druhny


Kwiaty dla druhny

Obok sukienki, kolejnym niezbędnym elementem, o którym musi pomyśleć każda panna młoda są kwiaty dla druhny. W zależności od liczby druhen tych bukietów będzie odpowiednio więcej. Ważne by wszystkie były jednakowe (co nie jest zasadą obowiązkową w przypadku sukienek). Mogą być to mniejsze wersje bukietu panny młodej – w ten sposób wszystkie będzie wyglądać jak z jednej „bajki”.

druhna na ślubie zdjęcie bukiety

Alternatywa dla kwiatów okiem eksperta, czyli specjalista ds.organizacji i koordynacji uroczystości Iwona Przybojewska z event by ev odpowiada:

Co jeszcze mogą mieć druhny zamiast kwiatów?  

Bez wątpienia dobrze dobrane kwiaty dodadzą uroku każdej druhnie jak i wzbogacą wizualnie cały orszak ślubny. Coraz częściej jednak panny młode oczekują innych rozwiązań niż tradycyjne bukiety kwiatowe. I tak propozycji jest wiele, aby wyróżnić dziewczyny tym samym elementem. Jednak pamiętajcie muszą one ściśle pasować do stylistyki ślubu!

Druhny mogą wystąpić np. z wachlarzami – to doskonały dodatek na wesele w upalne dni albo na przyjęcia z hiszpańskim akcentem. Takie same mufki na ręce, idealnie sprawdzą się na przykład na zimowych weselach czy imprezach w góralskim stylu. Druhom w eleganckich wieczorowych sukniach szyku dodadzą skrupulatnie dobrane kopertówki czy toczek na głowie.

Bardzo ważne jest jednak aby to panna młoda zdecydowała o dodatkach dla swoich druhen, czy stawiamy na klasykę wybierając dopasowane bukiety ze świeżych kwiatów czy zastępujemy je innymi elementami, w może nieco bardziej ekstrawaganckim stylu.


Druhna – film

Poniżej chcielibyśmy pokazać wam, krótki film, a w zasadzie pokaz zdjęć z muzyką, na którym zobaczycie druhny i drużbów na ślubie i weselu. Mamy nadzieję, że ten krótki pokaz zainspiruje was do zorganizowania swojego wesela, na którym będą wam towarzyszyć druhny oraz drużbowie towarzyszący panu młodemu.

 


Druhna w oczach ekspertów:

Specjalnie dla naszych czytelników poprosiliśmy ekspertów z branży ślubnej o kilka słów na temat druhen. Oto co usłyszeliśmy:


Joanna Sirak, Stylistka ślubna White-Bride

Decydując się na większy orszak weselny należy dobrze przemyśleć stroje dla druhen. Powinny one pasować do stylu, motywu i/lub koloru przewodniego wesela, a także do kreacji panny młodej. Jeśli wesele jest utrzymane w stylu boho lub rustykalnym suknie powinny być zwiewne i najlepiej utrzymane w delikatnej, pastelowej kolorystyce.
W przypadku eleganckiego i wystawnego przyjęcia stawiamy na klasyczne tkaniny i kolory. Najważniejszym jest jednak, aby wszystkie druhny czuły się komfortowo w wybranych dla nich sukniach i prezentowały atrakcyjnie. Nie jest to łatwe, gdyż każda pani ma inny gust oraz preferencje zazwyczaj podyktowane typem figury i rodzajem urody. W przypadku, gdy ciężko dojść do porozumienia polecamy suknie utrzymane w jednym stylu, ale różniące się lekko fasonem lub kolorem. Takie propozycje mogą także być w różnych odcieniach jednego koloru lub przedstawiać określoną paletę barw. Przykładem mogą być różne tonacje różu – od malinowego, poprzez pastele, na odcieniach brzoskwiniowych kończąc.

Jeśli natomiast druhny nie mogą się zdecydować na jeden fason można postawić na suknie wykonane z jednej tkaniny i w jednym stylu jednak prezentujące różne typy dekoltów lub długości spódnicy.


Marta Stąpor, Szyjemy Sukienki, www.szyjemysukienki.pl

Dobór pasujących sukienek dla więcej niż jednej druhny zawsze stawia przed problemem dopasowania idealnej sukienki dla wielu osób. Znalezienie jednej kreacji, która będzie w równym stopniu odpowiadać kilku kobietom bardzo rzadko jest możliwe. Każda z nas ma inną karnację, figurę i gust.
W moim przekonaniu panna młoda może w łatwy sposób zadbać o to, aby także jej druhny czuły się (więc i bawiły!) tego dnia świetnie, nie zmuszając nikogo do założenia stroju, do którego ten ktoś nie ma pełnego przekonania. Warto postawić na jeden wspólny element – kolor, lub wręcz gamę kolorystyczną (np. pastele) lub krój – czyli albo wybierzmy sukienki w tym samym fasonie, ale różnych kolorach, albo odwrotnie.
Jeśli dzięki tej metodzie nie uda nam się wybrać niczego zadowalającego, możemy zdecydować o luźnym podobieństwie sukienek (np. tylko tkanina taka sama, niekoniecznie krój i kolor), za to jednym, bardzo wyrazistym dodatku, który uspójni całą stylizację (np. skórzana ramoneska). Pamiętajmy, że małe pójście na ustępstwa nie zrujnuje całej uroczystości. To też ważna wskazówka dla druhen – jeśli wiecie, że Waszej pannie młodej naprawdę bardzo na czymś zależy, pamiętajcie, że to ma być JEJ dzień.

Maria Jerzyńska, Minwedding

Kwiaty są wspaniałym dopełnieniem stylizacji. Wybierając kwiaty dla druhny musimy przede wszystkim mieć na uwadze bukiet panny młodej oraz sukienki i ich kolory. Bukiety dla druhen mogą przybrać różne formy – mogą być miniaturką bukietu panny młodej, mogą mieć tylko jeden kolor z bukietu głównego czy tylko cześć gatunków kwiatów, ale mogą być również jedno łodygowe – wyobraźmy sobie okazałą hortensję, słonecznik czy piwonię. Bukieciki mogą być również tylko symboliczne, w postaci korsarza lub przypinki, a nawet wianka. Jeśli kolorów ślubu jest więcej niż jeden, można pokusić się o przypisanie koloru do druhny tak, by każda z nich miała bukiet w innym kolorze (decydując się na takie rozwiązanie trzeba pamiętać, żeby nie przesadzić, by w efekcie nie otrzymać niepasującej do siebie i ślubu mieszanki). Mogą jednak przybrać także formę mniej tradycyjną, okrągłego, wiankowego bukietu do ręki, zielonej kompozycji z eukaliptusów i gałązek drzewka oliwnego czy kwiatowej biżuterii (naszyjniki i pierścionki wyglądają niesamowicie). Kwiaty w jakiejkolwiek formie dodadzą druhnom świeżości i lekkości, pomogą wpisać się w stylistykę oraz kolory przewodnie ślubu i będą niewątpliwie cudownym akcentem.

A na koniec niespodzianka dla panów:

Wiele już w tym artykule napisaliśmy o druhnach i trochę o świadkowej, a właściwie całkiem zapomnieliśmy dodać, że męskim odpowiednikiem druhny jest drużba.

Kim jest drużba weselny?

Samo znaczenie słowa drużba powinno wiele wyjaśniać, jak podaje słownik słowo drużba znaczy ‚przyjaźń’, oraz ‚grupę ludzi, którzy są złączeni przyjaźnią’. Z drugiego znaczenia wywodzi się trzecia interpretacja drużby czyli: ‚przyjaciel, druh’, dopiero potem wykształciło się to o czym dziś wam opowiemy, czyli drużba jako: ‚towarzysz pana młodego w obrzędzie weselnym’.
Kogo wybrać na swojego drużbę lub drużbów? Można zastanowić się nad kimś z rodziny czy najbliższego kręgu przyjaciół. Warto postawić na kogoś zaufanego, ponieważ do najważniejszych obowiązków drużby należy pomoc w organizowaniu oraz pilnowanie nad przebiegiem dnia ślubu. Chyba właśnie od tego, że drużba ma dużo obowiązków, których nie może zaniedbać w dniu ślubu powstało znane wszystkim powiedzenie: służba nie drużba. Jego znaczenie to w skrócie: obowiązki związane z wykonywaną pracą (służbą) są ważniejsze niż wszystko inne (źródło).

Tak jak to mieliście okazję widzieć na filmie, który prezentowaliśmy w części poświęconej druhnom – drużbowie mogą, a nawet powinni ubrać się w podobne stroje, lub mieć jakiś wspólny akcent w rodzaju przypinki (butonierki) etc.

Obowiązki drużby (choć tak na prawdę te rzeczy spoczywają głównie na najważniejszym spośród drużbów, czyli na świadku) wiążą się z pomocą w organizacji wieczoru kawalerskiego, w dniu ślubu może pomóc (lub zająć się) dekorowaniem auta dla nowożeńców, jeden z drużbów (świadek) musi pamiętać o zabraniu obrączek ślubnych, kiedy goście weselni składają życzenia parze młodej – wówczas drużba odbiera prezenty i kwiaty. W dobry tonie przyjmuje się przemówienie drużby podczas obiadu weselnego (naturalnie zakończone uroczystym toastem za zdrowie pary młodej). Jeśli szukacie pomysłów na strój dla drużby to najlepiej zastosować tę samą taktykę, którą podpowiedzieliśmy wam przy okazji druhny, czyli wpisać drużba po angielsku, czyli Best Man i zobaczyć wyniki  w zakładce Grafika.

Świadek na ślubie

To najważniejsza osoba wspierająca pana młodego w dniu ślubu! Podczas przygotowań ma za zadanie rozładowywać atmosferę i samą swoją obecnością sprawiać wrażenie, że wszystko jest pod kontrolą (choćby nie było). Pan młody nie może się zorientować, że coś jest nie tak jak trzeba i jeśli świadek weselny jest świadom swojej roli to na pewno tak się dzieje.

Do najważniejszych obowiązków świadka należą: (pomoc w wyborze garnituru zostawiamy przyszłej żonie kolegi i przyszłej teściowej – gdyż to one w tej kwestii wiedzą lepiej od nas) pomoc w wyborze najlepszej wódki weselnej, organizacja wieczoru kawalerskiego, wsparcie moralne, przemówienie podczas wesela i wzniesienie toastu a także doglądanie czy gościom weselnym nie brakuje napojów wyskokowych.

Wspólny kolor sukienek

Szary to najbardziej uniwersalny kolor jaki znam. Pasuje na każdą okazję dzięki czemu świetnie prezentuje się też w eleganckiej odsłonie na ślubie. Szare sukienki to świetny pomysł jeśli chcecie ujednolicić styl ubioru swoich druhen. Niezależnie od tego czy wybierzecie bardzo kobiece długie i eleganckie suknie, czy trochę bardziej dziewczęce zwiewne sukienki, a może nawet pomieszacie ich styl – jeśli utrzymacie je w tonach szarości na pewno będziecie zadowolone z tej decyzji. Przy szarym biała suknia Panny Młodej prezentuje się bardzo dobrze, a przy okazji szary jest bardzo twarzowy więc Wasze druhny nie powinny mieć z tym kolorem większego problemu. Jeśli nie planujecie druhen na swoim ślubie (choć jest to coraz popularniejsze także w Polsce) możecie zaproponować sukienki w kolorze szarym swojej świadkowej, mamie czy siostrze i jeszcze kilku bliskim przyjaciółkom. Będzie wtedy wiadomo kto wśród gości jest Wam najbliższy a przy okazji stworzycie własną wersję amerykańskiej tradycji.

szare długie suknie dla druhenszare krótkie sukienki dla świadkowej i druhenświadkowa i druhny w szarej sukienceszare suknie dla druhen i świadkowejszare sukienki druhny świadkowaszare sukienki dla druhny blog slubnyszara sukienka dla świadkowej lata 50 blog ślubnyszare sukienki dla druhen i swiadkowejciemno szare suknie dla świadkowej i druhenróżne szare suknie dla świadkowej i druhenszare boho suknie ślub panna młoda druhny świadkowaszare boho suknie ślub panna młoda druhny świadkowaszare suknie dla druhnyszare sukienki dla druhen panny młodej

zdjęcia: dressesmallau.com, bellabridesmaids.com, littlemissholls.com, jessicaweddinglove.blogspot.com, tulleandchantilly.com, elizabethannedesigns.com, weddingsbylilly.com

Dlaczego warto mieć druhny?

Panna Młoda w otoczeniu wielu druhen to trend, który nareszcie dotarł pod polskie „strzechy” ;-) Jak zorganizować tak cenną grupę wsparcia i dlaczego warto?

druhny i panna mloda

Zamiast jednej świadkowej, kilka lub nawet kilkanaście druhen – zapowiada się, jak kadr z amerykańskiej komedii romantycznej, ale to coraz popularniejszy trend nie tylko za oceanem, ale również w Polsce. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, gdyż stwarza niezwykle wiele możliwości.

sukienki dla druhen

Druhny czy świadkowa?

Świadkowie są niezbędni na każdym ślubie, także na uroczystości, w której uczestniczy wiele druhen. Wówczas najczęściej ustala się, która druhna pełni rolę tej najważniejszej i to ona pełni równocześnie funkcję świadkowej.

druhny pastelowe suknie

Kilka druhen to doskonałe rozwiązanie, nie tylko ze względu na niezwykły potencjał estetyczny takiego rozwiązania (kilka najlepszych koleżanek lub kuzynek w sukienkach o tym samym kolorze to znakomite dopełnienie wizerunku Panny Młodej). Druhny są również nieocenioną pomocą podczas uroczystości oraz na etapie przygotowań.

dwie druhny

• Każda z nich może pełnić określoną funkcję – jedna może zająć się kwiatami i dekoracjami, inna może dbać o wygląd Panny Młodej, a kolejna o organizację wieczoru panieńskiego. Warto wybrać do tej roli osoby godne zaufania, które chętnie zaangażują się w organizację uroczystości.

druhny zlote suknie

• Kilka druhen to najlepszy sposób na… uniknięcie konieczności wyboru tej jednej, jedynej świadkowej. Jeśli macie wiele przyjaciółek, to rozwiązanie w sam raz dla Was, które gwarantuje, że żadna z bliskich Wam koleżanek nie poczuje się urażona. Możecie poprosić je wszystkie o to, by były w tym dniu obok Was – to świetne przeżycie, które jeszcze silniej scementuje Wasze relacje.

druhny bukiety wianki

Panna Młoda i Druhny – razem nie tylko w dniu ślubu

Druhny to świetna, kobieca drużyna wsparcia dla Panny Młodej. Jeśli są równocześnie przyjaciółkami lub bliskimi znajomymi, tym lepiej. Warto spędzić wspólnie trochę czasu, urządzić sobie miły babski wieczór.

druhny niebieskie sukienki

• Świetnym pomysłem jest świętowanie wieczoru panieńskiego w tym gronie. Panna Młoda może go współorganizować albo pozostawać w totalnej niepewności.

• Warto zadbać o dobre samopoczucie i urodę druhen. Możecie wybrać się wspólnie do salonu SPA lub urządzić sobie domowy wieczór piękności na kilka dni przed uroczystością. Miłym akcentem będą upominki dla druhen – identyczne szlafroki, koszulki z zabawnym napisem.

• O wygląd druhen w dniu ślubu również warto zatroszczyć się odpowiednio wcześniej, jeśli zależy Wam na tym, by pojawiły się na uroczystości w sukienkach z tego samego materiału, w tym samym kolorze lub fasonie. W takim wypadku należy z odpowiednim wyprzedzeniem wybrać kreacje i zlecić ich dopasowanie lub uszycie. Uwzględnijcie indywidualne preferencje druhen. Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie spójnej kolorystyki sukienek przy kilku fasonach (nie każda kobieta będzie dobrze czuła się w krótkiej sukience o określonym kształcie).

druhny z panna mloda

Kilka druhen na ślubie to prawdziwy skarb. Taka damska drużyna będzie najlepszą grupą wsparcia, jaką można sobie wymarzyć. Jeśli zaprosicie do niej najbliższe osoby, możecie liczyć na pomoc i otuchę w każdej sytuacji. Do druhen warto jeszcze dopasować… drużbów! Ale to temat na oddzielny wpis.

Wzruszająca historia: Panna Młoda prosi swoją 85-letnią babcię by została jej druhną!

Nie wiem czy mieliście już okazję widzieć w Internecie tę wiadomość, ale postanowiłam podzielić się nią także na Sweet Wedding. Para Młoda Christine i Pat poza pięknymi zdjęciami i stylizacją ślubną sprawili, że całkowicie zmieniłam podejście do tematu druhen. Ta wzruszająca historia po prostu zadziałała na mnie jak grom z jasnego nieba i gdybym sama mogła raz jeszcze zorganizować swój ślub… chyba zrobiłabym podobnie – z naszymi wszystkimi babciami! Byłoby co wspominać!

druhna babcia 1

Panna Młoda Christine poprosiła swoją ukochaną 85-letnią babcię by została jej druhną. A babcia Betty na szczęście się zgodziła! I wyglądała przy tym w dopasowanej sukni jak inne druhny naprawdę wspaniale. Kobiece piękno tkwi w uśmiechu i podejściu do życia – jak widzicie tej wyjątkowej druhnie na pewno tego nie brakowało.

druhna babcia 3

“Zapytała mnie chyba z 10 razy, ‘Jesteś pewna?’ i ‘Dlaczego właściwie chciałabyś żebym to ja była Twoją druhną?’”

druhna babcia 4

“Sprawiła, że wszyscy zaproszeni goście non-stop śmiali się z jej zabawnych komentarzy i dobrych rad podczas całego dnia”

druhna babcia 9

„Ma po prostu niesamowite poczucie humoru i podejście do życia, które staram się naśladować każdego dnia. Wszyscy ją kochają

druhna babcia 6

„Jesteś tak stary, na jakiego się czujesz a ja czuję się dziś młoda”

druhna babcia 8

Ten piękny ślub i piękne druhny, a przede wszystkim wnuczkę z ukochaną babcią sfotografowało studio Sweet Water Portraits wiosną tego roku w Filadelfii, w stanie Pensylwania. Sami fotografowie mówią, że poza błyskiem w oku i szerokim uśmiechem babcia Betty miała w sobie dosłownie „ogień”. Sprawiała, że wszyscy cały czas się śmiali!

druhna babcia 7

Odkąd zdjęcia pojawiły się w sieci – Internet po prostu oszalał (portal Bored Panda umieścił tę wiadomość na FB miała ponad 150,000 polubień & 11,000 udostępnień – i to już w jeden dzień, informacje ukazały się też na Huffington Post. Ja także szaleję za takimi cudownymi pomysłami i osobistymi ślubami, na których poza całą otoczką ważni – a może najważniejsi są najbliżsi.


Wnuczka babci Betty (Panna Młoda Christine) opowiadała podobno, że babcia pytała zadziwiona swoją popularnością „Jakim cudem moje zdjęcia podobają się tylu osobom?”.

Jakim cudem? To proste!

Ta pani ma 85 lat, a wygląda jak milion dolarów jako druhna w swojej długiej szarej sukni. Dodatkowo ten wspaniały uśmiech odejmuje jej lat i nikt chyba nie może się powstrzymać, żeby uśmiechnąć się z powrotem do ekranu swojego komputera po obejrzeniu tych zdjęć :)

druhna babcia 12

Sukienki dla druhen • Sisterhood Dress

Bardzo podobają mi się śluby, na których Panna Młoda ma przy sobie druhny. Wiem, że ten trend przyszedł do nas zza oceanu i wiem, że nie na każdym ślubie Panna Młoda ma taką potrzebę, ale ja po prostu to lubię i już. Na swoim ślubie niestety nie udało mi się zorganizować druhen, ale za to moja świadkowa całkiem przypadkiem powtórzyła motyw z mojej sukienki – dzięki temu miałyśmy dopasowane stroje choć nie było to planowane :) A teraz Ty spróbuj wyobrazić sobie swoją weselną świtę w sukienkach, które może nie są identyczne (każda z nas ma przecież inną figurę i lubi inne kroje ubrań), ale przynajmniej dopasowane do siebie kolorem lub stylem. Brzmi ciekawie? Jeśli tak to koniecznie czytaj dalej.

Druhną może być siostra, przyjaciółka a nawet babcia. Chodzi o to, żeby wspólnie w gronie bliskich kobiet cieszyć się tym dniem. Świętowanie można zacząć zresztą jeszcze przed ślubem – większość z nas jak nie wszystkie ma przecież wieczór panieński. Ja jak zwykle i w tej kwestii namawiam do nietypowych rozwiązań. Przy okazji dzisiejszego wpisu o sukienkach dla druhen marki Sisterhood dress przypomniał mi się pomysł na podwieczorek panieński w ogrodzie. Swobodna zabawa na plaży czy też luźna atmosfera plenerowego spotkania w gronie bliskich kobiet – takie klimaty do mnie przemawiają.

Kim są Wasze druhny? Gdy jesteście przed ślubem, to trochę pytanie o to kim są kobiety wokół Was i jak w ogóle układają się Wasze relacje z innymi kobietami. Kiedyś tęskniłam do tego, by wróciły czasy gdy kobiety spędzały razem całe dnie, uczyły się od siebie, wspólnie coś przygotowywały. Taka plemienna historia. Przestałam tęsknić gdy poznałam ze sobą moje koleżanki, zainicjowałam nasze regularne spotkania, na których rozmawiamy o wszystkim, szczerze. Jak mówią, girl power naprawdę daje power, a ślub jest jednym z najważniejszych momentów w życiu, więc warto mieć siostrzane wsparcie.

– opowiada Małgorzata Nawracaj (Ślub w Jurcie), która wspólnie z projektantką Martą Złotnikiewicz stworzyła markę Sisterhood dress

Wsparcie, radość i luz to właśnie to co druhny wnoszą w każde przyjęcie weselne. Moment przygotowań panny młodej, w którym towarzyszy cały orszak, to jedna z bardziej wzruszających chwil. Jako organizatorka ślubów i wesel cieszę się, że mogę w tym uczestniczyć. Pokój pełen roześmianych kobiet, które tego dnia wspólnie pracują, by jedna z nich czuła się wyjątkowo, zamienia się w baśń, gdzie piękne królowe robią miejsce nowo koronowanej głowie.

– opowiada Małgosia (Ślub w Jurcie)

Właśnie dla nich, kobiet które dbają o inne kobiety, stworzyłyśmy z projektantką Martą Złotnikiewicz markę Sisterhood Dress. To sukienki dla druhen, które tworzą całość z sukniami ślubnymi w stylach boho, rustykalnym, prostym, bliżej natury. Nasze sukienki powstają w radości sprowadzania ich do życia, dlatego każda z nich ma swoją melodię przy której się szyje, swoją ulubioną piosenkę. Każda ma swoją babską historię do opowiedzenia.Organizacja: Ślub w jurcie
Fotografia: Katarzyna Pyrchała fotografia
Film: Herodstudio
Sukienki druhen: Sisterhood dress
Suknia ślubna: Karolina Twardowska Atelier
Dekoracja: Pracownia Florystyczna NIEZŁE KWIATKI
Makijaż: Agnieszka Łakomiec MAKE UP Artist
Fryzury: Pracownia fryzjerska – Beata Jałocha
Słodkości: Słodki Warsztat
Napis: Ślub w dechę
Biżuteria: Lemp ART- made with love

INSPIRACJA DRUHNY W STYLU BOHO

Inspiracją na dziś niech stanie się ta leśna sesja ślubna w stylu boho! Piękny wianek we włosach, niestandardowa suknia ślubna a także ciekawa stylizacja Pana Młodego to tylko niektóre elementy, na które warto zwrócić uwagę. Nie da się zauważyć dwóch druhen Panny Młodej, które na weselu zapewnią jej wsparcie i pomoc w każdej sytuacji, a do tego świetnie taki mały „orszak weselny” prezentuje się na wspólnych zdjęciach ;-) 

boho sesja ślub inspiracje_0153

Dodatki na sesji tworzą ciekawy klimat, a nasze serce zdobyły drewniane tabliczki z napisami „bride” oraz „groom”. Do tego kilka instrumentów, a przede wszystkich rozchwytywane ostatnio łapacze snów. Dzięki tym elementom całość prezentuje się właśnie trochę jak ze snu lub z romantycznej ślubnej bajki…

boho sesja ślub inspiracje_0163

boho sesja ślub inspiracje_0165

Od zawsze wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach więc świetnie dopasowane drobne dodatki i akcesoria takie jak biżuteria czy idealnie dopasowane szelki i pasek Pana Młodego tworzą spójną i interesującą całość tego ślubnego stroju. 

boho sesja ślub inspiracje_0169

boho sesja ślub inspiracje_0170

boho sesja ślub inspiracje_0171

boho sesja ślub inspiracje_0172

boho sesja ślub inspiracje_0173

boho sesja ślub inspiracje_0174

boho sesja ślub inspiracje_0176

boho sesja ślub inspiracje_0178

boho sesja ślub inspiracje_0177

boho sesja ślub inspiracje_0179

boho sesja ślub inspiracje_0180

boho sesja ślub inspiracje_0181

boho sesja ślub inspiracje_0182


Fotograf: Magdalena Tarach Haładyń

Stylizacja: Natalia Jureczko – meLove

Makijaż: Matylda Bojda

fryzury: Pracownia Fryzur Nadia Surowiec

Dekoracje: Uroczyste Dekoracje

Słodycze: Lollipop Events

Udostępnij:
Zostaw komentarz

5 komentarzy

 • Odpowiedz DreamEye Studio

  fajnie, że coraz więcej panien młodych decyduje się na druhenki, oby przeszło to na stałe do polskiej tradycji :)

  9 wrzesień, 2017 o 03:36
 • Odpowiedz WEDDING

  Zapraszamy na największe Targi Ślubne 2015! https://www.facebook.com/events/472688936246043/

  26 październik, 2015 o 08:14
  • Odpowiedz Sweet Wedding

   Przyłączamy się do tego zaproszenia. Jesteśmy ciekawi czym firmy z branży ślubnej zaskoczą pary młode z roku 2016.

   26 październik, 2015 o 12:12
 • Odpowiedz Anka

  haha uśmiałam się ! faktycznie druhna ma swoje obowiązki :)

  17 październik, 2015 o 12:20
 • Zostaw odpowiedź